Aynısefa Yağı Nedir? Aynısefa Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Aynısefa Yağı Nedir? Aynısefa Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Aynısefa Yağı Nedir? Aynısefa Yağının Cilde ve Saça Faydaları Aynısefa bitkisi, Akdeniz iklim bölgelerine özgü, sarı veya altın-turuncu çiçekleri olan yıllık bir aromatik bitki çeşididir. Bu bitkinin tohumlarının, yaklaşık %60’ı calendic asit olan önemli miktarlarda yağ (yaklaşık% 20) içerir. Genellikle kadife çiçeği olarak da bilinen aynısefa bitkisi, doğal olarak kesikler, yaralar ve diğer iltihaplı cilt hastalıklarını iyileştirmek için antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Aynısefanın, bitkisel özellikleri oldukça fazladır ve ayrıca mutfak amaçlı da kullanılabilir. Rusya’da büyük miktarlarda yetişen bu bitki, aynı zamanda Rus penisilini olarak da bilinir. Aynısefa bitkisinden elde edilen yağın da insan sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır. Aynısefa yağının çeşitli topikal formları mevcut olsa da, kullanımı ve yapımı en kolay olan yağdır.

Aynısefa Yağı Nedir

Aynısefa yağının kimyasal bileşiminde yüksek oranda Alpha-cardinol içerdiği (%25) söylenir. Gerisi, bitkinin işlevleri arasında yer alan flavonoidler gibi farklı organik bileşiklerden oluşur ve farklı tür hayvanları kendisine çekmeye yarayan canlı bir renk ve hoş bir koku verir. Aynı zamanda, çiçeklere sarı, turuncu veya kırmızı renk veren triterpenler ve karotenoidler gibi triterpenoid saponinlere (bileşikler) sahiptir.

Bileşenler ayrıca, öze, viskoz ve yapışkan doku verir. Farklı bitki türlerinden elde edilen çeşitli monosakkaritlerin (tek şekerler) karışımları olan reçine, polisakkaritler (komleks şeker) ve aromatik bitkisel asitler, linoleik asit, kalendik asit, oleanolik asit glikozitler, tokoferoller ve fitosterol olarak bilinen bileşenleri arasındadır.

Aynısefa Yağı Faydaları Nelerdir?

Aynısefa yağı insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Özellikle cilt sorunları, hemoroid, göz ve damar sorunlarına etkilidir.

Aynısefa Yağı Variköz Venleri Rahatlatır Ve Görünümünü Engeller

Varisli damarlar kan dolaşımındaki kötü koşulların sonucudur. Bu hastalık, aynısefa yağı kullanımı ile belirgin bir şekilde iyileşme göstermiştir. Çünkü bu bitki, kan dolaşımını artıran ve tonikliğini korumak için kan damarlarında mevcut olan kollajen ve elastin üretiminde bir artış sağlayan hipotansif bir etkiye sahiptir. Ek olarak bu bitki, venöz kapakların düzgün çalışmasını ve dolayısıyla, bacak kaslarına daha iyi bir kan beslenmesini teşvik eder; bu da olağanüstü bir fiziksel rahatlık durumuna yol açar.

Aynısefa Yağı Doğal Bir Gevşetici Görevi Görür

Aynısefa yağının merkezi sinir sistemi üzerinde birçok faydası bulunmaktadır. Bu yağ, endişe ve panik durumlarını iyileştiren rahatlama ve gevşeme sağlar. Ek olarak bu bitki, kişinin, dinlenme ve uyku saatlerini düzenler.

Aynısefa Yağı Serbest Radikallerin Sebep Olduğu Enflamasyonu (İltihap) Azaltır

Yapılan araştırmalar, aynısefa yağının içindeki aktif kimyasalların, bu bitkiyi doğal bir sitotoksik (zararlı hücreleri öldüren), hepatoprotektif (antienflamatuar) ve spazmojenik bir ajan haline getirdiğini göstermektedir. Bu gerçek hem hayvanlarda hem de insanlarda yapılan deneylerde kanıtlanmıştır. Ayrıca, aynısefa yağının, zararlı maddelerin vücuttaki seviyelerini azalttığı ve hücrelerin yaşlanma ve bozulmalarının ana nedenlerinden biri olan serbest radikallerden koruduğu kanıtlanmıştır.

