Özel Hastane Muayene Ücretleri

Özel Hastane Muayene Ücretleri

Özel Hastane Muayene Ücreti; Devlet hastanelerinin hiç olmadığı kadar kalabalık olduğu bu günlerde hastalar; muayene olmak için devlet hastaneleri yerine özel hastaneleri tercih ediyor. Özellikle koronavirüsle enfekte olan hastaların sayısının oldukça fazla olduğu devlet hastaneleri, bu günlerde pek de tercih edilmiyor.

Kronik bir rahatsızlığı bulunan hastaların rapor süreleri uzatılmış olsa da hastalar, gerek muayene olmak gerekse sağlık durumları hakkında bilgi edinmek adına özel hastanelere ilgi gösteriyor.

Devlet hastanelerine nazaran muayene ücreti daha fazla olan özel hastanelerde fiyatlar biraz yüksek olsa da koronavirüs tehlikesi ile yüzleşmek istemeyenler, yüksek fiyatlara rağmen özel hastanelere koşuyor.

Bu yazımızda kısaca özel hastane muayene ücreti ne kadar? sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Özel Hastane Ücretleri Listesi 2022

Muayene ücretleri; hangi hastaneye gittiğinize, hangi doktora görüneceğinize göre değişiklik gösterebiliyor.

Fiyatlar üzerinde muayene olacağınız hastanenin hangi şehirde yer aldığı da belirleyici oluyor.

Son olarak, muayene esnasında hangi işlemlerin yapılacağı, profesöre mi yoksa doçent doktora mı görüneceğiniz, hangi bölümden randevu alacağınız da etkili oluyor.

Kısacası özel hastane muayene ücreti üzerinde birden çok etmenin belirleyici olduğunu ifade edebiliriz.

Özel Hastane Muayene Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Hastaneden randevu aldığınızda ve hastaneye doktora görünmek için gittiğinizde sizden talep edilen muayene ücreti farklı olabiliyor.

Kayıt işlemi esnasında talep edilen miktar, görüneceğiniz doktorun unvanına ve branşına göre değişiklik gösterebiliyor.

Aynı zamanda maaşınızdan SGK katılım payı da kesiliyor. Hem muayene olduğunuzda hem de ilaçlarınızı almak için eczaneye gittiğinizde maaşınızdan belirli bir oranda katılım payı kesiliyor. Yani ay sonunda maaş günü geldiğinde maaşınızı eksik alıyorsunuz.

Emeklilerde %10 olarak belirlenen SGK katılım payının çalışan kişilerde ise %20 olduğunu söyleyebiliriz.

Özel Hastane Muayene Ücretleri 2022

Özel Hastane Muayene ücretleri; sağlık hizmeti almak istediğiniz hastanenin kalitesine ve sınıfına göre farklılık arz edebiliyor.

1.sınıf kalite olan özel hastanelerde fiyatlar, son derece yüksek rakamlarda seyrediyor. 2. sınıf kalite özel hastanelerin ise daha uygun olduğunu ifade edebiliriz.

2. sınıf özel hastane muayene ücretlerini aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Beyin cerrahi: 50-100 TL
 • Genel cerrahi: 40-100 TL
 • Dahiliye: 40-100 TL
 • Göğüs hastalıkları: 50-100 TL
 • Fizik tedavi: 40-100 TL
 • Üroloji: 60-100 TL
 • Kadın hastalıkları: 70-100 TL
 • Göz hastalıkları: 50-100 TL
 • Kulak burun boğaz: 40-100 TL
 • Plastik cerrahi: 40-100 TL
 • Nöroloji: 50-100 TL
 • Dermatoloji: 50-100 TL
 • Kardiyoloji: 60-100 TL
 • Ortopedi: 40-100 TL

Yukarıdaki fiyatlar; ortalama fiyatlar olmakla birlikte doktorun uzmanlığına ve sağlık hizmeti aldığınız hastaneye göre değişebiliyor.

Bu yüzden mağdur olmamak adına randevu alırken muayene ücretlerini mutlaka öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Özel Hastane Tahlil Ücretleri 2022

Özel hastaneye muayene olmak için gittiğinizde doktorunuz, hastalığınızla ilgili net ve doğru teşhisi koyabilmek için sizden birtakım tahlillere girmenizi talep edebiliyor.

Yani muayene olmak için yalnızca ilk gişede muayene ücretini ödemekle kalmıyorsunuz. Ekstra olarak girdiğiniz tüm tahlillerin de parasını ödemeniz gerekiyor.

Bir diğer deyişle gişede muayene için 100 TL ödediğinizi varsayalım. Kan tahlili, röntgen, idrar tahlili, MR görüntüleme derken bu fiyatlar; 500 hatta 1000 TL’ye kadar uzayabiliyor.

Devlet hastanelerinde genellikle ücretsiz olan, maaşlara kesinti şeklinde yansıtılan tahlil ücretleri, özel hastanelerde son derece yüksek fiyatlarda seyredebiliyor.

Tahlil ücretleri, hastaneden hastaneye değişiklik gösterse de ortalama fiyatları fikir sahibi olabilmeniz adına aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • MR ya da ultrason: 150-500 TL
 • EKG: 100 TL(Bazı özel hastanelerde ücretsiz olabilir)
 • Kan tahlili: 50-200 TL
 • İş Güvenliğine dair tahliller: 400 TL( Bu fiyatlar, çalıştığınız işletmenin hastaneyle anlaşmalı olup olmadığında göre değişebilir. Çalıştığınız işletmenin anlaşmalı olduğu özel hastanelerde daha uygun fiyatlar sizden talep edilebilir)

Özel Hastane Sigortasız Muayene Ücretleri

Herhangi bir sigortası bulunmayan hastalar, devlet hastanelerinde 50-100 TL gibi bir muayene ücreti ödemek zorunda kalıyorlar. Tabii ki bu fiyatlara tahlil fiyatları dahil olduğunda fiyatlar, epey bir yükseliyor.

Sigortasız hastalar; özel hastanelerde muyane olmayı dilediklerinde ise devlet hastanesinde ödediklerinden daha fazla miktarda bir ücret ödüyorlar.

Yani sigortalı hasta için 100 TL olan muayene ücreti, sigortasız hasta için bazı hastanelerde 200 TL hatta daha üstünde olabiliyor.

Kısacası özel hastane muayene ücretlerinin hastanın sigortalı olup olmadığına göre de değişebileceğini söyleyebiliriz.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, sizler de önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.