Dövme Sildirme Yöntemleri ve Fiyatı? Dövme Nasıl Silinir?

Dövme Sildirme Yöntemleri ve Fiyatı? Dövme Nasıl Silinir?

Dövme Sildirme Yöntemleri ve Fiyatı? Dövme Nasıl Silinir? Özellikle gençlik dönemlerimizde acemi dövmecilere ucuz fiyatlara yaptırdığımız dövmeler, kısa süre içerisinde rengini kaybedip, solmaya ve güzelliğini kaybetmeye başlıyor.

Bazen de çok severek yaptığımız dövmemiz, ilerleyen dönemde gözümüze artık pek de hoş görünmeyebiliyor.

Vücudumuzun her neresinde olursa olsun artık hoşlanmadığımız, kurtulmak istediğimiz dövmeleri sildirmemizin bazı yöntemleri bulunuyor.

Sizler de bazı dövmelerinizi sildirmeyi düşünüyor, lakin sildirme işleminin ücretlerinin yüksek olduğunu düşünüyorsanız; en kolay ve acısız dövme sildirme yöntemlerine ve bu yöntemlerin fiyatlarına değineceğimiz bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

İşte, hepsi birbirinden etkili, kısa bir sürede istenmeyen dövmelerden kurtulmanıza yardımcı olacak dövme sildirme yöntemleri listemiz:

Profesyoneller Tarafından Yapılan Dövme Silme İşlemleri:

Dövme silme işlemlerinin mutlaka profesyonel hekimler tarafından yapılması gerekiyor.

Evde tek başına yapılan uygulamalar, iyi sonuç vermemekle birlikte kişinin sağlığını da tehdit edebiliyor.

Profesyonel dövme sildirme yöntemlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Lazerle Dövme Sildirme

En çok tercih edilen ve en etkili dövme sildirme yöntemlerinden biri olan lazerle dövme sildirme, genellikle 3-10 seans arasında sürüyor. Bu seanslar arasında ise en az 1,5-2 ay olması gerekiyor.

Lazer ışınlarının dövmenin üzerine uygulanması şeklinde gerçekleşen bu yöntemin ne kadar süreceği dövmenin şekline, büyüklüğüne, ne zaman yapıldığına, dövmede kullanılan boyanın rengine ve kalitesine göre değişiklik gösterebiliyor.

Öyle ki 5 yıldan daha uzun bir zaman dilimi öncesinde yapılmış olan dövmeler; yakın bir zamanda yapılan dövmelere göre lazerle daha kolay bir şekilde siliniyor.

Lazerle dövme silme işlemi esnasında derideki dövmelerin üzerine yönlendirilen lazer ışınları, dövmeyi oluşturan mürekkep parçacıklarını parçalamaya başlıyor.

Daha sonra parçalanan mürekkep, beyaz kan hücreleri tarafından vücudumuzun dışına atılmaya başlanıyor.

Böylelikle her seans sonrasında vücudumuzdaki dövmeler, yavaş yavaş silinmeye başlıyor.

Siyah ve kırmızı dövmeler, daha rahat ve kısa sürede silinirken, mavi, yeşil, sarı vb. farklı renklerdeki dövmeleri silmek, biraz daha zaman alabiliyor.

Lazerle dövme sildirmede farklı lazer sistemleri kullanılmakla birlikte günümüzde daha çok Q-switched ND Yag lazer kullanılıyor.

Bu lazer teknolojisi ile siyah renkli dövmelerin yanı sıra kırmızı ve mavi dövmeler de silinebiliyor.

Lazerle dövme sildirme seansları sonrasında kişinin vücudundaki dövmenin olduğu yerde hafif kanamalar görülebiliyor. Daha sonra kanayan yer, kabuk bağlayarak ortalama 15 gün içerisinde kendiliğinden iyileşiyor.

Özellikle ilk birkaç gün içerisinde kişinin lazerle silinen dövmenin olduğu bölgeye su değdirmekten kaçınması ve kendisine verilen kremleri bölgeye düzenli bir şekilde sürmesi, son olarak da dövmenin silindiği bölgeyi güneş ışınlarına maruz kalmaktan koruması gerekiyor.

Lazerle dövme sildirme işleminin kişiye acı verip vermediği de en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. İşlem esnasında hafif bir acı hissedildiğini lakin bu hissin kişiden kişiye değişeceğini söyleyebiliriz.

Kişinin lazer acısına katlanamadığı hallerde ise bölgeye lokal anestezi uygulanabiliyor.

