Fesleğen Yağının Faydaları ve Kullanımı

Fesleğen Yağının Faydaları ve Kullanımı

Fesleğen yağı, lamiaceae familyasına ait fesleğen (ocimum basilicum) bitkisinden elde edilir. Fesleğen bitkisi sağlık için faydalı olsa da fesleğen yağı, sağlık konusunda çok daha etkilidir. Bu yağ, antienflamatuar, antimikrobiyal ve diüretik özellikler gösterir. Aslında fesleğen yağı geleneksel Asya ve Hint tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ayrıca bu yağ, mutfakta, aromaterapide, topikal ilaçlarda ve masaj uygulamalarında da kullanılmaktadır. Aynı zamanda kraliyet yağı olarak da bilinir.

Kullanımı her geçen artan artan fesleğen yağının faydaları ve zararları nelerdir sorusuna cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca fesleğen yağı nasıl elde edilir ve fesleğen yağı nasıl kullanılır sorularının cevabı yazımızda. Halk arasında sivrisinek kovucu olarak bilenen bu doğal yağının yararları;

Fesleğen Yağının Bileşenleri Nelerdir?

Fesleğen yağı şunları içerir;

 • Folat
 • Niasin
 • Pantotenik asit
 • Piridoksin
 • Riboflavin
 • Tiamin
 • C Vitamini
 • E Vitamini
 • K Vitamini
 • Potasyum
 • Kalsiyum
 • Bakır
 • Demir
 • Magnezyum
 • Manganez
 • Çinko
 • Karoten-ß
 • Kripto-ksantin-ß
 • Lutein-zeaksantin

Fesleğen Yağının Faydaları Nelerdir?

Fesleğen yağı insan sağlığı için birçok fayda sağlar. Şimdi fesleğen yağının faydalarına bakalım;

Fesleğen Yağı Antimikrobiyal Özellikler Taşır

Fesleğen yağı hastalıklara sebep olan bakterilere karşı çok iyi bir koruma sağlar. Yapılan çalışmalarda fesleğen yağının aktimikrobiyal etkisinin olduğu görüldü. Ayrıca vücutta direnç oluşturan bazı bakterileri de yok eder. Bununla beraber, fesleğen yağı, öldürülmesi en zor olan ve en esnek mantarlar arasında olan candida dâhil olmak üzere geniş bir virüs ve bakteri spektrumunu da engelleyebilir.

Fesleğen Yağı Bacak Kramplarını ve Kas Ağrılarını Dindirir

Bacak krampları veya kas spazmları, yorucu aktivite veya uzun süreli sabit pozisyon nedeniyle ağır stres altındayken meydana gelir. Bacak krampları zararsızdır, ancak özellikle geceleri uykunuzu bozarsa, çok acı verici ve sinir bozucu olabilir. Ağrı, birkaç dakikadan bir saatin dörtte birine kadar sürebilir. Neyse ki, fesleğen yağı doğal bir analjeziktir ve bu ağrıdan hızlıca kurtulmasını sağlar. Başucunuzda her zaman küçük bir şişe fesleğen yağı bulundurun. Böylece bacaklarınıza, gerektiğinde bu yağla masaj yapabilirsiniz. Aynı şekilde, fesleğen yağı kas ağrısı ve yorgunluğu da rahatlatabilir. Ayrıca, artrit, burkulma ve spor yaralanmalarının tedavisinde de oldukça faydalıdır.

Fesleğen Yağı Yüksek Tansiyona İyi Gelir

Fesleğen yağı, vücudun, amilaz ve glukozidaz aktivitelerini yavaşlatır. Bunlar, hipertansiyonda(yüksek tansiyon) rol oynadığı kanıtlanmış enzimlerdir. Bu nedenle, fesleğen yağı hipertansiyonu kontrol altına alır. Fesleğen yağı, labetalol hidroklorürün cilt yoluyla emilmesine de yardımcı olabilir. Labetalol hidroklorür, hipertansiyonla mücadelede kullanılan bir ilaçtır.

Fesleğen Yağı Stresi ve Adrenal Yorgunluğu Önler

Fesleğen yağı, zihnin iyileşmesi için en iyi yağlardan biridir. Aslında, fesleğen geleneksel olarak kraliyet ailelerinde kişiyi güçlendirmek, netlik sağlamak ve ruhu yükseltmek için kullanılmıştır. Bu fesleğen özellikleri, özellikle adrenal yorgunluğa veya stresin getirdiği zihinsel yorgunluğa yatkın olan kişiler için faydalıdır. İş stresi kronik olabilir ve iş verimliliğinizin yanı sıra genel fiziksel ve duygusal sağlığınızı da etkiler. Fesleğen yağı, stresi kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır. Aromatik kokusu, stresi ortadan kaldırır ve konsantrasyonunuzu arttırır. Böylece verim çok daha artacaktır.

Fesleğen Yağı Doğru Sindirimi Destekler

Kötü sindirim, vücudumuzun iyi beslenmesi için ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin uygun şekilde emilimini engeller. Neyse ki, fesleğen yağı vücudun pH seviyesini tekrardan geri getirerek sindirimi ciddi düzeyde kolaylaştırır. Bunu yaparak, bağırsak içindeki iyi bakterilerin sindirim fonksiyonunu geliştirmesine de yardımcı olur. İnsanlar reflü, şişkinlik, mide krampları, iştahsızlık ve aynı zamanda bağırsak parazitlerini ortadan kaldırmak için fesleğen yağı kullanırlar. Bu teoriler, modern araştırmalarla zaten desteklenmiştir. Fesleğen yağı, kabızlık, hazımsızlık ve şişkinlikten anında rahatlama sağlayabilen özelliklere sahiptir.

Fesleğen Yağı İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Tedavisine Yardımcı Olur

Fesleğen yağı, bu tür enfeksiyonların iyileşme sürecini hızlandıran geniş spektrumlu bir antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Ayrıca, fesleğen yağı idrar üretimini artıran ve aşırı tuz ve suyu vücuttan atmaya yardımcı olan iyi bir idrar söktürücüdür.

Fesleğen Yağı Baş İle Kulak Ağrısı ve Ağız Ülseri Tedavisine Yardımcı Olur

Fesleğen yağı, kulak enfeksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve enfeksiyonla ilişkili ağrıyı da hafifletir. Tek ihtiyacınız olan kulak kanalına birkaç damla fesleğen yağı damlatmaktır. Ayrıca, iltihabı azaltmak için kulağınızın etrafına fesleğen yağı sürebilirsiniz. Aynı şekilde, birkaç damla fesleğen yağı eklenmesi kokuya neden olan bakterileri yok ettiği için ağız kokusunu da önleyebilir. Ayrıca, ağzınızı ülser ve yaralardan korumaya yardımcı olur.

Fesleğen Yağı Üst Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir

Fesleğen yağının etkileyici aromasını solumak, soğuk algınlığı ve gribin geçmesine yardımcı olabilir. Sıcaklıklar düştükçe hava kurumaya başlar ve solunum sisteminde sıkıntılar ortaya çıkabilir. Neyse ki, fesleğen yağı antispazmodik özelliklerinden dolayı olumlu solunum etkileri gösterir. Tıkalı sinüslerin temizlenmesine yardımcı olur, astım, öksürük ve bronşiti tedavi eder. Dahası, fesleğen yağı aynı zamanda, ateş düşüren, ter ve antipiretik özellikler uyandıran özelliklere de sahiptir.

Fesleğen Yağı Alerjilerle Savaşır

Hastalıkların çoğu iltihaplanmaya dayanır. Vücudunuz yüksek iltihaplanma ile uğraştığında, alerjenlerin reaksiyonu artar. Fesleğen yağı, alerjenlerin enflamatuar tepkisini azaltır ve bağışıklık sisteminizin aşırı reaksiyona girmesini önlemek için vücudunuzun dış kaynaklara karşı kırılganlığını geliştirir. Aynı şekilde, fesleğen yağı vücudunuzu detoksifiye etmeye yardımcı olur ve alerjenler gibi hareket eden toksinleri ve zararlı mikroorganizmaları temizler.

Fesleğen Yağının Cilde Faydaları

Fesleğen Yağı Cildi Korur, Sivilce ve Akne Oluşumunu Engeller

Fesleğen yağının cilt bakım özellikleri, sivilce ve akne gibi bazı kronik cilt rahatsızlıkları için oldukça etkili bir ilaç haline getirir. Sivilce aşırı aktif yağ bezelerinden kaynaklanabilir. Aşırı sebum ve kir birikimi bakteri üremesini arttırır ve böylece yüzünüzde, ağrılı, kırmızı şişlikler oluşur. Fesleğen yağının günlük olarak cilde uygulanması, bu yağın, iltihap önleyici ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle akne ve sivilce oluşumunu engeller. Bu yağın etkisini arttırmak için limon suyu veya kuşburnu yağı gibi başka bileşenler de ekleyebilirsiniz.

