Aromaterapi Nedir? Ne İşe Yarar? Aromaterapi Nasıl Yapılır?

Aromaterapi Nedir? Ne İşe Yarar? Aromaterapi Nasıl Yapılır?

Aromaterapi Nedir? Ne İşe Yarar? Aromaterapi Nasıl Yapılır? Aromaterapi nedir; Yaklaşık 6000 yıl öncesinde antik Mısır’da ölüleri mumyalamak amacıyla kullanılan aromaterapi, eski Yunan medeniyetleri tarafından ise kadınların güzelleşmek için tercih ettikleri bir tedavi olarak kabul ediliyordu.

Roma İmparatorluğu döneminde ise banyo sonrasında kullanılan aromaterapi yağları Roma İmparatorluğu’na Arap ve Hindistan topraklarından getiriliyordu.

Eski dönemlerde daha çok tedavi amacıyla başvurulan bir yöntem olan aromaterapi, günümüzde daha çok vücut ve ruh sağlığını iyileştirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Aromaterapi nedir? Ne işe yarar? başlıklı bu yazımızda aromaterapiye dair merak ettiğiniz tüm soruları kısaca yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, aromaterapiye dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Aromaterapi Nedir?

Aromatik yani hoş bir kokuya sahip olan gül, lavanta ve yasemin gibi bazı bitkilerin kabuklarının, çiçeklerinin, yapraklarının, dallarının ya da meyvelerinin damıtılması sonrasında elde edilen yağların kişinin fiziksel ve ruhsal sağlığını iyileştirmeye yönelik olarak birtakım masaj teknikleri esnasında kullanılmasına aromaterapi denir.

Eski dönemlerde en ciddi sağlık sorunlarının bile tedavisi amacıyla kullanılan aromaterapi teknikleri, günümüzde masaj, krem, mekan kokulandırma gibi farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Holistik yani bütüncül tedavi kapsamında ele anılan bir tedavi yöntemi olan aromaterapi, günümüzde modern tıp tarafından da araştırılmaya devam etmektedir.

Bütüncül tedavi yöntemlerinden biri olarak aromaterapi, kişinin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığının birbiriyle bağlantılı olduğu felsefesine dayanır.

Aromaterapi Ne İşe Yarar?

Aromaterapi, ruhsal ya da fiziksel sağlık sorunlarını tedavi etmek için tercih edilebilir.

 • Aromaterapi ile fiziksel rahatsızlıkların tedavisi:

Kas ve eklem ağrılarının giderilmesi, kadın hastalıkları, solunum yolları rahatsızlıkları, baş ağrıları vb. pek çok fiziksel rahatsızlığın tedavisinde aromaterapiden yararlanılabilir.

Özellikle kış aylarında grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Adet sancılarını hafifleterek, kadınların adet dönemini daha rahat ve ağrısız bir şekilde geçirebilmelerine olanak tanır.

Sivilce, akne, mantar ve sedef gibi cilt sorunlarının tedavisinde de aromaterapi oldukça etkilidir.

 • Aromaterapi ile ruhsal rahatsızlıkların tedavisi:

Kişinin ruhsal açıdan dengede kalmasına yardımcı olan aromaterapi, aşk acısının daha kolay bir şekilde atlatılmasını sağlar. Özgüvenini kaybeden kişiye eski özgüvenini geri getirebilir.

Depresyon, anksiyete, şizofreni, panik atak gibi önemli ruhsal sağlık sorunlarını etkili ve doğal bir şekilde tedavi eder.

Uykusuzluğa iyi gelen aromaterapi, kişinin uyku düzenini bir dengeye oturtmasına aracılık eder.

Aromaterapi Faydaları

Rahatlatıcı, dinlendirici ve gevşetici aromaterapi masajları, adeta şifa dağıtır.

Aromaterapi masajının faydaları özellikle masaj esnasında kullanılan yağların çeşidine göre değişiklik gösterse de bu yağlar, genellikle aynı etkiye sahiptir.

Ruhsal sıkıntılara iyi gelerek, kişinin kendini daha huzurlu ve ferah hissetmesine olanak tanır. Sakinleştirici özelliği sayesinde kişinin üzerindeki gerginliği ve stresi alır.

Cildi besleyen aromaterapi yağları, cildi nemlendirir, yumuşatır ve cilde ışıltılı ve güzellik katar. Fibromiyoloji olarak isimlendirilen strese bağlı kas ağrılarını giderir. Romatoid artrit başta olmak üzere pek çok romatizmal hastalıktan kaynaklanan kas ve eklem ağrılarını ciddi oranda hafifletir.

Aromaterapi yağlarının ortak özellikleri kişiyi dinlendirmesi, kişinin kas ve eklemlerindeki ağrılarını alması, ruhsal açıdan kendini daha iyi ve pozitif hissetmesini sağlamaktır.

