Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Adet Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Kimi zaman sakin ve ağrısız bir şekilde geçen adet dönemimiz, bazen o kadar ağrılı ve sancılı geçiyor ki içtiğimiz onca ağrı kesici ilaca ve karnımızın hemen alt kısmına yerleştirdiğimiz sıcak su torbalarına rağmen bu ağrılardan bir türlü kurtulamıyoruz.

Özellikle karın ağrılarına baş ağrıları da eşlik ettiğinde en az birkaç gün boyunca yataktan kalkamıyor, sırf bu yüzden işten izin almak zorunda kalıyoruz.

Adet döneminde baş ağrısı neden olur? başlıklı bu yazımızda adet döneminde sıklıkla başımızın ağrımasının temel nedenlerine değinmeye çalışacağız.

Sizler de hassas dönemlerinizde sık sık baş ağrısı çekiyorsanız, bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

İşte, regl döneminde baş ağrısına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Regl Döneminde Baş Ağrısı Neden Olur?

Ortalama 5-7 gün süren kimi zamanlarda daha kısa ya da uzun olabilen, 28 günde bir tekrar eden adet döneminde baş ağrısı çekmemizin nedeni, bu dönemde vücudumuz tarafından salgılanan östrojen hormon miktarının azalması olarak ifade ediliyor.

Östrojen hormonundaki bu dalgalanmalar, bir diğer deyişle kandaki östrojen miktarının azalması, migrene benzeyen baş ağrılarını da beraberinde getiriyor.

Hatta bazı kadınlar tarafından oldukça şiddetli hissedilen migren atakları, kadınların adet döneminin tam bir işkenceye dönüşmesine neden olabiliyor.

Regl dönemindeki migren tedavisi ise diğer migren tedavi seçeneklerine göre doktorları biraz daha zorluyor. Öyle ki regl döneminde yaşanan migren ataklarını kontrol altında tutabilmek, çoğu zaman oldukça zor oluyor.

Migren ataklarına bazı durumlarda ise şiddetli mide bulantısı ve kusma da eşlik ediyor.

Ergenlik döneminde başlayan bu baş ağrıları, en nihayetinde gebelik ile hafifliyor. Yani şiddetli baş ağrılarından hamile kaldığınızda östrojen hormonundaki dalgalanmaların sona ermesi ve kandaki östrojen hormonunun dengede kalması sayesinde kurtulmuş oluyorsunuz.

Regl Döneminde Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Normal zamanlarda hiç başınız ağrımıyor lakin adet olduğunuz günlerde baş ağrınız tüm gün boyunca devam ediyorsa, maalesef ki regl dönemi migren ataklarına sizin de maruz kaldığınızı ifade edebiliriz.

Bu durumda vakit kaybetmeksizin bir doktora görünmeli ve doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli olarak kullanmaya başlamalısınız.

Doktorların reçete ettiği ilaçları kullanmanın yanı sıra baş ağrısına iyi gelen şifalı bitki çaylarından da yardım alabilirsiniz.

>>>>> Adet Döneminde Mide Bulantısı ve Kusma

Adet Döneminde Baş Ağrısına Bitkisel Çözüm

Adet döneminde baş ağrı ve halsizlik çok sık yaşanan bir durumdur. Genelde kişiden kişiye değişen bir durum olmasına karşın bazı kişilerde baş ağrısı şiddetli olabilir. İşte adet döneminde baş ağrısı ve halsizliğe iyi gelen bitkisel bazı yöntemler.

Regl Döneminde Baş Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları

Regl döneminde yüzleştiğiniz şiddetli ağrılar ile savaşmak adına baş ağrısını hafifleten bitki çaylarını günde 2-3 bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Bu dönemde baş ağrısına iyi gelen çaylara ise nane, zencefil, papatya, lavanta ve sarı kantaron çaylarını örnek olarak gösterebiliriz.