Aynı şekilde, fesleğen yağı, size daha pürüzsüz bir cilt kazandırmak için siyah noktaları ve beyaz lekelerinde giderilmesine yardımcı olur. Dahası, fesleğen yağının güçlü antibakteriyel özellikleri, saçkıran enfeksiyonlarını da giderebilir. Fesleğen yağı yardımıyla kaşıntılı cildi de rahatlatabilirsiniz.

 • Fesleğen yağı sivilce ve akneye karşı etkilidir
 • Cilt lekelerini yok eder
 • Kuru cildi nemlendirir
 • Selülit tedavisinde etkilidir

Fesleğen Yağının Saça Faydaları

Fesleğen Yağı Yüksek Oranda Saçları Besler

Fesleğen yağı ile saç derinize masaj yapmak saç uzamasını hızlandırır. Ayrıca, kafa derisindeki fazla yağın giderilmesinde de çok etkilidir. Kafa derisinde fazla yağ olması kepek oluşumuna neden olur. Benzer şekilde, mantar önleyici özellikleri mevcut kepekleri tedavi eder ve tekrar oluşmasını engeller. Fesleğen yağı saçınızı yüksek oranda korurken ayrıca doğal bir parlaklık da verir.

Fesleğen Yağı Doğal Bir Böcek Kovucudur ve Oda Spreyi Görevi Görür

Fesleğen yağının, antibakteriyel ve antifungal özellikleri, bakteri ve küf kaynaklı kötü kokuları ortadan kaldırır. Böylece, odaların kirlenmesi ve bakteri çoğalması önlenir. Aynı şekilde, sivrisinekleri fesleğen yağı kullanarak etkili bir şekilde püskürtebilirsiniz ve fesleğen yağını böcek ısırıklarının yol açtığı kaşıntıyı gidermek için de kullanabilirsiniz.

Fesleğen Yağı Nasıl Kullanılır

Fesleğen yağını hem içerek tüketebileceğiniz gibi hemde direk olarak cildinize sürebilirsiniz. 1 bardak suyun içerisine 1 yada 2 damla damlatarak tüketebilirsiniz.

Fesleğen yağı yüze sürülür mü sorusuna verilecek cevabım kesinlikle bu yararlı yağı yüzünüze sürebilirsiniz. Eğer yüzünüze yada cildinize sürmek istiyorsanız Avokado yağı, susam yağı, jojoba yağı ile karıştırıp kullanmanızı tavsiye ederim.

Fesleğen Yağı Nasıl Elde Edilir

Fesleğen yağını katarlardan satın alabileceğiniz gibi dilerseniz evde fesleğen yağını yapmanız mümkün. Evde fesleğen yağı yapmak için;

 • 50 gram fesleğen
 • 100 gram zeytinyağı

Dilerseniz yukarıdaki miktarı yükseltebilirsiniz. Fesleğen kadar 2 katı zeytinyağı eklemeniz yeterlidir. Fesleğeni ufak parçalara bölüm ve cam kavanoza ekleyin. Zeytinyağı ekleyip kapağını sıkıcı kapatın. En az 1 ay boyunca güneş gören bir yerde beklemesi gerekmektedir. Belli aralıklara çalkalayın. 1 ay sonunda tülbent ile süzüp kullanabilirsiniz. 1 yıl boyunca bozulmadan kullanabilirsiniz.

Fesleğen Yağının Zararları

Fesleğen yağının zararları ve yan etkileri genelde bu yağa karşı alerjisi olanlarda ve fazla kullananlarda nadir olarak görülmektedir. Sürüldüğü bölgede alerjik tepkilere neden olabilen fesleğen yağı nadiren tahriş, kaşıntı, yanma ve cilt döküntüsüne neden olabilir. İlaç kullananlar bu yağı asla doktoruna danışmadan kullanmamalıdır.

Hamilelerin, emziren anneler ve çocukların kullanımına uygun değildir. Göz, dudak ve burun deliklerine asla sürülmez.

Sizlere bu yazımızda fesleğen yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bu yağ hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları