Diüretik Gıdalar Nedir? İdrar Söktürücü Besinler ve Şifalı Bitkiler

Diüretik Gıdalar Nedir? İdrar Söktürücü Besinler ve Şifalı Bitkiler

Ödem problemi pek çok kişinin yaşadığı sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Bu sağlık sorunun birçok sebebi olabilmektedir. En çok bilinen sebepleri genellikle, fazla ilaç kullanımı, uzun süre belirli bir pozisyonda kalma (masa başında oturma, sürekli yatmak, ayakta durmak gibi), sodyum oranı yüksek yiyecekleri fazla tüketmek ya da böbrek hastalıkları gibi pek çok farklı nedeni olabilmektedir.

Bazı gıdalar doğal diüretik bir diğer adıyla idrar söktürücüler olarak bilinir yani kişilerde ki idrar üretimini artırır ve hızlanmasını sağlar. Bu durum da ödem ve fazla sıvının vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle ödem problemi yaşayan kişilerin diüretik gıdaları tüketmesi tavsiye edilir.

Doğal İdrar Söktürücü Besinler

Pek çok farklı tipte idrar söktürücüler vardır ancak tüm bu idrar söktürücülerin ortak genel amaçları vücutta bulunan fazla sodyum ve suyu dışarı atıp, kurtarmaktır. Aynı zaman da idrar söktürücüler yani diüretikler kişiler de yüksek tansiyon, göz tansiyonu, kemik erimesi ve böbrek taşları gibi pek çok sağlık problemini de tedavi etmek için kullanılır.

Diüretik besinler, boşaltım sisteminize etki ederek böbreklerinizi uyarır, bu şekilde vücudun çok daha fazla idrar üretmesine ve atardamarların duvarlarında bulunan şiddetli baskıyı hafifleterek yüksek tansiyon problemi ve kalp rahatsızlıkları yaşayan kişilere de büyük ölçüde yardımcı olur.

Doğal diüretik olarak bilinen besinler, vücudun diürezini, yani farklı koşullardan dolayı tutulabilecek fazla sıvıyı ortaya çıkarma kabiliyetini artırmaya ve süreci hızlandırmaya yardımcı olan belirli nitelikleri içeren gıdalar ve bitkilerdir.

Eğer durup dururken vücudunuz gözle görülür bir şişme oluşursa ve ödem birikmeye başlarsa ilk olarak bir doktora danışmalısınız eğer sorununun problemi kardiyovasküler bir durumdan kaynaklanıyorsa, bu durum da vücutta sıvı tutulumu olmuş olması tehlikeli bir sağlık durumudur ve müdahale edilmesi gerekir.

Vücutta tutulan sıvının atılması ya da azaltılması esnasında bir takım zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu karşılaşmış olduğunuz zorlukların nedeni; yüksek sodyum içerikli bir diyet, bir takım hormonal sorunlar, kalıtımsal faktörler ya da bir diğer uygun olmayan gıdaları fazla tüketmekten kaynaklanıyor olabilir.

Neyse ki, evde beslenmenize dikkat ederek bu sağlık sorunun önüne büyük ölçüde geçebilirsiniz. Doğal diüretik gıdaların belli aralıklarla, düzenli bir şekilde tüketilmesi yapacağınız beslenme değişikliklerinin başında gelmektedir. idrar söktürücü özelliği olan bu gıdalar sayesinde vücudunuzdaki metabolizma hızı gibi pek çok hayatsal faaliyete olumlu yönde etki edebilirsiniz.

Diüretik gıdalar hakkında kısaca bilgi verdik, şimdi de bu gıdalara bir göz atalım.

Doğal Diüretik Besinler Nelerdir

Diüretik yani idrar söktürücü besinler neler ve hangi besinlerin tüketilmesi gerektiği hakkında sizlere bilgi vermek isteyorum. Ayrıca bu besinler ve gıdalar ödem söktürücü olarak da bilinir.

  • Rezene

Rezene bitkisi soframızda baharat olarak da kullanılan bir bitkidir. Bu yabani Akdeniz bitkisini sadece yiyecek ya da baharat olarak değil aynı zaman da gün içerisinde yudumlayabileceğiniz çay ya da kokteyl olarak da tüketebilirsiniz. Vücuttan fazla sıvının atılmasına büyük ölçüde yardımcı olmasıyla beraber pek çok sindirim sürecini de düzenlemeye yardımcı olabilecek kadar etkili ve güçlü bir diüretiktir. Rezene bitkisini genellikle çay ya da kokteyl olarak tüketirseniz vücuttan sıvı atımı çok daha kolay olur.

  • Yeşil çay

Yeşil çay son zamanlar da pek çok kişi tarafından tercih edilen oldukça sağlıklı ve lezzetli bir çaydır. Bu çay içerisinde bol miktarda antioksidan içerir ve bu içeriği sayesinde kilo vermek isteyenler için mükemmel bir etken olmayı da başarır. Yeşil çay aynı zaman da diüretik gıdaların da başında gelir. Gün içersin de 1-2 fincan yeşil çay tükettiğiniz zaman vücudunuzda bulunan fazla suyu atmanıza yardımcı olur, detoks etkisi gösterir ve pek çok sağlık sorununa da iyi gelir.

  • Ananas

Bu tropikal meyve oldukça lezzetli ve faydalı bir meyvedir. İçerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde karakteristik tadı ve yüksek su içeriği sayesinde tüm dünya çapında tüketilen popüler bir yere gelmiştir. Diüretik gıdaların arasında yer alan ananasın yaklaşık %85i sudur. Bu da kalorisinin çok düşük olduğu anlamına gelir. Düşük kalorisi olmasına rağmen lif, C vitamini ve bromelain içeriği son derece fazla ve yüksektir ve tüm bunların hepsi sıvı tutulumunu azaltmaya büyük ölçüde yardımcı olur.

Ananas, aynı zaman da iyi bir potasyum kaynağı olarak bilinir. Sodyum açısından zengin olduğu için de vücudun sodyum içeriğini dengelemeye yardımcı olur ve bu durum da fazla sıvının vücuttan kolay bir şekilde atılmasına ve yok edilmesine yardımcı olup, pek çok hayati organ fonksiyonlarını geliştirir.

  • Kiraz

Kiraz yaz aylarında sık sık tükettiğimiz, meyve suyu olarak ya da tatlılarda da kullandığımız lezzetli ve sevilen meyveler arasında yer almaktadır. Bu meyvenin yaklaşık  %70’i sudur. Fakat yine de büyük oranda B vitamini ve biraz daha az bir oranda magnezyum (Mg) içerir. Magnezyum ruh halinizi olumlu yönde etkileyerek iyileştirmek için gerekli olan bir minerallerdendir. Yalnızca ruh halinizi değil aynı zaman da potasyum bakımından da zengin olan bu meyve, doğal diüretik gıdalardan bir tanesi olarak kabul edilmektedir. Vücutta ki fazla suyun dışarı atılmasını kolaylaştıran önemli miktarda flavonoidler ve antioksidanlar içerir. Sık sık kiraz tüketmeniz pek çok sağlık probleminizi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  • Kavun

Yaz aylarının sevilen meyvesi olan kavun,  ferahlatıcı, susuzluk hissini azaltıcı ve tatlı yerine geçebilen bir meyvedir.  İçerisinde bulundurduğu vitaminler, ve minerallerin yanı sıra lif ve diğer bileşikleri de fazlasıyla barındırdığı için ve çok yüksek bir su içeriğine (yaklaşık% 90) sahip olduğu için diüretik gıda olarak bilinmektedir.

Kavun, aynı zamanda serbest radikallerin hücrelerinize zarar vermesini engelleyen ve erken yaşlanmayı önleyen bir antioksidan olan beta-karoten yönünden çok zengindir.

  • Kestane

Acı kestane ya da Hint kestanesi olarak da bilinen bu bitki, varisli damarlar, hemoroid ve flebit ile ilgili oluşan pek çok sorunu iyileştirebilmek bakımından oldukça değerli bir bitkidir. Geleneksel olarak meyve ve tohumları kullanılmış olsa da, bütün bitki yararlı özelliklere sahiptir.

Kersetin ve rutin gibi flavonoidlerin yüksek içeriği sayesinde vücutta ki sıvı tutulumuyla yaptığı mücadelede mükemmel bir özellik göstererek etkilidir. Bu antioksidanlar, idrar yoluyla vücutta ki fazla sıvının kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olur.

  • Atkuyruğu bitkisi

Bu bitkinin dal kısımları atkuyruğuna ya da bir tüylü toz alıcıya benzediği için bu şekilde isimlendirilmiştir. İlk keşfedildiği zamanlarda bir yabani ot olarak görüldüğü için tüketilmemiş ve göz ardı edilmiştir. Fakat günümüzde doğal potasyum, magnezyum (Mg) ve alüminyum kaynağı olmuş olduğu için vücuda oldukça güçlü diüretik etkileri olmuş olduğunu biliyoruz.

Atkuyruğu bitkisinin her hafta düzenli bir şekilde tüketiminin idrar üretiminizi %30’a kadar artırabileceği düşünülüyor, bu şekilde toksinlerin ve sıvıların vücuttan atılması kolaylaşıyor ve böbrek taşlarının oluşumasını önleyebiliyor.

  • Soğan

Soğan hemen hemen her yemekte kullandığımız bir sebzedir.  Yaygın olarak kullandığımız bu sebze içerisinde bulundurduğu kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), klor(Cl), kobalt, demir, potasyum ve benzeri minerallerin ve elementlerin yanı sıra A, B vitamini, C vitamini ve E vitaminleri de bulundurur.

Soğan da içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde oldukça etkili bir idrar söktürücüdür ve yaklaşık %91 oranında sudan meydana gelmiştir. Soğanın  her hafta belli aralıklarla düzenli bir şekilde tüketimi, ve tüketilirken de özellikle çiğ olarak tüketilmesi, böbrek de oluşması gereken fonksiyonlarını uyararak vücutta biriken sıvının atılmasına yardımcı olur ve çeşitli hastalıkların önlenmesini sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.