Ağrıyı alan kremler de bölgeye sürülebiliyor.

Böylelikle kişinin hem işlem esnasında hem de işlem sonrasında acı hissetmesi en aza indirgenmiş oluyor.

Lazerle dövme sildirme; günümüzde en başarılı dövme sildirme yöntemi olarak kabul ediliyor.

Lazerle Dövme Sildirme Fiyatları:

İşlemden kesin sonuç alınması, lazerle dövme sildirme fiyatlarının da yüksek rakamlarda seyretmesine neden oluyor.

Dövme sildirme fiyatları da dövmenin büyüklüğüne ve seans sayısına göre değişiklik gösterebiliyor.

Küçük dövmelerden ortalama 3000 TL ile birkaç seansta kurtulmak mümkün olurken söz konusu büyük dövmeler olduğunda bu rakam 10000 TL’ye hatta daha yüksek rakamlara bile çıkabiliyor.

 Cerrahi Yöntemle Dövme Sildirme

Lazerden istenilen sonucun alınamadığı durumlarda tercih edilen cerrahi yöntemde vücutta dövmenin olduğu doku tamamen çıkarılıyor. Ardından dövmenin çıkarıldığı yere vücudun başka bir yerinden alınan doku transfer ediliyor.

Lakin bu yöntem, ciltte yara izinin kalmasına neden olabiliyor.

 Cerrahi Yöntemle Dövme Sildirme Fiyatları

Kişinin sadece tek bir operasyonla dövmelerini sildirebilmesini sağlayan bu yöntemin lazerle dövme sildirmeden daha maliyetli olabildiğini söyleyebiliriz.

Plastik cerrahi ile dövme sildirme fiyatları, cerrahın uzmanlığına, bu işlemi hangi hastanede yaptıracağınıza göre değişmekle birlikte ortalama 4.000-9.000 TL’den başlıyor.

 Dermabrazyon İle Dövme Silme

Dermabrazyon ile dövme silme işlemi, bir çeşit peeling olma özelliği taşıyor. Hekimler tarafından yapılması gereken bu yöntemde öncelikle silinecek dövmenin olduğu bölgeye lokal anestezi uygulanıyor.

Sonrasında ucu pürüzlü olan dermabrazyon aleti ile dövmelerinin üzerinden geçiliyor.

Bu işlem ile derinin zımparalanması ve dövme mürekkeplerinin parçalanması hedefleniyor.

İşlem sonrasında hasar gören ve zımparalan deriye pansuman yapılıyor.

Yapılan pansuman ile yaranın enfeksiyon kapması önlenmiş oluyor.

İyileşme süresi uzun olan bu yöntem, bazen birkaç seans sürebiliyor.

Uygulama sonrasında bölgede iz kalabildiği gibi dövmenin tamamen çıkarılamadığı vakalar da söz konusu olabiliyor.

 Dermabrazyon ile Dövme Sildirme Fiyatları

Derinin zımparalandığı bu yöntemin fiyatları da uygulamayı yapan hekime, hastaneye hatta hastanenin bulunduğu şehre göre değişebiliyor.

Dermabrazyon fiyatlarının ortalama 3000-9000 TL arasında değiştiğini söyleyebiliriz.

Salabrazyon ile Dövme Sildirme

Bu yöntemde cildin üst kısmı farklı yöntemlerle soyuluyor. Ardından soyulan derinin üzerine tuz dökülüyor.

Tuzun deri üzerinde uzun süreli kalması, dövmenin çıkmasını kolaylaştırıyor.

Lakin 4 saatten daha uzun süreliğine deride bekleyen tuz, iz kalma riskini arttırdığından tuzun deride maksimum dört saat kalması gerekiyor.

Evde Dövme Silme Yöntemleri

Evde kendi başınıza deneyebileceğiniz bu yöntemlerden bazıları zaman zaman tehlikeli olabiliyor.

Özellikle asit içeren ürünlerin kullanımı, deride enfeksiyon, yara oluşumuna zemin hazırlıyor.

Bu yüzden bu yöntemleri denerken oldukça dikkatli olmalı, ciddi bir komplikasyonla karşılaşır karşılaşmaz, doktorunuza görünmelisiniz.

 TCA Kullanarak Dövme Silme

İstemediği dövmelerini silmek için lazer yöntemine ayıracak bütçeye sahip olmayan kişilerin tercih ettiği TCA ile dövme sildirme, en acılı dövme silme yöntemleri arasında bulunuyor.

Deriye uygulandığında peeling etkisi gösteren TCA; deriyi yavaş yavaş soymasına rağmen bu madde, bir asit olduğundan maalesef ki deriyi yakıyor ve kişide şiddetli bir acı hissine yol açıyor.

Deriyi ciddi anlamda tahriş edebilen TCA kullanımı, uzmanlar tarafından önerilmese de pek çok genç tarafından tercih ediliyor.

Derinin yanmasına ve deride yara oluşmasına neden olabilen bu yöntem, derinin enfeksiyon kapmasını da beraberinde getirebildiği için bu yöntemi uygulayan kişilerin son derece dikkatli ve titiz davranmaları gerekiyor.

TCA ile dövmelerinizden kurtulmak için bu asidi cildinize sürmeden önce mutlaka cildinizi iyice yıkayıp kurulamalısınız. Sonrasında TCA sürdüğünüz yeri steril su ile yıkamalı ve yumuşak bir havluyla kurulamalısınız.

Son olarak cildinize daha hızlı bir şekilde iyileşmesi ve nemlenmesi için Bepanthol sürmelisiniz.

Bu uygulamayı maksimum ayda bir sefer gerçekleştirmelisiniz.

Cildinizi tahriş etmemesi için bu asidi derinizde 1,5 dakikadan daha uzun bir süreliğine bekletmemelisiniz. Aksi halde cildinizin yanmasına, cildinizde leke oluşmasına yol açabilirsiniz. Aman dikkat!

TCA ile Dövme Silme Fiyatları

TCA isimli kimyasal peeling fiyatları, 500-1500 TL arasında değişiklik gösterebiliyor.

Bu fiyatlar üzerinde üründe kullanılan asit miktarı ve ürünün markası belirleyici oluyor.

İşlemden cildinizin hasar görmemesi için asit oranı maksimum %40 olan TCA ürünleri kullanmanızı öneriyoruz!

Dövme Silme Kremleri Kullanarak Dövmelerden Kurtulma

Vücudunuzdaki dövmelerden kurtulabilmenizin bir diğer yolu ise piyasada satışa sunulan dövme silme kremlerinden kullanmanız!

Lakin dövme silme kremlerinin büyük bir oranının işe yaramadığını, sadece kişiye zaman kaybettirdiğini belirtmek istiyoruz.

Piyasada kısa sürede dövmelerinizden kurtulabileceğinizi belirten dövme kremlerine ve solüsyonlarına pek de güvenmemeli, yalnızca kaliteli markaların ürünlerini tercih etmelisiniz.

Dövme sildirme kremlerinin gün içerisinde 2 sefer kullanılması gerekiyor. 2 seferlik uygulama sonrasında kişi, yaklaşık 20 gün sonrasında dövmelerinden kurtuluyor.

Deri üzerinde peeling etkisi gösteren bu krem ve solüsyonlar, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak, dövmenin silinmesine yardımcı oluyor.

Krem ya da solüsyonların ciltte ortalama iki dakika bekletilmeleri ardından da cilt üzerine C vitamini serumu sürülmesi öneriliyor.

Dövme silme kremlerinin içinde de tıpkı TCA’da olduğu gibi yüksek oranda asit yer alıyor. Bu yüzden de ürünün profesyoneller tarafından kullanılması gerekiyor.

Ürünler, asit içerdiğinden aşırı ve yanlış kullanıldıklarında deriyi tahriş ederek, deride yara oluşumuna neden olabiliyorlar.

Bu yüzden dövme silme kremlerini kullanırken mutlaka ürünün kullanım talimatlarını dikkate almalısınız.

Tek başınıza bu kremleri kullanamayacağınızı düşünüyorsanız; bir profesyonelden yardım almalısınız.

UYARI:  Hamileyseniz, henüz gelişim çağını tamamlamamış bir çocuksanız ya da herhangi sağlık sorununuz ya da alerjiniz mevcutsa dövme sildirme kremlerini ve asit içeren TCA ürünleri kullanmaktan mutlaka kaçınmalısınız! Aksi halde ciddi yan etkilere maruz kalabilirsiniz!

Dövme Silme Krem Fiyatları

Dövme silme krem fiyatları da ürünün markasına ve gramajına göre değişebiliyor.

Kaliteli ürünlerin fiyatlarının 500-2000 TL arasında değişiklik gösterdiğini ifade edebiliriz.

 İncir Sütü ile Dövme Silme

İnternette ve bloglarda incir sütü kullanarak, vücudundaki dövmelerden kurtulduğunu dile getiren pek çok kişinin yorumlarına rastlayabiliyoruz.

