Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

  Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

  Dudak Çatlaması Neden Olmaktadır?

  Dudaklarımız bizim için çok önemlidir. Çekiciliğin ilk noktası olmasının yanı sıra gerekli besinleri almamıza yardım etmekte ve ağzımızı zararlı maddelerden korunmasına yardımcı olmaktadır. Bu yazımızda dudak çatlaması neden olur ve bu nedenler karşısında alınacak önlemler nelerdir onları sizlerle paylaşacağız. Dudaklarda yaşanan çatlamalar genellikle kış aylarında karşımıza çıkmaktadır.

  Dudak Çatlamasının Başlıca Nedenleri

  Dudakların çatlamasına neden olan en önemli etken dudakların dil ile yalanmasıdır. Dil ile ıslanan dudaklar dışarıda ki kuru havanın etkisi ile çatlamalar neden olacaktır. Bu süreç üst üste tekrarlandığı zaman daha derin çatlakların oluşmasına neden olunur. Bunu engellemek için dudaklarımızı yalamamaya dikkat etmeliyiz.

  Özellikle rüzgarlı mevsimlerde dudak çatlaması daha sık yaşanmaktadır. Çünkü rüzgar daha hızlı bir şekilde buharlaşmaya neden olmaktadır. Bu da dudaklarımızda bulunan nemin daha hızlı bir şekilde kaybolmasına neden olacaktır. Rüzgarın yanı sıra kendimizde nefes alıp verirken dudaklarımızın çatlamasına neden olabiliriz. Nefesimizi burnumuz yerine ağzımızdan alıp vermek dudak çatlaklarının oluşmasına yardımcı olacaktır.

  Sadece kış aylarında değil yazın çok sıcak günlerde dudak çatlaması durumu gerçekleşebilir. Genellikle baktığımız zaman hava şartlarının aşırı olduğu her durumda dudaklarımız çatlayabilir. Bu etki nedeniyle kuru, soğuk ve sıcak havalarda dudaklarımızı ıslak bırakmamaya özen göstermeliyiz. En çok da direkt olarak güneşe maruz kaldığımız durumlarda dudaklarımızı korumak için fazla ıslak olmamalarına dikkat etmeliyiz.

  dudak, dudak çatlaması

  Bazı hastalıklarda dudak çatlaması olayına neden olabilir. Bilimsel olarak dehidrasyon olarak bilinen vücudun susuz kalması hastalığı da bu duruma neden olabilmektedir. Ayrıca güzel görünmek amacıyla dudaklarımıza sürdüğünüz rujlarımız ve dudak bakım ürünleri de dudaklarımızın çatlamasına neden olabilmektedir. Bu konuda dudaklarınızın hassaslığına göre ürünleri tercih etmeniz faydalı bir önlem olacaktır.

  Dişlerimizin sağlığı için kullandığımız diş macunlarının içinde bulunan bazı maddeler dudaklarımızın çatlamasına neden olabilir. Guaiazulene ve SLS kimyasalı bulunan diş macunlarından tercih etmemeniz gerekiyor. Aşırı vitamin almakta dudakları çatlatabilir. Özellikle A vitaminin fazla olması bunun yanı sıra B2, B3 ve çinkonun eksik olması da dudaklar da çatlaklar oluşmasına neden olabilmektedir.

  Dudak Çatlamasının Başlıca Nedenleri

  • Kuru, sıcak ve soğuk havalar
  • Ruzgarlı havalar
  • Vücudun Aşırı derecede su kaybetmesi
  • B2 vitamini eksikliği
  • Sık sık dudak yalamak
  • Geceleri yatarken ağızdan nefes almak
  • Yüksek sıcaklık ve güneş
  • Diş hastalıkları
  • Bazı  alerjiler
  • Enfeksiyonlar
  • İlaçlar
  • Grip dudak çatlamasına needen olur

  Dudak çatlaması erkek yada kadınların ortak sorunudur ve heryaşta herkeste görülebilir. Dudaklarımız kolay çatlamasındaki en büyük etken yağ bezlerinin dudaklarımızda bulunması sebebidir. Dudak çatlaklarına karşı evde yapabileceğiniz doğal tarifler vardır bunları yaparak çatlamış dudaklarınıza uygulayarak dudak çatlaklarından kurtulablirsiniz.

  Çatlayan Dudaklar İçin Karışım

  *Bir çay kaşığı badem yağı

  *Bir çay kaşığı bal

  * Bir çay kaşığı Vanilya

  Hazırlanışı: Bir çay bal ve badem hafif şekilde ısıtılır, daha sonra içine eritilmiş vanilya eklenir ve güzel birbirine karışması sağlanır. Hazırlanan karışım dudaklara uygulanır.

   

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.