Nöbet Şekeri Nedir? Ne İşe Yarar? Nöbet Şekeri Kullanımı

Nöbet Şekeri Nedir? Ne İşe Yarar? Nöbet Şekeri Kullanımı

Nöbet Şekeri Nedir? Ne İşe Yarar? Nöbet Şekeri Kullanımı Bir diğer adı kaya şekeri olan, tıpkı bir kristal gibi görünen nöbet şekeri; rafine edilmemiş bir şeker türü olarak sağlığımıza pek çok açıdan katkıda bulunuyor.

Şeker kamışından imal edilen nöbet şekeri, rafine edilmiş şekerin aksine doğru bir şekilde kullanıldığında pek çok sağlık sorunumuza da iyi geliyor.

Nöbet şekerinin faydaları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istediğimiz bu yazımızda nöbet şekeri nedir? Nöbet şekeri ne işe yarar? sorularını yanıtlamak, kısacası nöbet şekerine dair merak ettiğiniz soruları yanıtlamak istiyoruz.

İşte, son derece şifalı olan nöbet şekerine dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Nöbet Şekeri Nedir?

Rafine şekere alternatif olarak kullanabileceğiniz, yani tatlılarınıza, çayınıza ve kahvenize ilave edebileceğiniz bu şeker, görünüm itibariyle tuz kristallerini andırıyor.

Arapça karşılığı nebat şekeri olan bu şeker, rafine şeker gibi sağlığımızı tehdit etmiyor. Aksine sağlık sorunlarımızı doğal bir şekilde tedavi edici bir rol üstleniyor.

Pek çok firma tarafından bisküvi ve çikolata yapımında da kullanılabilen nöbet şekeri, şeker şurubunun birtakım işlemlere tabi tutulması sonrasında elde ediliyor.

Nöbet Şekerinin Faydaları

Vitamin, mineral ve aminoasitler açısından oldukça zengin olan nöbet şekeri, diğer adıyla nebat şekeri; astım, kansızlık, tansiyon, böbrek, solunum sorunları gibi pek çok rahatsızlığa iyi geliyor.

Aynı zamanda öksürük, gıcık, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarını da kısa bir süre içerisinde tedavi etmeyi başarıyor.

Nöbet şekerinin en önemli faydalarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Soğuk algınlığı semptomlarını hafifletiyor

Soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde yararlanabileceğiniz nöbet şekeri, boğazdaki kuruluk hissini alıyor.

Önemli bir üst solunum yolu enfeksiyonu olan faranjit tedavisinde de aktif bir rol üstleniyor.

Boğaz ağrılarına iyi gelen nöbet şekeri, kişinin daha rahat bir şekilde nefes alabilmesine öncülük ederek, ağız boşluğunu rahatlatıyor, mukusu gevşetiyor.

Soğuk kış günlerinde hem soğuk algınlığına yakalanmaktan kurtulmak hem de bu süreci daha kolay bir şekilde atlatabilmek adına nöbet şekeri tüketebilirsiniz.

Nöbet şekerinin bu özelliğinden en iyi şekilde yararlanabilmek adına yarım çay kaşığı karabiber ile yarım çay kaşığı nöbet şekerini karıştırın ve yutun.

Günde birkaç kez bu işlemi tekrar ederek, öksürüğünüzü hafifletebilirsiniz.

  • Ağız ve boğaz sağlığını gözetiyor

Ağız içine yerleşen bakteri ve mikroplarla savaşarak, bu bakterilerin yayılmasını önleyen nöbet şekeri, aynı zamanda ağız içindeki yaraları da iyileştiriyor.

Boğazda oluşabilecek her türlü bakterileri yok etmenin yanı sıra ağız kokusunu da gideriyor.

Ağız ve boğaza dair enfeksiyonları tedavi ederek, ağız ve boğaz sağlığını gözetiyor.

  • Anemiyi tedavi ediyor

Yaşlı ya da genç fark etmeksizin pek çok kişide görülebilen bir sağlık sorunu olan kansızlık tedavisinde de yararlanılabilen nöbet şekeri, kan yapıcı özelliği sayesinde kansızlığa iyi geliyor.

  • Yüksek tansiyonu düşürüyor

Nöbet şekerinin faydaları arasında yüksek tansiyonu düşürerek, dengelemesi de bulunuyor. Bu özelliği sayesinde yüksek tansiyonun tetikleyebileceği kalp rahatsızlıklarına karşı sizleri koruyor. Kalp krizi ve inmeye yakalanma riskinizi de düşürüyor.

  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Bağışıklık sistemini güçlendirerek, kişinin hastalıklara yakalanmasını önleyen nöbet şekeri, bünyenizi kuvvetlendiriyor.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için bir miktar kırmızıbiberi badem ve nöbet şekeri ile karıştırarak, haftada iki kez tüketebilirsiniz.

  • Böbrek kum ve taşlarını düşürüyor

Böbrek taşları ve kumlarını daha kolay bir şekilde düşürebilmek için de nöbet şekerinden yararlanabilirsiniz.

Nöbet şekerinin etkisini yükseltmek istiyorsanız, 2 tatlı kaşığı soğan suyu ile bir çay kaşığı kaya şekerini karıştırın. Bu karışımı tüketerek, böbrek taşlarınızı düşürebilirsiniz.

  • Hafızayı güçlendiriyor

Hafızayı güçlendirici bir yönü bulunan nöbet şekeri, göz sağlığına da katkıda bulunuyor. Daha keskin bir görüşe sahip olmak, yaşlanmanın beraberinde getirdiği Alzheimer vb. hafıza kaynaklı sorunlara yakalanma olasılığınızı düşürmek için geceleri yatmadan önce az miktar kaya şekeri, badem ve kimyon karışımını düzenli bir şekilde tüketmenizi öneriyoruz.

Nöbet Şekeri Yan Etkileri

Nöbet şekerinin bu zamana kadar raporlara geçmiş herhangi bir yan etkisi bulunmuyor. Ancak yine de herkesin bünyesi farklı olduğundan aşırı tüketimden kaçınmanızı öneriyoruz. Aşırı tüketime bağlı olarak herhangi bir yan etki ile karşılaştığınızda mutlaka bir doktora görünmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Nöbet şekeri ile hamile kalanlar

Nöbet şekeri hamile kalmayı kolaylaştırdığı kullananlar tarafından dile getirilmiştir.  Nöbet şekeri: bir miktar ezilip, rahime yerleştiriliyor ve iltihap söküyor, rahmi düzenliyormuş.

Nöbet şekeri bebeklere verilir mi

Nöbet şekeri bebeklerde ve çocuklarda gaz problemini gidermek için kullanılmaktadır.

Nöbet şekeri kilo aldırır mı

Nöbet şekeri kilo yapar mı ve kilo aldırır mı sorusu genelde bu şekeri kullanmak isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır. Aşırıya kaçmadan tüketildiği kilo aldırmaz.

Nöbet şekeri lohusa şerbeti

Lohusa şerbetinin diğer adı böbet şekeridir. Anne sütünü artırdığı için yeni doğum yapmış annelerin sıklıkla tüketmeleri tavsiye edilir. Sıcak yada soğuk tüketilebilir.

Nöbet şekeri nerede bulunur

Nöbet şekerini aktarlardan alabilirsiniz.

Nöbet Şekeri Fiyatı

Nöbet şekeri fiyatı üzerinde ürünün markası, kilosu gibi pek çok etken belirleyici olabiliyor.

Piyasada kilosu 30 TL’ye nöbet şekeri bulabileceğiniz gibi daha düşük rakamlara da bu üründen satın alabilirsiniz. Ancak ürünü alırken, kaliteli bir markadan almaya özen göstermenizi öneriyoruz.

Nöbet Şekeri Kullanıcı Yorumları

İnternet sitelerinde nöbet şekeri satışı yapan adreslere baktığınızda pek çok yoruma rastlayabilirsiniz.

Yorumlarda daha çok kişilerin bu şekeri anemi, böbrek kumu ve taşı, ağız kokusu, grip, nezle gibi hastalıkların tedavisi amacıyla kullandığına şahit oluyoruz.

Aynı zamanda ağız içi yaraları, aft tedavisi amacıyla nöbet şekerinden yararlanmayanlar da yok değil.

Bazı yorumlarda hastaların bu üründen oldukça memnun kaldığını görebilirsiniz.

Nöbet şekerinin sizin için yararlı olup olmayacağına ise ancak ürünü kullandıktan sonra karar verebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca nöbet şekeri nedir? Nöbet şekeri faydaları nelerdir? vb. soruları yanıtlamaya ve sizleri aydınlatmaya çalıştık.

Nöbet şekeri kullanıyorsanız, bu şekerden memnun kalıp kalmadığınızı ve hangi amaçla bu şekeri kullandığınızı yorum bölümümüze yazabilirsiniz.

Yazımızın aydınlatıcı ve faydalı olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları