Acı Biber Yağının Faydaları, Acı Biber Yağı Ne İşe Yarar?

Acı Biber Yağının Faydaları, Acı Biber Yağı Ne İşe Yarar?

Acı biber yağı yemeklerde sıklıkla kullandığımız acı biberden elde edilir. Acısını kapsisin adlı etken madden alan acı biber ile yapılan acı biber yağı cilde ve sağlığımıza faydaları bulunmaktadır. Özellikle zayıflamak ve göbek yağlarını eritmek için sıklıkla kullanılmaktadır.

Hazır olarak satın alabileceğiniz gibi evde kolay şekilde kendi acı biber yağınızı yapabilirsiniz.

Acı Biber Yağı Ne İşe Yarar

Acı biber yağı, acı biberden elde edilen bitkisel bir preparattır. Biber, capsicum cinsindeki bitkilerin (tipik olarak kurutulmuş) meyvesidir ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde çeşitli biberler yetiştirilmektedir. Acı biberden elde edilen yağ, güçlü antioksidan ve antienflamatuar etkileri nedeniyle çok çeşitli tıbbi durumlar için kullanılmaktadır.

Acı biber yağı, vücut üzerinde derin bir etkiye sahip aktif bileşen olan kapsaisin bakımından oldukça zengindir. Ayrıca, bu yağda yüksek oranda A ve C vitamini bulunur. Bunlarla beraber içeriğinde bazı önemli antioksidanlar ve faydalı yağ asitleri barındırır.

Sizlere bu yazımızda acı biber yağı nedir, acı biber yağının faydaları, acı biber yağı ile zayıflayanlar ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Acı Biber Yağının Faydaları Nelerdir?

Artrit, sinüs tıkanıklığı, mide-bağırsak sorunları, oksidatif stres, zayıf bir bağışıklık sistemi, maküler dejenerasyon, obezite, yüksek kolesterol, kronik ağrı, alzheimer, demans, sedef hastalığı ve kronik ağrıdan muzdarip kişiler, topikal ve dahili olarak acı biber yağı kullanabilirler.

Acı Biber Yağı Kronik Hastalıkları Önler

Acı biber yağının antioksidan kapasitesi oldukça fazladır. Sağlığa faydalı bir antioksidan bileşik olan yüksek konsantrasyonlu kapsaisin içerir. Bu antioksidan, diğer ilgili bileşiklerle birlikte, vücudun herhangi bir yerinde serbest radikalleri arar ve sağlıklı bir şekilde kontrol eder. Bu durum ayrıca oksidatif stresi azaltır ve kronik hastalık geliştirme riskini düşürür.

Acı Biber Yağı Bağışıklık Sistemini Uyarır

Kapsaisin ayrıca bağışıklık sistemini uyarır. Bu durum, vücudun, beyaz kan hücrelerinin üretimini artırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda bağışıklık sistemini koruyucu bir antioksidan olarak da çalışır. Öksürük, soğuk algınlığı veya tıkanıklık varsa, küçük bir miktar acı biber yağı, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Acı Biber Yağı Mide Sorunlarını Giderir

Bu yağda bulunan antienflamatuar bileşikler, mide rahatsızlıklarını yatıştırır ve bağırsaktaki iltihaplı dokuları yok eder. Pek çok insan baharatlı yiyeceklerin sindirim için kötü olduğunu düşünürken, bu yağdaki kapsaisin ve diğer bileşikler aslında bu koşulları iyileştirebilir, sindirimi uyarır ve bağırsaktaki bakteri ortamını dengeler.

Acı Biber Yağı Sinüs Tıkanıklığını Temizler

Alerjiler veya soğuk algınlığı sonucu sinüslerde tıkanıklıklar olur. Bazı durumlarda sadece acı biber yağı kokusunu solumak sinüsleri temizlemek için yeterlidir ya da sadece küçük bir miktar tüketmek ve hatta burnun altındaki deriye az miktar acı biber yağı sürmek, sinüs tıkanıklarını açacaktır. Bu yağın aromatik bileşikleri bile balgam söktürücü ve temizleyici özelliklere sahiptir.

