Aloe Vera Yüze Sürülür Mü? Aloe Vera Yüze İyi Gelir Mi? Nasıl Sürülür?

Aloe Vera Yüze Sürülür Mü? Aloe Vera Yüze İyi Gelir Mi? Nasıl Sürülür?

Aloe Vera Yüze Sürülür Mü? Aloe Vera Yüze İyi Gelir Mi? Nasıl Sürülür? Aloe vera doğal nemlendirici etkiye sahip bir bitkidir. Cildin alt tabakasına etki eder cilt lekeleri, sivilce ve daha bir çok cilt sorununda kullanılmaktadır. Pek çok kişinin evinde yetiştirdiği aloe vera yapraklarındaki jel yara ve yanıkların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Yapılan pek çok bilimsel çalışmaya konu olan aloe vera jelini direk yüzünüze sürebileceğiniz gibi yara, yanık yada sivilce oluştuğunda etkisini hemen gösteren bu jeli kullanmanız yeterlidir.

Sizlere bu yazımızda aloe vera yüzü sürülür mü, aleo vera yüze nasıl sürülür ve aloe vera jelinin faydalarından ayrıntılı olarak bahsetmeye çalışacağım.

Aloe Vera Nedir?

Aloe vera kaktüsgillerden bir bitkidir. Ayrıca sukkulent türü olarak da bilinir. Çok eski çağlardan beri; özellikle Çin, Hint ve Mezopotamya kültürlerinin bu bitkiyi keşfedip, güzellik ve sağlık alanlarında kullandığı yazılı kaynaklarda bile yer almıştır.

Yapraklarının ikiye bölündüğünde, içinden çıkan yarı saydam jel ise pek çok derdin devasıdır. İçeriğinde 75 tane bileşen vardır. Sağlık için çeşitli karışımlar hazırlandıktan sonra içilerek faydalanılır. Saç ve cilt güzelliği için ise; deri veya saç üzerine uygulanan kürler kullanılır. Hücre yenileme ve iyileştirme en önemli özelliklerindendir. Ciltteki tüm katmanlar tarafından emilebilen bir yapısı vardır.

Cilde iyi gelen A, B1,B2, B3, B6, B9, C, E, M vitaminleri, polisakkaritler,folik asit, salisilik asit, lignin ( ciltle bütünleşen ve cildi besleyen selülozik içerik) ve saponin ( sabunsu özelliği ekleyen, ayrıca virüs, bakteri, mantar ve mikroplarla savaşan antiseptik, cilt temizleyicisi), kolin,inorganik mineraller (bakır, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum,sodyum, v.s) enzimler, amino asitler, antrakinonlar (antibiyotikler gibi çalışır) ve bazı antioksidanlar, aloe veranın içeriğinin en önemlileridir.

Aloe Vera Jelini Nasıl Elde Ederiz?

Aloe vera bitkisi her ortama çok çabuk adapte olur. İster bahçede, ister balkonda, isterseniz evinizde yetiştirebilirsiniz. Saksıda çoğaldığında, köklerinden çeliklere ayırıp, bir başka saksıya ekip, daha fazla aloe vera elde edebilirsiniz. Daha çok kumlu toprağı sever. Çok çabuk büyürler. Fazla su istemez. Bu yüzden günlük güzellik rutininize taze taze, elinizin altında her an bulunur.

Aloe veraya ihtiyacınız olduğu zaman; en geniş ve olgun yaprağı kökünden nazikçe kopartın. Elinizdeki yaprağı keskin bir bıçakla ortadan yatay olarak ikiye bölüp, ortasındaki jele ulaşın. Yatay olarak bölünme işini bir balıktan fileto çıkardığınızı düşünerek yapabiliriniz. Bir kaşık yardımıyla jeli uygun ağzı kapaklı bir kaba alın. İstediğiniz zaman kullanmak üzere buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak bu süre çok uzun olmamalıdır.

Evinizde bitki yetiştirmeyi sevmiyorsanız, dışarda gördüğünüz bir yerde aloe vera yapraklarını koparıp, evde jel çıkarma işlemini yapabilirsiniz. Daha da kolayaloe vera jeline ulaşma yolu ise; kozmetik malzemeleri satan dükkanlardan tüp içinde, kullanıma hazır olarak alabilirsiniz.

