İshale İyi Gelen Yiyecekler ve İshali Kesen Yiyecekler

İshale İyi Gelen Yiyecekler ve İshali Kesen Yiyecekler

İshale İyi Gelen Yiyecekler ve İshali Kesen Yiyecekler; Günlük hayatımızı olumsuz etkileyen hatta bizi zor durumda bırakan ishali geçirmek için ishale iyi gelen yiyecekler alternatif yöntemler arasındadır. ishal ile beraber görülen sıvı kaybı, direnç düşüklüğü bile bile büyük risk taşımaktadır.

Sizlere bu yazımızda ishal nasıl geçer, ishale iyi gelen yiyecekler nelerdir bilgi vererek yardımcı olmaya çalışacağım. İlk olarak ishal nedir, neden ishal olunur bundan bahsederek ishalin sebeplerini inceleyelim.

İshal Nedir

Normal dışkılama; midede sindirilmiş ve sıvı hale getirilmiş besinlerin, kalın bağırsakta sıvının emilerek vücuda yararlı olan kısmı alınarak, dışarı verilen, tüm girenlerin posası şeklindedir. İshal durumunda ise; kalın bağırsaklar çeşitli nedenlerden dolayı görevini yapamaz hale gelir. Sıvısı emilemeyen sindirilmiş besinler doğrudan dışarı atılır.

Tıbben bir kişinin ishal sayılabilmesi için 24 saat içinde en az 3 kere sulu dışkı yapması gerekmektedir. Bu durumda aşırı su kaybına girer. Özellikle bebek ve çocuklarda çok tehlikelidir. Hatta bebek ölümlerinin dünya genelinde 2. olarak ishalden kaynakladığı yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir.

İshal olmanın çeşitli sebepleri vardır. Gıda zehirlenmeleri, çeşitli ilaçların yan etkileri, düşük bağışıklık sistemi, hijyen kurallarına uymama, bağırsakların işleyişini bozan parazit, virüs ve bakteriler; buna bağlı olarak gelişen bağırsak enfeksiyonları, mide ve sindirim sistemi üşütmeleri, bebeklerde diş çıkarma, kalitesiz şebeke suları ve bunlarla yapılan buz, alerjik reaksiyonlar, düzgün olarak bakımı yapılmayan yüzme havuzları, bazı doğuştan gelen metabolik hastalıklar, midenin sindirimde zorlandığı, tıka basa yemek yendiği durumlardır. Fazla C vitamini veya magnezyum alınması ishale neden olabilir. Ayrıca çok alkol tüketen kişilerde veya akşamdan kalma durumlardan sonra ishal görülebilir.

İshal Neden Olur

Özellikle yaz aylarında açıkta duran bazı yiyecekler çabuk bozulup, bakteri üretir. Açık büfelerdeki yiyeceklere konan sinekler ishale neden olabilir. Evde ise; sebze ve meyveleri bol suyla yıkanıp temizlemek gerekir. Ayrıca ishal bulaşıcı olabildiğinden, mümkünse ishal olan kişiyle girilen tuvalete ayrılmalı ve her girip çıktıktan sonra mutlaka çamaşır suyu ile hijyenik hale getirilmelidir.

İshal olan kişi kendi hijyenine özellikle dikkat etmelidir. Ellerini sıklıkla yıkamalı, kullandığı iç çamaşırını gün içerisinde birkaç defa değiştirip, yüksek ısıda deterjan ve çamaşır suyuyla yıkamalıdır.

İshalin Belirtileri Nelerdir?

İshal olmadan önce görülen en yaygın belirti karın ağrısı ve aşırı gazdır. Bundan dolayı kusma veya mide bulantısı görülebilir. Sık sık tuvalete gitmekten dolayı oluşan sıvı kaybına bağlı halsizlik hissedilir. Baş dönmesi, tansiyon düşmesi ve çarpıntı tüm bunlara eşlik edebilir.

Eğer ishal virütik bir duruma bağlı ise ateş hissedilir. Huzursuzluk, yerinde duramama, uyuyamama şeklinde geçen yorucu bir süreçtir. Bazen fazla tuvalete gitmekten dolayı zorlanan bağırsaklardan dolayı bir miktar kan görülebilir. Küçük bir kılcal damar çatlağı olabilir. Fakat çok kanlı bir dışkılama olursa acil olarak bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İshal Tedavisi Nasıl Olur?

Nedeni doktor tarafından belirlenen ishal türü için çeşitli ilaçlar kullanılır. Gıda zehirlenmelerinde ise ishal durdurulmaz ki vücutta olan toksik maddeler atılsın istenir.2 hafta boyunca ilaç tedavisine ve verilen diyete uymanıza rağmen devam eden ishaller için tekrar bir uzmana başvurulup, daha derin bir muayene ve tetkikler yapılmalıdır. Uzun süre geçmeyen ishaller ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

İshali Geçiren Yiyecekler Nelerdir?

