Vazelin Nerelerde Kullanılır? Vazelinin Faydaları ve Zararları

Vazelin Nerelerde Kullanılır? Vazelinin Faydaları ve Zararları

Vazelin Nerelerde Kullanılır? Vazelinin Faydaları Vazelin gündelik hayatımızda sıklıkla kullandığımız neredeyse her evde bulunan etkili bir cilt bakım ürünüdür. Kozmetik sektöründe uzun yıllar boyunca kullanılan vazelin faydaları bulunması karşın çoğu kişi tarafından bilinmediğinden pek etkili kullanılmamaktadır.

Sizlere bu yazımızda vazelinin bilinmeyen faydaları, vazelin ne işe yarar, vazelin nerelerde kullanılır hakkında bilgi vermeye çalışacağım ayrıca çok az kişinin bildiği vazelinin diğer kullanım alanları hakkında bilgiler paylaşarak vazelini daha etkili ve doğru kullanım alanlarını açıklayacağım. Şimdi ilk olarak vazelin nedir onu açıklayalım.

Vazelin Nedir

Vazelin ham petrolden elde edilen açık renkli macun kıvamında bulunan bir yağdır. Çok eski dönemlerden beri aktif olarak kullanılan vazelin kozmetik sektörü başta olmak üzeri tıp, sağlık, ilaç sektöründe en çok kullanılan ana etken madde diyebiliriz. Eczaneden aldığınız neredeyse çoğu kremin ana maddesi vazelindir. Vazelin suda çözülmez ama alkol ile eter de yarı oranda çözünebilir. Erime noktası ise 38 ile 54 derece arasındadır.

Vazelin Ne İşe Yarar

Vazelin Robert Chesebrough petrol kuyularında kimyager olarak çalışırken petrol kuyularındaki yapışkan maddeler dikkatini çeker belli bir süre sonra bu yapışkan maddenin işçilerin ayaklarındaki yaraları hızlı iyileştirdiğini ve yaraların hava almasını engellediğini fark ederek çalışan işçilerin yaşadığı iş kazalarında özellikle yara, yanık ve kesiklerde bu kimyasal ürünü yani vazeline kullanmaya başlar. Yıl 1895 gösterdiğinde artık vazelinin gerçekten çok etkili bir ürün olduğuna inanıp bir miktar laboratuvarına görüp inceler ve tamamen doğal cilt bakım ürünü keşfi gerçekleşir.

Dünyanın en büyük cilt bakım ürünü satan firması Maybelline markasının doğuşu vazelin sayesinde olmuştur. 1913 yılında Kimyager Williams kız kardeşi Maybel’i cildinde bulunan sorunlardan dolayı çok üzüldüğünü görür, bunun üzerine vazelin ve kömür tozunu karıştırarak ilk cilt bakım maskesini üretir. 1915 yılına kadar bedava olarak dağıtılan maske etkili sonuç vermesi üzerine artık marka olur Dünya üzerinde yıllarca birinciliği kimseye kaptırmaz. Vazelin kullanım alanları sadece cilt bakımı ile sınırlı değildir, saç bakımı, el ayak bakımı, evde bazı eşyalarda bile kullanılan vazelinin kullanım alanlarını sizlere ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağım.

Vazelin, esas olarak kozmetik bir kremden çok daha fazlasını ifade eder. Kullanım geçmişi oldukça uzun seneler öncesine kadar dayanan vazelin, açık renkli, macuna benzer bir kıvamda olan ve tamamıyla ham petrolden elde edilen önemli bir mineral yağdır. İngilizce is petroleum jelly (petrol jeli) olarak isimlendirilen vazelin, mükemmel bir cilt onarıcıdır. 1859 senesinde, petrol madeninde çalışan kişilerin yarılmış olan ayaklarına bu maddenin tamamen yapışması ve akabinde hızlı bir şekilde iyileştirici etki göstermesiyle beraber Robert Chesebrough tarafından bulunmuştur. Madende çalışan işçilerin, kuruyan ciltlerinin ve yaralarının onarımında hızlıca işe yaradığı görüldüğü için dünyada da ilk defa üretime başlanmıştır. Vazelinin birçok kullanım alanı bulunsa da genel olarak cilt için tercih edilmektedir.

Vazelinin Faydaları Nelerdir?

