Yeni Kimlik Kartı Ücret Ödemesi Nereye Yapılır? Nasıl Yapılır?

Yeni Kimlik Kartı Ücret Ödemesi Nereye Yapılır? Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik kartı ücreti ve ehliyet ücreti nasıl ve nereye yatırılır sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalışacağım. Yeni kimlik kartı ödemesi ister banka isterseniz PTT şubelerine yatırmanız mümkün. Ayrıca gelişen teknoloji ile beraber daha hızlı işlem yapmak istiyorsanız yeni kimlik kartı ücreti internette yatırma yöntemini hızlı şekilde uygulayabilirsiniz.

Değerli kağıt bedeli olarak adlandırılan kimlik, kartı, ehliyet ve pasaport ücretlerini banka şubelerine yatırmak isteyenler hangi bankaya yatıracaklarını bilmediklerinden kafalarında soru işareti oluşmaktadır. Ayrıca T.C. kimlik kartı bedeli kredi kartı ile hızlıca ödeme işlemi yaparak sorunca ve hızlı işlem yapmanız mümkün.

Yeni Kimlik Kartı Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır

Yeni kimlik kartı ücreti hangi banka şubesine yatar merak ediyorsanız sizlere kimlik kartını ödeyebileceğiniz bankaları listelemek istiyorum. Liste içerisindeki anlaşmalı bankalardan birine ücreti yatırabilirsiniz. Anlaşmalı bankaların listesi dönem dönem güncellenecek tir.

AKBANK T.A.Ş.

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

ALTERNATİFBANK A.Ş.

ANADOLUBANK A.Ş.

ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.

CITIBANK A.Ş.

DENİZBANK A.Ş.

BURGAN BANK A.Ş.

FİBABANKA A.Ş.

FİNANSBANK A.Ş.

HSBC BANK A.Ş.

ICBC TURKEY BANK A.Ş.

ING BANK A.Ş.

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

ODEA BANK A.Ş.

ŞEKERBANK T.A.Ş.

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.

TURKISHBANK A.Ş.

TURKLAND BANK A.Ş.

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.

VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.

Yeni Kimlik Kartı Ücreti PTT Şubelerinden Yatırılır Mı

Pek çok ilçede hatta köyde bile şubesi bulunan PTT şubelerinden kimlik kartı, ehliyet yada değerli kağıt ödemesini hızlı şekilde yapmanız mümkün. Yeni kimlik kartı başvurusunda bulunmak için randevu aldıktan sonra PTT’ye giderek yeni kimlik kartı ödemesini yapmak istiyorum demeniz yeterli.

Yeni Kimlik Kartı Ücreti ATM’den Nasıl Yatırılır

T.C. Yeni kimlik kartını ücretini diğer bir yatırma yöntemi ise Ziraat Bankası ATM’leridir. Ziraat Bankası atm’lerinden kimlik kartını yatırmak için izleyeceğiniz adımlar ise;

 • ATM’den Kartsız işlem menusu tıklayınız
 • Daha sonra açılan ekrandan ödeme işlemleri” menüsüne tıklayın
 • Ödeme işlemleri menüsünden ” vergi ödemeleri” menüsüne tıklayın
 • Açılan menüden “Sürücü Belgesi ve Kimlik Yenileme” menüsüne tıklayın
 • Açılan menüde ” Ehliyet Yenileme” yada “Kimlik Yenileme” adımlarından size uygun olanı tıklayın
 • Bu işlemlerden sonra sizden T.C. kimlik numaranızı isteyecektir.
 • Kimlik numarasını girdikten sonra Kimlik Yenileme – Doğum Nedeniyle Kimlik Çıkarma – Kimlik Değiştirme – Kayıp Kimlik Çıkarma işlemlerinden hangisi size uygunsa işaretleyin
 • Uygun seçimi yaptıktan sonra size yatırmanız gereken ücreti söyleyecektir. Tutarı yatırarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Ziraat Bankası ATM’lerinden kimlik kartı ödemesi yaptıktan sonra kesinlikle makbuz almayı unutmayınız. Her hangi bir soruna karşılık randevu saatinize kadar saklayınız.

Kimlik Kartı Ücretini Ne Zaman Yatırmam Gerekli

Kimlik kartı ücretini yeni kimlik randevu alındıktan sonra yatırılması gereklidir. En sık yapılan hatalardan biri ise randevu saatinde gidip Nüfus Müdürlüklerinden ödeme işlemi yapıldığını düşünenler büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Nüfus Müdürlüklerinde kimlik kartı ücreti ödenmemektedir.