 • İshal olunca öncellikle su takviyesi şarttır. Vücudun susuz kalması böbrekleri etkileyeceğinden bir şekilde vücuda su alınmalıdır. Ayrıca susuzluk çarpıntıya neden olur. Bu durumda genelde su içmek adeta işkence haline gelir. 48 saatten uzun süre yemeden içmeden kesilen hastaya, hastanede serum takviyesi gerekir. Kesinlikle hazır olan meyve suları, şekerli ve gazlı içecekler, kahve tüketilmemelidir. Eğer kişi kendini iyi hissederse vücuttan yararlı olarak da atılan bazı maddelerin dengesini kurmak için; 1 litre özellikle kaynatılıp soğutulan suya (sterilize su), 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çorba kaşığı şeker koyulup azar azar, yudumlar halinde tüketilmelidir.
 • İshal durumu yaşayan kişiler kesinlikle lifli, yağlı, protein açısından zengin yiyecekler, süt ve süt ürünleri, kırmızı et, çikolata ya da kakaolu yiyecek – içecekler tüketmekten kaçınmalıdır. Ayrıca kavun, karpuz, şeftali, üzüm gibi içeriğinde oldukça su ve şeker barındıran meyveler ishalin daha da vahim bir durum almasını sağlar.
 • Potasyum açısından zengin yiyeceklerden patates ( haşlanmış olarak ya da püre halinde) ve muz en başta yemeniz gerekenler arasındadır. Potasyum halsizliğinizi giderirken, bağırsak florasını düzenlemeye yardımcı olur. İçeriğinde fazla su bulunmadığından ve sindirilmesi uzun zaman aldığından bağırsakta ve vücutta daha kalıcı olur.
 • Düşük lif içeriğinden dolayı pirinç, pirinç suyu ve pirinç lapası ishale iyi gelen besinlerin en başında sayılabilir.
 • Elma sirkesinin ne kadar güçlü bir antiseptik olduğu bilinmektedir. Gerek ev temizliğinde, gerekse yeşil yapraklı sebzeleri hijyenik hale getirmek için sıklıkla kullanılır. Eğer bakteri, virüs gibi nedenlerden dolayı bir ishal sorununuz var ise; ev yapımı elma sirkesini sulandırıp içerek, içerideki mikropları öldürebilirsiniz. Ayrıca elma sirkesi sıvılaşan dışkının katılaşmasına yardımcı olur.
 • Her ne kadar süt ürünlerinin ishali arttıracağı bilinse de, kızarmış ekmek ile yenilen bir miktar beyaz peynir kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

İshali Ne Geçirir

İshali hemen ne keser, ishali hemen ne geçir konusu genelde ishal olanların merak ettiği bir sorulardan biridir. Pek çok yöntem bulunması karşın ishali geçiren diğer yöntemler ise;

 • Yağsız yapılan çorbaların içinden patates veya pirinç çorbaları tercih edilebilir.
 • Simit üzerindeki susamlar bağırsakların dengesini kurmak için oldukça etkilidir.
 • Yoğurt içinde bulunan yararlı bakteriler ve probiyotikler sayesinde bağırsak florasını düzenler. Ev yoğurdu, laktozsuz yoğurt ya da özel üretilmiş yoğurtlardan biri seçilmelidir. Bakteri veya virüslere bağlı olan ishallerde kızarmış ekmekle veya yağsız, tuzsuz krakerle tüketilmesi önerilir.
 • Keçiboynuzu veya keçiboynuzu tozu su ile tüketilmelidir. İshal olmuş bebeklerin mamasında da kullanılabilir.
 • Mahunya kabuğu piyasada kapsül halinde satılmaktadır. Kolera veya daha başka hastalıkların neden olduğu ishalleri kesen çok önemli bir şifa kaynağıdır. Bulunabilirse çayı demlenip içilebilir.
 • Kasık otunun bağırsağı düzenleyici özelliği vardır. 1 çay kaşığı kasık otunu 1 bardak suda 10 dakika demleyip, gün içinde 2-3 kere tüketmelisiniz.
 • Greyfurt tohumları ise parazit ve bakterilerin neden olduğu ishallerde kullanılır. 1 çay kaşığı greyfurt tohumu, sabah – akşam bir miktar su ile yutulmalıdır.
 • Portakal kabuklarını küçük parçalar haline getirerek kaynayan 1 bardak suyun içine atın. Genelde 1 çorba kaşığı kadar yeterli olur. Portakal kabuğu çayına, ağız tadınıza göre bir miktar, limon ve bal eklenebilir.
 • Zencefil veya zencefil çayı ishali durduran etkili yöntemlerden biridir. Başparmağınız kadar zencefili yoğurdun içine rendeleyerek ya da yarım litre kaynayan suda 7-8 dakika demleyerek tüketebilirsiniz. Bir miktar bal ya da limon çayı tatlandırabilirsiniz.
 • Havuç suyuna az miktarda limon suyu eklenerek içilebilir. Ölçü olarak ise bir su bardağını geçmemelidir. Ayrıca havucu haşlayarak püre haline getirdikten sonra da tüketebilirsiniz.
 • Elma veya elma püresi
 • Bodur otu kaynatılıp, bir miktar bal ile birlikte içilmelidir. Genelde 1 bardak kaynayan suya 1 tatlı kaşığı yeterli gelir. Bebeklerdeki ishaller içinde kullanılabilinir.
 • Karnıyarık otu bağırsaklardaki suyu emdiğinden özellikle ishale tedavisinde kullanılması tavsiye edilir. 1 tatlı kaşığı karnıyarık otu 1 bardak su ile yutulmalıdır.
 • 9-10 tane kuru karanfil kırılıp bir bardak suyla aç karnına yutulur. Sabah – akşam ishal geçene kadar devam edilmelidir.
 • Mısır unu tavada kavrularak esmer hale getirilir.2 kaşık kadar mısır unu biraz suyla tüketilir
 • 2 su bardağı su kaynatılıp içine 3 çay kaşığı karabiber tozu eklenir. Gün içinde tüketilmelidir.
 • Yaban mersini yemek veya çayı içmek ise ishalin düşmanıdır. Bu çay yemeklerden önce içilmelidir. İçine bir miktar taze nane eklenmesi etkisini arttıracaktır.
 • Papatya çayı, Böğürtlen
 • Ahududu suyu ishal durduran fakat pek bilinmeyen faydalı yöntemdir. 2 bardak ahududu suyunun içine bir çay kaşığı yenibahar ekleyip gün içinde azar azar tüketin.
 • İşlenmemiş kepek hijyenik koşullara uyularak temizlenmiş ise vücuttaki suyun atılmaması için çok önemli bir besindir. Çünkü bir kepek tanesi kendisinden 8 kat fazla su tutar. 1çorba kaşığı kepek gün içinde su ile tüketilmelidir.
 • Sarı leblebi ishali iyi gelmektedir
 • Balın sayısız faydasına ek olarak ishal durdurma özelliği de eklenmelidir. Bunun için yarım litre suya 4 çorba kaşığı bal katarak 24 saat içine yayarak tüketin…
 • Maden suyu, vücutta kaybedilen minerallerin yerine oymak için doğal bir kaynaktır.
 • Nane çayı
 • Civanperçemi çayı, bağırsakta ve mide de olan gazları alır. İshal olan kişiyi rahatlatır.
 • Arpa çayı özellikle bakteriyel enfeksiyonlara bağlı ishallere iyi gelir. 1 bardak suya 1 çorba kaşığı arpa katılıp 10 dakika kaynatılır. Yemeklerden önce içilmelidir. İshal kesilince bırakılır.

Kahve İshale İyi Gelir Mi

ishale iyi gelen yiyecekler yanında ishale iyi gelen içecekler den biride kahvedir. Özellikle Türk kahvesi ishali geçirmede çok etkilidir. İshali çabuk ne keser diyorsanız mutlaka denemeniz gereken yöntemlerden biridir.

İshal İçin Kahve Limon Nasıl Yapılır

1 çay kaşığı Türk kahvesine ekleyeceğiniz birkaç damla limon ile karışımı avucunuzda top haline getirin. Direkt olarak yutun. Kısa zamanda ishaliniz duracaktır. Ayrıca kahve limon ishali geçirdiği gibi mide buulantısınıda yok etmektedir.

Limon tuzu ishale iyi gelir mi diyenlere bu yöntemi tavsiye ederim hazırladığınız bu karışımı içerek kısa sürede ishali geçirmeniz mümkün.

Sizlere bu yazımızda ishali geçiren yiyecekler nelerdir bunlardan bahsetmeye çalıştım, ayrıca ishale iyi gelen içecekler ve bitkileri yazdım. İshal asla ihmale alınmamalı ve dikkatli olunmalıdır. Sıvı kaybı ciddi zararlara neden olabilir. Sizlerde ishal nasıl geçeri ishali ne geçirir konusunda fikir yorum ve sorularınızı konu altına yazarak bize sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.