Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Etkili Ayak Bakımı Önerileri

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Etkili Ayak Bakımı Önerileri

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır? Etkili Ayak Bakımı Önerileri Tüm günün yorgunluğunu çeken ayaklar, işten eve gelince ya da kendinize ayırabileceğiniz saatlerde dinlenmeyi en çok hak eden vücut uzvumuzdur.

Yaz döneminin gelmesi ile beraber ayak bakımı önem kazanmış olmasına karşın her zaman ayaklara gereken önem verilmeli ve ayak bakımı ihmal edilmemelidir. Bütün gün kapalı ortamda kalan ayakların bakımı bilinen aksine o kadarda zor değildir.

Evde doğal ayak bakımı için yapacağınız küçük dokunuşlar ayaklarınızın daha güzel ve bakımlı olmasını sağlayacaktır. Peki evde ayak bakımı nasıl yapılır, bitkisel ayak bakımı nasıl olmalı, ayak banyosu, ayak peelingi, ayakları güzel gösteren yöntemler ve daha fazlası yazımızda.

Ayak Bakımı İçin Ne Yapılır

 Ayak bakımı için dikkat edeceğiniz bazı hususlar sayesinde ayaklarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Ayak sağlığı asla ihmal edilmemelidir. Ayak bakımı nasıl yapılır hakkında bilgi vermeden önce sizlere ayak bakımı ve ayak sağlığı için dikkat etmeniz gereken hususlardan bahsetmek istiyorum.

  • Ayaklarımız için belki de yapabileceğimiz en doğru şey uygun ayakkabı seçmektir. Hiç yorulmadan, direkt evden alışveriş merkezine gidip aldığınız bir ayakkabı yoğun saatler geçirdikten sonra ayağınızı sıkıp, yaralanmalara yol açabilir. Ayakkabı alışverişi için en uygun zaman; ayakkabıyı ayaklarınız biraz yorulduktan sonra almaktır ki rahat ve kendinize göre olanı seçebilme olanağı sağlar.
  • Ayak yapısına ve yere basış şekline bağlı olarak bazı kişilerin ayağının hep aynı yerinde yaralar oluşur veya su toplar. Bu yaralar büyüdükçe de ayakkabı giymek işkence haline gelir. Bunun önüne geçmek için o hep yara yapan yerlere özel silikon destekler ya da ayak bantları alıp yara oluşmasının önüne geçebilirsiniz. Diğer yandan da herkesin çantasında, hiç ayakkabı ayağımı vurmaz diyenlerin bile mutlaka bir yara bandı bulundurulmalıdır. Ayakların durumu zaman zaman hava koşullarına, ayakta kalma süresine ve yürüdüğünüz zemine göre değişkenlik gösterebileceğinden küçük yaraların büyümemesi için hemen yara bandı imdada yetişir. Bu yaraları çok çabuk kurutan beklazon adlı kreme de eczanelerden alabilirsiniz.
  • Eğer ayağınızda tırnak mantarı var ise çok sıkı, burnu sivri ayakkabılar giymekten kaçınmalısınız. İyileşme sürecinde olsa bile tırnak mantarı birbirine temas eden iki tırnak arasında yayılabilir.
  • Her gün aynı ayakkabıyı giymek ise sağlık açısından son derece tehlikelidir. Özellikle yaz aylarında giyilen kapalı ayakkabılar, kışın giyilen yağmur çizmeleri veya botlar içinde ayakların terlemesiyle birlikte mantarların üremesi uygun ortam oluşur. Bu yüzden 2 ayakkabınız varsa bile bir gün birini bir gün diğerini giymeye özen gösterin.
  • Sürekli topuklu ayakkabı ya da sürekli babet tarzı ayakkabı giymek ayak sağlığınız için tehlikelidir. Farklı yerlerden çıkan kemikler, yürüyüş problemleri çıkabilir. Bu sorunu dengelemek ise sizin elinizde… Çalışan bir kişi ve aynı zamanda hafta içi mutlaka topuklu ayakkabı giymek zorunda iseniz, hafta sonları aktiviteleriniz spor ayakkabı ya da daha düz ayakkabılar tercih etmelisiniz.. Ev hanımları ise genelde terlik ve spor ayakkabı ile dolaştığından hafta da iki gün en azında topuklu ayakkabı giyip bu durumu dengeleyebilir.. Ayrıca ayakkabılar içine konulabilen rahatlatıcı tabanlar ise yürürken zeminden gelen tepkiyi azaltacağından ayaklarınızı ve kendinizi daha az yorgun hissetmenizi sağlar.

