Evlilik Sonrası Kimlik Nasıl Çıkarılır? Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme

Evlilik Sonrası Kimlik Nasıl Çıkarılır? Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme

Evlilik sonrası kimlik değişikliği yapmak, evlenecek çiftlerin kafasını karıştıran sorunların başında gelmektedir. Genelde yeni evlenen yada evliliğe hazırlanan çiftler evlilik sonrası kimlik nasıl değiştiril, evlilik sonrası kimlik nereden değişir, kimlik değişim ücreti ve gerekli evraklar nelerdir sorularını sıklıkla sormaktadırlar.

Resmi olarak nikah işleminden sonra artık soyadınız değiştiği için nüfus cüzdanınız aslında resmi olarak geçersiz sayılmaktadır. Asla ihmal edilmemesi gereken kimlik değiştirme işlemini ihmal etmek ceza anlamanız neden olabileceğini unutmamalısınız.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme İşlemi

Yeni bir hayata adım atıp evlenen çiftlerin artık yeni bir hayatı ve yaşam düzeni oluşmaya başladığı gibi ayrıca kadının soyadı da değişmektedir. Eski kimliklerde evlenen çiftlerin medeni hali evli ve bekar olarak yazılmaktaydı. Yeni cipli kimlik kartında medeni hali kısmı olmadığından kadınların kimliklerini mutlaka değiştirmeleri gerekmektedir.

Kadınların kimliklerini değiştirmeleri zorunlu iken merak edilen sorulardan biri ise evlendikten sonra erkek kimlik değiştirir mi sorusudur.  Evlendikten sonra erkeğiniz soyadı değişmediği için kimlik değiştirmelerine gerek olmamasına karşın evlenen kadınların mutlaka kimliklerini değiştirmeleri gereklidir. Peki ama nasıl kimlik değişir merak ediyorsanız adım adım anlatımı yazımızda.

Evlilik Sonrası Kimlik Değiştirmek İçin Hangi Evraklar Gerekli

Evlendikten sonra yeni cipli kimlik kartı başvurusunda bulunmak için gerekli evraklar ve belgeler nelerdir ve hangi evraklar gerekli diyorsanız mutlaka hazırlanmanız gereken belgeler ise;

  • Kimlik değişimi için başvuruda bulunacak kişiye ait biyometrik fotoğraf
  • Evlilik cüzdanı
  • Eski nüfus cüzdanı, ehliyet yada psaport

Resmi nikah kıyıldıktan sonra 1 hafta kadar bekleyip kimlik işlemlerine başvurmanız gereklidir. Belediye evlilik için resmi evrakları 1 hafta içerisinde Nüfus Müdürlüğüne göndermektedir.

Evlendikten Sonra Kimlik Değişikliği İçin Randevu Almak Gerekli Mi

Evlendikten sonra Nüfus Müdürlüğüne giderek kimlik değiştirmek için randevu almanıza gerek yoktur. Randevu almak işlemlerinizin daha hızlı ve çabuk olmasını sağlayacaktır. Nüfus Müdürlüklerinde kimlik değişikliği için randevulu olanlara öncelik verildiği ve yoğunluk olduğu için kesinlikle randevu almadan gitmemeniz daha sağlıklı olacaktır. Evlilik sonrası kimlik değiştirme randevu alma işlemi için aşağıda verdiğim linki inceleyebilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı İçin Randevu Nasıl Alınır

Alo 199 Hattı Kimlik Randevusu Alma

Evlendikten Sonra Nüfus Cüzdanı Nereden Değiştirilir

Nikah sonrası kimlik değiştirmek için bulunduğunuz İl yada İlçedeki Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız yeterlidir. Oturduğunuz yada ikametgahınız bulunduğu yerden başvuru zorunluluğu yoktur. Türkiye’de bulunan bütün Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünde randevulu olarak işlemlerini hızlı biçimde yapabilirsiniz.

Evlendikten Sonra Nüfus Cüzdanı Değiştirme Süresi

Pek çok kişi evlendikten sonra kimlik değişimini zamanında bildirmediğin de ceza alacağını sana söyleyebilir. Eskiden kimlik değişikliği yapılmadığında ceza işlem uygulanmaktaydı yapılan yasal düzenleme ile beraber artık bunun her hangi bir cezası bulunmamaktadır.

Sadece kimlik değişikli yapmamak sadece soyadı değişikliği olduğu için bazı resmi işlemleriniz uzamasına yada sorun oluşmasına neden olabilir.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirme Ücreti Ne Kadar

Evlendikten sonra kimlik değişikliği yapmak standart kimlik değişim ücreti ile aynıdır. Kimlik değiştirmek için ödemeniz gereken ücret 22.5 tl olarak belirlenmiştir. Eğer evlilik sonrası kimliğiniz kaybederseniz ödeyeceğiniz ücret 45 tl olarak belirlenmiştir.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirilmezse Ne Olur? Cezası Var Mı

Evlendikten sonra erkeğin kimliğini değiştirmemesi her hangi bir sorun yada ceza almasına neden olmaz. Kadınlar için ise soy adı değiştiği sonra kimliğini geçe değiştirmesi her hangi bir ceza almasına neden olmaz. Sadece resmi işlemler, banka ve hastane gibi işlemelerin aksamasına neden olacağınızdan kimliğini değiştirmeleri daha sağlıklı olacaktır. Bilinen aksine evlilik sonrası kimlik yenileme süresi yoktur dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Evlendikten Sonra Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır

Yeni evlenen gelinin her hangi bir başvurusu yada talebi yoksa eşinin soy adını alır. Eğer yeni evlenen kadın kendi soy adını kullanmak isterse yeni kimlik başvuru sırasında soyadı başvuru dilekçesini doldurarak bunu Nüfus Müdürlüğüne vermesi gerekmektedir.

Evlilik sonrası kızlık soyadı ile beraber eşinin soy adını kullanmak isterseniz yeni kimlik başvurusunda soyadı dilekçesini doldurarak ilgili memura vermeniz gerekmektedir.

Daha önce evlenenlerin kendi soy adını kullanmaları oldukça kolaydır kimlik başvurusunda bulunmaları ve dilekçe ile başvurmaları yeterlidir. Ancak 30 Eylül 2015 önce evlenen kadının sadece kızlık soy adını kullanmaları için bir dilekçe ile aile mahkemesine bireysel başvurmaları yeterlidir.

Evlendikten Sonra Kimlik Kaç Günde Çıkar

Evlendikten sonra yeni kimlik kartı başvurusunda bulunduğunuzda yeni kimlikleriniz hemen teslim edilmez. Beyan ettiğiniz yada sisteme kayıtlı ev adresine ptt kargo ile gönderilir. Yeni kimlikler ortalama olarak 1 hafta içerisinde teslim edilmektedir.

Evlendikten Sonra Kimlik Değiştirmezsek Ne Olur

Evlendikten sonra kimlik değişikliği yapmamak her hangi bir yaptırım yada cezai işleme tabi değildir. Yeni cipli kimlik kartlarında medeni hali kısmı olmadığında erkelerin hiç birşey yapmalarına gerek yoktur. Kadınların ise sadece yeni kimliklerde soyadı değir. Kısa evlendikten sonra kimlik değişikliği yapmamak kısa vadede sorun olmamasına karşın uzun vadede sıkıntılara neden olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.