Regl Döneminde Baş Ağrısına İyi Gelen Zencefil Çayı Tarifi

Yalnızca mide ağrılarına değil baş ağrılarına da oldukça iyi gelen zencefil çayı; regl dönemindeki mide bulantısı ve kusma hissini de azaltıyor.

Özellikle PMS yani regl dönemindeki baş, karın, mide ve kasık ağrılarını doğal bir şekilde tedavi eden zencefil çayı; kasları gevşeterek, kişinin rahatlamasını sağlıyor. Aynı zamanda bu dönemde daha da artan stres, endişe, sinirlilik vb. ruhsal çalkantıları da yatıştırıyor.

Hazırlanışı:

  • 1 su bardağı kaynar suya 1 çay kaşığı zencefil tozu ilave edin. Ardından yarım limonun suyunu da çaya ekleyin. Çayı 5 dakika demlenmeye bırakın.
  • Çayınızı tatlandırmak için bir çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.
  • Adet döneminiz boyunca zencefil çayını günde 2-3 bardağı aşmayacak şekilde tüketebilirsiniz.

Adet Döneminde Baş Ağrısı Tedavisi

Adet döneminde baş ağrısının tedavisinde doktorlar, daha çok migren ataklarını baskılamaya yönelik ilaçlar reçete ediyorlar.

Bununla birlikte bazen de regl döngüsüne yönelik ilaçlar da kullanmanız gerekebiliyor.

Tedaviler, kişiye özel olarak yürütüldüğünden adet döneminde baş ağrısı şikayetiniz bulunuyorsa, klasik migren ya da baş ağrısı ilaçları kullanmak yerine mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz.

Baş ağrısını adet döneminizin hangi günlerinde daha yoğun bir şekilde hissettiğinizin tespiti doğrultusunda yalnızca size özel olarak başlatılan bir tedavi ile şiddetli ağrılardan kurtulabilmeniz mümkün!

Adet döneminde baş ağrısı tedavisinde kullanılan ilaçlar

Regl dönemindeki baş ağrılarının tedavisi, genellikle atak tedavisi, kısa dönem koruyucu tedavi ve kesintisiz tedavi olacak şekilde 3 farklı grupta gerçekleştiriliyor.

Baş ağrılarına mide bulantısının da eşlik ettiği durumlarda mide bulantısını kesen ilaçlar kullanmanız gerekiyor.

Kısa dönem koruyucu tedavide ilaçları regl başlangıç gününden 2 gün önce almaya başlamanız ve 5 gün boyunca bu ilaçları kullanmanız gerekirken; kesintisiz tedavide 6 ay boyunca ilaçları her gün düzenli bir şekilde almanız gerekiyor.

Son derece etkili bir koruyucu tedavi şekli olan hormonal tedavide ise östrojen hormonundaki dalgalanmaları önlemek amaçlanıyor. Östrojen dalgalanmalarını engelleyerek, östrojen hormonunun daha az salgılanmasını önlemek amacıyla doktorlar daha çok tipik doğum kontrol hapları reçete ediyorlar.

Ancak 35 yaş üstü ve özellikle sigara tüketen kadınların doğum kontrol hapı kullanırken dikkatli olmaları, doktora danışmadan ilaç kullanmamaları sağlıkları açısından oldukça önem arz ediyor. Aksi halde doktor kontrolünde olmaksızın doğum kontrol hapı kullanan kadınları kan pıhtılaşması, kanser gibi ölümle sonuçlanabilecek ciddi tehlikeler bekliyor.

UYARI: Doğum kontrol hapı kullanımının kanda pıhtı oluşumu doğrultusunda damarlarda tıkanıklığa yol açtığını unutmamalı, düzenli olarak doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, sık sık doktorunuza görünmeyi ihmal etmemelisiniz. Erken teşhisin hayatınızı kurtarabileceğini asla unutmamalısınız.

Bu yazımızda adet döneminde baş ağrısı neden olur? Adet dönemi baş ağrıları nasıl geçer? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.