Evde Ayak Bakımı Pedikür

Ayak bakımı denilince akla ilk gelen bakım şekli pedikür ya da tırnakları kesmektir. Pedikür evde kendiniz yapabileceğiniz gibi kuaförler ya da daha medikal hizmet veren yerlerde profesyonelce yaptırabilirsiniz. Her zaman dışarıda yaptırmasanız bile, özellikle kış aylarında tırnaklarınızı kendinizin kestiği olmuştur. Tırnak kesme şekliniz ise batıkların oluşmaması için çok önemlidir. Ayak bakımı için daima kendi tırnak şeklinize paralel olacak tırnaklarınızı kesmelisiniz.

Kullandığınız makas ya da kesici ise; sizin için kullanılması rahat olanı seçmelisiniz. Ayrıca ne kadar tırnak etlerinizi alırsanız o kadar çok çoğalıp, tırnak eti oluşma süresi kısalacağından pedikür yapma sıklığınız artacaktır. Bunun yerine tırnak etlerinizi özel olarak satın alabileceğiniz tırnak eti yağı, Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile yumuşattıktan sonra bu işlem için özel üretilmiş tırnak eti tahta çubuğu ile yapmanızdır.

Tırnak eti çubuklarının şekli ise Çin lokantalarındaki yemek yenilen bambu çubuklara benzer. Yumuşayan tırnak etlerini bu çubuk yardımıyla sadece ittirmeniz yeterlidir. Hem tırnak boyu uzar hem de acısız, pens kesikleri olmadan ve tırnak etlerinizi çoğaltmadan ayak güzelliğinizi tamamlarsınız. Tırnak kesmek yerine düzenli olarak tırnakları törpülemek de batık oluşmasının önüne geçer.

Evde Ayak Bakımı ve Ayak Sağlığı

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır

ayak bakımı nasıl yapılır

Benim ayağıma her gün ayıracak zamanım yok diyenlerdenseniz; yaz ya da kış gözetmeksizin, yatmadan önce ayaklarınızı duş jeliyle yıkayıp kurulamanız yeterli olacaktır. Kurulama işlemi için kendi ayağınıza iyi gelen bir havluyu tercih etmelisiniz. Hafta da bir kere çamaşır makinesinde yüksek derecede yıkamanız mikropların kırılması açısından önem taşır. Kurulama mantar oluşmaması ve tekrar kirlerin parmak aralarına yapışmaması çok büyük önem taşır.

Ayak mantarından şikâyetçi ise dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Mantarlar üremesi için elverişli yerler olan karanlık, nemli ve sıcak ortamlardır. Mantar kaşındıkça kaşınmaya, yaralara ve kokuya neden olur. Ayağınızı yıkayıp kurulamakla geçmez. Fakat bu işlemi her gün tekrarlamak gerekir. Çoraplarınızı da aynı paralelde her gün değiştirmelisiniz. Ter çeken ve pamuklu olanlar tercih edilmelisiniz. Yıkarken ise çorapları tersten yıkayıp kurumasını sağlayın. Böylelikle mantara neden olan bakterilerden arınır. Kuruturken ise güneş ışığını tercih etmek mantarı oluşturan bakterilerin ölmesini sağlar.

Ayakkabılarınızı giymeden içindeki nemden arınmış olmalıdır. Özellikle kışın su geçiren ayakkabı ve botlardan kaçınılmalıdır. Mantar olan bölgeyi, güçlü bir antiseptik olan sarımsakla ovmak iyi gelir. 1 litre ılık suyun içine konulan 1 çorba kaşığı tarçın ile yapılan ayak banyosu da son derece etkilidir. 25 dakika ayağınızı bu suda bekletmek yeterlidir. Yine ılık suyun içine konulan 1 çorba kaşığı karbonat da aynı işlevi görecektir. Ayakkabılarınızın içine geceden konulan mısır nişastası ise nemi gidermeye yardımcı olur.

Ayak bakımı yaparken ayaklarda mantar sorunu varsa bu soruna yönelik bakım yapılmalıdır. Diğer yazımızda Ayak Mantarı Nasıl Geçer hakkında ayrıntılı bilgi verdim dilerseniz yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayak Bakımı İçin Öneriler

Topuk sertleşmesi ve bundan sonraki aşama olan topuk çatlakları yaz – kış ayaklarda istenmeyen görüntüye neden olur. İnce çorap giyerken çorabın kaçmasına ve pamuklu çorap giyerken bile çorabın ayağınızdan zor geçmesi sorunu ile karşılaşılır.. Bunun önüne geçmek için yapabilecek ilk adım ise ayakların sürekli basınca ve aşınmaya maruz bırakmamaktır. Yumuşatıcı kullanmadan yıkanan çoraplar, deterjanlı kalan çoraplar, sert tabanlı ayakkabılar, topuklu ayakkabılar, topuk sertleşmelerinin başlıca nedenlerindedir.  Ortopedik ayakkabılar kullanmak, ya da darbe emici tabanlıklar kullanmanın yanı sıra topukları nemlendirmek de oldukça önemlidir.

