Adetliyken Kuran Ve Süre Okunur Mu?

Adetliyken Kuran Ve Süre Okunur Mu?

Adetliyken Kuran Ve Süre Okunur Mu? Kadınlarda görülen hayız hali, beraberinde bazı dini yasakları getirmiştir. Bunlardan biri de kuranı kerim okuyamama ve namaz kılamama durumlarıdır.  Adetliyken kadınlar kuranı kerim okuyamazlar. Ama bazı zikirleri ve duaları yapabilirler. Özel günlerde ve kandillerde kuran okuyamayan kadınlar, büyük bir üzüntü içine girebilir. Ama bu durum onlara günah yazılacağı anlamına gelmez. Yine temiz bir kalp ile yapılan tüm ibadetler Allah’ın izni ile kabul olacaktır.

İslam dininin verdiği ölçüler ile beraber, günlük yaşamlarında ve özel günlerde ibadetlerine devam edebilirler. Regl döneminde kuran okuyamayan kadınlar aynı zamanda bazı süreleri de okuyamazlar. Adetliyken kuran ve süre okunur mu? Hangi süreler okunur ve hangi dualar dilebilir? Gibi tüm sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Adetliyken Hangi Süreler Okunur?

Kadınlar için merak edilen konulardan biri de adetliyken hangi süreler okunur? Sorusudur. Adetli kadın kuran okuyamaz, ama kuranı kerimi dinleyebilir. Dolayası ile kuranı kerimde yer alan süreleri de okuyamazlar. Ama diledikleri duaları ve zikirleri okuyabilirler.  Yine adetliyken, Fatiha süresini okuyabilirler. Fatiha süresini okumalarında bir sakınca yoktur. Yine kuranda yer alan duaları da ezbere okuyabilirler. Buna ek olarak regl dönemindeki kadınlar salavat getirebilir ve diğer tespih dualarını da okuyabilirler. Bunda hiçbir sakınca yoktur.

Adetli Kadınlar Kandillerde Nasıl İbadetler Yapabilir?

Regl dönemindeki kadınlar kandillerde ve cuma gibi mübarek günlerde tespih çekebilir ve çeşitli salavatları getirebilirler. Yine kuran okuyamazlar ama kuran dinleyebilirler. Yani mukabele ve diğer dini sohbetlere katılmalarında hiçbir sakınca yoktur. Kandil gecelerinde ise istedikleri her duayı yapabilirler. Başında besmele çekmeden Fatiha süresini de okuyabilirler.

Adetliyken Hangi Tespihler Çekilir?

Adetli kadınlar kuran ve süre okuyamadıkları için farklı ibadetleri yapmak isteyebilirler. Burada da adetliyken hangi tespihler çekilir? Gibi sorular sorulmaktadır. Adetliyken, kadınlar istedikleri tespihleri çekebilir.  Tespih çekmelerinde ve dua okumalarında hiçbir sakınca yoktur.

Adetliyken Allahın 99 İsmi Okunur Mu?

Adetliyken Allahın 99 ismi okunur mu? Sorusuna verilecek cevap evettir. Eğer rutin bir şekilde okuduğunuz ismi azam varsa bunu adetliyken de okuyabilirsiniz. Adetli kadınların Allahın 99 ismini okumalarında hiçbir sakınca yoktur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları