Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Geçer? Kesin Çözüm

Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Geçer? Kesin Çözüm

Göz Altı Kırışıklıkları Nasıl Geçer? Cildimizin en hassas noktalarından biri olan göz altı bölgesinde yaşımızın ilerlemesine bağlı olarak, ince çizgiler ve kırışıklıklar belirebiliyor. Kaz ayağı çizgileri olarak da isimlendirdiğimiz bu kırışıklıklar; yaptığımız onca makyaj, kullandığımız göz altı ve göz çevresi nemlendirici ve bakım kremlerine rağmen cildimize yerleşebiliyor.

Genellikle 30’lu yaşlarımıza girmemizle birlikte cildimizde beliren kırışıklıklar; oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu kırışıklıklara göz altı morlukları ve şişlikleri eşlik ettiğinde durum, bizi daha da zorlayabiliyor.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte göz altı deri tabakasının elastikiyetini kaybetmesi, kırışıklık ve çizgi oluşumunu hızlandırırken, zamanında göz çevresi kremlerinin düzenli bir şekilde kullanılmaması, makyajın ciltten her gece çıkarılmaması, göz altı ve göz çevresi bakımının ihmal edilmesi; göz altı kırışıklık ve kaz ayaklarının daha da belirginleşmesine yol açıyor.

Bu yazımızda kısaca göz altı kırışıklıklarına ne iyi gelir? Göz altı kırışıklıkları nasıl geçer? sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Göz altı Kırışıklıklarına Ne İyi Gelir?

Göz altı ve göz çevresinde belirginleşen kırışıklıklar ve ince çizgilerden kurtulmak adına aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz. Evde bulunan malzemelerle kolaylıkla hazırlayabileceğiniz maskeler sayesinde kırışıklıkların yanı sıra morluk, torba ve göz altı şişmelerinden de kısa bir sürede kurtulabilmeniz mümkün:

 • Ananas Suyu:

Kuru ciltlerin en büyük yardımcılarından biri olan ananas suyu, cildi sıkılaştırıp, cilde kaybettiği elastikiyetini geri kazandırıyor.

Ciltte kolajen üretimini hızlandıran ananas suyu, kaz ayağı görünümünü önemli ölçüde hafifletiyor.

Ananas suyu, aynı zamanda anti-inflamatuar etkisi sayesinde göz altı şişliklerini de doğal bir şekilde tedavi ediyor.

Ananas suyu ile göz altı ve göz çevresindeki kırışıklıklardan kurtulmak için bir parça temiz pamuğu ananas suyuna batırın.

Bu pamuğu göz altı bölgeniz de dahil tüm cildinize sürün. Bu işlemi her gece yatmadan önce tekrarlayın. Sabah uyandığınızda cildinizi bol suyla durulayabilirsiniz.

 • Hindistan cevizi yağı:

Doğal bir peeling etkisi göstererek, cilt hücrelerini yenileyen Hindistan cevizi yağı; göz altı bölgesine sürüldüğünde göz altını ölü hücrelerden arındırıyor.

Hücre yenilenmesini hızlandırıp, ciltte yeni ve daha sağlıklı hücre oluşumunu hızlandırıyor. Aynı zamanda cildi nemlendirdiğinden cilt kuruluğu yüzünden gelişen kırışıklık ve ince çizgilere savaş açıyor.

Hindistan cevizi yağı ile göz altı kırışıklıkların tedavisi amacıyla bir parça temiz pamuğu Hindistan cevizi yağına bandırın.

Pamukla göz altı çevrenize güzelce masaj yapın. Dilerseniz, bütün işlemi tüm yüzünüze de uygulayabilirsiniz.

Bu işlemi geceleri yatarken gerçekleştirdiğiniz taktirde daha iyi bir sonuç elde edebilmeniz mümkün.

 • Salatalık:

Annelerimizden hatta anneannelerimizden duyduğumuz, eskilerin göz altı yorgunluğunu, morluğunu ve şişkinliğini almak adına kullandığı salatalığın gerçekten de kırışıklıkları yok eden bir gücü bulunuyor.

Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin bir besin olan salatalık, göz altı bölgesini besleyip, nemlendiriyor. Cildi sıkılaştırıp, cilt sarkmalarını toparlıyor.

Salatalık suyuna bir parça pamuğu bandırıp, bu pamukla göz altı bölgenizi silebileceğiniz gibi salatalık dilimlerini göz altı bölgenizde 30-40 dakika boyunca bekleterek de göz altı bölgenizi nemlendirebilirsiniz.

 • Zeytinyağı:

Göz altı kırışıkları nasıl geçer? sorusuna verebileceğimiz en güzel yanıtlardan bir diğeri olan zeytinyağı, cildi nemlendiriyor, besliyor ve cilde kapsamlı bir bakım yapıyor.

Şayet kuru bir cilt yapısına sahipseniz, zeytinyağını bir miktar bal ile karıştırıp, göz altı bölgenize sürebilirsiniz.

 • Biberiye yağı:

Antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri ile bilinen, pek çok hastalığa adeta şifa olan biberiye bitkisinden elde edilen biberiye yağının cilt kırışıklıklarını tedavi eden bir yönü bulunuyor.

Sivilce ve akne tedavisinde de yararlanılan bu etkili yağla kırışıklık tedavisi için  bir parça temiz pamuğa birkaç damla biberiye yağını damlatın. Pamukla göz altı bölgenizi hafifçe bastırarak silin.

Böylelikle hem göz altı bölgenizi temizleyip, nemlendirebilir hem de kırışıklıkları yok edebilirsiniz.

 • Gül suyu:

Kuru cilt tipine sahip olanların sıklıkla cilt bakımında kullandığı, cilt bakım maskelerinin olmazsa olmazlarından biri olan gül suyu da cildi sıkılaştırıcı, toparlayıcı ve çatlak giderici bir yönü bulunuyor.

Hassas cilt tipi bulunan kişilerin bile gönül rahatlığıyla kullanabileceği gül suyu, göz çevresini besliyor, göz çevresindeki tıkalı gözenekleri açıyor.

Gül suyuna bir parça pamuğu bandırıp, her gün düzenli bir şekilde göz altı çevrenizi silerek, erken yaşlanma belirtilerine savaş açabilirsiniz.

Kuru ve hassas bir cildiniz varsa gül suyunu tüm cildinize de uygulayabilirsiniz.

Ancak uygulamadan iyi bir sonuç alabilmek adına mutlaka hakiki gül suyu kullanmanızı öneriyoruz.

 • Avokado:

Harika bir vitamin deposu olan avokado, göz altı kırışıklıklarına iyi gelen besinlerden bir diğeri olma özelliği taşıyor.

Yalnızca göz altı kırışıklıkları için değil cildinizin tamamında kullanabileceğiniz avokado maskesi sayesinde en az birkaç yaş genç görünebilir, cildinizdeki lekelerden de kurtulabilirsiniz.

Bu amaçla avokadoyu tıpkı salatalık dilimler gibi incecik dilimler halinde dilimleyin. 20 dakika bekleyin ve cildinizi bol suyla durulayın.

 • Yumurta akı:

Cilde canlılık ve parlaklık katan, hemen hemen tüm cilt bakım maskelerinde görmeye alışkın olduğumuz yumurta akı, göz altı kırışıklık, morluk ve şişliklerine oldukça iyi geliyor.

Kaz ayağı görünümünü iyileştirmek istiyorsanız, yumurtanın akını parmaklarınızın ucuyla, bir pamuk yardımıyla ya da makyaj fırçası ile göz altı bölgenize sürün.

10 dakika bekledikten sonra cildinizi bol suyla yıkayıp, durulayın.

Aşırı hassas bir cildiniz varsa yumurta akını göz altı bölgenizde fazla bekletmemeye özen gösterin.

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Ne Yapabilirim

Göz altı kırışıklıkları için ne yapabilirim göz altı kırışıkları nası geçer diyorsanız sizlere vereceğim maske tarifleri ile göz altı kırışıklıklarından kurtulabilirsiniz.

Göz Altı Kırışıklıkları için Zencefil ve Bal Maskesi

Uygulandığı bölgede kan dolaşımını hızlandıran zencefil, göz altı bölgesini besliyor, nemlendiriyor.

Malzemeler:

 • ½ çay kaşığı bal
 • ½ yemek kaşığı zencefil tozu

Hazırlanışı:

 • Her iki malzemeyi cam bir kasede iyice karıştırın.
 • Bu maskeyle göz altı bölgenize masaj yapın(5-10 dakika boyunca masaj yapmanız gerekiyor).
 • 1 saat maskeyi göz altı bölgenizde bekletin.
 • Süre dolduğunda göz altı bölgenizi bol ılık suyla durulayın.

Göz altı Kırışıklıklarına İyi Gelen Yaş Maya Maskesi

Yaş maya maskesinin düzenli kullanımı sonrasında göz altı bölgenizde gözle görülür bir iyileşmeye tanık olabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı yaş maya
 • 1 çay kaşığı süt

Hazırlanışı:

 • Her üç malzemeyi bir kasede karıştırın.
 • Elde ettiğiniz bu maskeyi haftada 3-4 sefer göz altınıza, göz çevrenize ve göz kapağınıza sürün.
 • 20 dakika bekledikten sonra cildinizi bol suyla durulayın.

Göz Altı Kırışıklıklarını Gideren Çikolata Maskesi

 Cildi yenileyen E vitamini içeren bu maske sayesinde göz altı bölgenizi iyileştirebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2-3 damla E vitamini
 • 1 çay kaşığı dolusu şeftali yağı
 • 1 çay kaşığı dolusu kakao yağı

Hazırlanışı:

 • Her üç malzemeyi cam bir kasede karıştırın.
 • Bir makyaj fırçası yardımıyla maskeyi göz kapaklarınıza, göz altı bölgenize ve göz çevrenize sürün.
 • 20 dakika bekledikten sonra cildinizi bol suyla durulayın.

Göz Altı Kırışıklıkları İçin Vazelin

Göz altı kırışıklıkları için vazelin en sık uygulanan ve denenen yöntemlerden biridir. Vazelin göz altı kırışıklıklarına iyi gelir mi sorusuna cevap vermek gerekirse akşam yatmadan önce ince tabaka halinde göz altına vazelin sürdüğünüzde nem göz altının nemlenmesini sağlarsınız hemde göz altı kırışıklıklarını önlemiş olursunuz. Düzenli olarak kullanıldığında göz altı kırışıklıklarının yok olduğunu göreceksiniz.

Göz Altı Kırışıklıkları Bitkisel Çözüm

Göz altına iyi gelen bitkisel yağlar ve göz altına iyi gelen bitkisel çözüm önerilerinden bahsetmek istiyorum. Evde göz altına uygulayacağınız bu yağlar ve bitkisel çözümler oldukça etkilidir.

 • Üzüm Çekirdeği Yağı
 • E Vitamini
 • Hindistan Cevizi Yağı
 • Salatalık

Yukarıda saydığım yağları ve bitkisel çözüm önerileri düzenli olarak uyguladığınızda göz altı kırışıklıklarını yok edeceğiniz gibi göz altının daha sağlıklı olmasını sağlarsınız.

Bu yazımızda kısaca göz altı kırışıklıkları için bitkisel çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Işıltınızı hiçbir zaman kaybetmemeniz dileğimizle…

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.