Aynısefa yağı, gözler gibi hassas dokuları etkileyebilecek serbest radikallerin hasarını kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda cilt enfeksiyonlarına, virüs veya bakterilerin neden olduğu gastrointestinal sistem ve genital hastalıklara karşı da yüksek bir savunma yapar. Ek olarak, yapılan araştırmalar aynı zamanda bu yağın, yaralardaki bakterilerin büyümesine karşı savaşmaya yardımcı olduğunu ve hatta kemoterapi ve kanser tedavileriyle ilişkili semptomları azaltabileceğini bile göstermektedir.

Aynısefa Yağı Göz iltihabı Ve Konjonktiviti (Kanlı Göz) Azaltır

Yapılan çalışmalardan elde edilen bulgular, aynısefa yağının konjonktivit ve diğer kronik durumları tedavi edebildiğini göstermektedir. Bu yağ, yalnızca göz enfeksiyonlarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda gözlerin hassas dokularına zararlı ultraviyole ışık etkilerinden, bozulmadan, yaşlanmadan ve oksidatif hasardan korur. Görme duyusunu koruyan antibakteriyel, antiviral, antifungal ve immünostimülan (bağışıklık güçlendirme) özellikleri vardır.

Aynısefa Bitkisi Doğal Bir Antiseptiktir

Aynısefa yağının, bazı kulak sorunlarında iç kulağın şişmesini ve iltihaplanmasını azalttığı kanıtlanmıştır. Mantarı tedavi eden özellikleri nedeniyle, aynısefa yağı, saçkıran, vajinit ve diğer vajinal enfeksiyonları tedavi etmek için de kullanılabilir.

Aynısefa Yağı Hemoroidal (Basur) Ağrıyı Azaltır

Aynısefa yağı doku iyileşmesini hızlandırır ve şişliği azaltır. Anal veya genital alanda topikal uygulamanın, hemoroid semptomlarının (anal fissürler ve fistüller de dâhil) azaltılmasına yardımcı olur.

Aynısefa Yağı Mide Ağrısı Ve Kas Spazmlarını Hafifletir

Aynısefa yağının antispazmodik (spazm giderici) etkileri, kas spazmlarını, tendon kramplarını, mide ve adet ağrısını hafifletmede oldukça faydalıdır. Bu yağ, etkilenen bölgedeki kan akışını arttırır ve enflamatuar tepkileri engelleyerek krampları azaltır. Bu yağ sorunlu olan bölgelere masaj şeklinde uygulanabilir.
Aynısefa Yağı Böcekleri Doğal Olarak Uzaklaştırır

Aynısefa yağının, güçlü kokusu ve antioksidan içeriği, zararlı böcekleri uzaklaştırır. Aynısefa bitkisinin genellikle meyve bahçelerine ekilmesinin sebeplerinden biri de böcekleri kovmasıdır. Bu yağ, mumlara, oda spreylerine veya böcek kovucu maddelere (özellikle sivrisinek ısırıklarını önlemek için losyonlar) ilave edilerek kullanılır.

Aynısefa Yağının Cilde Faydaları

Aynısefa Yağı Atopik Ciltlere Çok İyi Gelir

Atopik cilt, tahrişe ve doğal cilt nemlendirmesi kaybına neden olan ve kişinin, deri hastalıklarına yakalanma olasılığını artıran, çevresel faktörlere karşı savunmasız bırakan, genetik ve çevresel bir durum olarak tanımlanır. Dış deri tabakalarının aşınması, mantar ve bakteri enfeksiyonlarına karşı duyarlı hale getirir. Bu durum genellikle çocukları ve daha az ölçüde yetişkinleri etkiler. Hassasiyet en yüksek olan bölgeler yüz, diz, dirsekler, bacaklar, kalçalar, bilekler (iç kısım) ve boyundur. Bu tip sorunlar, aynısefa yağının sürekli kullanımıyla beraber ciddi oranda azalır. Çünkü doymamış yağ asitlerinin özellikleri, kayıp hidrasyonun geri kazanılmasına yardımcı olmaktır.

