Dudak Morarması Neden Olur?

Dudak Morarması Neden Olur?

Dudak morarması dikkat alınmayıp basit bir sorun olarak asla görülmemelidir. Dudak morarması altında yatan ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Dudak morarması cinsiyete ve yaşa bağlı bir durum değildir. Dudak morarması nedenleri, dudak morarması neden olur hakkında sizler için ayrıntılı şekilde araştırma yaptık.

Dudak Morarması Nedenleri

Dudak morarması nedenleri mutlaka araştırılmalı ve altında yatan sorun araştırılmalıdır. Dudak morarması neden olur sorusuna cevap vermek gerekirse sıra ile;

  • Demir eksikliği sonucu dudakta morarma görülür.
  • Kansızlık ve Akdeniz anemisi  sağlık sorunları dudakta morluk görülmesine neden olabilir.
  • Aşırı sigara tüketimi sebebi ile dudak morarması görülme ihtimali yüksektir. Özellikle dudak tiryakilerde morarma daha sık görülmektedir.
  • İklim ve hava değişikliği dudak morarması‘na sebep olabilir. Özellikle kış aylarında havaların soğuması sonucu dudakların morarması en iyi örneklerden biridir.
  • Düzensiz ve dengesiz beslenme, yeterince vitamin almamak, sebze tüketmemek, doğal olarak hem sağlığımızı hemde dudaklarımızı doğrudan etkilemektedir.

Akciğer Kaynaklı Dudak Morarması Neden Olur

Bazı dudak morarması nedenleri arasında solunum yolları nedenleri önemli bir yer kaplamaktadır. Eğer nefes almakta zorluk çekmeye başladığınızda dudaklarınız morarıyorsa mutlaka bir doktora görünmenizde fayda vardır. Oksijenin tam olarak vücutta dolaşmamasına bağlı olarak akciğerde oluşan sorun direk ilk belirtisini dudakta gösterir. Eğer bu gibi bir durumda iseniz mutlaka ayrıntılı tedavi için dahiliye uzmanına görünmenizde yarar vardır.

Kalp Sorunlarının Belirtisi Olan Dudak Morarması

Dudak morarması altında yatan başka bir sorun ise kalp sorunlarıdır. Dudak morarması neden olur sorusuna kalp rahatsızlığı neden olabilir diyebiliriz. Dudak morarması aşırı şekilde belirgin ise, dudağın geneli kaplıyorsa kalp ile bir sorun olabilir. Genelde dudak morarması olan biri hemen dikkat çeker ve çevresi tarafından dudakların mor olmuş denir, bu durum kalp ile ilgili bir sorunun olduğuna işaret olabilir. Sizi rahatsız eden ve çevrenizin dikkatini çeken dudak morarması ihmal etmeyin ve doktorunuza mutlaka danışın.

Kansızlığa Bağlı Dudak Morarması

Kansızlığa bağlı dudak morarması genelde bayanlarda daha sık görülmektedir. Erkeklere oranla vücuttki kan oranı daha düşük olan ve adet döneminde kan kaybeden bayanlar bu durumla daha sık karşılaşırlar, Dudakta morarma durumu varsa kan yapıcı gıdalar ve sıvılar tüketilerek sorunu ortadan kaldırmanız mümkün.

Kaoh Rahatsızlığı Dudak Morarması Nedenidir.

Kaoh ciddi bir sağlık sorunudur ve asla ihmal edilmemelidir. Genelde Koah hastalarının dudaklarında morarma olur, ama görürlemem ihtimalide vardır. Dudak morarması olduğunda bu durumu göz önünde bulundurarak gerekli kontrolleri yapmalısınız.

Vitamin eksikliğine bağlı Dudak Morarması

Bir diğer dudak morarması sebebi ise vitamin eksikliğidir ve dudak morarması na sebep olan etkenlerdendir. Genelde kendiliğinden ortaya çıkan ve kaybol bu sorun tehlike arz etmez ama vitamin eksikliğinin de en büyük göstergesidir. Doktor tarafında verilen vitamin ilaçları ve düzenli vitaminli gıdalar tüketildiğinde sorun kendiliğinden kaybolacaktır.

Dudak morarması çoğu zaman bir hastalığı belirtisi olsa da  her dudağı moraran birey hasta demek yanlış bir kanıdır. Dudak morarması hava şartlarına bağlı olarak gelişebilir ve bu durum geçicidir. Uzun süreli dudak morarması ihmal edilmemeli ve bir uzman mutlaka tedavi olunarak dudak morarması neden olur sorunu araştırmalıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre dudak morarması yaşayan insanların %80’den fazlasında dudak morarması sebebi sigara tüketimidir. Özellikle dudak tiryakilerinde bu durum daha belirgindir, devamlı dudaklarında sigara olması sonucu dudaklar zamanla morarmaya başlar. Sigara tüketimi azaltıldığında yada bırakıldığında dudaklara kan gider ve morarma zamanla kendiliğinden yok olur.

Dudak morarmasını geçiren yöntemler

Vitaminsizlikten yada soğuktan dolayı oluşan dudak morarması için etkili Dudak Morarması Nasıl Geçer başlıklı konumu okuyarak bu etkili tarifleri uygulayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.