Kan dolaşımını hızlandıran aromaterapi, vücut organları arasında kan akışını hızlandırır. Vücut organlarına oksijenin daha hızlı bir şekilde iletilmesini sağlar. Aynı zamanda beyne oksijen iletimini de kolaylaştırır.

Aromaterapi Yağları

Ardıç, biberiye, defne, ekinezya, çördük otu, gül, fesleğen, Hint defnesi, jojoba, ıtır, kekik, lavanta, melissa, papatya, rezene, tarçın, vanilya, zencefil, yasemin başta olmak üzere aromaterapi masajı esnasında pek çok bitkisel yağ kullanılabilir.

Bu yağlardan bir kısmı tüm vücudumuz hatta yüz ve saçlarımız ile uyumluyken bir kısmının ise yüz bölgesine sürülmemesi gerekir.

Hamile bayanların özellikle hamileliklerinin ilk dört ayında aromaterapi masaj ve banyolarından kaçınmaları gerekir.

Aromaterapi yağları şifa dağıtmakla birlikte bazı ciltlerde kızarıklık, tahriş vb. birtakım yan etkilere yol açabilir. Bu yan etkiler daha çok aromaterapi yağlarında bulunan bileşenlere karşı aşırı duyarlılığı bulunan kişileri etkiler. Bu yüzden aromaterapi seansları sonrasında herhangi bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda sizde herhangi bir alerjik reaksiyon bulunup bulunmadığını öğrenmelisiniz.

Aromaterapi seanslarını seyreltmenize rağmen her defasında aynı yan etkilerle karşılaşmanız durumunda aromaterapi esnasında kullanılan yağları değiştirebilirsiniz.

En sık tercih edilen aromaterapi yağlarını ve bu yağların faydalarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Avokado Yağı:

Cildi besleyerek, yumuşatan avokado yağı, aynı zamanda cildin nem dengesini de gözetir. Hücre yenilenmesine yardımcı olarak, egzamayı tedavi eder. Cildin en üst tabakasının soyulmasını sağlayarak, doğal bir peeling etkisi gösterir.

Aynı zamanda cilt çatlaklarına da iyi gelir.

 • Buğday özü yağı:

Yüksek miktarda E vitamini, çinko, demir ve magnezyum içeren buğday özü yağı, doğal bir antioksidan olarak, cildimizi ölü hücrelerden arındırır.

Cildin elastikiyetini arttıran bu yağ, cilt kırışıklıkları ile de mücadele eder.

 • Havuç tohumu yağı:

Cildi yatıştıran ve yumuşatan havuç tohumu yağı, hücreleri yeniler ve yeni hücre oluşumunu teşvik eder.

B,C,D ve E vitaminleri açısından zengin bir bitkisel yağ olarak, yaşlanma karşıtı bir etki gösterir.

Cilt sarkmalarını ve cilt çatlaklarını toparlar. Selülit görünümünü hafifletir.

 • Isırgan tohumu yağı:

Bağışıklık sistemini güçlendiren ısırgan tohumu yağı, cildi yumuşatır ve cilde tazelik katar. Düzenli olarak kullanıldığınca cilt sarkmalarını giderir ve cildi toparlar.

Bileşenlerinde yer alan A ve C vitaminleri sayesinde deri hücrelerinin yaşam ömrünü uzatır. Yaşlanmanın etkilerini en aza indirger.

 • Jojoba yağı:

Tüm cilt tipleri ile birebir uyumlu olan jojoba yağı, doğal bir nemlendiricidir. Yaşlanmakta olan ciltleri toparlar ve bu ciltlerdeki kırışıklıkların kötü görünümünü iyileştirir.

 • Kayısı çekirdeği yağı:

Bol miktarda A, C ve E vitaminleri içeren kayısı çekirdeği yağı, cildi nemlendirir, besler ve canlandırır. Hassas ciltlerle bile uyumlu olan bu mucizevi yağ, serbest radikallerin vücut hücrelerimize zarar vermesini engeller.

Güçlü bir antioksidan olarak cildi yeniler ve toksinlerden arındırır.

 • Sarı kantaron yağı:

Nörolojik etkileri ile ön plana çıkan sarı kantaron yağı, romatizmal ağrıların ve siyatik ağrıların tedavisinde etkilidir.

Kas ve eklemleri gevşetmenin ve rahatlatmanın yanı sıra strese ve gerginliğe de iyi gelir.

 • Üzüm çekirdeği yağı:

Güçlü bir antioksidan olarak ön plana çıkan sarı kantaron yağı, kan damarlarını güçlendirerek, cildin elastikiyetini arttırır. Dolaşımı hızlandırıcı bir etkiye sahip olarak, cildi sıkılaştırır.