Vazelin, dünya üzerinde oldukça fazla tercih edilen bir kremdir. Şimdi vazelinin faydaları neler yakından inceleyelim;

Vazelin Oldukça Etkili Ve Kaliteli Bir Nemlendirici Olarak Çalışır

Vazelin, elleri, yüzü ve bütün vücudu tam manasıyla nemlendirmek için kullanılmaktadır. Gece uyumadan önce ayaklara, ellere ve yüz bölgesine masaj yapılarak sürüldüğünde çok etkili bir nemlendirici olarak işlev yapar. Duştan hemen sonra bütün vücut ve yüz nemlendiricisi olarak kullanılmaktadır. Vazelinin nemlendirici özelliği sayesinde cilt, hızlı bir şekilde rahatlar. Ayrıca bu etkili krem cildi yumuşatır ve besler.

Özellikle de soğuk havadan ya da güneşten dolayı çatlayan ve kuruyan dudaklar ile gripten sonra kuruyarak yara olan burun bölgesine vazelin ile titiz bir şekilde bakım yapmak uzmanlar tarafından önerilmektedir. Aynı zamanda birçok kişinin ortak bir sorunu olan topuk çatlamalarına ya da kuruyarak nasırlaşmaya başlayan ellere düzenli bir şekilde vazelin ile bakım yapmak oldukça fayda sağlar.

Bu fayda için önce ayaklar ve eller sıcak bir suda bekletilip yumuşaması sağlanmalı, ardında da tamamen kurutularak vazelin uygulanmalıdır. Daha da etkili bir sonuç elde edebilmekte için ise uygulamadan sonra eldiven ya da çorap takıp belirli bir süre beklemek gerekir.

Vazelin Yanık Ve Yaraları İyileştirerek Olası Kanamaları Durdurur

Vazelinin mükemmel bir şekilde onarıcı ve iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Cilt üzerinde bulunan yanık veya küçük yaraların üzerine az miktar vazelin uygulamak, sorunlu bölgeyi hızlı bir şekilde rahatlatır ve olası kanamaları tamamen durdurur. Cilt tahrişlerini ve çatlaklarını giderdiği gibi yanık ve yaraların da onarımına büyük oranda yardımcı olur. Bunun için ilk olarak yine sorunlu alan temizlenerek kurulanmalı ve ardından da vazelin sürülmelidir.

Vazelin Pişik Sorunlarına İyi Gelir

Havalar ısınmaya başlayınca yaşlı ve genç yaştaki herkes insan zaman zaman pişik sorunuyla karşılaşırken bu problemden en fazla da bebekler etkilenir. Bütün gün nemli kalmak ve bez takmak bebeklerde çok fazla pişik sorunlarına neden olur. Vazelin uygulaması, pişik sorunlarını tamamen ve hızlı bir şekilde gidermenin oldukça sağlıklı bir yolu olarak bilinir.

Bebeklerin pişik olan bölgeleri iyice yıkayıp kurutulduktan sonra hasarlı bölgelere çok ince bir tabaka şekilde vazelin uygulama pişik sorununu ortadan kaldırır, bebeklerin nem ile cildi arasında harika bir şekilde koruyucu bariyer oluşturarak pişik oluşmasını da engeller.

Vazelin Göz Makyajını Temizler Ve Gözün Çevresine Bakım Yapar

Vazelin, nemlendirici ve besleyici bir krem olarak işlev görür. Bu durum, göz çevresi bakımı için oldukça fayda sağlar ve özellikle de kazayağı sorunlarını gidermek amacıyla da göz çevresine vazelin ile uygulama yapılması önerilmektedir.

Ayrıca göz makyajı temizliğinde yağlı ürünler ve doğal yağlar oldukça etkili bir şekilde işlev gördüğünden ve vazelin de bir tür yağ olarak yüksek seviyelerde nemlendirici özelliği olmasından göz makyajının temizliğinde sıklıkla tercih edilmektedir. Vazelinin göz içerisiyle temas ettirilmemesi dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir.

Vazelin Saçları Onarır

Soğuk ile sıcak havalar, güneş ışınları, kimyasallar, havuz, deniz ve saç şekillendiricileri saçları yıpratır, kurutur ve saçın genel sağlığını ciddi oranda etkiler. Bu tarz olumsuz koşulların etkisini tamamen azaltmak için ise çok etkili bir saç bakımı gereklidir.

