Multivitamin Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Tavsiyesi ve Öneriler

Multivitamin Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Tavsiyesi ve Öneriler

Multivitamin Nedir? Ne İşe Yarar? Çeşitleri Tavsiyesi ve Öneriler: Düzenli ve dengeli beslenmek adına aldığımız pek çok önleme ve gün içerisinde tükettiğimiz besinlere gösterdiğimiz maksimum özene rağmen zaman zaman vitamin ve mineral eksikliği ile karşılaşabiliyoruz.

Yoğun iş temposunun hayatımızda egemenliğini ilan ettiği modern dünyada bazı günler maalesef ki çok sıkı çalışmak zorunda kalıyor, bu yüzden de yediklerimize ve içtiklerimize yeterince özen gösteremiyoruz.

Öyle ki kimi zaman akşam saatlerinde eve yorgun vardığımızda yemek yapmak bizim için tam bir işkenceye dönüştüğü için hazırlaması daha kolay olan, pratik ancak vitamin ve mineraller açısından hiç de zengin olmayan gıdalara yönelebiliyoruz.

Fast-food tarzı besinler, sabah kahvaltılarında tüketimiz poğaça, simit ve börek derken, genellikle karbonhidrat ağırlıklı beslendiğimiz günlerde vücudumuzda pek çok vitamin  ve mineral eksikliği ile karşılaşmak zorunda kalabiliyoruz.

Multivitaminlerin, gıda takviyelerinin, protein tozlarının dünya genelinde sıklıkla kullanıldığı bu günlerde maalesef ki ülkemizde gıda takviyesi kullanımına pek de sıcak bakılmıyor. Hatta pek çok kişi vitamin ve gıda takviyelerinin tam olarak ne işe yaradığını bile bilmiyor.

Gıda takviyelerinin yalnızca reklamlarda gördüğümüz ürünlerle sınırlı olduğunu düşünenlerimiz bu ürünlerin daha çok zayıflamak amacıyla ya da kas geliştirmek için fitness vb. sporlara gidenler tarafından kullanıldığını düşünüyor.

Oysaki Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın çoğu ülkesinde bireyler; günlük vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sıklıkla vitamin takviyeleri kullanıyor.

A, B, C, D, E vitamini gibi birden çok hatta onlarca vitamini içeren multivitaminler ise içeriğindeki farklı vitamin ve mineraller sayesinde vitamin ve mineral eksikliği ile karşılaşmamızı önlüyor.

Vitamin eksikliğine yakalanmaktan korunmak adına belirli aralıklarla kullanabileceğiniz multivitaminler sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir; vitamin eksikliğinin neden olabileceği hastalıklardan korunabilir; kendinizi daha güçlü, dinamik ve enerjik hissedebilirsiniz.

Fiziksel sağlığınızın yanı sıra ruhsal ve bedensel sağlığınızı gözetmek adına da multivitamin kullanımını bir alışkanlık haline getirmenizi öneriyorum.

Bu yazımda kısaca multivitamin nedir? Ne işe yarar? En iyi multivitamin hangisidir? vb. multivitaminlere dair merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamaya çalışacağım.

Multivitamin Nedir?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmemiz adına vitamin ve mineraller açısından zengin besinler tüketmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Lakin günlük tükettiğimiz besinlerin vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayıp karşılamadığını büyük bir kısmımız bilmiyoruz.

Düzenli ve dengeli beslenmek için çok çaba sarf etsek bile günümüzde tükettiğimiz gıdalarda pek çok katkı maddesinin bulunması, ürünlerin genetik yapılarının değiştirilmesi yani GDO’lu yiyecekler tüketmemiz; sağlığımızı korumak bir yana hastalıklara yakalanmamıza yol açıyorlar.

Bu noktada besinlerle alamadığımız vitaminleri multivitaminler kullanarak vücudumuza kazandırmamız yani bağışıklığımızı ve vücut direncimizi güçlendirmemiz gerekiyor.

Pek çok gıda takviyesi satışı gerçekleştiren güvenilir markalar tarafından imal edilen multivitaminler; genellikle 50-60 vitamin ve besin karışımından oluşan, bitkisel gıdalar, antioksidanlar, biyoflavonoidler içeren vitamin takviyeleri olma özelliği taşıyorlar.

Diğer vitaminlerden farklı olarak, multivitaminlerde birden çok vitamin tek bir kapsüle sıkıştırılıyor.

Düzenli olarak kullanıldıklarında vücudumuzdaki vitamin eksikliğini gideren multivitaminler; tekrar vitamin eksikliği ile karşılaşmamızı da önlüyorlar.

Multivitamin Ne İşe Yarar?

Temel görevi vücudumuzdaki eksik besinleri tamamlamak olan multivitaminlerin sağlığımıza sunduğu diğer katkıları yani multivitaminlerin faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, grip, nezle gibi ufak hastalıklardan tutun da kanser gibi daha ciddi hastalıklara kadar bizi hastalıklara karşı koruyorlar.
  • Enerji ihtiyacımızın karşılanması aşamasında vücudumuz tarafından kullanıldıkları için sindirim sistemimizin ve metabolizmamızın daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyorlar.
  • Kas ve kemik sağlığımızı koruyarak, kas ve kemik erimesi, kas deformasyonu, kas ağrısı vb. hastalıklarla karşılaşmamızı önlüyorlar.
  • Kansızlıkla mücadele ederek, kan oluşum sürecinde görev alıyorlar.
  • Kış aylarında kullanıldıklarında üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı bizleri koruyor.

 

Kısacası multivitaminler; beyin, merkezi sinir sistemi, bağırsak, sindirim sağlığımızı yani genel sağlığımızı pek çok açıdan gözetiyorlar.

 

Multivitamin Çeşitleri:

Günümüzde bu ürünler, pek çok marka tarafından satışa sunuluyor. Bu durum da farklı alternatifler içerisinden hangisini satın almamız gerektiği konusunda kararsızlık yaşamamıza yol açabiliyor.

Multivitaminler; genellikle kadınlar, erkekler ve çocuklar için multivitamin olacak şekilde 3 farklı sınıfta satışa sunuluyor. Erkek, kadın ve çocukların günlük ihtiyacı olan vitamin, mineral ve diğer besin element değerleri farklı olduğundan multivitaminlerde böyle bir ayrıma rastlıyoruz.

Hemen hemen tüm multivitaminlerde A, D, B12, B vitamin grupları, C vitamini yer alsa da ürünlerde kullanılan mineraller ve diğer besin elementleri markadan markaya değişiklik gösterebiliyor.

Bu yüzden ürün satın almadan önce mutlaka ürünün içeriğini okumalısınız. Özellikle kış aylarında içeriğinde D vitamini bulunan ürünlere öncelik vermelisiniz.

UYARI: Ülkemizde yaygın görülen D vitamini eksikliği; özellikle kadınlarda kilo alımının en önemli nedenleri arasında bulunuyor. Kış aylarında kilo almamızı kolaylaştıran D vitamini eksikliği, ilerlediğinde kas ağrılarına, saç dökülmelerine, yorgunluk ve halsizlik vb. pek çok semptoma yol açıyor.

D vitamininin büyük bölümünün güneş ışınlarından vücuda alınması, kış aylarında bu vitamin eksikliği ile karşılaşmamızı kolaylaştırıyor.

Daha çok portakal, mandalina gibi meyvelerden aldığımız C vitamini eksikliği ise saç dökülmelerinin, tırnak kırılmalarının bir diğer önemli nedeni olarak ön plana çıkıyor.

Bu yüzden kış aylarında daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak adına D ve C vitaminini birlikte içeren multivitaminleri tercih etmelisiniz.

En İyi Multivitamin Hangisi?

Piyasada onlarca hatta yüzlerce multivitamin markası olsa da hepsi aynı içeriğe ve etkiye sahip olmuyor.

