Zeytinin Faydaları ve Zararları

Zeytinin Faydaları ve Zararları

Zeytinin Faydaları: Akdeniz iklimine özgü olan zeytin ağaçlarından elde edilen, sabah kahvaltılarında sıklıkla tükettiğimiz zeytinin besin değeri oldukça yüksek bir gıda olduğunu, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sağlığımıza mucizevi katkılar sunduğunu biliyor muydunuz?

Eşsiz tadımı ile yalnızca sabah kahvaltılarımızı süslemekle kalmayan zeytin, düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar sağlığımızı koruyor, yüksek tansiyonu düşürüp, dengeliyor, bağışıklığımızı güçlendiriyor, aynı zamanda anti-aging etki gösteriyor.

Zeytinden elde edilen zeytinyağı da tıpkı zeytin gibi genel sağlığımızın yanı sıra cilt ve saç sağlığımızı da gözetiyor.

Kozmetik sektöründe pek çok cilt ve saç bakım ürününde kullanılan zeytin; içeriğindeki A, K, E, D vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor ve demir sayesinde hücrelerimizi koruyor.

Muhteşem bir lif kaynağı olarak, yediğimiz besinleri daha kolay hazmedebilmemizi sağlıyor.

Zeytin çekirdeğindeki Omega-3 yağ asitleri beyin sağlığımızı da güçlendirdiğinden doktorlar; zeytin çekirdeğini toz haline getirerek, tüketmemizi öneriyor.

Bu yazımda vitamin, mineral ve aminoasit deposu olan zeytinin faydalarından bahsetmek istiyorum.

İşte, her sabah kahvaltısında mutlaka en az 5-7 adet tüketmemiz gereken zeytinin en önemli faydalarına dair bilmeniz gereken detaylar:

Zeytinin Faydaları Nelerdir

 • Kanseri önlüyor

Güçlü bir antioksidan ve antiinflamatuar olan zeytin; oksidatif strese engel olarak, kansere yakalanma olasılığınızı ciddi ölçüde azaltıyor.

Antioksidan etkisi sayesinde vücudu zararlı toksinlerden, mikrop ve bakterilerden arındırırken; harika bir anti-inflamatuar olarak vücudumuzda iltihap oluşumunu ve iltihapların geniş alanlara yayılımını durduruyor.

İçeriğinde bol miktarda yer alan E vitamini sayesinde serbest radikallerin yıkıcı etkilerine karşı vücut hücrelerimizi koruyor.

Hücre DNA’sının serbest radikaller tarafından hasara uğratılmasına ve zamanla kanser hücresine dönüşmesine engel oluyor.

Kısacası zeytin; vücudumuzda tümörlü hücre oluşumunu ve tümörün yayılımını durduruyor.

Günde 5 adet zeytin tüketerek, vücudunuzu ve tüm organlarınızı iltihaplanmalara, kansere karşı koruyabilirsiniz.

 • Kalp sağlığını gözetiyor

Zeytin ve zeytinden elde edilen zeytinyağı; damarları gevşetici ve genişletici etki göstererek, kanı temizliyor. Kan damarlarında kolesterol birikimini engelleyerek, damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, kalp krizi ve felç gibi ölümcül sağlık sorunlarına yakalanma riskinizi azaltıyor.

Kötü kolesterol seviyelerini düşürüp, dengelemenin yanı sıra iyi kolesterol seviyelerini arttırıyor.

Sabah kahvaltılarınızda zeytin tüketme, yemeklerinizi hakiki zeytinyağı ile hazırlama alışkanlığı kazanarak, kalp ve damar sağlığınızı büyük ölçüde gözetebilmeniz mümkün.

 • Kilo vermenize yardımcı oluyor

Kandaki şeker miktarını da düşürüp, dengeleyen zeytin, tokluk hissi yaratarak, uzun saatler boyunca kendinizi tok hissetmenizi sağlıyor.

Glisemik indeksi düşük bir besin olduğundan diyetinizde gönül rahatlığıyla tüketebileceğiniz besinler arasında bulunuyor.

Metabolizmanızı hızlandırarak, sindirim sisteminizi uyardığından kilo vermenizi kolaylaştırıyor.

 • Kas ve kemik ağrılarını hafifletiyor

Doğal bir antibiyotik gibi hareket ederek, kas ve eklem ağrılarını önemli ölçüde azaltan zeytinin faydaları arasında ağrı eşiğini yükselterek, kişiyi ağrılara karşı daha dayanıklı bir hale getirmek de bulunuyor.

Özellikle egzersiz ve spor sonrası ağrılara iyi gelen zeytin ve zeytinyağı; romatoid artrit, fibromiyalji vb. kas-eklem ağrılarının tedavisinde de başarı gösteriyor.

Günde 4-5 tane zeytin tüketerek, ağrılarınızı hafifletebileceğiniz gibi vücudunuzun ağrıyan bölgelerine zeytinyağı ile masaj yaparak, vücudunuzda genel bir rahatlama elde edebilirsiniz.