Aloe Veranın Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

 • Güneş yanıklarını yatıştırıcı özelliği vardır.
 • Yaraları hızlıca iyileştirir.
 • Sinek ya da böcek ısırıklarından dolayı oluşan kaşıntı ve kızarıklıkları giderir.
 • Soğuk ısırıklarından dolayı oluşan doku hasarlarını onarır.
 • Çok iyi bir nemlendiricidir.
 • Ciltte oluşan döküntüleri hafifletir.
 • Sivilce oluşumunu önler.
 • Yara izlerini giderir ve oluşmasını önler.
 • Çatlakları iyileştirir.
 • Yüzdeki kırışıkları açar.
 • Cildi aydınlatır.
 • Lekeleri giderir.
 • Harika bir göz makyajı çıkarıcıdır.
 • Erkekler için mükemmel ve doğal bir after-shave dir.

Aloe Vera Yüze Nasıl Sürülür?

Gerek satın aldığınız, gerekse kendinizin elde ettiği aloe vera jeli hemen kullanıma hazırdır. Saf olarak bütün sayılan faydaları tek başına sağlar. Günlük bakım rutininizin kısa sürede ayrılmaz parçası olur. Hatta tek başına bile bir bakım ürünüdür. Hem ucuz, hem de sayısız faydası olan aloe vera jeli güzelliğinizi uzun yıllar korur. Sadece yüze sürmeniz yeterlidir. Ancak cilt günlük kir ve makyajdan temizlenmiş olmalıdır. Etkisini arttırmak için çeşitli malzemelerle karıştırılabilinir. Bu sayede karıştırılan malzemelerin yararlarından da faydalanılır.

Yüz İçin Aloe Vera Maskesi

Cildin sağlıklı bir şekilde parlaması ve beslenmesi için aloe vera maskesi:

1 kahve fincanı aleo vera jeli, 2 yemek kaşığı hafif ısıtılarak sıvı hale getirilen hindistancevizi yağı ve 1 tatlı kaşığı bal iyice karıştırılır. Temiz cilde uygulanarak yarım saat beklenir. Önce ılık sonra soğuk su ile cilt temizlenir. Haftada 2 kez yapılabilir.

Akneli ciltler için aloe vera maskesi

1 kahve fincanı aloe vera jeli, 1 çay kaşığı muskat tozu, 1 tatlı kaşığı limon suyu eklenerek karıştırılır. Temiz cilde uygulanıp 15-20 dakika beklenir. Daha sonra cilt soğuk su ile yıkanır. Haftada 2 ya da 3 kez uygulanabilir. Bu maske aynı zamanda akneden dolayı oluşmuş yara izlerinide geçirir.

Bir diğer akneli ciltler için aloe vera maskesi 

Gece boyunca yüzde kalabilir. Bu maske için, yüzünüze yetecek kadar aloe vera jelinin içine birkaç damla çay ağacı eklenmelidir. Önceden günlük kir ve makyajdan arınmış temiz cilde uygulanır. Tüm gece ciltte kalan bu maske aloe veranın antibakteriyel özelliği sayesinde aknelerin içine giren bakterileri öldürür. Cildi yatıştırır. Kırmızılık ve ağrılı olan akneleri rahatlatır.

Siyah noktalar için aloe vera maskesi

1 kahve fincanı aloe vera jeli, 1 çay kaşığı toz zerdeçal, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı limon suyu birbiri ile karıştırılır. Cilt günlük kirden arındırılır. Yüze önce sıcak havlu ile kompres yapılır. Bunun yerine bir tencereye koyacağınız suyu kaynatarak, çıkan buharı yüzünüze 2-3 dakika, gözleriniz kapalı olarak tutabilirsiniz.

Diğer bir seçenek ise, sıcak bir banyoya girip duş aldıktan sonra, gözenekler açıkken uygulamaktır. Tüm uygulamalarda da amaç gözeneklerin açık hale gelmesidir. Böylelikle siyah noktalara maske daha iyi nüfuz eder ve kolaylıkla yerlerinden uzaklaşırlar. Gözenek açma işleminden sonra maske özellikle siyah noktaların yoğun olduğu bölgeye sürülür. 20 dakika beklendikten sonra maske ufak ufak yolunarak ya da üzerine bir peçete yapıştırılarak ciltten yavaşça uzaklaştırılır.

Peçeteyi bir miktar ıslatarak, maskeyi sürdüğünüz bölgelerin üzerine koyarsanız, cildinizden daha çabuk çıkar. Daha sonra yüzünüzü önce ılık, gözeneklerin kapanması iiçin sonra buz gibi soğuk su ile yıkamalısınız. 10-15 günde bir uygulanabilir.

Kuru ciltler için aloe vera maskesi nasıl yapılır?

