Yaşınıza Göre Cilt Bakımı Önerileri

Yaşınıza Göre Cilt Bakımı Önerileri

Yaşınıza Göre Cilt Bakımı Önerileri Cildimiz hayatımızın her döneminde korumamız ve sağlıklı tutmamız gerekir. Sadece yüz bölgesinin temizliğe ihtiyacı varmış gibi gelse de ellerimiz, dirseklerimiz, ayaklarımızın da bakıma ihtiyacı vardır. Banyo yapmak , vücut temizliği açısından ve cildimiz için hayatımızın her döneminde önemli yer tutar. Gün boyu çevreden gelen kir , toz ve ayrıca stresten arınmak için idealdir. Güzel bir banyodan sonra bütün gün işleyen ellerimize, cefa çeken ayaklarımıza ve eklemlerimize süreceğimiz vücut losyonları nemlendirme ve güzel kokuları sayesinde cildimizi ve kendimizi iyi hissettirir.

Cilt Bakımı Her Yaşta Önemlidir

Güneşin zararlı etkilerine daha bebekken maruz kalmaya başlarız . Koruyucu kullanılmadan çıkılan güneş banyolarının sonucu oluşan güneş yanıkları hastanelik olmaya bile neden olabiliniyor. Güneş ;çok ince deri yapısına sahip olanların özellikle de bebeklerin , kalıcı cilt hasarlarına , vücutta çillenme ve lekelerine sebep olabilir. Bu yüzden çocukluktan itibaren güneş koruyucu kremleri kullanmayı alışkanlık edinmeliyiz.

Çok yüksek koruma faktörü olanlar güneşin yararlı faydalarını vücudumuza geçirmemesinden dolayı tercih edilmemelidir. Bebekler için 20 – 25 faktoriyel , yetişkinler için ise 15 faktoriyel yeterlidir. D vitaminin vücutta bir hormon olduğu ve güneş ışınlarının etkisiyle bu hormonun salgılandığı bilinmelidir. Tamamen bloke edilen bir vücutta D vitamini eksikliği oluşabilir ki bu da ileriki yaşlarda kemik erimesinin başlıca nedenidir.

Bebeklikte Cilt Bakımı

Bebeklik ve çocukluk döneminde cilde sadece güneş kremleri yeterli gelirken ergenlik için aynı şey söylenemez. Ergenlik döneminde kız – erkek herkes cilt problemleri yaşamıştır. Vücuttaki hormonların değişmesi sebebiyle çıkan, her gün sönen bir tanesinin yerine üç tane eklenmesiyle tanınan akneler; temiz tutulması ve çeşitli kurutucu kremler kullanılmasıyla az da olsa bu dönemde kontrol altına alınmasına neden olur.

Kükürtlü sabunlar ya da çeşitli kozmetik olmayan medikal ürünler özellikle bu dönemde kullanılırsa faydalı olur. Antibakteriyel özellik taşıyan ürünlerin tabanında da temizlik yatar. Çıkan aknelerin ellele sıkılıp ya da oynanması durumunda ise yüzde kalıcı izler bırakarak geri hayat boyu taşımınıza neden olabilir. Bunun için dikkatli bir şekilde gece ve gündüz aksatmadan temizliği yapılmalıdır.

Gençlik Döneminde Cilt Bakımı

Gençlik döneminde yani 20 li yaşlarda ise artık hafif bir nemlendirici kullanmaya başlanılmadır. Bu yıllarda sadece cildin temizlenmesi ve nemlendirilmesi yeterlidir. Cilt artık kendi dengesini bulmuştur. Yağlı , kuru , karma , normal olarak cilt tiplerinden biri sizin için tanımlanabilir olur. Uzmanlardan tavsiye alarak cilt tipinizi öğrenmeniz ve belirli aralıklarla da kontrol ettirmeniz, kullanılacak ürünler bakımından önem taşır.

Hava şartları ,stres, ortam değişikliği ,yeme içme alışkanlıklarınız , cilt tipinizi etkilemesinin yanısıra kullandığınız ürünleri değiştirmenize neden olabilir. Yeni yeni yapılmaya başlanan makyajlar, geceleri gün sonunda mutlaka temizlenmeli hatta fondöten kullanımından kaçınılmalıdır. Ne kadar az makyaj o kadar az cilde zarar demektir. O yüzden cildi belirli günlerde makyajdan uzak tutarak dinlenmesine yardımcı olmak gerekir.

30’lu Yaşlarda Cilt Bakım

30 lu yaşlarda kullanılmaya başlayan göz kremleri, mimiklerden dolayı göz kenarlarında oluşan kazayaklarının derinleşmesinin zamanının ertelenmesi için mutlaka gereklidir. Cildin yaşlanması ve kırılmaların oluşmaması için bir üst seviye nemlendiricilere geçilmelidir. Hafta da bir yapılan yüz masajları , çeşitli maskeler bu dönemde çok gereklidir. Kim istemez ki 50 lili yaşlarda hala 30 undaki cilde sahip olmayı…

Kolajen yani esneklik veren maddenin üretimi 30 lu yaşların sonuna doğru azalmaya başlar. Bu da yüz ovalinin gevşemeye başlaması demektir. Ayrıca kırışlıklar için etken madde olan hiyorulonik asit içeren nemlendiriciler ya da gıda takviyeleri de alınabilinir.

40’lı Yaşlarda Cilt Bakımı

40 lı yaşlarda ise artık geri dönülmez bir yola girilmiştir. Şimdiye kadar hiçbir şey yapmadıysanız artık kırışıklıklarınız vardır. Cildin yenilemesi yavaşlar ve yerçekiminin varlığı iyice kendini hissettirir. Çene altında sarkmalar , yanakların gerginliğinin kaybolması meydana gelir. Ancak cerrahi müdahaleler ya da tekrarlanması gereken pahalı yöntemler cildinizi bir dönem daha genç gösterir. Eğer bu zamana karşı cildininize iyi davrandıysanız meyvelerini yavaş yavaş toplarsınız.

Yukarıda yazılanları yaptıysanız sadece işleri bir adım daha ileri götürmeniz yeterli olacaktır. İçinde çeşitli vitaminler kullanılan özel kremler, gerginliğe yardımcı serumlar ve daha çok neme ihtiyacı olan cilt için gece kremleri artık makyaj masanızda sıra sıra yer alır. Cildiniz için alınan e vitamini, co q10, gibi gıda takviyeleri ve bunları alabileceğiniz gıdaların tüketiminde yeni düzenlemelere ihtiyaç duyabilirsiniz

Cildiniz için hayatınızın her döneminde sadece kozmetik dünyasındaki ürünlerden faydalanırken , doğada yer alan ürünleri de kullanabilirsiniz. Kendiniz için yaptığınız özel bakımlar etkisini kozmetik ürünlere göre daha uzun süre gösterebiliyor. Cildiniz vücudumuzun koruyucu kılıfı. Kılıf çok yıpramadan ona nazik davranmalı ve iyi bakmalıyız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.