Sertleşen topuklar için ponza taşı ya da topuk törpülerinden yardım almak ve daha sonra nemlendirici kullanmak gereklidir. Banyo da ya da ayaklarınızı rahatlatan ayak banyosundan sonra kabaran ölü derileri bu şekilde giderebilirsiniz. Yazın ise deniz kenarında bulunan kumlar sertleşen topukları hiçbir işleme gerek kalmadan yumuşatır. Ölü deriden arındırır. Eğer böyle bir probleminiz yok ise ponza taşı veya topuk törpüsü kullanmaktan kaçınmalısınız. Derinizi inceltip ayak yaralanmalarına sebep olabilir. Ayrıca yaptıkça ayak ponzaya daha çok ihtiyaç duyar.

Sertleşen topukların bir sonraki adımı olan topuk çatlakları ise özellikle yaz aylarında giyilen açık ayakkabılar ve terliklerle birlikte hiç olmayan bir görüntüye kavuşur. Ayağınız ne kadar temiz olsa da görüntü itibariyle sanki o bölgeyi hiç yıkamamışsınız gibi algılanmasın neden olur. Bu çatlaklardan kısa sürede kurtulmak için; yine ayağınızın sığabileceği bir leğene 2 su bardağı ılık su ,1 su bardağı ağız gargarası ve 1 bardak elma sirkesi koyun. Önceden yıkadığınız ayaklarınızı bu suyun içinde 15 dakika bekleterek kısa sürede topuk çatlaklarından kurtulabilirsiniz. Daha sonra duruladığınız ayaklarınıza ister ponza taşı yapın ister yapmayın mutlaka bir nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Ayak Tabanında Yanma Neden Olur

Evde Bitkisel Ayak Bakımı

Ayaklarımızda bulunan birçok sinir ucu, vücudumuzdaki organlara ve farklı noktalara varmaktadır. Refleksoloji denen masaj türünde, vücudunuzda ağrıyan veya rahatsız olan noktalara yönelik, ayak tabanındaki yerler dokunarak rahatlamak mümkündür. Ancak bu bölgeleri ve bölgelerin etki alanları bilmek için eğitimini almak gerekir. Ağrıyan ayaklarınızı rahatlamak ise hiçbir profesyonelliğe gerek kalmadan kendi keyfinize göre, kendinizi şımartmaya yönelik bir uygulamadır. Hatta başkası yaparsa değmeyin keyfinize…

Etkili bir ayak masajı yağı yapmak için; 3 tatlı kaşığı saf zeytin yağına 2 tatlı kaşığı susam yağı, 4-5 damla lavanta yağı, 4-5 damla papatya yağı, 2 damla ıtır esansı konulur. Karışımı birbirini özümseyecek şekilde karıştırdıktan sonra, ayaklarınızı yıkayın ve kurulayın. Bağdaş kurar pozisyonda arkanıza yaslanıp oturun. Önce ayaklarınızın ön tarafını parmak uçlarından başlayıp geriye doğru, daha sonra ayak tabanınızı yine aynı şekilde yarı dairesel hareketlerle el parmak uçlarınla ovun. Son olarak ayak bileklerinizi ve arkasındaki kemer şeklindeki yeri başparmağınız ve işaret parmağınızla ayağınıza uyguladığınız basıdan daha fazla bası yaparak ovun. En sonunda ise günün stresinin birden kaybolduğunu hissedeceksiniz.

Ayağınızı nemlendirirken çatlak oluşmasının önüne geçmek istiyorsanız gülsuyu ve nemlendiricinizi karıştırıp sürebilirsiniz. Tüm nemlendirme işlemini akşam temiz ayaklara yapılıp, gece boyunca devam etmesi içinde çorap giyip yatmanız etkisini arttırması açısından önem taşır. Kakao ve acıbadem yağı karışımı ise evde yapabileceğiniz organik ayak kreminiz için ideal formüldür. Birebir ölçüde hazırlamak gerekir. Zeytinyağı da aynı şekilde oldukça iyi bir ayak nemlendiricidir.

Ayak Bakımı İçin Maskeler

Ayak bakımı için maske tarifleri ile ayaklarınız daha bakımlı ve canlı görünecektir. Yıpranmış ayaklara bakım yapmak için sizlere verdiğimiz bitkisel ayak bakımı önerileri uygulamanız yeterlidir. Evde ayak bakımı yapmak isteyenler için kolay ve etkili tarifler.