1 kahve fincan aloe vera jeli,1 tatlı kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı yada tatlı badem yağı birbiri ile karıştırılır. Tüm yüze bir tabaka halinde uygulanır. Yarım saat bekledikten sonra ciltten ılık su ile uzaklaştırılır. Haftada 3 kez yapılabilir.

Hassas ciltler için aloe vera maske tarifleri:

1 kahve fincanı aloe vera jeli, yarım çatalla ezilmiş muz ve 1 tatlı kaşığı bal iyice karıştırılır. Balın bir miktar daha akışkan olmasını sağlamak isterseniz, hafif ılık hale getirebilirsiniz. Ancak sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Aşırı sıcak, aloe vera içindeki bileşenlerin yapısını bozabilir. Önceden temizlenmiş cilde uygulanıp 1 saat kadar beklenir. Daha sonra ılık su ile temizlenir. Haftada 1-2 kez uygulanabilir.

Hassas ciltler için bir diğer aloe veralı maske ise; 2 çay kaşığı aloe vera jeli ve 1 çay kaşığı ezilmiş tropik bir meyve olan papaya ile yapılır. Temiz cilde uygulanıp, yarım saat beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Aloe Vera Yüze Nasıl Sürülmeli

Yağlı ciltler için aloe vera maskesi:

1 yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı yoğurt ile karıştırılır. Günlük kirden arınmış cilde uygulanıp, ciltte kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Yağlı ciltler için bir diğer aloe veralı maske için; 2 çay kaşığı aloe vera jeli, 1 çay kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı domates püresi veya suyu karıştırılır. Tüm yüze uygulanıp, diğer maske uygulamasındaki gibi ciltte kuruyuncaya kadar beklenir. Daha sonra ılık su durulanır.

Yağlı ciltler için hazıRlanabilecek aloe veralı bir maske ise; 1 yemek kaşığı aloe vera jeli, yarım çay kaşığı zerdeçal tozu birbiri ile karıştırılır. Daha önce temizlenmiş cilde yukarı doğru dairesel hareketlerle uygulanır. 20 dakika beklendiktensonra cilt soğuk su ile durulanır.

Yağlı ciltler için olan maskelerin uygulama sıklığı, yüzünüzün yağlanma durumuna göre kullanılmalıdır

Yağlı ciltler için aloe veralı cilt nemlendiricisi:

Yarım yemek kaşığı argan yağı, 7 damla gül yağı, 7 damla çay ağacı yağı, 1 kahve fincanı aloe vera jeli birbiri ile karıştırılır. Ağzı kapaklı bir uygun kavanoza alınıp, günlük olarak kullanılır. Serin bir yerde ya da buzdolabında saklanmalıdır

Aloe vera ile kirpik ve kaş gürleştirme:

Buzdolabında sakladığınız saf aloe vera jelinizi, temiz bir rimel fırçası ile her gece yatmadan kaş ve kirpiklerinize uygularsanız, gür ve gösterişli kirpik ve kaşlara sahip olursunuz. Etkili bir sonuç için, aleo vera jelinin içine birkaç damla hint yağı ve kapsülden sıkılan bir kaç damla E vitamini eklenebilir.

Aloe veralı cilt peelingi:

Bu peeling 1 kahve fincanı Hindistancevizi yağı, 1 kahve fincanınından 1 parmak az toz şeker, 1 yemek kaşığı aloe vera jeli, 2 adet poşet yeşil çay, 3-4 damla E vitamininden oluşur. Eğer akneli bir cildiniz var ise karışımın içine 5-6 damla çay ağacı yağı eklenmelidir. Yeşil çay poşetlerinin kağıtları kesilerek bir kaba konulur. Diğer tüm malzemeler eklenerek homojen bir karışım elde edilir. Pürüzlülüğü arttırmak ya da azaltmak için şeker veya hindistancevizi yağı miktarını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Yani fazla pürüzlülük istiyorsanız bir daha fazla şeker, biraz daha az hindistancevizi yağı kullanılmalıdır. Temiz cilde, dairesel hareketlele uygulanır. 2-3 dakika kurumasını bekledikten sonra, ılık su ve dairesel hareketler yardımıyla ciltten uzaklaştırılır. Kalan malzeme ise ağzı kapalı bir kavanoz içerisinde buzdolabında bir dahaki peeling rutininize kadar saklanabilir.

Aloe Vera Yüzü İyi Gelir Mi

Yüzde oluşan lekeler için aloe veralı maske:

2 çay kaşığı aloe vera jeli, 1 çay kaşığı ezilmiş havuç, 1 çay kaşığı patates suyu birbiri ile karıştırılır. Ezilmiş havucu elde etmk için; havucu br miktar haşlamak gerekmektedir. Ancak soğuduktan sonra karıma eklenmelidir. Patates suyu içinse,1 patatesin ihtiyacınız kadar olanını, ufak parçalara bölüp cezvede beyaz suyu çıkana kadar haşlamalısınız. Bu suda karışıma soğuk olarak ilave edilmelidir. Haftada 2 gün temizlenmiş yüzünüze uygulayın. Daha sonra soğuk su ile durulayın.

Kırışıklık açan aloe vera serumu:

1 kahve fincanı aloe vera jeli,2 çay kaşığı çuhaçiçeği yağı, 2 kapsül E vitamini, 4 damla buhur yağı, 4 damla sardunya yağı, 2 damla gül yağı ve 1 adet saklama kabının içinde tüm malzmeler birbiri ile tahta kaşığın sapı ile karıştırılır. Yoğun bir losyon kıvamı alması sağlanır. Her gece yatmadan önce yüze ve boyun bölgesine, nohut tanesi miktarında kullanılır.

Cilt sıkılaştıran ve gözenek küçülten aloe vera kürü:

2 yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 kahve fincanı cadı fındığı yağı, 2 kahve fincanı lavanta suyu, 6 damla sardunya yağı ve spreyli bir şişe kür için ihtiyacınız olan malzemelerdir. Tüm içeriği şişeye aktarıp, ağzını sıkıca kapatın. Daha sonra şişeyi iyice çalkalayın. Temiz cildinize bir makyaj pamuğu yardımıyla gece yatmadan temiz cildinize uygulayın.

Cildi sıkılaştıran aloe vera kürü ise;

2 yemek kaşığı aloe vera jeli, 1 yemek kaşığı mayonez ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Pürüzsüz bir karışım elde edildikten sonra, temiz cilde uygulanıp, 20 dakika boyunca beklenir. Önce ılık daha sonra da soğuk su ile yüz yıkanır. Haftada 2 gün uygulanabilir.

Günlük kullanım için güllü aloe vera toniği:

Hemen hemen aynı oranda aloe vera jeli ve taze gül yaprakları bu toniği yapmak için ihtiyacınız olan malzemlerdir. Öncelikle gül yaprakları yıkanmalıdır. Gülyaprakları ve aloe vera blendırın içine koyup hızlı devirde çalıştırılır. Karışan tüm malzeme bir kaba aktarılır. Toniğiniz günlük kullanıma hazırdır. Bu tonik cildi birçok zararalı etkiden korur. Cildin elastikiyetini sağlar. Bu sayede uzun seneler genç gözüken bir cildiniz olur.

Cilt aydınlatma için aloe vera kürü:

Birkaç damla gliserin ve 1 çay kaşığı aloe vera iyice karıştırılır. Yüze dairesel hareketlerle uygulanır. 10-20 dakika yüzde beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Yatmadan ya da duşa girmeden önce uygulanması en iyi sonucu alabilmek için ideal zamanlardır. En iyi sonuç için haftada 3 kez uygulanmalıdır.

Cilt gençleştiren aloe vera kürü:

4 yemek kaşığı zencefil tozu, 2 yemek kaşığı aloe vera jeli ve 2 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Topaksız ve homojen bir karışım elde edildiğinde, cildinizi günlük rutininizde temizleyip, kurulayın. Tüm yüze ve boynunuza karışımı uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra buzlu soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Yüz ovalini sıkılaştıran aloe vera maskesi:

1 yumurta beyazı, yarım salatalık püresi ve yeteri kadar aloe vera jeli birbiri ile karıştırılır. Cilde uygulanıp tüm gece boyunca bu maske ile uyunur. Maske sağa sola bulaşabileceğinden kullandığınız yastık kılıfının eski bir tane olmasına dikkat edin. Sabah ise önce ılık ve soğuk su ile cilt durulanır.

Aloe Vera Yüz Sürmenin Yan Etkileri ve Zararları

Cilde ve yüze harika etkisi bulunan aloe veranın bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır.Özellikle aloe vera yüzü sürünce neden kaşınır sorusu çok sık sorulmaktadır. Alerjik ciltlerde nadir olarak tahrişe bağlı olarak kaşıntı görülebilir.

Hamilelerin ve emziren annelerin kesinlikle bu jeli yüzüne sürmeleri ve kullanmaları asla önerilmez. Ayrıca bu jel çocuklarda kullanıldığında karın ağrısına ve ishale neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.