Hint Kınası Nasıl Hazırlanır? Dövme Yapımı ve Saç Boyama

Hint Kınası Nasıl Hazırlanır? Dövme Yapımı ve Saç Boyama

Hint Kınası Nasıl Hazırlanır? Antik dönemden bu yana kadınların saç, tırnak ve ciltlerinde dilediği yerleri boyamak yani renklendirmek amacıyla kullandıkları kına, kınagiller familyasının bir üyesi olan, çiçekli kına bitkisinin yapraklarının kurutulması ile elde ediliyor.

Genellikle toz halinde satışa sunulan kına, kendi içerisinde pek çok farklı çeşide ayrılsa da Hint kınası; özellikle kadınların saçlarını boyamak amacıyla tercih ettikleri en popüler kınalar listesinde ilk sırada bulunuyor.

Kırmızı renkli kınadan farklı olarak siyah bir rengi bulunan Hint kınası; özellikle geçici dövme yapımında sıklıkla kullanılıyor.

Hint kınası nasıl yapılır? başlıklı bu yazımızda saçlarınızı siyah renge boyamanıza yardımcı olacak, kimyasal içeriğe sahip saç boyalarından kat ve kat daha sağlıklı olan, saçları besleyerek, onaran Hint kınasını evde nasıl hazırlayabileceğinize değinmek istiyoruz.

Peki, Hint kınası nasıl yakılır? Gelin, bu soruyu birlikte yanıtlamaya çalışalım:

Hint Kınası ile Saç Nasıl Boyanır?

Aktarlardan satın alabileceğiniz Hint kınası, saçları besleyerek, nemlendiriyor; saçların daha canlı ve parlak görünmesine olanak tanıyor.

Hint kınasını hazırlamak için saçınızın uzunluğuna göre 1 ya da 2 paket Hint kınası satın alın.

Aldığınız kınayı uygun bir kasenin içine aktarın. Toz halindeki kınanın üzerine bir miktar taze sıkılmış limon suyu ilave edin. Ancak bu noktada dikkatli davranmalı, limon suyunu fazla eklememelisiniz. Aksi halde kınanın çok akışkan olmasına neden olabilirsiniz.

Limon suyunu azar azar eklerken, bir yandan da malzemeleri karıştırarak, kınanın kıvamının tutmasını yani aşırı cıvık olmamasını sağlayabilirsiniz. Son olarak karışıma 1 tatlı kaşığı badem yağı ilave edin. Böylelikle saçlarınızı canlandırabilir, kınanın saçlarınızda daha iyi tutmasını garantileyebilirsiniz.

UYARI: Şayet daha koyu bir siyah elde etmek istiyorsanız, kınaya limon suyu yerine soğan suyu eklemenizi öneriyoruz.

Hint kınası ile saçlarınızı boyadıktan 2 ay sonra tekrar saçlarınızı kına ile boyayarak, saçlarınızın daha ışıltılı görünmesini sağlayabilirsiniz.

Hint kınasını hazırladıktan sonra tıpkı diğer saç boyaları ile saçlarınızı nasıl boyuyorsanız; o şekilde davranmalısınız. Yani ellerinize öncelikle eldiven takmalı, ardından üzerinize dışarıda pek de giymediğiniz bir t-shirtünüzü giymelisiniz.

Saçlarınıza Hint kınasını parmaklarınızla güzelce yedirerek, sürdükten sonra kınayı bir saat boyunca saçlarınızda bekletmelisiniz.

Önce saç diplerinizi ardından saçlarınızı boyayarak, boyama işleminden daha çok verim alabilirsiniz.

Hint kınasını alnınıza ya da cildinizin başka bir bölgesine damlattığınızda cildinizde beliren leke, günler boyunca çıkmayabilir. Bu yüzden saç boyama işlemi esnasında dikkatli ve titiz davranmanızı tavsiye ediyoruz.

Hint kınası ile saçınızı boyarken, kullanmadığınız bir diş fırçası yardımıyla boyayı saçlarınıza sürebilirsiniz.

Hint Kınasının Saça Faydaları Nelerdir?

Tamamen doğal olan yani bitkisel bir içeriği bulunan Hint kınası, saçlara hiçbir şekilde zarar vermiyor.

Anti bakteriyel özelliği sayesinde saç köklerinde mantar ve kepek oluşumunu önlüyor.

Saçlar daha canlı, parlak ve hacimli bir şekle kavuşuyor.

 • UYARI: Şayet aşırı kuru bir saç tipiniz bulunuyorsa Hint kınası saçlarınızı daha da kurutabilir. Bu noktada Hint kınasının içerisine bir miktar badem yağı eklemeyi asla ihmal etmemelisiniz. Aksi halde saçlarınızda daha da dökülme, kuruma ve yıpranma ile karşılaşabilmeniz mümkün!

Hint Kınasıyla Dövme Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde genç kızlar tarafından yoğun bir ilgi gören geçici dövmeler, özellikle yaz aylarında sokaklarda ve caddelerde açılan stantlarda yaptırılabiliyor.

10-15 TL gibi oldukça uygun bir rakama yaptırılan bu dövmeler, neredeyse 1 hafta boyunca çıkmadan cildimizde kalıyor.

Ellerimize, kollarımıza, bileklerimize, kısacası vücudumuzda dilediğimiz her yere yaptırabileceğimiz dövmelerin yapım aşamasında hepsi birbirinden güzel olan dövme desenleri kullanılıyor. Bu desenler içerisinden istediğinizi 5-10 dakika gibi kısa bir sürede dilediğiniz yere yaptırabiliyorsunuz.

Şayet kendi dövmenizi kendiniz yapmak istiyorsanız, internet üzerinde dövme kalıbı satışı gerçekleştiren adreslerden beğendiğiniz dövme desenlerini satın alabilirsiniz.

Hint Kınasıyla Kolay Dövme Yapımı

Peki, dövme yapımında kullanılan Hint kınası nasıl hazırlanır?

 Malzemeler:

 • Kürdan
 • Dövme desen kalıbı
 • Oksijenli su
 • Hint kınası

Hazırlanışı:

 • Öncelikle aktardan ya da internetten satın aldığınız Hint kınasını bir miktar oksijenli su ya da normal su ile karıştırın.
 • Topaklanma olmaması için karıştırma işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirin.
 • Fazla cıvık bir kıvam elde etmemek adına suyu ya da oksijenli suyu azar azar kınaya ekleyin.
 • Dövmeyi yapacağınız yerin temiz olmasına özen gösterin. Bacak ya da kol bölgenize yapmayı planlıyorsanız, bölgedeki kılları alın.
 • Dövme desen kalıbını cildinizde dövmeyi yapacağınız yere yerleştirin. Aradaki boşlukları evde hazırladığınız Hint kınası ile doldurun.
 • Doldurma işlemi esnasında bir kürdandan yardım alabilirsiniz. Bu aşamada kürdanı Hint kınasına bandırmalı ve kürdanla boşlukların üzerinden geçmelisiniz.
 • Kalıptaki boşlukları doldurduktan sonra kalıbı çıkartmadan önce 3-5 dakika kınanın kurumasını bekleyin.
 • Dövmeyi yaptıktan sonra en az 4-5 saat dövmenin suyla temas etmemesine özen gösterin.

Bu yazımızda kısaca evde Hint kınası nasıl yapılır? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de hem ekonomik hem de sağlıklı, tamamen doğal bir saç boyası ile saçlarınızı boyamak istiyorsanız; Hint kınasına bir şans ver

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.