 • Alerjiye iyi geliyor

Histaminin etkilerini azaltarak, adeta anti-histaminik bir rol üstlenen zeytin ve zeytinyağı; böylelikle alerjik reaksiyonları önlüyor.

Kan akışını hızlandırarak, kanın oksijen ve besini daha hızlı ve kolay bir şekilde taşımasını sağlamanın yanı sıra astım başta olmak üzere pek çok alerjik hastalıkların semptomlarını hafifletiyor.

Kaşıntı, kızarıklık, tahriş gibi alerjik semptomlarla mücadele aşamasında zeytin ve zeytinyağını diyetinize ekleyebilirsiniz.

 • Sindirimi düzenliyor

Kanser, kalp krizi, kolon kanseri, mide kanseri, reflü, gastrit gibi pek çok hastalığa davetiye çıkaran, bozulduğunda adeta diğer hastalıkları da tetikleyen sindirim sistemi sağlığımızı düzenleyen zeytin; ülsere, reflüye, gastrite oldukça iyi geliyor.

Bağırsaklardaki dışkıyı yumuşatan zeytinyağı; aynı zamanda bağırsak ve midedeki zararlı bakterilerle savaşarak, bu bakterileri öldürüyor.

Böbrek ve safra taşı oluşumunu da önleyerek, sindirim sistemimizin sağlıklı ve normal bir şekilde çalışabilmesine olanak tanıyor.

Bağırsak geçirgenliği ile de mücadele ederek, toksinlerin kanımıza ve diğer organlarımıza karışmasına engel oluyor.

Yemek sonrası görülen mide şişkinliği, gaz problemine iyi geliyor. Yemek öncesi birkaç adet zeytin tüketerek, gaz sıkışması ve karın şişkinliği gibi mide rahatsızlıkları ile savaşabilirsiniz. Aynı zamanda yemek esnasında tüketebileceğiniz besin miktarını azaltabilir, böylelikle kilo alımını önleyebilirsiniz.

Düzenli zeytin ve zeytinyağı tüketimi ile kabızlıktan korunabilir, kanınızda ve bağırsaklarınızda zararlı bakterilerin aşırı çoğalmalarını önleyebilir, günlük lif ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılayabilirsiniz.

 • Göz sağlığını koruyor

Bol miktarda A vitamini içeren zeytin; göz sağlığına da iyi geliyor. Katarakt ve glokom başta olmak üzere maküla dejenerasyonu gibi göz sorunlarına yakalanmanızı önlüyor.

Aynı zamanda gece görüşünüzü arttırarak, geceleri daha net görebilmenize fırsat tanıyor.

 • Kansızlığı tedavi ediyor

Demir açısından harika bir kaynak olan zeytin, demir eksikliği anemisini yani kansızlığı tedavi ediyor. Aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin bol miktarda oksijen taşıyabilmesini sağlıyor.

Karnitin üretiminde de önemli bir yeri bulunan demir alınımı açısından ideal bir besin olan zeytin sayesinde kansızlığı önleyebilirsiniz.

 • Kandaki glutatyon seviyelerini yükseltiyor

Kandaki glutatyon seviyesini arttırarak, antioksidan etki gösteriyor. Yani vücudumuzda hücre yenilenmesini teşvik ederek, hücrelerimizin erken yaşlanmasını önlüyor.

 • Beyin sağlığını güçlendiriyor

Zeytinin faydaları arasında beyin ve merkezi sinir sistemi sağlığımızı güçlendirerek, Alzheimer, Parkinson vb. hastalıklara karşı bizleri korumak da bulunuyor.

Odaklanamama, unutkanlık vb. semptomlarla karşılaşmamak adına zeytin ve zeytinyağı tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Zeytinin Cilde Faydaları:

Pek çok cilt bakım maskesinde kullanılan zeytinyağının yanı sıra zeytinin düzenli olarak tüketilmesi de cildimizi güzelleştirerek, gençleştiriyor.

Zeytinin cildimize katkılarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Cildi nemlendirerek, besliyor.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak, cildi canlandırıyor.
 • Cilt gözeneklerinin nefes almasını sağlayarak, tıkalı gözenekleri açıyor.
 • Ciltte sivilce ve akne oluşumunu önlüyor.
 • Kuru ciltler tarafından düzenli kullanıldığında ciltteki pul pul görünüme iyi geliyor.
 • İdeal bir E vitamini kaynağı olarak, topikal olarak cilde uygulanan zeytin ve zeytinyağı; güneşin zararlı UV ışınlarının ciltteki yıpratıcı etkilerini onarıyor.
 • Cilt kanserine yakalanma ihtimalinizi azaltıyor.
 • Anti-aging etkisi sayesinde erken yaşlanma belirtilerine savaş açıyor. Cilt kırışıklıklarını, ciltteki ince çizgileri toparlıyor.
 • Daha sağlıklı, parlak, genç ve güzel görünen bir cilde sahip olabilmenize öncülük ediyor.
 • Cilde direk olarak sürülen zeytin ve zeytinyağı; peeling etkisi göstererek, cildi ölü hücrelerden arındırıyor.
 • İçeriğindeki oleik asit sayesinde cilt kırışıklıklarını, sarkmalarını toparlıyor.
 • Cildi sıkılaştırarak, daha gergin bir cilde kavuşabilmenizi sağlıyor.
 • Cildin esnekliğini yani elastikiyetini yükseltiyor.

 Zeytin kadar faydaları ve yararlı olan zeytinyağının cilde yararlarını ayrıntılı okumak için Zeytinyağının Cilde Faydaları makalemizi okuyabilirsiniz.

Zeytinin Saça Faydaları:

Saç köklerini güçlendirerek, saçları gürleştiren zeytin ve zeytinyağı; saç dökülmesine, saç kopmasına ve saç kırılmasına oldukça iyi geliyor.

Saçta kepek oluşumunu önleyen zeytin ve zeytinyağı ile hazırlanan saç maskeleri; saçları derinlemesine nemlendirerek, besliyor. Daha parlak, ışıltılı, güçlü ve canlı saçlara sahip olabilmenizi mümkün bir hale getiriyor.

Saçta keratinin oluşumunu teşvik ederek, saçta keratinin proteini eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmelerini, saçlardaki cansız ve mat görünümünü önlüyor.

Saçların daha hızlı ve kolay bir şekilde uzayabilmesine olanak tanıyor.

Saçların nem dengesini gözeterek, saçlarınızın gün içerisinde solgun ve bakımsız görünmesini engelliyor.

Saç şampuanınıza ilave edebileceğiniz birkaç damla zeytinyağı sayesinde saçlarınıza ışıltılı, ahenk ve canlılık kazandırabilirsiniz.

Zeytinin saça faydaları olduğu gibi zeytinyağının saça faydaları okumak için Saça Zeytinyağı Sürmek Faydalı Mı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Zeytin Kaç Kalori?

Zeytinin 100 gramı 115 kaloriye tekabül ediyor. 1 adet siyah zeytin ise yaklaşık 10 kaloriye denk geliyor. 5 adet siyah zeytinin ise yaklaşık 1 tatlı kaşığı zeytin yağına eş değer olduğunu söyleyebiliriz.

Zeytinin aşırı miktarda tüketimi kilo alımını tetikleyebileceğinden tüketim esnasında dikkatli davranmalısınız!

Bu yazımda kısaca zeytinin faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Sizler de sabah kahvaltılarınızın yanı sıra öğün öncesinde zeytin tüketerek, bağışıklığınızı güçlendirebilir, kilonuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

Günde Kaç Zeytin Yenmeli

Kuran-ı Kerimde zeytinin faydaları sıklıkla bahsedilmiştir. Kuran Kerimde 6 ayette adı geçen zeytin için Peygamber Efendimizin (sav): “Zeytinyağını yiyin ve sürünün çünkü o bereketli bir ağacın ürünüdür.” diyerek bahsetmiştir.

Sıklıkla sorulan sorulardan biri olan günde kaç tane zeytin yenmeli sorusuna cevap vermek gerekirse uzmanlar 7 ile 10 tane kadar zeytin yenilmesini önermektedir. İster siyah zeytin olsun isterse yeşil günlük olarak tüketebilirsiniz.

Canan Karatay yaptığı bir açıklamada günde 30 ile 50 tane zeytin yiyen hastanenin yolunu unutur demiştir.

Siyah Zeytin Mi, Yeşil Zeytin Mi Daha Faydalı

Çok fazla sorulan yeşil zeytin mi faydalı yoksa siyah zeytin mi faydalı sorusuna cevap vermek gerekirse ister yeşil olsun isterse siyah ikisininde faydası bulunmaktadır. Aslında zeytin tüketmek önemlidir. İster yeşil olsun isterse siyah zeytin tüketin kesinlikle faydasını göreceksiniz.

Zeytinin Zararları

Zeytinin yararları ve faydaları olduğu gibi bazı zararları da bulunmaktadır. Aslında zararı yok denecek kadar az olan kahvaltıların  vazgeçilmezi olan zeytin aşırı tüketildiğinde nadir tüylenmeye neden olur.

Pek çok çeşidi bulunan zeytinin tuzlu yada yağlı olanları fazla tüketildiğinde kilo almanıza sebep olabilir. Her ne kadar sağlıklı ve faydalı olan zeytin fazla tüketildiğinde kolesterole neden olabilir. Ayrıca fazla tuzlu zeytin tüketmek böbrekler için oldukça tehlikelidir. Çok zeytin yemek zararlı mıdır sorusuna cevap vermek gerekirse aşırı tüketildiğinde faydalı olan zeytin zararlı olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.