Acı Biber Yağı Maküler Dejenerasyonu (Gözlerde Sarı Nokta Hastalığı)Önler

Çok fazla miktarda bulunmamasına rağmen, acı biber yağı görme sağlığına büyük bir destek sağlayabilecek bazı A vitamini sunar. A Vitamini bir antioksidan gibi davranır, maküler dejenerasyonunu ve göz kuruluğunu önler. Ayrıca yaş ilerlemesiyle ortaya çıkan katarakt gelişimini de yavaşlatır.

Acı Biber Yağı Ağrıyı Hafifletir

Acı biber yağı analjezik etki için kullanılabilir. Güçlü antienflamatuar özellikleri sayesinde, ağrıları hızla bir şekilde ortadan kaldırabilir.

Acı Biber Yağı Bilişsel Düzeyleri Geliştirir

Çok sayıda yapılan çalışmalar, antioksidan aktivitesinden dolayı, acı biber yağı ile bilişsel seviyelerin artmasını sağlamıştır. Acı biber yağı içeriğindeki yüksek seviyelerde bulunan kapsaisin sayesinde, alzheimer hastalığı, demans ve diğer nörodejeneratif hastalıkların (beyinsel) semptomlarını yavaşlatmaya ve hatta geri çevirmeye yardımcı olabilecek beta-amiloid plak biriktirme miktarını azaltabilir.

Acı Biber Yağı Kanseri önler

Acı biber yağının kanser üzerindeki etkisi üzerine yapılan araştırmalar etkileyici sonuçlar göstermiştir. Kapsaisinin anti- kanserojen etkileri belgelenmiştir. Bunun anlamı, özellikle prostatta, kanserli hücrelerin vücutta yayılmasını ve çoğalmasını yavaşlatmasıdır.

Acı Biber Yağı Cilt İltihabını Azaltır, Sivilce Ve Akneyi Yok Eder

Acı biber yağı ciltteki iltihabı azaltır. Özellikle sivilce ve akneye çok iyi gelmektedir. Ayrıca egzama ve böcek ısırıklarından,  sedef hastalığına, alerjik reaksiyonlara veya kurdeşenlere kadar her rahatsızlıkta, az miktarda acı biber yağı uygulamak rahatsızlığı çabucak giderecektir.

Acı Biber Yağı Nevralji Semptomlarına İyi Gelir

Bu yağın, nevralji olan kişiler için de faydalı olduğu bilinmektedir. Elektrik çarpması gibi hissettiren karakteristik yanma ağrısını hafifletir. Bu yağ, diyabetik nöropati gibi diğer nevralji formlarında da ağrıyı azaltır. Uzmanlar, acı biber yağı içerikli merhemlerin, sinir sistemi ile ilişkili ağrılarda, karıncalanmalarda ve dayanılmaz tahrişlerin azaltılmasında çok etkili olduklarına dair güçlü kanıtlar sunmaktadır.

Acı Biber Yağı Kan Basıncını Düşürür

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, acı biber yağının dolaşım sistemini uyarabildiğini ve ayrıca vücudun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu HDL kolesterol seviyelerini artırabileceğini göstermiştir. Bu durum, kan basıncını düşürmeye ve kardiyovasküler sistemde zorlanmayı önlemeye yardımcı olur. Acı biber yağının besin değeri, esas olarak aktif bileşeni olan kapsaisin içerir, ancak yağ, vücut üzerinde benzer antioksidan etkiye sahip olan kapsaikinoidler olarak bilinen başka ilgili bileşikler de içerir.  Ayrıca orta miktarda C-D-A vitaminleri ve folik asit içerir.

Acı Biber Yağının Antiseptik Özellikleri

Acı biber yağı eski zamanlardan beri çeşitli şifa amaçları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yağın antiseptik özellikleri şunlardır;

  • Anti-enflamatuar bir madde olarak işlev görür ve kısa sürede iltihabı azaltır.
  • Ağrıyan bölgeyi uyuşturan, güçlü bir ağrı kesicidir ve çok iyi bir analjeziktir.
  • Bu yağ, kan şekeri seviyesini düşürebildiği için popüler bir hipoglisemiktir.
  • Daha önce belirtilen gibi çok güçlü bir antioksidandır.
  • Bu yağda kapsaisin içeriği yaklaşık %7’dir.
  • Bu yağ ayrıca capsanthin (paprika oleoresin) ve capsorubin gibi daha küçük miktarlarda olmasına rağmen başka faydalı bileşikler de içerir. Bunlar arasında bulunan capsanthin bileşiği vücutta sağlıklı olan HDL kolesterolünü yükseltme yeteneğine sahiptir.

Acı Biber Yağı Nasıl Kullanılır

Acı biber yağı cilde sürüldüğünde yakıcı etkisi olduğundan kullanırken dikkatli olmak gereklidir. Eğer hassas ve alerjik bir cilt tipine sahip iseniz kesinlikle yağı az miktarda bileklerinizde denemeden yüzünüz sürmemelisiniz.

Yağı zayıflamak ve saç için kullanacaksanız bembari usulü eriterek kullanmalısınız.

Acı Biber Yağı Yüze Sürülür Mü

Cilde sayısız faydası bulunan acı biber yağı yüzünüze sürerken çok dikkatli olmalısınız yakıcı etkisi dolayı ciltte tahrişe neden olabilir. Ayrıca kesinlikle bu yağı ince yapıda olan göz altına ve göz çevresine sakın sürmeyiniz.

Acı Biber Yağının Yan Etkileri

Cilde ve saça sayısız faydası bulunan acı biber yağının yan etkileri ve zararları olduğu unutulmamalıdır. Kötü bir tecrübe yaşamak istemiyorsanız bu yağı kesinlikle dikkatli kullanmalısınız. Bacaklara ve vücuda sürereken aşırıya kaçmamanız gerekmektedir. Yakıcı etkisi ciddi oranda rahatsızlık verebilir.

Acı biber yerken nasıl yanarsanız sürdüğünüz bölgede aynı yanmayı hissedebilirsiniz. Eğer yanık sizi rahatsız ederse zeytinyağı ile inceltip kullanabilirsiniz.

Acı Biber Yağı İçilir Mi

Acı biber yağının tüketilerek içilmesi asla tavsiye edilmez. Genelde cilt yüzeyine sürülerek kullanılır.

Acı Biber Yağı Nasıl Yapılır

Acı biber yağını aktarlardan alabileceğiniz evde kendi doğal bitkisel yağınızı yapabilirsiniz. Yarım litre zeytinyağı içerisine 24 gr kırmızı acı biberi ekleyin ve kapalı bir cam kavanozda güneş görmeyen birde yerde 15 gün kadar bekletin.

Acı Biber Yağı Göbek Eritir Mi

Acı biber yağı zayıflatır mı, acı biber yağı yağları yakar mı, acı biber yağı göbek eritir mi sorusu kilo vermek yağlardan kurtulmak isteyenlerin en sık sorulardan biridir. Acı biber yağının yağ yakıcı özelliği yanında selülit içinde etkili olduğu bilinmektedir.

Kol ve bacaklardaki sarkmalar ve sıkılaşmasını sağlayan bu yağı göbek eritmek için kullanmayı düşünüyorsanız sorunlu bölgeye az miktarda sürmeniz yeterlidir.

Acı Biber Yağı Dudak Dolgunlaştırır Mı

Çok eski dönemlerden beri dudak dolgunlaştırmak için acı biber yağı kullanılmaktadır. Kullandığınız dudak parlatıcısı içerisine 3 yada 4 damla yağ damlatın ve düzenli olarak kullanın. Her uygulamada dudaklarınız dolgunlaştığını göreceksiniz.

Acı Biber Yağı Kullananlar

Acı biber yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda yağın zayıflamak ve kilo vermek için çok etkili olduğunu söylemişlerdir. Zayıflamak için bacaklarına ve göbeklerine sürenler genelde yakıcı etkisini çok sık gördüklerini dile getirmişlerdir.

Bazı kullanıcılar yağı sürdükten sonra streç film ile sarıp yürüyüş yada koşuya çıkarak daha hızlı zayıfladıklarını dile getirmişlerdir.

Sizlere bu yazımızda acı biber yağı hakkında bilgi vermeye çalıştım. Etkili olduğu kadar yan etkileri bulunan bu yağı doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

  1. blank Gülay dedi ki:

    Slmlar bu yagı dudaklara günde kaç kere kullana biliriz herseyin fazlası zara o yüzden merak ettim

Maddi Yardım Bedava İnternet