Bergamot Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Bergamot Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Bergamot bitkisinden (Citrus bergamia) elde edilen bergamot yağı, narenciye kokusuna sahiptir. Hoş ve aromatik profili nedeniyle, bu bitkiden elde edilen yağ, parfümlerde, cilt bakım ürünlerinde ve marmelatta kullanılan yaygın bir bileşendir.

Bergamot yağı, insan vücuduna çok faydalı olan linalil asetat ve linalool gibi birçok önemli bileşen içerir. Bergamot yağı, çoğu parfümün ana bileşenlerinden biridir. Parfümlerde kullanılmasının yanı sıra, antiseptik ve anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı ilaç endüstrisinde de yaygın olarak kullanılır. Cilde bu yağın uygulanması, sorunlu bölgeleri yatıştırmaya ve sakinleştirmeye yardımcı olurken aynı zamanda cildin yağ seviyelerini de dengeler.

Bergamot Yağının Faydaları Nelerdir?

Bergamot yağı, tıbbi özellikleri nedeniyle birçok kullanıma sahiptir. Ayrıca kronikleşen sorunlar üzerinde de etkilidir.

Bergamot Yağı Depresyonu Rahatlatmaya Yardımcı Olur

2011’de yayınlanan bir çalışmada, alfa-pinen ve limonen gibi bileşenler içeren bergamot yağının, antidepresan özelliği olduğu görüldü. Aynı zamanda doğal uyarıcı görevi görür. İnsanlarda, kan dolaşımını iyileştirerek, stres ve depresyon durumunda tazelik, neşe ve enerji hissi verir. 2017 yılında yapılan bir diğer araştırmada, bu yağın hormonal etkisinin, nörolojik ve zihinsel koşullarda bu kadar güçlü olmasının bir nedeni olduğu görüldü.

Bergamot Yağı Düşük Kan Şekeri Seviyelerine Yardımcı Olur

Bergamot yağı, hormonal salgıların uyarılmasına yardımcı olarak buna paralel olarak uygun metabolik hızların korunmasına da yardımcı olur. Bu uyarıcı etki ayrıca sindirim hızını, safra ve insülin salgılanmasını da arttırır. Bu durum, sindirime, besin maddelerinin uygun şekilde emilmesine, şekerin özümsenmesine, ayrışmasına ve bunun sonucunda kan şekerinin düşürülmesine büyük oranda yardımcı olur.

Bergamot Yağı Enfeksiyonları Önler

İtalya Messina Üniversitesi, Sağlık Bilimleri ve İlaçlar Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından yürütülen araştırmada, bergamot yağının bazı bileşenlerinin doğada antibiyotik ve dezenfektan özelliği olduğu öne sürülmektedir. 2007 yılında yapılan araştırmalara göre ise, bergamot yağı, mikrop, virüs ve mantarların büyümesini önleme yeteneğine sahip olduğu görülmüştür.

Bu yağ, çok etkili bir şekilde olası enfeksiyonları önler. Düzenli olarak banyo suyunda veya sabunlarda kullanılıyorsa (cilt bakım sabunlarında zaten yaygın olarak kullanılır), cilt ve saç enfeksiyonlarından korumaya devam eder ve cildi gergin hale getirir. Aynı zamanda kolon, bağırsaklar, idrar yolları ve böbreklerdeki enfeksiyonları da tedavi eder.

Bergamot Yağı Ağrıları Yüksek Oranda Azaltır

Bergamot yağının vücuttaki ağrı hissini azalttığı bilinmektedir. Özellikle baş ağrısına çok iyi gelir. Sinirlerin ağrıya duyarlılığını azaltan belirli hormonların salgılanmasını uyarır. Bu nedenle, migren ağrıları, burkulmalar, kas ağrıları veya ağır bir analjezik hap dozu gerektiren diğer semptomlar veya rahatsızlıklar durumunda da oldukça faydalıdır.

Bergamot Yağı Gevşetici Ve Yatıştırıcıdır

Bergamot yağında bulunan flavonoidler, çok iyi bir şekilde vücudu gevşetici görevi görür. Sinirleri yatıştırır ve yüksek tansiyon, uykusuzluk ve depresyon gibi stres ile ilişkili rahatsızlıkları iyileştirmeye yardımcı olan sinir gerginliğini, kaygıyı ve stresi azaltır. Aynı zamanda vücuttaki bazı hormonların dopamin (sinir sistemi hormonu) ve serotonin (mutluluk hormonu) gibi aktivitelerini de uyarır ve bu da rahatlama ve gevşeme duygularını tetikler.