Öte yandan aynısefa bitkisinin, antifungal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde cilt enfeksiyonlarına karşı da yüksek koruma sağlar. Aynısefa yağı A ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir ve cilde derinlemesine sağlıklı bir yenilenme için gerekli besinleri sağlar. Bu yağın önemli bir özelliği de, düşük veya neredeyse hiç toksisitesiz olmasından dolayı, atopik cilt vakaları için çocuklarda da güvenilir bir şekilde kullanılabilir olmasıdır.

Aynısefa Krem Nedir? Ne İşe Yarar

Aynısefa Yağı Kırışıklıkları Azaltır Ve Önler

Aynısefa yağı kırışıklıkları azaltmak için cildin hacmini arttırarak bir tür dolgu maddesi olarak işlev gören kollajen sentezini aktive eder. Ek olarak, kırışıklıkların oluşumunu geciktirir ve dokuları oluşturan hücresel yapıyı bir arada tutar. Ayrıca, cilt hücrelerini besleyici ve serbest radikallere karşı koruyarak, düzensizlikleri ortadan kaldırarak olası bir iltihabı önler. Bu yağ, kuşburnu yağı gibi diğer yağlarla harmanlanarak cilde çok daha fazla fayda sağlar ve etkisini daha da arttırır.

Aynısefa Yağı Yaraları, Yanıkları Ve Cilt Döküntülerini Düzeltir

Eskiden ve hala günümüzde, aynısefa yağının en popüler kullanımları kaşıntı, kızarıklık, cilt hassasiyeti, kuruluk ve şişliği azaltmak için cilde uygulanması olmuştur. Aynısefa yağının, sağlıklı doku büyümesini destekleme, etkilenen bölgedeki kan akışını artırma ve cildi güçlendiren kollajen üretimini artırma yeteneğine sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, kuru cildi nemlendirir ve ameliyat veya herhangi bir hasar sonrası cilt onarım sürecini hızlandırır. Aynısefa yağının, yaraları tedavi etmeye yardım etme yeteneğinin, hücre üretiminin uyarılmasından kaynaklandığına inanılmaktadır.

Ayrıca hücre yenilenmesindeki artış ve kollajenin uyarılmasıyla da ilişkilidir. Bu yağ, enfeksiyonları önlemek için çeşitli yaralara uygulanmaktadır. Ayrıca bu yağ, ameliyattan sonra daha hızlı iyileşmeyi sağlamak için kullanılır. Ek olarak, aynısefa yağı topikal olarak farklı amaçlar için de kullanılabilir. Bunlar:

 • Bebeklerde hassaslaşan cildi nemlendirmek ve canlılığını korumak,
 • Yara izi görünümünü azaltmak,
 • Variköz venleri, vasküler omurgaları ve bacak ülserlerini azaltmak,
 • İltihaplı böcek ısırıklarını tedavi etmek,
 • Yanıkları iyileştirmek,
 • Egzamayı tedavi etmek,
 • Morluklar kaldırmak,
 • Enfekte kesimleri iyileştirmek,
 • Tıraştan sonra cildi rahatlatmak,
 • Saçlardaki kepeği azaltmak,
 • Cildi etkileyen kötü kan akışı ve iltihaplanma belirtilerini azaltmak için kullanılmaktadır.

Aynısefa Yağı Cilde Nasıl Sürülür

Aynısefa yağı cilde haricen sürülür. Temiz cilde masaj yapar şekilde uygulanır ve cilt tarafından emilmesi sağlanır. Nemlendirici olarak kullanılan bu yağ kesinlikle göze gelmemesine dikkat etmelisiniz.

Aynısefa Yağı Yüze Sürülür Mü

Aynısefa yağı cilt mantarı ve kuru cildi nemlendirmek için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Cildiniz az miktarda yağı sürüp emilmesi için ovalamak yeterlidir.

Aynısefa Yağının Saça Faydaları

Aynısefa yağının cilde faydaları olduğu gibi saça faydaları da bulunmaktadır. Saçların daha yumuşak ve parlak olmasını sağlar. Aynısefa yağı saç sorunlarına iyi geldiği gibi saçların daha hacimli sağlama olmasını sağlar.

Aynısefa Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Aynısefa yağı saçlara nasıl sürülür hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Saçları nemlendiren bu yağı avucuna az miktarda dökün ve saçlarınıza iyice masaj yaparak yedirin. Daha ilk kullanımdan itibaren saçların ymuşadığını ve nemlendiğini göreceksiniz.

Aynısefa Yağının Zararları

Aynısefa yağının zararları neredeyse yok denecek kadar az olmasına rağmen bazı kişilerde aşırı kullanıma bağlı olarak bazı zararları görülebilir.

Hamilelerin ve emziren annelerin kesinlikle kullanmaları önerilmez. Alerjik ciltlerde tahriş, kaşıntı ve yanmaya neden olabilir. İlaç kullananların bu yağı doktoruna danışmadan asla kullanmaları tavsiye edilmez.

Aynısefa Yağı Hakkında Tüm Sorular

Aynısefa yağı ayak mantarı için kullanılır mı

Aynısefa yağı mantar tedavisinde sıklıkla kullanılan etkili yağlardan biridir. Ayak mantarı, tırnak mantarı ve genital bölgede görülen mantara karşı etkilidir.

Aynısefa yağı basura iyi gelir mi

Basur sorunun alternatif tedavi olarak kullanılan bu yağ dokuların yenilemesini sağladığı bilinmektedir.

Aynısefa yağı bebeklerde kullanılır mı

Aynısefa yağını bebeklerde pişiği geçirmek için az miktarda sürülmesi gerekmektedir. Bebeklerde sürüldükten alerji yapıp yapmadığı mutlaka takip edilmelidir.

Aynısefa yağı cilt lekelerine iyi gelir mi

Cilt lekelerine aynısefa yağı sürmek lekelerin zamanla görünümün yok olmasını sağlayacaktır.  Cilt lekelerini geçirmek lekelerinin olduğu bölgeye sürülmesi yeterlidir.

Aynısefa yağı çatlaklara iyi gelir mi

Hamilelik yada kilo değişimi sonrası görülen çatlakları geçirmek için düzenli olarak aynısefa yağı ile masaj yapmak çatlakların yok olmasını sağlayacaktır.

Aynısefa yağı gebelikte kullanılır mı

Hamilelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Kesinlikle doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

Aynısefa yağı sivilceye iyi gelir mi

Aynısefa yağı sivilceler için kullanmak genelde pek etki sağlamaz ama sivilce izlerini geçirmek için çok etkilidir.

Aynısefa yağı nasıra iyi gelir mi

Aynısefa yağı nasırı yumuşatan ve nasıra iyi gelen yağlardan biridir. Nasıl olan bölgeye bu yağı sürmek nasırın yumuşayarak yok olmasını sağlar.

Aynısefa yağı vajina bölgesine sürülür mü

Vajina bölgesine sürülmesine karşın kesinlikle vajina içine sürülmez. Adet döneminde kullanılmamalıdır.

Aynısefa yağı şampuan içine eklenir mi

Saçınıza direk uygulayabileceğiniz gibi kullandığınız şampuana ekleyerek kullanmanız mümkün.

Aynısefa yağı tüylenme yapar mı

Aynısefa yağı tüylerde ya kıllarda her hangi bir artışa neden olmaz.  Aynısefa yağı tüylenme yapmaz.

Aynısefa Yağı Kullananlar

Aynısefa yağı kullananlar bu yağ hakkında yaptıkları yorumları yorum kısmından okuyabilirsiniz. Sizlere bu yağ yağ hakkında görüş ve yorumlarınızı diğer kullanıcılarla paylaşmak için yorum yapabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Ebru kır dedi ki:

  Merhabalar arkadaşlar benim yüzümde kılcal damar çatlaması var bu sebeple yanaklarım hep kırmızı ve kuruluk sebebiylede özellikle yanaklarım pütür pütürdü sadece bir hafta düzenli şekilde sabah akşam yüz yıkama jeliyle yüzümü yıkayıp, gül suyu sürdüm ve ardındanda aynısefa bitkisinin yağından sürdüm gerçekten etkisini gördüm sadece bir haftada cildimdeki pütürlükler kayboldu ve sanki kızarıklıgıda gitti ben çok memnun kaldım kullanmaya devam edicem ayrıca kılcal damar çatlamanız varsa yaz kış demeden mutlaka güneş kremsiz dışarı çıkmayın.. tabi ciltten cilde farkediyor ben kendime uygun bu yöntemi bulmak için aylarımı verdim, hassas bir cildiniz varda mutlaka doktorunuza danışın..