Aksi durumda saçlar, uçları kırık, solgun ve sağlıksız bir görünüme bürünür. Saç onarımı ve bakımı için belirli bir miktar vazelin alınarak saç diplere değdirmeden saç telleri ile uçlarına uygulamak, hem saçın çok daha sağlıklı, parlak görünmesini sağlar hem de besleyici bir şekilde etki göstererek saçın gürleşmesine yardımcı olur.

Vazelin Ojenin Ve Saç  Boyalarının Farklı Bölgelere Bulaşmasını Engeller

Saç boyalarının kulak ve alın bölgesine, ojelerin ise tırnakların kenarlarına bulaşması birçok kişinin yaşadığı problemlerin başında gelir. Bunu engellemek ise oldukça basittir. Bunun için saçları boyamaya başlamazdan önce kulaklara ve saç çizgisinin olduğu bölgelere vazelin uygulanmalı, oje sürmeden hemen önce ise tırnakların kenarlarına vazelin sürülmelidir. Saçlar boyandıktan ve ojeler sürüldükten sonra vazelini temizlemek de oldukça zahmetsiz ve kolaydır.

Vazelin Parfümün Kalıcılığını Ciddi Oranda Arttırır

Vazelinin, parfümün kokusunu çok daha kalıcı bir duruma getiren ve parfümün sıkıldığı bölgede uzun süreli tutma özelliği de vardır. Bu durumdan dolayı parfüm sıkmadan hemen önce parfüm uygulanacak bölgeye az miktar vazelin sürerek daha sonra parfüm sıkmak, kokuların oldukça fazla uzun süre yoğun ve kalıcı olmasını sağlar.

Vazelin Kayganlaştırıcı Olarak Çalışır 

Parmaklara küçük gelen yüzüğü çıkarmak, bir yere sıkışmış olan objeleri çıkarmak ve sıkı bir şekilde kapanmış olan bir kavanozu açmak için de vazelin uygulamasından rahatlıkla faydalanılabilir. Bu amaçla kolay bir şekilde açılamayan şişe ya da kavanozun ağız bölgesine vazelin uygulamak ve yüzük, parmaklara sıkıştığı zaman parmak ile yüzük arasına vazelin sürmek oldukça hızlı ve pratik bir çözüm olacaktır. Tüm bunlarla beraber sıkışan kapı menteşeleri ya da fermuar gibi problemlerde de vazelin kullanılması önerilir.

Vazelin Doğal Bir Bit Kovucudur 

Vazelin, saç ve kafaya yapışan bitlerin tamamen ayıklanmasında da çok yardımcı olur. Saç bölgesinde bit olduğunda saç diplerine az miktar vazelin sürerek taramak ve bir müddet o şekilde bekledikten hemen sonra saçların yıkanması önerilmektedir. Vazelin, farklı tür bit şampuanları gibi hızlı bir şekilde ve bir defada etki etmeyebilir.

Fakat bit kovucu şampuanlar gibi kesinlikle kötü koku vermez. Bu amaçla bitleri saç bölgesinden ayrıştırmak için vazelin uygulamasını günde bir defa olmak üzere haftada birkaç defa yapmak gerekebilir.

Vazelin Deri Ve Ayakkabıları Parlatır

Ayakkabılarda çoğunlukla olan çizik olan alanlara vazelin uygulandığında bu çizikler hızlı ve kolay bir şekilde kaybolur. Özellikle de cüzdanlar, deri çantalar, ceketler ve de ayakkabılarda bu mucizevi olan etkiyi görmek için vazelin kullanılması önerilir. Vazelin ile beraber deri olan ürünler hem daha temiz ve yumuşak bir hale gelir hem de olağanüstü bir şekilde parlar.

Vazelin Evcil Hayvanların Pati Bakımı İçin Kullanılabilir

Vazelinin mükemmel bir cilt onarıcı etkisi olması ve tahriş olan cildi besleyici özellikleri köpek ve kedi gibi evcil hayvanların patileri için de oldukça etkili olacaktır. Herhangi bir nedenle hayvanların patilerinin alt kısmı aşındığında, çatladığında ya da tahriş olduğunda ilk olarak nemli bir steril bez ile temizleyerek kurutulmalıdır. Daha sonra ise pati bölgelerine vazelin sürülür. Vazelin kısa sürede rahatlama sağlar.