Bergamot Yağı Daha İyi Bir Sindirime Yardımcı Olur

Bergamot yağı, sindirime yardımcı olan asitleri, enzimleri ve safranın yapmış olduğu salgıları aktive eder ve bu salgıları yüksek oranda arttırarak sindirimi kolaylaştırır.  Ayrıca, bağırsakların peristaltik (kasılma) hareketini senkronize eder, düzenler ve bu şekilde, sindirim sürecini hızlandırarak bağırsak yolundaki gerginliği azaltır.

Bunlarla beraber, bu yağ, kabızlığı ciddi oranda azaltır, bağırsak hareketlerini düzenli ve kalıcı hale getirir. Gastrointestinal (mide-bağırsak) komplikasyonları önler. Dahası, İngiltere Northampton Üniversitesi Sağlık Fakültesi’nde yayınlanan bir araştırmada, bergamot yağının bağırsakların sağlıklı kalmasına yardımcı olduğu ve besin zehirlenmesi riskini azalttığı görülmüştür.

Bergamot Yağı Kötü Kokuyu Ortadan Kaldırır

Bergamot yağı her zaman yeni deodorantlar deneyen, canlandırıcı ve doğal bir şey arayan genç nesil arasında popülerdir. Bu yağ, mükemmel bir deodorant görevi görür. Bergamot yağının canlandırıcı aroması ve dezenfektan özellikleri vücut kokusuna sebep olan mikropların büyümesini de engeller. Bu yağ, deodorant gibi etkili ve çekici bir dağıtım sistemi oluşturur. Bergamot kokusu çok güçlüdür ve diğer birçok kokuyu bastırır ve ortadan kaldırır. Bu nedenle bu yağ, oda spreyi olarak da kullanılabilir.

Bergamot Yağı Ateş Düşürücü Özellikler Taşır

Febrifüj, yüksek ateşi ve vücut ısısını düşüren bir maddedir. Bergamot yağı, birçok nedenden dolayı iyi bir febrifüjdür. Öncelikle, bir antibiyotik olarak, grip (virüs), sıtma (protozoa) ve tifo (tifüs bakterileri) dâhil olmak üzere ateşe neden olan virüslerden, bakterilerden ve protozoalardan kaynaklanan enfeksiyonlarla savaşır.

İkincisi, metabolik sistemi ve salgılarını uyarır. Böylece vücut sıcaklığını düşürür. Bu ayrıca terleme yoluyla vücudun toksisitesini de azaltır ve çeşitli cilt koşullarına neden olabilecek yabancı toksinleri ve gözeneklerini temizler.

Bergamot Yağı Zararlı Mikropları Öldürür

Bergamot yağı, sağlıksız, enfekte olmuş dişlere doğrudan uygulanabilir veya ağızdaki mikropları öldürmek ve zararlı mikroplardan korumak için ağız gargarası olarak da kullanılabilir. Ayrıca, bağırsak kurtları, yetersiz beslenmeye ve çeşitli anemi formları dâhil olmak üzere vücutta ciddi eksikliklere neden olabilir. Bu nedenle, özellikle çocuklardaki bağırsak kurtlarının yok edilmesi için bergamot yağının kullanımı çok önemlidir.

Bergamot Yağı Spazmları Hafifletir

Bergamot yağı, sinirleri ve kasları gevşetir. Böylece kramplardan, kasılmalardan ve ağrılı kas kasılmalarından kurtararak hızlı bir şekilde rahatlama sağlar. Bu durum ayrıca, spazmodik reaksiyona benzer kronik öksürük, solunum koşulları veya astımı olan kişiler için de önemli olabilir.

Bergamot Yağının Cilde Faydaları

Bergamot yağının cilde faydaları arasında bilinen en etkili özelliği yara ve yanıkların hızlıca iyileşemesi sağlamasıdır. Cildi onaran ve yeni hücre oluşumunu sağlayan bergamot yağı cilde nasıl sürülür sorusuna cevap vermek istiyorum.