  • 2 çorba kaşığı vazelini benmari usulü eritin. Birer çorba kaşığı susam yağı, ozon yağı, gliserin, limonsuyu ve 1tatlı kaşığı nane yağı ekleyin. Ilınmasına yakın kapaklı bir kaba alıp her gece kullanın.
  • Hindistan cevizi yağı ile karıştırılan E vitamini kapsülü de oldukça iyi bir ayak nemlendiricisidir. 1 çorba kaşığı eritilmiş Hindistan cevizi yağının içine konulan 1 kapsül E vitamini yeterlidir.
  • 1 tatlı kaşığı shea yağı, 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, 20 damla çay ağacı yağı, 20 damla lavanta yağı, 15 damla nane yağı, 20 damla pelesenk yağı, 20 damla tütsü yağı ile yapılan nemlendirici çatlaklar, topuk sertleşmesi bile iyi gelmektedir.
  • 1 çay bardağı bal, 1-2 çorba kaşığı süt, yarım portakalın suyunu karıştırarak elde edilen nemlendiricinin deriyi yumuşatma etkisinin yanında az peeling etkisi de vardır.. Kullanmadan önce balın daha akışkan olması için ısıtılır ve karışım hazırlanır. 45 dakika ayakta beklettikten sonra ılık su ile durulanır.

Ayak Bakımı İçin Doğal Öneriler

Ayak kokusundan muzdarip iseniz derdin devası elma sirkesinde… 1litre ılık suya yarım çay bardağı elma sirkesi ekleyip 20 -25 ayaklarınızı bu su da bekletmektir. Her gün düzenli yaparsanız kokuya neden olan bakterilerin ölmesiyle kokusunun da giderildiğinin fark edeceksiniz. Ayaklarınızı sık sık havalandırmayı, mümkünse ev içinde çıplak ayak gezmeyi unutmayın.

Ayaklarda bulunan nasırlar, istediğiniz ayakkabıyı giyememeye ve sertleşen yerin de zamanla acı hissi vermesine neden olur. Ayağınıza uygun ayakkabıyı giymemekten dolayı oluşan sürtünme buradaki hücreleri öldürerek kalınlaşmasına neden olur. Nasırın içinde bir öz bulunur. Buna ulaşmak için buradaki ölü deriyi yok etmek gerekir. Ayrıca nasırlı bölge devamlı nemlendirilmelidir. Nasır üzerine sürülen hint yağı, ezilmiş aspirin, elma sirkesi, terebentin yağı, ananas kabuğu, olgun incir, meyan kökü ve limon karışımı, kırmızı soğan suyu ve domates nasır giderici doğal yöntemler arasındadır. Ayrıca eczaneden alabileceğiniz nasır bantları da nasır giderilmesini sağlar.

Tırnaklara sürülen ojeler, tırnak yapısının havasız kalıp sararmasına neden olur. Kışın oje sürmemeye, yazın ise haftada 2 gün ojesiz olarak tırnakların kalmasına dikkat edilmelidir.

Eğer ayaklarınızı biraz dinlendirmek isterseniz, kozmetik satan dükkânlarda elektrikli ve ayaklarınıza masaj yapan ayak banyosundan alabilirsiniz. Evde ayaklarınızın sığabileceği küçük bir leğen de işinizi görür.

Dinlendirici ayak banyosu için küvete atılan herhangi bir banyo tuzu, ayak için satılan jeller ya da normal duş jelleri tercih edilebilir. Duş jelleri içinde nane veya çay ağacı aromalı olanları seçmek, dinlendirici özelliğin yanında ferahlık ve hoş kokuda verecektir. Koku istemezseniz deniz tuzu da aynı işlevi görecektir. Suyun sıcak olmaması deriye zarar vermemesi açısından önemlidir. Ilık olan suya 1 çorba kaşığı karbonat 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi eklemek de iyi bir seçenektir. Ayaklarınızı 15- 20 dakika bu suda bekletmek yeterli olacaktır. Evde ayak bakımı karbonat ayaklarda kan dolaşımı hızlandırır ayakların rahatlamasını sağlayan etkili bir yöntemdir.

Ayak Peelingi Nasıl Yapılır

Ayak peelingi için piyasada satılan ürünler vardır. Büyük tanecikli olanlar daha etkilidir. Doğal bir peeling elde etmek için birer ölçü esmer şeker ve Hindistan cevizi yağını karıştırıp ayak banyosu ile kabarmış derilerinize sürebilirsiniz. Sürmeden önce ayaklarınız kuru olmalıdır. Hindistancevizi yağı yerine zeytinyağı da kullanılabilinir. Daha ince partiküllü bir peeling elde etmek isterseniz Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile Türk kahvesini karıştırabilirisiniz. Ayak peelingi yaptıktan ayağınızı yıkayıp, ponza taşı ile ölü deriyi gidermek, daha sonra tırnak kesimi ve şekillendirilmesinin ardından, nasırlarınız veya mantarlarınız için olan ürünlerinizi kullanabilirsiniz. Oje veya tırnaklarınız için besleyici ürünler sürecekseniz elma sirkesi ile kalan yağları giderebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.