Hastaların Şifa Bulması İçin Okunacak Dua

Hastaların Şifa Bulması İçin Okunacak Dua

Fiziksel ya da duygusal olarak sıkıntılı olduğumuz dönemlerde, umutsuzluk hissine kapılmak oldukça kolaydır. Ancak, bütün dini kitaplarda yazdığı gibi, Allah’a sığınmak her zaman işleri kolaylaştırır. Hastalıkların üstesinden gelmek, zorluklarla mücadele etmek ve şifa bulmak için siz de duaların gücünden yararlanabilirsiniz.

Tabi ki, bir hastalığa yakalandığınızda en doğrusu doktora giderek muayene olmak ve gerekli tedavileri olup, gerekli ilaçları kullanmaktır. Bazen, aniden başlayan baş ağrısı, karın ağrısı gibi ağrılar ya da çeşitli hastalıkların daha hızlı iyileşmesi için önerilen bazı şifalı dualar da vardır.

Zor bir hastalıkla karşı karşıyasınız ve iyileşmek için Allah’a yalvarmak istiyorsunuz ama hangi duayı edeceğinizi bilmiyor musunuz? Tanrı bizlere, dua ederek onunla konuşabileceğimizi ve duaları, mucizeleri gerçekleştirmek için kullanabileceğimizi söyler. Bazı duaları şifa bulmak için kullandığınızda, Tanrı ile bununla ilgili bağlantı kurmuş olursunuz. Mucizevi bir şifa bulmak için dua ederken, refaha ermeniz için okuyabileceğiniz, hastaların şifa bulmada en çok okudukları duaları bu yazıda sizler için bir araya getirdik!

Hastalar Şifa Bulmak İçin Hangi Duaları Okumalıdır

İhlas, Felak ve Nas İle Şifa Bulun

Hangi duaları okuyabileceğinize geçmeden önce, Peygamber Efendimizin de hastalara çeşitli şifalı dualar okuduğunu da hatırlatalım. Bu dualar; İhlas, Felak ve Nas dualarıdır.

İhlas, felak ve nas dualarını okuduktan sonra avuçlarınıza üfleyip ellerinizi şifa bulmak istediğiniz bölgelere ellerinizi sürebilirsiniz.

Hastaların Şifa Bulmak İçin Okuyabileceği Dualar

Eshâb-ı kirâmın büyüklerinden Osman bin Huneyf bildiriyor: İyi olması için duâ istiyen bir âmâya, abdest alıp, iki rekât namaz kılmasını, sonra

“Allahümme innî es’elüke ve eteveccehü ileyke bi-Nebiyyike Muhammedin Nebiyyirrahme, yâ Muhammed innî eteveccehü bike ilâ Rabbî fî hâcetî-hâzihî, li taktıye-li, Allahümme şeffi’hü fiyye” (17) duâsını okumasını emretmiştir.

Eshâb-ı kirâm, bu duâyı hep okurdu. Bu duâda, dileğin kabûl edilmesi için, Muhammed aleyhisselâmı vesîle edilmektedir. Bismillâhirrahmânirrahîm ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil’ aliyyil’azîm. Duâsı da bütün hastalıklar için okunur. Derdlerden kurtulmak için ve murâda kavuşmak için beşyüz kerre okunur. Evvelinde ve âhirinde yüzer def’a salevât-ı şerîfe okuyup duâ etmelidir.

Hastalara Şifa Olan Dua

Euzu bi izettillahi ve kudretihi min şerri ma ecidu.

Anlamı: Sağ elini vücudunda rahatsız olduğun mahalle koyup yedi defa mesh eyle ve her meshte: «Hissettiğim bu hastalığın şerrinden Allah’ın izzetine ve kudretine sığınırım!» de. Biiznillahi Teâlâ şifâ bulursun.” (İbn Hanbel, IV, 217)

Şifa Duası

Hazret-İ Ayşe’den Şifa Duası

Ezhibil-be’se rabben’nasi eşfi ve enteş’şafi la şifae illa şifauke şifaen la yugadiru sekame

Anlamı: “Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifâ ver, çünkü şifâ verici sensin. Senin vereceğin şifâdan başka şifâ yoktur. Öyle şifâ ver ki hiç bir hastalık bırakmasın.” (Buhârî, Merdâ, 20; Müslim, Selâm, 46; Ebû Dâvud, Tıbb, 18, 19)

Fatiha Suresi Her Derde Deva

Hastaların şifa bulmak için okudukları dualardan biri de Fatiha suresidir. Her türlü hastalıkta şifa bulmak için okunabilecek olan Fatiha suresini, kendinizi sıkıntılı ve sıkışmış hissettiğiniz, rahatlamak istediğiniz zor anlarda okuyarak da sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Diş Ağrısına İyi Gelen Dua

Diş ağrınız varsa ve ağrılarınıza iyi gelecek bir dua arıyorsanız, elinizi ağrıyan dişinizin üzerine doğru koyduktan sonra “Yasin-i şerif”i okursanız şifa bulacağınız ve ağrıların hafifleyeceği söylenmektedir.

Kişinin Kendisi İçin Okuyabileceği Dua

Bir ağrınız ya da şifa bulmak istediğiniz bir hastalığınız varsa, kendi kendinize şu duayı okuyabilirsiniz; “Bismillahi Allahümme dâvini bi devaike veşfini bi şifaike ve ağnini bi fadlike ammen sivâk vahzer anni ezake.”

Ayrıca, “Es-elullahil-azime rabbel arşil aziim en yeşfiyeke.” Duasını tekrarlayarak kendi üzerinize doğru üfleyerek de şifa bulabilirsiniz.

Bu duaları, hasta bir yakınızın başında okuyarak ve ona doğru üfleyerek de şifa bulmalarını sağlayabilirsiniz.

“Eselullahelazim rabbel arşel azim en yeşfiyek.” de hastaların şifa bulması için okunacak dualardan biridir.

Son olarak, şifa isterken cümleleri doğru seçmeniz gerektiğini de unutmayın. Bir an önce şifa dilemek yerine, hayırlısıyla şifa dilemelisiniz. Bu, daha doğru olacaktır. İyileşmek için acele etmek yerine, hayırlısıyla iyileşmek istiyorsanız, Allah’tan her zaman hayırlısını dilemelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.