Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir? Göz altında oluşan morluklar veya koyu halkalar, oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bu sorun, hem kadınlar hem de erkekler arasında yaygın olarak görülür. Koyu halkalar veya morluklar, çoğunlukla yorgunluktan ya da uyku eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ancak göz altı morlukları, yalnızca yorgunluk veya stres sonucu oluşmaz. Bu morluklar ilerledikçe cildiniz, kollajenini ve doğal kalınlığını da kaybeder. Bu durum, cilt altındaki kan damarlarının çok daha belirgin bir hale gelmesini sağlar. Sonuç olarak bu bölge normalden çok daha koyu görünebilir.

Göz Altındaki Morlukların Nedeni Nedir?

Gözün altındaki morlukların nedenleri genel olarak şunlardan oluşur;

 • Yorgunluk: Yorgunluk, uykusuzluk, zihinsel ve fiziksel çaba ya da aşırı uykunun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bunların tümü gözlerin altındaki morlukların ortaya çıkmasına ve zamanla da cildin solgun bir şekilde görünmesine sebep olabilir. Bu durum, morlukları çok daha belirgin bir hale getirebilir.
 • Yaş: Çoğu durumda yaş ilerlemesiyle beraber morarmalar, aşırı pigmentasyonun bir sonucu olarak meydana gelir. Yaş ilerledikçe, göz etrafındaki deri incelir ve kollajen hızla kaybedebilir. Bu durum da, cilt altındaki koyu olan kan damarlarının görünürlüğünü büyük oranda arttırır.
 • Göz Yorgunluğu: Bilgisayar, telefon, televizyon ve diğer elektronik aygıtların aşırı kullanımıyla gözler yorulur ve bu göz yorgunluğu da morarmalara sebep olabilir. Gözlerdeki düzenli olan bu gerginlik, göz etrafındaki kan damarlarının genişlemesine ve morarmalara sebep olur.
 • Alerjiler: Zararlı olan bakterilere karşı alerjik bir reaksiyon olarak vücut, kan damarlarının büyük oranda genişlemesine yol açabilecek histaminler salmasını sağlayacaktır. Bu durum, ciltteki görünürlüğünü arttırır ve gözlerin etrafındaki bölgeyi normalden çok daha koyu gösterecektir.
 • Güneşe Maruz Kalmak: Cilt, uzun süre güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalırsa fazlaca melanin üretebilir. Bu durum gözlerin etrafında pigmentasyona sebep olur.

Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Maske Tarifleri

Göz Altı Morluğu İçin Etkili Maske Tarifleri

Göz Altındaki Morarmalara Doğal Yöntemler

Göz altı morluklarına ne iyi gelir doğal yöntemler nelerdir sorusuna ayrıntılı olarak cevap vermek istiyorum, İşte göz altı morluklarına iyi gelen doğal çözümler;

Tatlı Badem Yağı: Tatlı badem yağı, nemlendirici özelliklerin yanı sıra sklerosant olarak bilinen biyoaktif bileşikler de içermektedir. Bu bileşik, cildin tonunu mükemmel bir şekilde iyileştirerek göz altındaki kan damarlarının ve morarmaların görünümünü de hafifletmeye yardımcı olur. Bunun için 2-3 damla tatlı badem yağı bir pamuğa damlatarak göz altına masaj yoluyla uygulanmalıdır. Göz altındaki morluklar kayboluncaya kadar bu uygulama her gece yapılabilir.

Aloe Vera: Aloe vera bitkisinin jeli, tirozinaz aktivitesini inhibe eder ve aşırı olan pigmentasyonu önleyen etkili bileşikler içerir. Ayrıca göz altındaki morlukları çevreleyen alandaki cildi esnek bir hale getirir ve nemlendirir. Bunun için doğrudan aloe vera bitkisinin jeli, göz altlarına uygulanabilir.

Salatalık: Salatalık, mükemmel bir vitamin kaynağı ve tirozinaz aktivitesini durduran bir biyoaktif bileşiktir. Bu durum, göz altı moruklarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunun için 1 tane salatalık mikser yardımıyla iyice ezilir ve 1 çay kaşığı aloe vera jeli eklenerek karıştırılır. Bu karışım, göz altına uygulanır.