Kulağa oldukça ilginç gelen bu yöntemden etkili sonuçlar aldığını dile getiren kişilerin yorumlarını da görebiliyoruz.

Peki, incir sütü ile vücuttaki dövmeler nasıl silinir?

Bu yöntemi denemeyi düşünüyorsanız; bir adet dövme makinesine ihtiyacınız olduğunu söyleyebiliriz.

İşleme dövme makinesine dövme mürekkebi yerine incir sütü enjekte ederek başlamanız gerekiyor.

Ardından sanki dövme yapıyormuşsunuz gibi deri altına incir sütünü enjekte etmelisiniz.

Tekrar cildinize incir sütü uygulamadan önce dövmenin şişip kabarmasını, kabuk bağlamasını ve kendiliğinden iyileşmesini beklemeniz gerekiyor. Yani ikinci bir işlem öncesi ortalama 10-15 gün beklemelisiniz.

Ayda birkaç sefer dövmeli bölgeye incir sütü uyguladığınızda dövmelerin yavaş yavaş silinmeye başladığına tanık olabilirsiniz!

  • UYARI: Bu yöntemde cildinize mürekkep ile değil de incir sütü ile tekrar dövme yapıyorsunuz. Yani dövmelerin üzerinden tekrar geçiyorsunuz.  Bu yüzden de bu yöntemin diğer yöntemlere nazaran biraz daha acılı ve ağrılı olduğunu hatırlatmakta fayda var!

Tuz Ruhu ile Dövme Silme

İlginçlikte incir sütü ile yarışan tuz ruhu ile dövme silmenin işe yaradığını da pek çok kişi bloglarda ve sözlüklerde dile getiriyor.

Bu yöntemde tuvalet, banyo, fayans temizliğinde ağartıcı olarak kullanılan, ciddi bir kimyasal içeriğe sahip olan, bol miktarda asit içeren tuz ruhu, ciltteki dövmelerin üzerine bir pamuk yardımıyla sürülüyor.

Tuz ruhunun içeriğinde de yüksek miktarda asit olduğundan bu yakıcı maddeyi bir dakikadan daha fazla bir süreliğine cildinizde bekletmekten mutlaka kaçınmalısınız!

Bu yöntemi ayda maksimum bir iki sefer denemelisiniz.

Derinizin aşırı tahriş olduğu, enfeksiyon kaptığı durumlarda bir doktora görünmeyi unutmamalısınız!

 Tuz ve Limon Suyu ile Dövme Silme

En kolay dövme silme yöntemlerinden bir diğeri olan tuz ve limon suyu ile dövme silme, evde deneyebileceğiniz pratik bir yöntem olarak ön plana çıkıyor.

Bu yöntemde tıpkı cilt bakımımızda olduğu gibi limon suyunun cilt rengini açan, cildi aydınlatan özelliğinden yararlanıyoruz.

İçinde yüksek oranda asit içeren kimyasal maddeler gibi zararlı olmayan bu yöntem, dövmenin deriden doğal bir şekilde çıkmasına aracılık ediyor.

Lakin bu yöntemden sonuç alabilmeniz için çok uzun bir süre için beklemeniz gerekebiliyor. Yani bu yöntem, hemen birkaç ay içerisinde maalesef ki sonuç vermiyor.

Bu yöntemi denemek istiyorsanız, bir adet taze sıkılmış limon suyunu 100 gram tuzla minik bir kasede karıştırın.

Ardından bu karışıma temiz bir pamuğu batırın.

Bu karışımı cildinizdeki silmek istediğiniz dövmelerin üzerine sürün ve en az bir saat bekleyin.

Son olarak cildinizi bol ılık suyla durulayın.

Tamamen zararsız olan yani sağlığınızı olumsuz yönde etkilemeyen bu işlemi her gün dilediğiniz kadar yapabilirsiniz.

 Bal ve Aloe Vera Jeli İle Dövme Silme

Hem kolay hem zahmetsiz hem de acısız dövme silme yöntemlerinden biri olan bu yöntemde cildi beyazlatan bal, Aloe vera jeli, tuz ve şekersiz yoğurt kullanmanız gerekiyor.

Bu yöntem, uzun süre sonra sonuç almanıza yol açsa da uygun fiyatı ve pratikliği ile dikkat çekiyor ve pek çok kişi tarafından deneniyor.

