Menengiç Yağının Faydaları

Menengiç Yağının Faydaları

Menengiç yağının faydaları arasında mantar enfeksiyonlarını öldürmek, kemik sağlığını arttırmak, üst solunum yolu enfeksiyonları tedavi etmek, kan basıncını yönetmek, kanser riskini azaltmak, metabolizmayı kuvvetlendirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, cildi onarmak, nemlendirmek, sivilceyi yok etmek, saçı beslemek, saçkıranı engellemek, ülseri tedavi etmek ve kabızlığı gidermek bulunur.

Menengiç Yağı Nedir?

Menengiç yağı, yabani olarak yetişen menengiç bitkisinin meyvelerinden presleme yöntemi ile elde edilen önemli bir yağdır. Menengiç yağının içeriğinde birçok önemli vitaminler ve faydalı mineraller bulunur. Bu yağda yüksek oranda çinko, potasyum, sodyum ve fosfor vardır. Ayrıca bazı önemli kimyasal bileşikler de taşır.

Menengiç Yağının Faydaları Nelerdir?

Menengiç yağı özellikle de bağırsak ve mide için oldukça fayda sağlar. Sindirim sistemini inanılmaz bir şekilde rahatlatır. Dizanteri, ülser ve uzun süreli diyare (ishal) gibi sorunlara karşı iyi gelir. Bu yağ ayrıca, bağırsaklardaki mukus tabakasına da çok etkili yararları olan bir yağdır. Şimdi menengiç yağının faydaları neler yakından inceleyelim;

  • Menengiç Yağı Kanser Riskini Azaltır Ve Kanser Gelişimini Önler

Menengiç yağının en etkili faydalardan biri de kanseri önlemesidir. Bu önemli yağda, sıvı içerisindeki zararlı serbest radikallerin sağlıklı hücrelere ciddi oranda hasar vermesini engellemeye yardımcı olan ve bu şekilde vücudu bazı önemli kanser türlerinden koruyan önemli antioksidanlar bulunur. Bununla beraber bu yağ, kemoterapi tedavisinin sebep olduğu komplikasyonların üstesinden gelmeye de yardımcı olur. Aynı zamanda bu yağ, tümör büyümesinin gelişimini ve yayılmasını da büyük oranda azaltır.

  • Menengiç Yağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Menengiç yağının, bağışıklık sistemini çok büyük oranda güçlendirdiği yapılan klinik araştırmalarla ispatlanmıştır. Bu faydalar sebebiyle bu yağ, kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya yardımcı olur ve bunun yanı sıra osteoartrit, astım ve epilepsi problemlerini de giderir. Bu önemli yağ, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan yüksek oranda antibakteriyel, antienflamatuar, antifungal ve antiviral özelliklere sahiptir.

  • Menengiç Yağı Olası Enfeksiyonları Engeller

Menengiç yağı, hasar veren patojenlere karşı savaşmaya, vücut ile birlikte cildi de sağlıklı tutmaya yardımcı olan önemli derece antiseptik özelliklere sahiptir. Bu yağ, yalnızca yaraları steril ve enfeksiyondan uzak tutmakla kalmaz aynı zamanda sivilceyi, akneyi, deri döküntülerini, egzama sorunlarını ve diğer cilt problemlerini de giderir. Böcek ısırıklarını, yanıkları, küçük çaplı kesikleri ve diğer olası yaraları tedavi etmek için bir miktar menengiç yağı, seyreltilerek yaraya uygulanır. Bu yara gece boyunca bir bez yardımıyla kapatılmalıdır.

  • Menengiç Yağı Önemli Bir Tonik Ve Diüretik Gibi Çalışır

Menengiç yağının idrar söktürücü etkileri idrara çıkmayı hızlı bir şekilde artırarak vücuttaki fazla tuzun, suyun ve toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Bu önemli özellik, vücudun çok daha etkili bir şekilde çalışmasına olanak sağlar ve ayrıca mide şişkinliği azaltırken, böbreklerin sağlığını da geliştirmeye yardımcı olur. Tonik, vücudun tüm organlarını güçlendirmeye yardımcı olur. Menengiç yağı da tam olarak tonik görevi görür ve özellikle de böbrekler ile idrar yollarını çok daha sağlıklı tutmakta oldukça etkilidir. Bu yağın idrar söktürücü ve tonik özelliklerinden yararlanmak için birkaç damla hindistancevizi yağına aynı oranda menengiç yağı ekleyip karıştırın ve karnın alt kısmına masaj yapın. Bununla beraber 1 bardak ılık suya 2 damla ekleyebilir ve bunu düzenli olarak tüketebilirsiniz.

  • Menengiç Yağı Kötü Kolesterolü Azaltır, Kalp Sağlığını Arttırır

Yüksek kolesterol, kalp sorunları için çok büyük bir risk faktörüdür. Menengiç yağı, kalbin sağlığına mükemmel düzeyde katkıda bulunabilir. Bu yağın içerisindeki doymamış yağ asitleri kanı hızlıca sulandırır ve trombositleri çok daha az seviyede yapışkan bir hale getirir. Bu aksiyon, felce veya kalp krizine yol açabilecek kan pıhtılaşmalarının engellenmesine de yardımcı olur. Bu yağ, kan damarlarını yumuşatır ve yüksek kan basıncını da düşürür.

  • Menengiç Yağı Boğaz Ağrılarını Hafifletir Ve Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Viral ya da bakteriyel bir enfeksiyonun sebep olduğu boğaz ağrıları, oldukça ağrılı ve hassas bir şekilde olabilir. Bu sorun ayrıca, sinüs tıkanıklıklarına, gribe ve hatta üst solunum yolu enfeksiyonlarına adeta davetiye çıkarır. Menengiç yağı, ağrıyı geçirmeye ve enflamasyonu (iltihap) azaltmaya yardımcı olacaktır. Olası boğaz ağrıları ve üst solunum yolu enfeksiyonları için bir kâse kaynatılmış suya 2-3 damla menengiç yağı ekleyin. Buharın dağılmasını engellemek için kâsenin üzerinde başınızı kalın bir havluyla hava almayacak şekilde örtün ve en az 10 dakika boyunca o vaziyette derin nefes alıp verin. Bu uygulama, mukusu inanılmaz bir şekilde gevşetir, göğüs tıkanıklığını ve üst solunum yolu enfeksiyonlarını gidermeye yardımcı olur. Tüm bunlarla beraber bu ile gargara da yapabilirsiniz.

  • Menengiç Yağı Eklem Ağrılarını Giderir

Tüm dünya üzerinde eklem ağrısı, son yıllarda çok hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Bu önemli sorun, farklı tür ilaçlar ile tedavi edilebileceği gibi menengiç yağıyla da tedavi edilebilir. Eklem ağrılarının tedavisi için önerilebilecek etkili bitkisel yağlardan biri olan menengiç yağı, antispazmodik ve antienflamatuar etki göstererek bu ağrı semptomlarını kısa sürede hafifletir. Uzmanlara göre, bu yağ ile eklemlere düzenli olarak masaj yapmak, kişilerin rahat bir şekilde yürümelerini ya da egzersizleri zorlanmadan yerine getirmelerini sağlar. Ayrıca bu yağ, eklemlerin dayanıklılığını arttırır.

Menengiç Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Menengiç yağının cilt üzerindeki en önemli özelliklerinden biri akne ve sivilce sorunlarına karşı savaşmasıdır. Menengiç yağının içeriğinde bulunan antioksidanlar ile bileşenler, sivilce sorunlarını ortadan kaldırır. Bu yağ, yalnızca sivilce sorununun tekrarlanmasını önlemekle kalmaz aynı zamanda bu sorunların mevcut olan etkilerini de önemli oranda azaltır. Ayrıca bu yağın sıkılaştırıcı özellikleri, gözaltı morluklarını ve torbalarını da doğal bir şekilde tedavi eder.

Bu yağın cilde, diğer cilt tedavilerinden en az 15 kat daha fazla yararı vardır. Bu yağ, ince çizgileri ve kırışıkları hafifletir ve cildi derinlemesine onarır.  En etkili anti aging özellikler taşıyan bitkisel yağlardan biridir. Menengiç yağındaki mineraller ve vitaminler, serbest radikallerin sebep olduğu problemlere karşı mücadele eder.

Menengiç Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Menengiç yağı saç sağlığı içinde mükemmel bir üründür. Bu yağ, saç derisinde bulunan farklı hücre zarlarının korunmasına da yardımcı olur. Bu önemli özellik saç derisi sorunlarını giderir ve saç sağlığını iyileştirir. Bu yağın en etkili faydalarından biri de saç dökülmesini önleme yeteneğidir. Bu yağ, saç dökülmesini engelleyen zengin bir elajik asit kaynağı olarak da bilinir.

Aynı zamanda saç dökülmelerine sebep olan saçkıran (alopesi areata) sürecini de geciktirmeye yardımcı olur. Bu yağda folik asit, B5 ve B6 vitaminleri bulunduğundan dolayı saçlara doğrudan uygulanabilir. Tüm bunlarla beraber bu yağın besin değerleri de oldukça yüksektir ve bu besin değerleri saçın daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu etkili bitkisel yağ, kepek sorunlarına karşı savaşmanın en önemli bileşenlerini de içerisinde barındırır.

Kepek sorunlarından kurtulmak için menengiç yağı ile saç maskesi yapılabilir. Doğrudan saçlara uygulanarak 25-30 dakika bekletilip bitkisel bir şampuanla saçlar yıkanabilir.  Bu önemli uygulama saç derisi ve saç folikülleri için oldukça önemlidir.  Bu yağ, olası saç sorunu hastalıklarına karşı da yüksek koruma sağlar.

Menengiç Yağı Nasıl Kullanılır

Menengiç yağını cilde ve saça uygulayabileceğiniz yağlardan biridir. Menegiç yağı cilde maske yolu ile uygulayabileceğiniz gibi direk cildinize ve yüzünüze sürebileceğiniz yağlardan biridir. Eğer cildinizde tahriş yada yanmaya neden olmuyorsa bu yağı direk yüze sürüp masaj yolu ile yedirmeniz yeterlidir.

Menegiç yağını saça direk sürüp masaj yaparak yedirebilirsiniz. Banyo öncesi saçlarınıza sürerek pek çok saç sorunundan kurtulmanız mümkün.

Menengiç Yağı Nasıl Yapılır

Menengiç yağı soğuk sıkım yöntemi ile elde edilir. Mevsiminde toplanan meyveler pres makinesinde sıkılarak yağ elde edilir.

Menengiç Yağı İçeriği

Vitaminler ve minareller bakımından zengin olan menengiç yağının içerisinde potasyum, çinko, fosfor ve sodyum bulunmaktadır.

Menengiç Yağı Kullananlar

Menengiç yağı kullananlar bu yağ hakkında yaptıkları yorumları yorum kısmından okuyabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları sizlerde yorum kısmına yazarak diğer kullanıcılara bilgi verebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.