Hamilelikte Çatlaklara Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Çatlaklara Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Çatlaklara Ne İyi Gelir? Hamilelik, bebek isteyen aileler için dünyadaki en güzel olgulardan biridir demek mümkündür. Fakat her güzel şey gibi hamileliğin de üzücü bir yanı vardır. Bu da annenin vücudunda çatlaklar oluşturmasıdır. Hatta gerekli önlem alınmazsa bu çatlakların derinleşeceği gerçeği anneleri hamileliğe dair üzen detaylardan biridir. Ama korkmanıza gerek yok… Çünkü artık bitkisel yağlar ve doğru kremlerle çatlakları minimize etmek mümkün!

Hamilelik Çatlakları Nasıl Oluşur?

Çatlaklar, hamileliğin kötü yönlerinden biridir demek mümkündür. Fakat hamilelik döneminiz sona erdiğinde kucağınıza alacağınız gelişimi doğrusal ilerleyen bir bebeğin çatlakların etkisini sizin için yok edeceğini bilmenizi isteriz. Bebeğinizin doğum ardından nasıl gelişeceğini merak ediyorsanız ‘Bebek Gelişim Tablosu’ yardımıyla bilmediklerinizi öğrenebilir, bebeğinizi o henüz doğmadan keşfedebilirsiniz.

Çatlakların nasıl oluştuğuna gelecek olursak; hamilelik döneminin 3. Trimester döneminde gerilen karında değişen hormonların etkisiyle çatlaklar oluşur.  Zaten gebelik döneminde salgılanan hormonların cilt yapısında önemli değişiklikler yarattığı uzmanlar tarafından saptanmış bir gerçektir. Çatlaklar da bu gerçeğin en önemli pekiştiricilerindendir.

Kimlerde Çatlaklar Daha Çok Oluşur?

Çatlak oluşumu birkaç etkene bağlı olarak farklılık gösterir. Bunlar;

 • Cildiniz genetik olarak çatlak oluşumuna müsaitse hamilelik çatlaklarınız yoğun olabilir.
 • Ergenlik çağında çatlaklarınızın oluşmaya başlaması da hamilelik döneminde çatlaklarınızın yoğunlaşacağının işaretlerinden biridir.
 • Eğer hamilelik döneminde aşırı kilo aldıysanız bu da cildinizin daha çok gerilmesiyle birlikte daha çok çatlak getirecektir.
 • Cildinizi nemli tutmazsanız daha çok çatlağınız oluşabilir.
 • Sağlıklı beslenip bol su içmezseniz, cildinizde daha çok çatlak oluştuğunu gözlemleyebilirsiniz.

Hamilelik çatlakları günümüzde de korkulan bir kavram olsa da artık engellenemez değil. Özellikle alternatif tıbbın ilerlemesi ve kozmetik sektöründeki önemli gelişmeler hamilelik çatlaklarını dengeleyebilecek formüller ile karşımıza çıkıyor.

Hamilelik Çatlaklarını Önleme Yöntemleri

Hamilelikte çatlak oluşumunu minimize etmek için yapmanız gereken karın bölgenizi nemli tutarak, cildinizin gerilme oranını artırmak olacaktır. Bu nedenle de hamilelikte cilt bakım rutininize bazı ürünler eklemelisiniz. Yazımızın bu kısmında size bu ürünlere dair fikirler vereceğiz.

 • Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı cildin en kuru bölgelerinden gözaltında bile kullanımı önerilen oldukça güçlü bir nemlendiricidir. İçeriği sayesinde ölü deriyi arındırma özelliği olan hindistan cevizi yağı, ayrıca cildin elastikiyetini artırarak çatlak oluşumunu minimize eder.
 • Çay ağacı yağı: Son dönemlerde mucizevi etkisiyle ün kazanan çay ağacı yağı; söz konusu hamile çatlakları olduğunda da kullanılabilecek yararlı içeriklerdendir. Fakat bu yağın oldukça yoğun bir yapısı olduğu konusunda sizi uyarmalıyız. Yani bu yağı hamilelik çatlaklarınızda kullanmayı düşünüyorsanız; az miktarda ve seyrelterek rutininize eklemelisiniz.
 • Tatlı Badem yağı: Tatlı badem yağının içeriğinde yoğun miktarda E vitamini bulunur ve E vitamini cildin kendisini onarması noktasında başarılı bir destekleyicidir. Bu nedenle hamilelik döneminde tatlı badem yağını da çatlak bakım rutininize ekleyerek çatlakların oluşup artmasını ya da renklerinin koyulaşmasını engelleyebilirsiniz.
 • Kakao yağı: Genelde yaz aylarında plaja giden herkesin çantasında rastlayabileceğiniz kakao yağının bronzlaştırma etkisinin yanı sıra çatlak minimize etmede de çok başarılı olduğunu biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız; gelin biz size anlatalım. Kakao yağı, çatlak oluşumunu engellemede ve oluşan çatlakları da yok etme noktasında en başarılı bitkisel yağdır. Cildi nemlendirme noktasında çok etkili bu yağın aynı zamanda cildi onardığı da bilinmektedir. Bu nedenle hamilelikte çatlak sorunu yaşamak istemiyorsanız, kakao yağından yararlanmayı unutmayın.
 • Kalendula yağı: Bu yağın ismini ilk kez duyuyorsanız şaşırmayın. Çünkü bu yağ çok bilinen yağlardan değil fakat yararlarını duyan herkes bu yağın ünlenmesinde rol alıyor. Kalendula yağı cilt yenileyici güçlü bir içeriktir. Bu nedenle hamilelik sırasında bu yağı karın bölgenize uygulayarak kullanmalı ve çatlaklarınızdan kurtulmalısınız. Ayrıca bu yağ, cildi rahatlatarak kızarıklıkları ve tahrişleri azaltır.
 • Lavanta yağı: Lavantanın bilinen en önemli özelliklerinden biri sakinleştirici özelliğidir. Aromatik kokusuyla duyuları rahatlatan bu yağın bilinen bir diğer yararı da çatlakları engellemesidir. Ciltteki kızarıklıkları ve tahriş olmuş bölgelerdeki tahribatı azaltan lavanta yağını hamilelik sırasında çatlakları yok etmek için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
 • Kozmetik Ürünler: Kozmetik her geçen gün pastadan aldığı payı artıran bir sektör… Çünkü insanlar güzelliklerine ve cilt bakımlarına daha çok önem göstermeye başladı. Sektörün önde gelen markaları bu durumun farkındalığıyla hamile kadınları da unutmadı ve bitkisel yağları uygun içeriklerle birleştirerek çatlak karşıtı formüller hazırladı. Siz de eğer evinizde bitkisel yağ kullanmaktansa bir kozmetik ürününün çatlakları engellemede daha etkili olacağına inanıyorsanız bu ürünlere yönelebilirsiniz.

Hamilelik Çatlakları İçin Birkaç Öneri Daha

Sağlıklı Beslenin

“Bebek gelişimi anne karnında başlar”. Hamilelik döneminizde bu cümle sizin kulağınıza küpe olsun ve yaptığınız her şeyi cümlenin verdiği farkındalıkla gerçekleştirin. Yediklerinizin bebeğinizin gelişimini etkileyeceğinin bilinciyle sağlıklı beslenin. Çünkü doğru gıdalarla beslenirseniz, hem çocuğunuz daha sağlıklı olur hem de vücudunuzda daha az çatlak oluşur.

Bol Su İçin

Güzel görünen bir cildin en iyi dostu sudur. Suyun önemi her geçen gün sayısı artan araştırmalarla tekrar tekrar kanıtlanmaktadır. Siz de hamilelik döneminizde bol su içerseniz; cildiniz bu dönemi minimum hasarla atlatır. Yani vücudunuzda çok fazla çatlağınız oluşmaz.

Hamile Egzersizleri Yapın

Gebelikte spor yapmak geçireceğiniz hamilelik döneminin kalitesi açısından oldukça önemlidir. Özellikle de çatlaklarla spor yakından ilişkilidir. Çünkü belirttiğimiz gibi çok kilo almak çok çatlak demektir. Siz de hamilelik döneminizde hamilelere uygun sporlara yönelerek çatlak oluşma olasılığını azaltabilirsiniz.

Hamilelik döneminin oldukça keyifli ve zorlu bir süreç olduğunun farkındayız. Bu süreçte anne adaylarının hormonlar etkisiyle daha duygusal olduklarını ve kendilerini yalnız hissetmeye daha çok meyilli olduklarını da biliyoruz. Ayrıca dünyaya yeni bir bebek getirecek olmanın annelerde yarattığı heyecanı da yakından tanıyoruz. Fakat merak etmeyin, bu durumları yaşayan tek anne adayı siz değilsiniz. Hamilelik sürecinde hemen hemen her anne zorluk yaşıyor ve onlar da hassas oluyor. Hepinize bu durumun farkındalığıyla hamilelikte sağlık konusunun üzerine daha çok eğilmenizi öneriyoruz. Çünkü unutmayın siz ne kadar sağlıklı bir hamilelik geçirirseniz bebeğiniz de o kadar sağlıklı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.