Domates: Domatesler, pigmentasyonun etkisini tamamen tersine çevirmeye yardımcı olabilecek likopen gibi fitokimyasallar yönünden oldukça zengindir. Domates, gözlerin altında gelişen morluklardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Domatesi iyice ezilip içerisine 1 çay kaşığı limon suyu eklenerek iyice karıştırılır ve bu karışım göz altına uygulanır.

Limon Suyu: Limon, çok zengin olan bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini ise pigmentasyon engelleyici özellikler gösterir ve gözün altındaki dermal kalınlığın da artmasına yardımcı olur. Bu yöntemle cildin incelmesi sebebiyle görünür bir hale gelen kan damarları gizlenir ve morluklar ortadan kalkar.

Not: Limon suyu cilde ağrı hissi verebilir.

Kuşburnu Yağı: Kuşburnu yağı, melanogenezin aktivitesini engelleyebilen eser miktarda proantosiyanidinler içerir. Bu sebeple kuşburnu yağı olası pigmentasyonları engelleyebilir ve morlukları da aydınlatabilir.

Göz Altı Morlukları İçin Mucize Yöntemler

Yoğurt: Yoğurt, tirozinaz aktivitesini engeller ve pigmentasyon ile koyu halkaları önleyebilen L-sistein peptidi içerir.

Patates: Patates, azelaik asit gibi çok zengin bir fitokimyasal kaynaktır. Aşırı gelişen pigmentasyondan sorumlu olan tirozinaz aktivitesini de engelleyebilir.

Bal: Bal, aşırı olan pigmentasyonun engellenmesine yardımcı olan alfa hidroksi asitler gibi biyoaktif bileşenler içerir ve tirozinaz inhibisyon aktivitesi sergileyerek göz altındaki morlukların azalmasına yardımcı olur.

Yeşil Çay: Yeşil çay, melanogenezin aktivitesini engelleyen fenolik bileşiklere sahiptir. Cildin aşırı pigmentasyonunu önler ve koyu halkaların giderilmesine yardımcı olur.

Üzüm Çekirdeği Yağı: Yapılan araştırmalar, üzüm çekirdeği yağının, melanogenezi tam manasıyla engelleyebilen biyoaktif bileşikler içerdiğini kanıtlamıştır. Bu durum, pigmentasyonu çok etkili bir şekilde azaltır ve koyu halkaları tamamen yok edebilir. Bunun için birkaç damla üzüm çekirdeği yağı bir pamuğa damlatılarak göz altına masaj yapılarak uygulanabilir.

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer

Göz Altı Morlukları İçin Tıbbi Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Göz altı morlukları sorunuyla mücadele etmek isteyenler için bazı tıbbi tedavi seçenekleri de vardır. Bu tıbbi tedavi seçenekleri genel olarak şunlardır;

 • Cilde, cerrahi operasyonla sentetik ürün implantları ya da yağlar yerleştirilebilir.
 • Göz altı morluklarını yok etmeye yardımcı olabilecek kimyasal peeling yöntemleri uygulanabilir.
 • Cildin gençleşmesi ve morlukların giderilmesini teşvik etmek için lazer ameliyatı seçeneği de vardır.
 • Cilt yüzeyinin altında bulunan kan damarlarının gizlenmesi için dolgu yöntemleri de uygulanabilir.
 • Bu yöntemlerin tümü invazivdir ve tıbbi müdahale gerektirecektir.

Göz Altı Morluklarını Nasıl Giderilir

Göz altındaki morlukların oluşması aşağıdaki durumlarda önlenebilir;

 • Yüksek efor gereken antremanlar yapmadan önce iyi bir şekilde dinlenmek gerekir.
 • Her gün en az 7 saat uyku gereklidir.
 • Yeterli miktarda su tüketilmelidir. Su, cildinizin ihtiyaç duyacağı nemi muhafaza eder ve cildin son derece yumuşak kalmasını sağlar.
 • Besleyici gıdalar tüketmek, kollajen sentezini arttırır, göz etrafındaki cildi tamir eder ve olası pigmentasyonu tamamen önler.

Sizlere bu yazımızda göz altı morluklarına ne iyi gelir sorusuna cevap vermek istedim. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Asya pilatin dedi ki:

  Benimde göz torbalarim var