Bergamot yağı özü saf cilde sürülmesi genelde tavsiye edilmez. Zeytin yağı yada diğer yağlar ile beraber kullanılması ve cildi sürülmesi daha sağlıklı olacaktır.

Bergamot yağını direk cilde sürdükten sonra güneşe çıkmak cilt lekelerine ve yanığa neden olacağından gece kullanılması tavsiye edilir.

Bergamot Yağı Cildi Onarır, Gençleştirir Ve Sivilce İzlerine İyi Gelir

Yapılan araştırmalar, bergamot yağının, cildi genç tutmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Bergamot yağının bu özelliği, kozmetiklerde, güzellik sabunlarında, kremler ve losyonlar gibi çeşitli cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılmasının sebebidir. Bergamot yağındaki bileşenler, cilt üzerindeki yara izlerini ve diğer izleri iyileştirmeye yardımcı olur.

Aynı zamanda pigmentlerin ve melanin dağılımını, homojen hale getirerek lekelerin giderilmesine ve çekici bir cilt tonuna sebep olur. Bu yağ, etkilenen bölgelerde uzun yıllar boyunca belirgin izler bırakabilen sivilce ve aknenin, çirkin etkilerini ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılır.

Bergamot Yağı İyileşmeyi Hızlandırır

Bergamot yağının dezenfektan ve antibiyotik özellikleri, bu yağı iyi bir antiseptik ajan yapar. Sadece yaraların hızlı iyileşmesini teşvik etmekle kalmaz, deri ve topuk çatlakları, ülserler, egzama ve kaşıntıları da hızlıca iyileştirir. Aynı zamanda yaraları septik ve tetanoz gelişimine karşı da yüksek oranda korur.

Bergamot Yağının Saça Faydaları

Bergamot yağı bazı saç sorularında sıklıkla kullanılmaktadır. Mantar, bakteri ve mikrop oluşmasını önleyen bu yağ ayrıca saçların kaşınmasını önlemek için de etkilidir. Pek çok saça bakım ürününde ve şampuanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bergamot yağı kullandığınız şampuan ekleyerek kullanabilirsiniz.

Bergamot Yağı Neye İyi Gelir

Bergamot yağının diğer faydaları ise şunlardır;

Bergamot yağı, aynı zamanda anti-konjestiftir ve buharlaştırıcılarda, özellikle öksürük ve soğuk algınlığı sırasında tıkanıklığı ve solunum sorunlarını gidermek için kullanılır. Solunum yollarındaki balgam ve mukusu gevşetmek için balgam söktürücü olarak çalışır ve hapşırma veya öksürme gibi doğal yollardan balgamın vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylece bu sorunlara neden olan bazı mikrop ve toksinleri yok eder.

Bergamot yağı güneş ışığından korunmalıdır, çünkü bergapten adındaki bileşenlerinden biri güneş ışığına maruz kaldığında zehirli hale gelir. Bu nedenle yağ, daima karanlık yerlerde ve şişelerde saklanmalıdır. Cilde uygulandıktan sonra, en azından cildinizde tamamen emilinceye kadar güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

Bergamot Yağının Zararları

Etkili olduğu kadar ciddi yan etkileri ve zararı bulunan bu yağı hassas ciltlerde ve alerjiye yatkın olan kişilerde bazı sorunlara neden olabilir.

Hamilelerin ve emziren annelerin doktora danışmadan asla kullanmaları tavsiye edilmez.  Bu yağı kullandıktan sonra asla güneşe çıkmayın.  Saf halinde kullanıldığın ciltte tahriş, kaşıntı ve kızarıklığa neden olacağında diğer yağlar ile beraber kullanılması önerilir.

Bergamot Yağı Hamilelik Dönemin Kullanılır Mı

Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların bu yağı doktoruna danışmadan asla kullanmaları önerilmez. Etkili olduğu kadar bazı yan etkileri bulunmaktadır.

Bergamot Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi

Bergamot yağı cildin yağ dengesini sağlayarak cildin sivilce ve siyah noktalardan kurtulmasını sağlar. Sivilce kurutucu etkisi olan bir yağdır.

Bergamot Yağı Kullananlar Yorumları

Bergamot yağı kullananlar bu yağ hakkında yaptıkları yorumları okumak için yorum kısmına öz atabilirsiniz. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları