Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlığa Kesin Çözüm

Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlığa Kesin Çözüm

Kabızlık Nasıl Geçer? Kabızlığa Kesin Çözüm Genç, yaşlı ya da kadın-erkek fark etmeksizin toplumda yaygın görülen bir sağlık sorunu olan kabızlık, zaman zaman hepimizin karşılaştığı bir sindirim-bağırsak sorunu olsa da bazen kronik bir hale gelerek, bizi ciddi anlamda rahatsız edebiliyor.

Kabızlığın kronik bir boyuta dönüşmesi durumunda vakit kaybetmeksizin bir doktora görünmemiz, doktor tarafından reçete edilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmamız gerekiyor.

Kabızlığın ardında bazen gastrit, reflü, ülser gibi başka bir sağlık sorunu bulunabildiğinden, kabızlığa tam anlamıyla bir çözüm bulabilmemiz için doktor muayenesinden geçmemiz son derece önem arz ediyor. Bazen kabızlığın arkasında huzursuz bağırsak sendromu, stres gibi hiç aklımıza gelmeyecek olan sağlık sorunları da yer alabiliyor.

Kabızlık nasıl giderilir? başlıklı bu yazımızda kabızlık nasıl geçer? Kabızlığa iyi gelen şifalı yiyecekler nelerdir? sorularını yanıtlamak, şifalı bitkiler konusunda uzman olan İbrahim Saraçoğlu kabızlık kürlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

Kabızlık Nasıl Geçer Evde

Pek çok bitkisel kür tarifi ile çoğu sağlık sorunumuza kalıcı çözümler sunan prof İbrahim Saraçoğlu’nun kabızlığa iyi gelen kür tariflerini hemen deneyerek, kısa sürede etkili bir sonuç elde edebilirsiniz.

Kabızlığa iyi gelen kür tarifi İbrahim Saraçoğlu

Malzemeler:

 • 5-6 adet narenciye yaprağı(portakal ya da mandalina vb.)
 • 1 su bardağı su

Hazırlanışı:

Bir çaydanlığa koyduğunuz bir su bardağı steril suyun içine 5-6 adet narenciye yaprağını ilave edin. Çayı 10 dakika boyunca kaynatın. Ardından ocaktan indirin. Çay ılıdığında çayı tüketin. Elde ettiğiniz bu kürü sabah kahvaltılarından en az bir saat önce aç karnınıza için. 4 gün boyunca bu kürü günde bir kez olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Kabızlığa iyi gelen çorba tarifi İbrahim Saraçoğlu

Kabızlık nasıl giderilir? sorusuna yanıt olarak gösterebileceğimiz bu çorba tarifi, hem besleyici hem de bağırsakları rahatlatıcı bir çorba olarak ön plana çıkıyor.

Kabızlığa harika bir alternatif çözüm olarak, bu çorbayı tüketebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 kilo arpa
 • Kabak, pırasa, ıspanak
 • Kereviz sapı

Hazırlanışı:

Arpayı üstünü örtecek şekilde bir önceki gece suda bekletin. Ertesi gün arpayı haşlayın. Tencereye arpayı koyduktan sonra içerisine göz kararı diğer sebzelerden de ilave edin. Karışım, çorba kıvamına gelene dek ocakta kaynatın.
Şikayetlerinizden kurtulana dek bu çorbayı her sabah aç karnınıza için.

Kabızlığı geçiren pırasa yemeği İbrahim Saraçoğlu

Bağırsak dostu bir sebze olan pırasa, bağırsaklarımızı temizlemenin yanı sıra sindirim sistemimizin daha aktif ve hızlı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunuyor.

Kabızlık nasıl giderilir? İbrahim Saraçoğlu önerisine göre kabızlıktan kurtulmak isteyenlerin pırasa yemeğine hiçbir şekilde pirinç eklememeleri ve zeytinyağlı pırasa yemeğini haftada en az dört sefer tüketmeleri gerekiyor.

Kabızlığa Anında Çözüm

Evde kabızlığa anında çözüm arayanlar için bazı etkili yöntemleri sizinle paylaşmak istiyorum. Kabızlık nasıl geçer, kabızlığa kesin çözüm ve kabızlığa anında çözüm için sizlere vereceğim tarifleri deneyebilirsiniz.

Kabızlığa anında çözüm kahve

Kahve sindirim sistemini çalıştırdığı için kahve tüketmek kabızlığı önlemek ve hızlı şekilde geçirmek için etkilidir. Kabızlığı tedavi eden kahve aynı şekilde kabız olmayı da önler.

Kabızlığa anında çözüm zeytinyağı

Kabızlıktan kurtulmak için en iyi yöntemlerden biride zeytinyağı tüketmektir. Sabah uyandığınızda 1 yemek kaşığı zeytinyağı için ve 2 saat boyunca su tüketmeyin.

Bir diğer yöntem ise bir yemek kaşığı zeytin yağına 3 damla limon suyu ekleyin ve için kabızlığı hızlı şekilde geçirdiğini göreceksiniz.

Kabızlık Nasıl Giderilir? Doğal Yöntemler

İbrahim Saraçoğlu’nun kabızlığa doğal çözüm önerilerini dikkate alarak, kabızlık şikayetlerinizde hafifleme elde edebilirsiniz.

İşte, kabızlıkla savaşmak adına yapmanız gerekenler:

 • Gün içerisinde en az 2 litre olacak şekilde, bol miktarda su tüketin.
 • Sık sık posalı ve lifli besinler tüketmeye özen gösterin.
 • Beyaz ekmek yerine bağırsakları hareketlendiren kepek ekmeği tüketin.
 • Zeytinyağı bağırsakların çalışmasını uyardığından zeytinyağlı yemeklere diyetinizde sıklıkla yer verin.
 • Kabızlıkla mücadelede keçi boynuzundan yararlanın.
 • Yetersiz sıvı alımı, kabızlığın en önemli nedenlerinden biri olduğundan sıvı alımınızı arttırın. Örneğin, her gün öğünlerinize çorba ile başlamanız, bu noktada size yardımcı olabilir.
 • Hareketli bir yaşam tarzı sürmeye çalışın. En azından günde en az 30 dakika boyunca yürüyün.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Sık sık kabızlıkla yüzleşmek zorunda kalıyorsanız, bunun nedeni öğünlerinizde kabızlığı tetikleyen, sindirim sistemi ve bağırsakların çalışmasını olumsuz bir şekilde etkileyen besinler tüketmeniz olabilir.

Fast-food tarzı yiyecekleri, işlenmiş gıdaları, patates cipsini, konserve besinleri; kabızlığa neden olan yiyeceklere örnek olarak gösterebiliriz.

UYARI: Kan grubunuza uygun bir beslenme tarzı benimsememiş olmanız da kabızlık şikayetlerinizi arttırabilir. Örneğin, kan grubunuz A Rh+ ise yağlı et tüketimini mümkün olduğunca sınırlandırmalı, daha çok sebze ve meyve tüketimine yönelmelisiniz. Aksi halde sürekli et tüketimine bağlı olarak kronik kabızlıkla savaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Öğünlerinizde kabızlığa iyi gelen besinlere sıklıkla yer vererek, kabızlıkla mücadele edebilirsiniz.
Kabızlık nasıl giderilir? İbrahim Saraçoğlu önerilerini sizlerle paylaştıktan sonra kabızlığa iyi gelen besinler listemiz ile yazımıza devam edebiliriz:

Kabızlık Nasıl Geçer Hemen Evde

Kabızlığı evde hemen geçirmek için mutlaka kabızlığa sebep olan gıdaları tüketmemelisiniz. Bol bol su tüketmek, yoğurt ve zeytin yağı kabızlığı hızlı şekilde geçirmek için etkilidir.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir?

Kabızlığa anında çözüm arayanlar için etkili yöntemlerden biride kabızlığa iyi gelen yiyecekler ve besinler tüketmektedir.

Lahana:

Hazmı kolaylaştıran lahana, lif oranı yüksek olan bir besin olarak, kabızlığı önlüyor. Lahana yapraklarının sıkılmasıyla elde edilen lahana suyu, sabahları aç karna tüketildiğinde bağırsakları rahatlatıyor.

Lahananın bu özelliğinden yararlanmak için 10 adet lahana yaprağını öncelikle kaynatın. Ardından suyunu süzün ve ılımaya bırakın. Bu suyu gün içerisinde 2-3 seferi aşmayacak şekilde öğünlerden yarım saat önce aç karnınıza için.

İncir:

Kabızlık nasıl giderilir? İbrahim Saraçoğlu önerilerinden biri olan, adeta şifa dolu bir meyve olan incir, yüksek lifli bir meyve olarak, bağırsaklarımızı zararlı atıklardan yani toksinlerden arındırıyor.

Aç karna sabahları tüketilen incir suyu, gününüzün daha rahat bir şekilde geçmesine olanak tanıyor.

Kabızlığı gideren incir suyunu hazırlamak için kuru incirleri bir gece öncesinde suda bekletin. Ertesi gün incirleri aç karnınıza tüketin ve incir suyunu için.

Kürü haftada 2-3 gün olacak şekilde uygulayın. Şayet sizde tip1 ya da tip2 diyabet söz konusuysa bu kürü uygulamaktan kaçının!

Kayısı

Kabızlığa doğal çözümler listemizde yer alan bir diğer meyve olan kayısı, yemeklerden sonra tüketildiğinde yediğimiz besinlerin daha kolay bir şekilde sindirilmesini sağlıyor.

Lakin diyare riski ile karşılaşmamak adına yaş incir tüketiminde aşırıya kaçmamanız gerekiyor. Tıpkı yaş kayısı gibi kuru kayısı da kabızlığa oldukça iyi geliyor. Kayısı ile kabızlığı gidermek adına 4-5 adet kayısı tüketimi çoğu zaman yeterli oluyor.

Kabızlığa iyi gelen kayısı kürünü hazırlamak için beş adet kuru kayısıyı sıcak suda 1-2 saatliğine bekletin.
Akşam yatmadan önce bu kayısıları tüketin. 3 hafta boyunca bu kürü tekrarlayın.

Kabızlığa Ne İyi Gelir Bitkisel Çözümler

Kabızlığa iyi gelen yöntemlerden biride bitkisel önerilerdir. Özellikle bitki çayları kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir.  Kabızlıktan kurtulmak için sizlere verdiğimiz bitkisel yöntemleri deneyerek kesin sonuç elde edebilirsiniz.

Kabızlığa İyi Gelen Diğer Besinler

 • Sinameki çayı
 • Üzüm
 • Erik
 • Elma
 • Ispanak
 • Hurma
 • Portakal
 • Çilek
 • Papaya
 • Brokoli
 • Havuç
 • Karnabahar
 • Kabak
 • Esmer pirinç
 • Tam tahıllar
 • Badem yağı

Bu yazımızda kısaca kabızlık nasıl giderilir? İbrahim Saraçoğlu kür tariflerini sizlerle paylaşmaya, kabızlıkla karşılaşmamak adına alabileceğiniz önlemlere değinmeye çalıştık.

Yukarıda sizlerin bilgisine sunduğumuz önerilerimizi dikkate aldığınız takdirde sizler de kabızlık şikayetlerinizde azalma ile karşılaşabilirsiniz.

Aldığınız tüm önlemlere rağmen kabızlıktan bir türlü kurtulamazsanız, bir doktora görünmeyi de ihmal etmemelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.