Randevu aldıktan sonra randevu saati gelmeden ücretinizi yatırmanız gerekmektedir. Ücreti yatırmadan Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz randevunuzun yanmasına neden olur bunun sonucunda ise 1 ay boyunca randevu almanız engellenir.

Ehliyet Yenileme ve Ehliyet Harç Ücreti Hangi Bankaya Yatar

Ehliyet yenileme işlemi için 2 farklı ücret yatırılmaktadır. Bu sebepten dolayı 2 farklı ödeme yapılacağından dekontları ayrı ayrı alınmalıdır. Ehliyet yenilme işlemi için yapılan ödemler “Değerli Kağıt Bedeli” ve “Polis Vakfı Bedeli” dir.

İşte değerli kağıt bedeli ve polis vakfı bedeli için ücret yatırabileceğiniz bankalar;

 • 1-  T.HALK BANKASI
 • 2-  T.VAKIFLAR BANKASI
 • 3-  T.C.ZİRAAT BANKASI
 • 4-  GARANTİ BANKASI
 • 5-  ŞEKERBANK
 • 6-  ING BANK
 • 7-  ALBARAKATÜRK
 • 8-  KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
 • 9-  DENİZBANK
 • 10- TÜRKİYE EKONOMİ BANKASI(TEB)
 • 11- AKBANK
 • 12 -AKTİF BANK
 • 13-  PTT BANK

Yeni Kimlik Kartı Ücretinin İnternetten Ödeme

Gelişen teknoloji ile beraber kimlik kartı ücretini ödemek için banka, ATM yada PTT şubelerine gitmenize gerek yoktur. Oturduğunuz yerden kimlik kartı ücretini intertten ödeme işlemini hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Gelirler İdare Başkanlığının resmi sitesi üzerinden kremi kartı yada banka kartınızı ile işleminizi sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Gelirler İdaresi Başkanlığı ( Resmi Site)

“T.C. kimlik kartı bedeli, pasaport harcı, pasaport değerli kağıt bedeli, sürücü belgesi harcı ve sürücü belgesi değerli kağıt bedeli tahsilatları; Başkanlığımıza ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla 12.04.2018 tarihinden itibaren tahsil edilmektedir. ”

Yeni kimlik kartını ödemesini internet üzerinden yaparken kesinlikle site adresine çok dikkat ediniz.

Yeni Kimlik Kartı Ücretini Telefondan Ödeme

Yeni kimlik kartı, ehliyet yada değerli kağıt bedeli internet üzerinden cep telefonu ile ödemeniz münkün olmasına karşın şu an için hiç bir bankanın cep telefonu uygulamasında yatırılamamaktadır. Cep telefonunda para yatırmak için Gelirler İdaresi Başkanlı’nın resmi sitesine girerek kredi kartı yada Banka kartı ile gerekli ücreti yatırabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı ve Ehliyet Başvuru Ücretini Hangi Kredi Kartı İle Ödeyebilirim

T.C. Kimlik Kartı ücretini internet üzerinden yatırmak isteyenler genelde hangi kredi kartı yada bankamatik kartı ile yatırıldığını merak etmektedir. İnternet üzerinde değerli kağıt bedelini Bütün Kredi kartı yada bankamatik kartları ile hızlıca yatırabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı Ücreti Ne Kadar

Yeni kimlik kartı ücreti her sene değişmektedir.  Yeni kimlik kartı başvurucu ücreti 2021 yılı için 22.5 tl dir. Kayıt yada çalıntı kimlik kartı ücreti ise 45 TL dir.

Yeni Kimlik Kartı Ödeme Dekontu Almam Gerekli Mi

Yeni kimlik kartı ödemesini yaptıktan sonra ödeme işlemi sisteme kaydedilecektir. Çok nadir olarak bazı sorunlar yaşamamak için dekontu yanınızda bulundurmanız tavsiye ederiz. Para yatırılırken yeni kimlik kartı ücretini anlaşmaları bankalara yatırdığınızda dekont istemeyi asla unutmayın.

Sizlere bu yazımızda yeni kimlik kartı ücreti hangi bankaya yatırılacak sorusuna cevap vermeye çalıştım. Ayrıca yeni kimlik kartı ücretini alan bankaların listesini yayınlamaya çalıştım konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.