Bu karışım, içerisindeki besleyici malzemeler sayesinde aynı zamanda cildi nemlendirip, besliyor.

Tamamen doğal bu yöntemi denemek için öncelikle yukarıdaki dört malzemeyi macunumsu bir kıvam elde edene dek bir kasede iyice karıştırın.

Ardından vücudunuzdaki dövmenin üzerine yedirerek sürün. Macunu mutlaka temiz cildinize sürmelisiniz.

Yaklaşık bir saat bekledikten sonra cildinizi ılık suyla durulayabilirsiniz.

Hangi Dövmeler Daha Kolay Silinir?

Lazerle dövme sildirme yöntemi ile kırmızı, siyah, yeşil, mavi vb. her renk silinebilse de kırmızı ve siyah renkler daha kolay bir şekilde siliniyor.

Yeşil ve mavi gibi ara renkleri silmek ise daha uzun seanslar gerektirebiliyor ve her zaman sonuç vermeyebiliyor.

Kalıcı Dövmeler Silindiğinde İz Kalır mı?

En etkili dövme sildirme yöntemi olan lazerle dövme sildirme sonrasında bile deride iz kalma riski bulunuyor.

Yani işlemden her zaman %100 sonuç alınamayabiliyor.

Özellikle esmer tenli yani koyu cilt rengine sahip kişilerde lazerle tedavi sonrasında iz ve leke kalma olasılığı daha yüksek bir oranda seyrediyor.

Aynı zamanda koyu tenli kişilerde dövme sildirme seanslarının açık tenli kişilere nazaran daha da uzadığını söyleyebiliriz.

Dövme Sildirme İz Kalır Mı

Dövme sildirmek isteyenler çok sık sorduğu sorulardan biride dövme sildirme işlemi sonrası iz kalır mı sorusudur. Uzman kişiler tarafından lazerle yapılan dövme sildirme işleminde iz kalmaz. Bazı dövme sildirme yöntemlerde acı olmamasına karşın bazı dövme sildirme yöntemlerinden acı olabilir.

Dövme Sildirme Can Yakar Mı

Dövme sildirme işleminde eğer lazer ile ve konusunda uzman biri tarafından dövme sildirme işlemi yapılırsa her hangi bir acı yada sızı olmaz.

Dövme Sildirme İşlemi Kaç Gün Sürer

Dövme silme işlemi dövmenin büyüklüğüne, şekline ve desenine göre değişiklik göstermesine karşın ortalama olarak 2 haftada 2 aya kadar sürebilir. Siyah ve terk renk dövmelerin çıkarılması kolay iken yeşil, sarı yada kırmızı renklerin çıkarılması daha zordur.

Dövme Sildirme Olası Yan Etkileri

Dövme sildirme, kısa sürede yanıt vermeyen, bazen yıllar boyunca sürebilen bir işlem olarak karşımıza çıkıyor.

Bu süreçte kişi, pek çok yan etkiye ve olası komplikasyona maruz kalabiliyor.

Bu yüzden de TCA ile dövme silme, dövme kremi ile dövme silme vb. kendi başınıza denemeyi düşündüğünüz yöntemleri tercih etmemenizi öneriyoruz.

İllaki bu yöntemlerden yararlanmayı düşünüyorsanız; bu konuda deneyimli birinden yardım almayı sağlığınız açısından ihmal etmemelisiniz!

Dövme sildirme seansları sonrasında karşılaşabileceğiniz olası yan etkileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Uygulama bölgesinde kabarcıklar ve şişkinlik
  • Uygulama bölgesinde geçici kararma, kızarıklık ve kanama
  • Cilt renginin koyulaşması
  • Cildin incelmesi
  • Deride yara ve yanık oluşumu
  • Derinin enfeksiyon kapması
  • Deride dokusal değişiklikler

Derideki kabarcık, şişlik, kararma, kanama ve koyulaşmalar, tedavi sonrasında genellikle ilk 6-12 ay içerisinde kendiliğinden düzeliyor.

Lakin söz konusu deride yara, yanık oluşumu, derinin enfeksiyon kapması olduğunda oldukça titiz davranmanız gerekiyor. Yaranın uzun süreli iyileşmediği, enfeksiyonun yayılmaya başladığı hallerde mutlaka doktora görünmeyi ihmal etmemelisiniz!

Bu yazımızda dövme sildirme yöntemlerine dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Daha önce yukarıdaki yöntemlerden biri ile dövmelerinizi sildirdiyseniz; konuyla ilgili deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, öneri ve görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.