Vazelin Nerelerde Kullanılır

Sizlere vazelin nerelerde kullanılır, vazelin neye yarar, vazelin hakkında en çok merak edilen kullanım alanlarını paylaşarak bu üründen daha etkin faydalanmanızı sağlamak istiyorum.

Vazelin ile saç bakımı : Vazelin kırılan, elektriklenen saçlarda kullanıldığında saça faydası olan bir üründür. Az miktarda vazelin saça sürülür ve iyi saça yedirilir.

Vazelin ile tırnak bakımı : Vazelin tırnakların kırılmasını önlerken daha güçlü ve parlak tırnaklarınızın olmasını sağlar el ve ayak tırnaklarınıza düzenli olarak vazelin sürün.

Vazelin ile el bakımı : Kuruyan çatlayan ellerinize bakım yapar özellikle soğuk kış günlerinde hem ellerini nemli tutar hemde çatlakları ve kırışıklıkları önler. Yazın ise güneşin kavurucu sıcağından ellerinizi korur.

Vazelin kaş ve kirpik bakımı : Vazelin kaş çıkartır mı, vazelin kaş gürleştirir mi sorusu hakkında bilgi vermek gerekirse kaşları gürleştiren vazelin ayrıca kaşları besleyerek hem dökülmesini önler hemde daha canlı görünmesini sağlar. Düzenli olarak kaş ve kirpiklerinize vazelin sürün. Vazelini kirpiklere sürdüğünüzde daha uzun ve parlak gözükecektir. Vazelin dökülen kaşların yenilerinin çıkmasını sağlar. Dökülen kaşlara vazelini akşam yatmadan önce uygulayın.

Vazelinin cilde faydaları : Vazelin cildi nemlendirir, çatlakları yok eder, cildi besler,  ciltteki kuruluğu önler, nasır oluşumu yok eder, cildin daha parlak olmasını sağlar.

Göz altı kırışıklıklarını yok eder :  Akşamları yatmadan önce göz altına ince tabaka vazelin sürerek göz altı kırışıklıklarını yok edebilirsiniz.

Vazelin ile dudak parlatma : Vazelini dudaklarınıza sürer ve rujunuzu yapın dudaklarınız daha parlak olduğunu göreceksiniz.

Parfümün etkisini uzatın : Parfüm sıkmadan önce boyun bölgesine ince tabaka vazelin sürün ve parfümüzü sıkın etkisi daha uzun sürecektir.

Vazelinin bebeklerde kullanın : Pişik olan bebeğinize çok miktarda vazelin sürün hem kızarıklıklar hemde pişik sorunu ortadan kalkacaktır.

Vazelini yüzünüze sürün : Cildin hem yumuşak hemde nem dengesini sağlaması için vazelini çok az miktarda yüzünüze sürebilirsiniz.

Dize ve dirseklere vazelin sürün :  Dirsek ve diz kararması, dirseklerde çatlaki kırışıklığı yok etmek için vazelin kullanabilirsiniz.

Vazelin saçtaki bitleri yok eder : Eğer saçınızda bit varsa saçınıza vazelin sürün 1 saat bekleyin bit taragı ile saçınıza taradıktan sonra bol su ile durulayın.

Vazelin topukları yumuşatır : Topuklarda görülen çatlamaları gidermek için vazelin kullanabilirsiniz. Bu sayede pürüzsüz bir topuğa sahip olursunuz.

Vazelin makyaj çıkartıcı : Pek çok sitede bu konuda yanlış ve yanıltıcı bilgi verilmiştir. Vazelin ile makyaj temizliği yapılmaz. Zaten yağlı bir ürün ve suda çözülmüyor  nasıl makyaj çıkaracak anlamadım ama size tavsiyem asla bu yöntemi uygulamayın. Ama makyaj yapmadan önce ince tabaka sürebilirsiniz. Bu sayede daha kalıcı makyajınız olur ve gece davetlerinde harika duracaktır.

Vazelin sivilceye iyi gelirmi : Vazelin hem sivilceye iyi gelmektedir hemde sivilceye neden olmaktadır. Eğer yüzünüze çok fazla vazelin sürerseniz sivilce oluşur ama sivilceli yüze az miktarda vazelin sürerseniz sivilceyi yok eder.

Vazelin çatlakları yok eder : Çatlak olan bölgeye düzenli olarak vazelin sürdüğünüzde kısa sürede çatlakların yok olduğunu göreceksiniz.

Vazelin ile allık yapın : Vazelin parlak bir yapıda olması sebebi ile elmacık kemiğine toz allık ve vazelin karışımı sürün daha parlak ön plana çıkmış elmacık kemiklerine kavuşacaksınız.

Sıkışan yüzüğü vazelinle çıkarın :  Parmağınızda sıkışan yüzük acı verebilir eğer yüzüğü çıkarmada zorlanıyorsanız az miktarda vazelin sürün yüzüğün parmaklarınız dan kayıp çıktığını göreceksiniz.

Kuruyan yaralara vazelin sürün : Kurumuş yaranın yumuşaması ve hızlı iyileşmesi için vazelin kullanabilirsiniz.

Bronzlaşmak için vazelin : Pahalı güneş kremleri yerine az miktarda vazelin sürün ve güneşin tadını çıkarın. Vazelin sürdükten sonra denize girdiğinizde asla etkisini kaybetmez vazelin suda çözünmez bundan dolayı güneşten sizi korur ve bronzlaşmanızı sağlar.

Deri çekekleri parlatın: Deri montlar ve kıyafetlere vazelin sürerseniz çok parlak olduğunu göreceksiniz. Aynı işlemi deri ayakkabı ve çantanızda uygulayabilirsiniz.

Sıkışan parçaları vazelinle çıkarın: Elektrik süpürgesi, yada sıkışan bir parçayı sökerken zorlanıyorsanız az miktarda vazelin sürün ve parçaları rahat sökün.

Saç boyarken leke kalmasın : Saç boyarken en büyük sıkıntı saç boyasının alın bölgesine gelmesidir. Saçlarınızı boyamadan önce alın, yüz ve boyun bölgesine vazelin sürün saç boyasının leke bırakmadığını göreceksiniz.

Vazelin Zararları Nelerdir

Neredeyse hayatımızın her alanında kullandığımız vazelin yan etkileri olmamasına rağmen çok sık ve fazla doda kullanılması bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer vazelini yüzünüze çok sürerseniz ilk olarak gözenekler tıkanacak toz ve kirler vazeline yapışacaktır. Bunun sonucunda ise sivilce oluşur. Çok sık vazelin kullanmak cildin daha erken yaşlanmasına neden olur.

Her gün  vazelin kullanmak yerine gerçekten ihtiyacınız olduğunda az miktarda kullanırsanız asla bir zararı olmayacaktır. Yapılan bilimsel  araştırmalarda vazelinin zararı olmadığı bilinmektedir. Zararı olmamasına karşın kesinlikle gözlerinizin içerisine kaçmamalı ve yağlı cilt tipine sahip bireyler yüzüne sürmemelidir. Kirpik yada kaş için vazelin kullandığınızda gözünüze kaçarsa tahriş olur hemen bol ise durulan vazelin göze kaçarsa gözde tahriş ve kızarıklık görülmektedir.

Vazelin yemek asla doğru bir hareket değildir. Dudaklarınıza yada dişinize vazelin sürdüğünüzde kesinlikle yutmayınız. Vazelin asla ağız içine sürülmez. Vazelin içeren pek çok krem bulunmaktadır içeriğinde bitki özleri ve vitaminler olan vazelin kremleri alarak kullanabilirsiniz. Piyasada pek çok vazelin markası bulunmaktadır. Vazelin kullananlar en iyi vazelin markası ile etkili cilt bakımı yapmaktadır. Değişik isimle ve marka olarak satılan vazelin fiyatı çok değişiklik göstermektedir neredeyse her yerde satılan vazelin fiyatı eczanelerde 3 ile 50 tl arasında fiyatlara satılmaktadır. İster kiloluk vazelin istersiniz küçük vazelin alın ama mutlaka evinizde vazelin bulundurun.

Umarım sizlerin için derlediğim vazelin faydaları nelerdir yazısını beğenirsiniz. Sizlerde konu hakkında görüş, öneri ve sorularınızı bize sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.