Ayak Kokusu Nasıl Geçer? Ayak Kokusuna Çözüm

Ayak Kokusu Nasıl Geçer? Ayak Kokusuna Çözüm

Ayak Kokusu Nasıl Geçer? Ayak Kokusuna Çözüm Ayak kokusuna çözüm önerisi arayanlar, genelde çok fazla ayak kokusu sorunu yaşayan kişilerdir. Ayak kokusuna bir çok nedene bağlı olarak görülebilir bunlardan en önemlisi hijyen olmasına karşın ter bezlerinin fazla çalışması, ayak mantarı sorunları, naylon çoraplar, hipo bezi hastalığı gibi bir çok nedene bağlı olabilir.

Sizlere bu yazımızda ayak kokusuna çözüm, ayak kokusu nasıl geçer, ayak kokusunu giderme yolları ve ayak kokusuna kesin çözüm önerileri vermeye çalışacağım.

Ayak Kokusu Nedenleri

Ayak kokusu; insanı utandıran, hatta misafirliğe gidileceği zaman kişiyi düşündüren, sosyalleşmenin önüne geçen, yanınızdaki kişilere mahçup duruma düşündüren bir durumdur. Bütün gün vücudun ağırlığını ve kahrını çeken ayakların kokması, kol altınızın kokması kadar doğal bir durumdur. Çünkü ayaklarda kasık ve kol altında bulunan ter bezlerine sahiptir. Vücut sıcaklığına, mekanik sürtünmeye ve kapalı ortama maruz kaldıkları için terleme ister istemez gerçekleşir. Hatta vücudun herhangi bir yerinden daha fazla ter meydana gelir.

Kıl köklerine sahip yerdeki ter bezleri, kılsız olan, ayak gibi bölgelerdekine göre farklı çalışırlar. Kıllı bölgeden çıkan ter, buradaki ter bezinin özelliği sayesinde içinde bakteri yaşatmaz. Ayağımızdaki ter bezlerinde ise ortaya çıkardığı sıvıda yani terde oluşan bakteriyi yok etme özelliği bulunmazken, aksine yaşaması için uygun ortamı sağlar.

Ayak teri kapalı ortamdan dolayı oluşurken, vücudun bunu üretmesinin sebebi ise vücut ısısını dengelemektir. Burada üretilen ter kokusuzdur. Ayak kokusuna gerçekte neden olan şey bu ter değil, bu ter ortamında oluşan bakteri, mikrop ve mantarlardır.

Ayak Kokusu Giderme Yolları Nelerdir

Ayak kokusuna çözüm arayanlar ve ayak kokusundan kurtulmak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Ayak kokusuna çözüm önerileri için ayak kokusunu gidermenin doğal yollarından bahsetmek istiyorum.

Ayak Kokusu Nedenleri

Ayak kokusunu gidermek için en önemli nokta sebebini bilmektir. Vücudun susuz kalması, aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek, sürekli alkol tüketimi bile ayak kokusuna neden olabilir. Menapoz, ergenlik ya da hamilelik gibi hormon değişimlerinin yaşandığı dönemlerde terlemenin artması kişiden kişiye değişebilir. Genelde artan ter miktarında şikâyet edilir.

Bu yüzden, hormonal değişiklik dönemlerinde ekstra ayak bakımına dikkat ederek kokunun önüne geçebilirsiniz. Stres, vücutta terlemeyi artıran ilaçlar, aşırı terlemeyi tetikleyen bazı hastalıklar (diyabet, hipotroid, gut, aşırı şişmanlık) sahip kişilerde ayak terlemesinin çoğalması nedeniyle ayak kokusu oluşabilir.

Kişisel temizliğe dikkat edin

Ayak kokusunun önüne geçmek için baştan kişisel hijyene dikkate edilmelidir. Gün içinde uzun saatler ayakkabınızı çıkarmadan yaşamak zorunda olanlardansanız, eve gelince ilk önce hem rahatlamak hem de ayaklardaki teri gidermek için ılık bir suyla ayakları yıkayıp, iyice kurulamalısınız.

Özellikle parmak aralarının kuruluğundan emin olmalısınız. Ayak kokusuna neden olan bakteriler sıcağı, nemi ve karanlığı çok sevmeleri ile bilinir. Bu nedenle ayağınızın mümkün oldukça çıplak olarak kalıp, hava ile temas etmesini sağlamalısınız. Ayaklarınızın günlük temizliğini yaptıktan sonra ayak için koku gideren özel pudralardan yardım alınabilir.

Tırnak bakımınızı yapın

Tırnak bakımının yapılmaması da ayak kokusunun sebepleri arasındadır. Tırnak arasında giren mikroplarda bu bölgede kaldıkça çoğalırlar. Topuk çatlaklarının arasında sinsice yaşayabilen bakterilerde ayaklar terlemeden de ayak kokusuna sebep olabilir. Tırnakların düzenli olarak kesilmesi, çatlayan topuklara bakım yapılması ve ayaktaki ölü derilerin ponza taşıyla uzaklaştırılması, bakterilerin ve mantarların yaşama alanlarını kısıtlayacaktır.

Ayak kokusuna karşı çorap seçimi

Kadınların kullandıkları sentetik çoraplar ayaktaki terin sürekli içerde kalmasına neden olur. Hava sirkülâsyonunun olmaması ise bakterilerin çok sevdiği ortamlardır. Nem hiçbir şekilde giderilemez. Çorap seçiminde pamuklu ve ter çekenlerin tercih edilmesi ise hem hava sirkülâsyonunu sağlar hem de ayaktan çıkan teri bünyesine hapseder. Çorapların her gün değiştirilmesi, yıkandığında iyice kurutulması ve bakterilerin ölmesi için ise güneş altında kurutma yöntemine gidilmesi önerilir.

Ayrıca yıkadıktan sonra iyice durulanmalı ve deterjan artıklarından arındırılmalıdır. .Deterjan egzamaya ve alerjiye neden olabilmektedir. Ayakta çıkan sulu yaralar ise, en az ter kadar, ayak kokusunun ortaya çıkmasında rol oynar. Yıkarken ise ters yüz edilmesi özellikle kalın spor çorapların içindeki pürüzlü yapının derinlemesine temizlenmesini sağlar. Gümüş iplikli çoraplar ise mutlaka ayakta terleme sorunun olan kişiler tarafından kullanılmalıdır. Bu gümüş iplikler sayesinde bakteriler yaşama ortamını sağlayamamaktadırlar.

Ayak kokusuna karşı ayakkabı seçimi

Ayakkabı seçimi ise ayak sağlığı için en önemli noktadır. İki tane kaliteli ayakkabınızın olması, bir gün birini diğer gün diğerini giymek, ayakkabının içinde oluşan nemin kuruması açısından önem taşır. Dışarıdan içeriye su almaması fakat içerden dışarıya hava sirkülasyonu olması terin her daim ayakkabı içerisinde kalmaması ve nem dengesini kurması açısından önem taşır.

Hakiki deri ve bazı özel kumaştan yapılan spor ayakkabılarında tüm bu önemli koşullar sağlanabilmektedir.. Suni deri gibi materyaller ile yapılan sağlıksız ayakkabılar ise ayak terini içerde hapseder. Böylelikle ayak kokusuna davetiye çıkarır. Ayrıca ayakkabıların içine koku giderici aynı zamanda anti bakteriyel olan spreyler sıkılarak bakteri üremesinin önüne geçilebilir. Mevsime uygun ayakkabıların giyilmesi ise ayak terlemesini azaltan bir unsurdur. Özellikle sıcak yaz aylarında giyilen kışlık botlar ayak sağlığı için son derece zararlıdır.

Günlük oluşan ayakkabı içindeki nemi gidermek için akşamdan konulan bir miktar karbonat hem nemi ortadan kaldıracak hem de bazı zararlı bakterileri öldürecektir. Sabah ise ayakkabınızı uygun bir yere silkeleyerek giyebilirsiniz.

Sık giydiğiniz spor ayakkabılarınız var ise içeride oluşan bakterileri öldürmek için antiseptik bir karışımda bekletmek çok faydalıdır. Sadece çamaşır makinesinde yıkamak bazen bu bakterileri öldürmek için yeterli olmayabilir.

Ayak Kokusuna Kesin Çözüm

Ayak kokusuna nasıl geçer, ayak kokusuna kesin çözüm arayanlar ayak kokusuna bitkisel çözüm önerilerini deneyerek ayak kokusundan kurtulabilirler. Sizlere vereceğim ayak kokusuna pratik çözüm önerileri sayesinde ayak kokusundan kurtulmak mümkün.

Ayak kokusuna bitkisel çözüm önerileri ayak kokusu nasıl önlenir diyenler verebileceğimiz etkili ve kesin sonuç veren yöntemlerdir. Ayak kokusu bitkisel çözüm önerileri içerisinde sizi uygun olan dilediğiniz bitkisel yöntemi deneyebilirsiniz.

ayak kokusuna kesin çözüm

Ayak Kokusu Bitkisel Çözüm

  • 1 litre kaynamakta olan suya, 2 yemek kaşığı kurutulmuş ceviz yaprağı eklenerek, 8 dakika boyunca ağzı kapalı olarak kaynatılır. Süzülerek, geniş tabanlı leğene dökülerek ayaklarınızı içine koyun. Eğer su az gelirse bir miktar ılık su ilave edilebilir. 1 hafta boyunca her gün uygulayıp, daha sonra kürü haftada 3 güne indirebilirsiniz.1 ayda ayak kokusundan eser kalmaz. Eğer ayaklarınızı iyi korursanız koku bir daha oluşmaz. Eğer terleme probleminiz var ise 6 ayda bir kürü tekrarlayın.
  • 2 litre sıcak suyun içine 200 gr kırmızı tuz konulur ve karıştırılır. Bir leğene koyup 30 dakika boyunca ayaklarınızın banyo yapmasını sağlayın. Her gün rahatlıkla uygulanabilir.
  • 500 ml suya, 2 yemek kaşığı toz zencefil karıştırılır. 5-6 damla nane yağı ekleyerek, günlük ayak temizliğini yaptıktan sonra ayaklarınızı 10 dakika bu su içinde dinlendirin. Suyun miktarı az gelirse 1 litre su eklenebilir.
  • 5-6 adet yeşil olan taze cevizin kabuklarını bir bıçak yardımıyla soyun. Leğenin içine koyarak üzerinde 5-6 dakika gezinin. İlk başta biraz yanma hissedilebilir. 1 hafta boyunca her gün, daha sonra haftada 2 gün uygulanmalıdır.
  •  Hoş kokusuyla insanı rahatlatan lavanta yağı hem antibakteriyel özellik taşır hem de ayakları rahatlatır. İster 2-3 damla yağla ayaklarınıza yedirerek masaj yapın, ister 2 litre suya 3 damla lavanta yağı ile ekleyerek ayaklarınız yarım saat bu uyun içinde bekletin, kokunun giderildiği fark edeceksiniz.
  • 2 litre ılık su içine 2 yemek kaşığı karbonat koyun. Leğen içerisine koyacağınız bu suyun içerisinde ayaklarınızı yarım saat bekletin. Süre bittikten sonra parmak aralarınızı ve tüm ayağınızı iyice kurulayın.
  •  Manuka balı özlü kremler, ayak kokusunu gidermede gece kullanımı için idealdir. Temizlenmiş ayaklarınıza sürdükten sonra üzerine ince pamuklu bir çorap giyip yatın. Sabah kalkınca durulayıp ve sonrasında ayaklarınızı kurulayıp günlük rutininize devam edin. Anti bakteriyel özellikli bu krem her türlü bakteri ve mantar oluşumunun önüne geçer. Gece boyunca oluşan problemleri tamir eder.
  •  2 litre suya, 1 tutam adaçayı ve 1 tutam nane konulur. 15 dakika kaynatılıp, 15 dakika boyunca demlendirilir. Süzüldükten sonra leğene konulur. Su az gelirse bir miktar ılık su ilave edilir. 20 dakika ayaklar bu suda bekletilir. İster durulanarak, ister durulanmadan, kurulanarak kür tamamlanır.
  • 1 yemek kaşığı Hint kınası ve 1 yemek kaşığı tuz üzerine az bir miktar su ilave ederek krem haline getirilir. Karışımı hazırlarken tahta kaşık kullanılmaya özen gösterilmelidir. Akşamları yatmadan önce ayağın altı, parmak araları ve tüm ayağa sürüp, poşet geçiriyoruz. Üzerine çorap giyerek, sıcak kalmasını, etkisini arttırmasını ve poşetlerin yerinde sabit kalmasını sağlıyoruz. Sabah kalkınca ayaklar iyice yıkanıp durulanmalıdır. Kısa sürede ayak kokusundan eser kalmaz.

Ayak Kokusuna Pratik Çözüm

Ayak kokusuna pratik çözüm arayanlara ev yapımı basit çözüm öneriler ayak kokusundan kurtulmanız mümkün. Ayak kokusuna basit ve etkili çözümler ise;

Ayak Kokusuna Çözüm Karbonat

Bir leğen suyun içerisine yeterli miktarda karbonat atın ve ayaklarını  dakika kadar suyun içerisinde bekletin. Karbonata ayak kokusuna neden olan bakterileri yok ederek ayak kokusuna kesin çözüm sunar. Ayak kokusu yok olana kadar her gün deneyebilirsiniz.

Ayak Kokusuna Önleyen Çay

Tanin denilen bir amino asit içeren siyah çay ayak kokusuna birebirdir. Demlikte kalan siyah çayı ayaklarınıza dökebilirsiniz. Ya da 1litre kaynar suya 2 yemek kaşığı siyah çay ekleyerek ayaklarınız için çay demleyebilirsiniz. Çayın demlenmesini 15 dakika bekledikten sonra, üzerine 2 litre ılık su ilave ederek bir leğene koyun. Ayaklarınız düzenli olarak yarım saat bu suyun içinde bekletin.

Ayak Kokusuna Karşı Sirke

Her derde deva elma sirkesi ayak kokusunu da, gidermekte çok başarılıdır. 500 ml sirkeyle 1 su bardağı ılık suyla iyice karıştırın. Gazlı bez ya da peçete ile ayaklarınıza 15 dakika boyunca kurudukça tekrar tekrar uygulayın. En son durulmadan kurumasını bekleyin. Bire iki oranla daha fazla hazırlayacağınız karışımla ayak banyosu yapabilirsiniz. Bu şekilde 10 dakika bekletmek yeterli olacaktır.

Ayak Kokusu Nasıl Önler

Ayak kokusu nasıl önleri, ayak kokusuna çözüm önerileri vererek sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Günlük çarap değiştirin her gün aynı ayakkabı giymeyin. Ayaklarınıza verdiğiniz önemi ayakkabınıza vermelisiniz. Ayakkabı kokusu ayak kokusuna neden olur. Ayakkabı değiştirme imanının yoksa bile ayakkabı tabanını değiştirerek bir nebzede olsa ayak kokusunun önüne geçmiş olursunuz.

Ayak kokusu bitkisel çözüm. yak kokusuna çözüm, ayak kokusu evde nasıl giderilir, ayak kokusu nasıl önlenir, ayak kokusuna pratik çözüm önerileri vererek ayak kokusuna kesin çözüm yollarından bahsetmeye çalıştım. Ayak kokusundan kurtulmak için sizlere verdim etkili ve doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.