Cildi nemlendirir ve cilt kuruluğunun önüne geçer. Cilt nem dengesini gözetir ve cildin nem kaybederek, dehidrasyona uğramasını engeller.

Saç ve cilt bakımında kullanılan bu yağ, saça ve cilde ışıltılı ve yumuşaklık katar.

 • Tatlı badem yağı:

Kuru, hassas ve tahriş olmuş ciltlere iyi gelen tatlı badem yağı, cildi besler ve nemlendirir. Kuru ciltlerin yenilenmesini sağlar.

Cilt kızarıklıklarına da iyi gelerek, tahriş olmuş cildi eski sağlığına kavuşturur.

 • Biberiye:

Yaraları iyileştirerek, cildi temizleyen biberiye yağı, sinirlerin hasar görmesini de önler. Aynı zamanda tembelliğe iyi gelir.

 • Defne:

Sağlam bir antiseptik olarak, ciltteki iltihaplarla ve bakterilerle savaşır. Aynı zamanda vücutta genel bir rahatlama sağlar.

 • Gül:

Ciltteki şişlikleri gideren gül, yaraları da iyileştirir. Kasları gevşetmenin yanı sıra cildimizi yumuşatır.

 • Ardıç:

Zihni uyaran ve daha çok ruhsal sağlığa katkıları ile ön plana çıkan ardıç, depresyon, anksiyete, gerginlik, panik atak gibi pek çok ruhsal probleme iyi gelir.

 

Aromaterapi Banyosu Nasıl Yapılır?

Pek çok güzellik merkezinde aromaterapi masajı yaptırabilir ya da aromaterapatik etkisi bulunan yağlarla kendi masajınızı evinizde kendiniz de yapabilirsiniz.

Dilerseniz banyo küvetini ılık suyla doldurduktan sonra bu suya birkaç damla aromaterapi yağı damlatabilir ve bu suda 10-15 dakika bekleyerek, kaslarınızın ve vücudunuzun rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

UYARI: Aromaterapi yağlarını direk cildinize uygulamanız, cildinizi tahriş edebilir. Bu yüzden yağları öncelikle bir miktar su ile inceltmeli ardından masaj esnasında kullanmalısınız.

Aromaterapi Masajı Nedir

Aromaterapi masajı doğal bitki özlerinden elde edilmiş yağların kullanılarak uygulandığı masaj yöntemidir. Rahatlatıcı, dinlendirici ve kas gevşetici etkisi vardır. Aromaterapi masajı yavaş hareketlerle ve temposu düşük olarak yapılır.

Diğer masajlarda olduğu gibi aromaterapi masajı faydası olduğu bilinmektedir. Bu masajta bütün yağlar belli oranda karıştırılarak elde edilen karışım temiz vücuda sürülür.

Aromaterapi Hangi Alanlarda Kullanılır

Arama terapi hangi alanlarda kullanılır, aromaterapi neye iyi gelir hakkında bilgi vermek gerekirse;

Kas, Kemik ve Eklem Sorunları

 • Bel ve sırt ağrısı
 • Eklem iltihaplanmaları/ romatizma
 • Spor yaralanmaları, kas ve eklem rahatsızlıkları (burkulma, incinme vb.)

Stres 

 • Stres, anksiyete, huzursuzluk, tedirginlik, gerginlik, uykusuzluk
 • Deri şikayetleri, (deri kaşıntıları ve döküntüleri, egzama vb.)
 • Başağrısı/ migren

Kadın Hastalıkları

 • Regl sıkıntıları (sancılı regl ağrıları, aşırı kanama, reglden kesilme vb.)
 • PMS (regl öncesi gerginlik, şişkinlik, huzursuzluk vb.)
 • Menopoz ile ilgili sorunlar (ani hormonal değişiklikten kaynaklanan terleme, sıkıntı, gerginlik, şişkinlik vb.)

Hamilelik

 • Rahatlayamama
 • Bel ve sırt ağrıları
 • Bacaklarda şişme

Diğer Rahatsızlıklar

 • Solunum sorunları (astım, bronşit vb.)
 • Dolaşım sorunları (tansiyon, baş dönmesi vb.)
 • Sindirim sorunları (kabızlık, hazımsızlık vb.)
 • Kulak, burun, boğaz (sinüzit, kulak ağrısı vb.)
 • Selülit ve kilo problemi

Aromaterapi Eğitimi

Tamamen uzmanlık isteyen aromaterapi sertifika sahipi uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Aromaterapi eğitimi almış kişiler tarafından yapılan etkili masajın daha çok faydasını görebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca aromaterapi nedir? Aromaterapi ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları