Sarımsak Yutmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir

Sarımsak Yutmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir

Sarımsak Yutmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir Pek çok aminoasitin yanı sıra A, çinko, B1 ve C vitaminleri açısından da oldukça zengin bir besin olarak sarımsak; Alliaceae ailesinin bir üyesi olarak, başta en sevdiğimiz yemeklerden biri olan mantının yanı sıra imambayıldı, köfte, turşu vb. yöresel lezzetlerimize eşsiz bir tat katıyor.

Soğan ve pırasa ile akraba olan sarımsak; yemeklerimizi tatlandırmanın yanı sıra sağlığımıza sunduğu katkılar sayesinde mutlaka tüketmemiz gereken son derece sağlıklı bir besin olma özelliği taşıyor.

Ülkemizde daha çok Kastamonu Taşköprü’de yetiştirilen bu harika bitki türü; ilaç fabrikalarında ise antibiyotik üretiminde kullanılıyor.

Raf ömrü oldukça uzun bir soğanlı bitki türü olan sarımsak, doğal bir antibiyotik olduğundan düzenli olarak tüketildiğinde çoğu hastalığımıza adeta şifa oluyor.

Sarımsağın faydaları başlıklı bu yazımızda bu şifa dolu besinin hem genel hem de ruhsal sağlımıza olumlu etkilerinden bahsetmek istiyoruz.

Şayet, ağızda kötü bir kokuya neden olduğu gerekçesiyle sarımsak tüketmekten hoşlanmıyorsanız; bir an önce sarımsağa olan bu bakış açınızı değiştirmenizi ve yemeklerinize bol miktarda bu bitkiden eklemenizi öneriyoruz.

İşte, sarımsağın faydalarına dair bilmeniz gereken o ayrıntılar:

 Sarımsağın Yararları Nelerdir

Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen sarımsak neye iyi gelir hakkında sizlere bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağım. İşte sarımsağın yararları

 • Doğal bir antibiyotik olarak bağışıklığımızı güçlendiriyor

İlaç üretiminde kullanılan sarımsak, etkili bir antibiyotik olarak bağışıklığımızı yani hastalıklara karşı vücut direncimizi güçlendiriyor.

Günde yalnızca bir diş sarımsak tüketimi bile grip, nezle vb. üst solunum yolu enfeksiyonlarına, yüksek tansiyona hatta kansere bile yakalanma olasılığımızı ciddi ölçüde düşürüyor.

 • Yüksek tansiyonu düşürüp, dengeliyor

Damar açıcı ve gevşetici bir özelliği bulunan sarımsak; damarlarımızı genişleterek, arterlerin kanı daha hızlı bir şekilde taşıyabilmesine olanak tanıyor.

Oksijen ve besinlerin kan aracılığıyla organlara ve kalbimize iletimini kolaylaştırarak, kan basıncını düşürüp, dengeliyor. Yani yüksek tansiyona son derece iyi geliyor.

 • Kalp ve damar sağlığını gözetiyor

Sarımsağın damar açıcı ve gevşetici özelliği kalp ve damar sağlığını gözetmesine de yardımcı oluyor.

Sarımsak tüketimiyle gevşeyen damarlar, oksijen ve besinleri bol miktarda kalbimize ve diğer organlarımıza ulaştırıyor. Böylelikle damar duvarlarına artık maddelerin ve zararlıların birikmesini engellemiş oluyor. Yani damar sertleşmesi ve damar tıkanıklığına maruz kalma olasılığımızı azaltıyor.

Damar sertleşmesi, damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felçten korunmak için kalp dostu bir besin olan sarımsağı mutlaka düzenli olarak tüketmenizi öneriyoruz.

 • Kötü kolesterolü düşürüyor

Kandaki LDL yani kötü kolesterol seviyelerini düşürerek, dengeleyen sarımsak, iyi kolesterol seviyelerini ise tam tersine yükseltiyor.

Bu yüzden yüksek kolesterol riski altında olan hastalara doktorlar tarafından düzenli olarak sarımsak tüketmeleri ve yemeklerine sarımsak eklemeleri öneriliyor.