Bazı illegal sitelerde ise ucuz fiyatlara sahte ürünler satılıyor. Ölümle dahi sonuçlanabilecek ciddi komplikasyonlara maruz kalmamak adına bu tarz sitelerden ürün almaktan mutlaka kaçınmalısınız.

Bu zamana kadar kullandığım, kendi deneyimlerimden yola çıkarak sizlere önermek istediğim en iyi multivitamin markalarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabilirim:

  • Forever Daily

60 tabletler içeren minik şişelerde sunulan bu ürün, bir dünya markası olan ve Nobel ödüllü Forever Living Products’ın en çok satan ürünleri arasında bulunuyor.

Molekül teknolojisi kullanılarak hazırlanan bu ürün, tam tamına 55 adet farklı besin karışımı içeriyor. Bu besinler arasında en temel vitaminlerin yanı sıra mineraller ve bitkisel gıdalar da yer alıyor.

Ürünü yalnızca 1 hafta bile kullandığınızda kendinizi daha enerjik, daha hareketli ve canlı hissetmeye başlıyorsunuz.

Listemin ilk sırasında yer alan bu ürünü henüz denemediyseniz, mutlaka denemenizi öneriyorum.

  • Solgar VM-75

Forever Living Products ve Solgar ürünlerini uzun yıllardır kullanan biri olarak, bu ürünün Forever Daily ile kapıştığını ve listeyi onunla paylaştığını söyleyebilirim.

Vitaminlerin 75 mg dozlarda kullanıldığı ürün; hiçbir şekilde soya ve süt ürünü içermediğinden, soya ve süt ürünlerine alerjisi olan kişiler ve vejetaryenler tarafından da kullanılabiliyor.

30 tabletler içeren şişelerde sunulan ürün; 75 TL gibi bir fiyata satılıyor.

Kaliteli, verdiğiniz parayı sonuna kadar hak eden, 1 ayın sonunda kendinizi yenilenmiş ve canlanmış hissetmenizi sağlayacak bir vitamin arayışındaysanız, üstüne üstelik bir de vegan ya da vejetaryenseniz Solgar’ın sizin için birebir olduğunu söyleyebilirim.

  • Herbalife Multivitamin

A,C, D, E gibi temel vitaminlerin yanı sıra kalsiyum, magnezyum, demir, çinko gibi önemli mineralleri,  zencefil, rezene tohumu, alıç gibi bitki özlerini içeren Herbalife multivitamin; kullanabileceğiniz en kaliteli multivitaminler listemizin 3. sırasında bulunuyor.

Yukarıda bahsettiğim 3 multivitamini de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.  Bu ürünlerin tek dezavantajlarının yüksek fiyatları olduğu pek çok forum ve blogda belirtilse de bunun bir dezavantaj olduğuna inanmıyorum.

Sonuçta sağlığa yapılan yatırımın en önemli yatırımımız olduğunu asla unutmamamız gerekiyor. Öyle ki sağlığımızı bir kez kaybettiğimizde iş verimimiz de düştüğünden maddi kayıplarla da karşılaşmak zorunda kalıyoruz.

Bu yüzden zamanında önlem alarak, ileride maddi kayıplarla karşılaşmaktan,  daha ciddi hastalıklara yakalanarak, sağlığınıza daha da çok para harcamaktan korunabilirsiniz.

Multivitamin Tavsiyesi

Sizlere ne çok tercih edilen multivitamin tavsiyesi ve vermeye çalıştım. Multivitamin tavsiyesi ve önerisi hakkında kafanız kararsız iseniz mutlaka doktorunuza danışacak multivitamin önerisi alabilirsiniz.

Bu yazımda kısaca multivitaminlerin faydalarından bahsetmek istedim. Daha önce herhangi bir gıda ya da vitamin takviyesi kullanmadıysanız; umarım bu yazımdan sonra vitamin takviyelerine bakış açınızı değiştirir ve en kısa sürede bahsettiğim markaların ürünlerinden kullanmaya başlarsınız.

Her daim sağlıkla ve mutlulukla kalmanız dileğimle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet Yardım Başvurusu