 • Sigaranın etkilerini azaltıyor

Akciğer kanseri, damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi ölümcül hastalıklara neden olan sigaranın etkilerini yavaşlatan sarımsak; kanımızı ve organlarımızı sigaraya karşı koruyor.

Şayet bu kötü alışkanlığınızı tüm denemelerinize rağmen bir türlü bırakamıyorsanız, en azından sigaradan korunmak adına günde bir iki diş sarımsak çiğnemenizi öneriyoruz.

 • Diyabeti tedavi ediyor

Kan şekerini dengeleyerek, insülin direncini kırmanıza katkıda bulunan sarımsak, böylelikle diyabeti doğal bir şekilde iyileştiriyor.

Diyabetten korunmak ya da hastalık semptomlarını hafifletmek için her gün bir diş sarımsak çiğnemeyi deneyebilirsiniz.

 • Sindirim sistemi sağlığımızı olumlu yönde etkiliyor

Doğal probiyotik etkisi ile midemizde ve bağırsaklarımızda biriken zararlı bakterileri yok eden sarımsağın faydaları arasında sindirim sistemimizi hızlandırması da bulunuyor.

Mide ve bağırsaklarımızda yararlı bakterilerin sayısını arttırarak, besinleri daha kolay bir şekilde sindirilebilmemizi sağlıyor.

Yani kabızlık, mide şişkinliği, karın ağrısı, ishal gibi sindirim sistemimize dair sağlık sorunlarına karşı koruma sunuyor.

 • Beynimizi koruyor

Beyin hücrelerimizi serbest radikallere karşı koruyan sarımsak; Alzheimer ve Parkinson gibi sinir sistemi rahatsızlıklarını tedavi ediyor.

Aynı zamanda beyin sağlığımızı güçlendirerek, odaklanamama ve hatırlayamama gibi durumlarla yüzleşmekten bizleri kurtarıyor.

 • Cinsel performansı arttırıyor

Afrodizyak etki gösteren sarımsak, böylelikle cinsel gücümüzü ve performansımızı arttırıyor.

Damarları gevşetip, genişlettiği için erkeklerde peniste kan akışının yavaşlamasının yol açtığı erekte olamama ve erken boşalma sorunlarını tedavi ediyor.

 • Depresyonu önlüyor

Merkezi sinir sistemi sağlığını gözeten sarımsağın faydaları arasında strese iyi gelmesi, ruh sağlığımızı olumlu bir şekilde etkileyerek, depresyon, anksiyete ve panik atağı tedavi etmesi de bulunuyor.

 • İştahı açıyor

İştahımızı açarak, yediğimiz besinlerden daha fazla tat ve keyif almamızı sağlayan sarımsağı kilo almak adına tüketebilirsiniz.

 • Kansere yakalanmamızı engelliyor

Yumurtalık, meme, prostat, mide, böbrek, kalın bağırsak kanserleri gibi ölümcül rahatsızlıklara karşı bizleri koruyor.

Özellikle düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerin mide kanserine yakalanma ihtimalleri tüketmeyenlere nazaran en az %50 oranında düşüyor.

Sarımsağın Cilde Faydaları

 • İltihaplanmaya iyi geliyor

Harika bir ödem söktürücü olarak bilinen sarımsak; güçlü bir antibiyotik, antimikrobiyal olmanın yanı sıra ideal bir antiinflamatuar olarak, vücudumuzdaki yangıyı gideriyor.

Vücudumuzdaki iltihaplanmayı tedavi etmenin yanı sıra vücudumuzu ve kanımızı temizliyor.

Vücudumuzdaki bakteri ve mikropları öldürerek, enfeksiyonla ve enfeksiyona yol açan etmenlerle mücadele ediyor.

 • Cilt yaşlanmasını geciktiriyor

Vitamin, mineral ve aminoasit deposu olarak kabul edilen sarımsak; anti-aging etkisi ile cildimizi erken yaşlanma belirtilerine karşı koruyor.

Cildimizin yaşlanmasını geciktirdiğinden erken yaşlarda cildimizde kırışıklıklar ile yüzleşmemizi önlüyor.

Aynı zamanda cildimizi güzelleştirerek, daha gergin ve sıkı bir cilde kavuşabilmemize öncülük ediyor.

 • Yaraları iyileştiriyor

Anti bakteriyel, antimikrobiyal ve antiinflamatuar etkisi sarımsağın yaraların tedavisinde kullanılmasını sağlıyor.

Yaraların üzerine direk olarak sürülen sarımsak; enfeksiyonun geniş alanlara yayılmasını durdurarak, yaraları iyileştiriyor.

Açık yaraların mikrop ve bakteri kaparak, daha da kötüleşmesinin önüne geçiyor.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir

Sarımsağın faydalarını öğrenmek istiyorum diyorsanız sizlere sarımsağın bilinmeyen faydaları nelerdir sorusuna cevap vermek istiyorum.

 • İçeriğindeki C vitamini sayesinde demirin vücudumuz tarafından emilimini arttırıyor.
 • Akne ve sivilcelerin üzerine sürüldüğünde iltihabı gideriyor. Cildimizi akne ve sivilcelerden arındırarak, güzelleştiriyor.
 • Kan pıhtılaşmasını önlediğinden damar tıkanıklığına bağlı inme, kalp krizi riskini azaltıyor.
 • Bağırsak parazitlerini öldürerek, bağırsaklarımızı temizliyor.
 • Vücudumuzu ve cildimizi bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlarından koruyor.
 • Kemiklerimizi güçlendirerek, kemik erimesini önlüyor.
 • İdrar yolu ve böbrek sağlığına dair hastalıklardan korunma sağlıyor.
 • Karaciğer yağlanmasını önleyerek, tedavi ediyor.
 • Kulak iltihaplanmasına iyi geliyor.
 • Diş ağrılarını hafifletiyor.
 • Bronşit, faranşit, larenjit gibi solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı oluyor.
 • Balgam ve idrarı söküyor.

Kimler Sarımsak Tüketmeli?

Sağlıklı bireylerin hastalıklardan korunmak adına tüketmeleri gereken sarımsak, bazı hastalıkların tedavisinde üstün bir başarı gösteriyor.

Şayet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol hastasıysanız; sizde damar tıkanıklığı ya da damar sertleşmesi mevcutsa, doktor tarafından size bronşit, taşikardi teşhisi konulduysa, ayaklarınızda mantar varsa, kas tutulmaları ve kas romatizmasından şikayetçiyseniz; düzenli olarak sarımsak tüketmenizi öneriyoruz.

Sarımsağın Zararları

Tüm besinlerin tüketiminde olduğu gibi bu besinin de aşırı tüketimi birtakım yan etkilere yol açabiliyor.

Mide ağrısı ve cilt kaşıntıları, baş ağrısı ve halsizlik; aşırı tüketimin neden olduğu en yaygın yan etkiler arasında bulunuyor.

UYARI: Herhangi bir kan inceltici ilaç kullanıyorsanız; düzenli ya da aşırı sarımsak tüketimi bu ilaçlarla etkileşime girebileceğinden aşırı tüketimden kaçınmalısınız.

Sarımsak Yutmanın Faydaları

Çiğ sarımsak yutmak sağlığa oldukça faydalıdır. Çiğ sarımsak yutmak mikroorganizmalar üzerinde etki göstererek antibiyotik etki göstermesini sağlar. İşte sarımsak yutmanın faydaları;

 • Kışın grip ve nezle olayı önler
 • Astım, romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir
 • Ses kısıklığı ve öksürüğe iyi gelir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Terlemeye yardımcı olur
 • Kötü kolesterolü düzenler
 • Damar tıkanıklığına iyi gelir
 • Tansiyon düşürücü etkisi vardır

Bu yazımızda kısaca sarımsağın faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Sizler de yemeklerinizde bol bol sarımsak kullanarak ya da her gün bir diş sarımsak tüketerek, bu mucizevi besinin faydalarından en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.