Yanık Saç Uzar mı? Yanan Saç Nasıl Onarılır?

Yanık Saç Uzar mı? Yanan Saç Nasıl Onarılır?

Yanık Saç Uzar mı? Yanan Saç Nasıl Onarılır? Saçın kökünden ucuna dek ciddi şekilde hasar almasıyla meydana gelen saç yanması, ısı veren şekillendiricilerden renk açıcı etkiye sahip boyalara kadar pek çok nedenden ileri gelebilir. Her kadının başına gelebilecek olan bu sorun beraberinde yanık saç uzar mı gibi soruları doğurmakta, yanmış saç düzelir mi konuya dair merak edilen tüm cevaplar ve önerilerse bu rehberimizde sizleri beklemektedir.

Yanan Saç Nasıl Anlaşılır?

Saçların elektriklenmiş, cansız, mat ve kabarık görünmesine neden olan yanma sorunu dipten uca kadar devam eden çoklu kırıklarla birlikte görülmektedir. Saçların genel görünümü dağınık ve biçimsiz olmakta, ayrıca saçları tarayarak düzeltmeye çalışmak kopmalara neden olacağı için bir hayli zor olmaktadır. Saçlar doğal rengini yitirmekte, daha mat ve soluk görünmekte, ayrıca teller daha ince ve güçsüz görünmektedir.

Saçın orayel adı verilen açıcı maddeler veya tekrarlı boyama nedeniyle yanması halindeyse hasar belirgin şekilde ayırt edilebilir olmakta, yanan saç nasıl anlaşılır sorusuna yanıt olabilecek farklı belirtilerse şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Saçın kendi doğal görünümü ve normal yapısı bozulur.
 • Saçların hem uçlarında hem diplerinde kırıklar meydana gelmiştir.
 • Saçlar lastik gibi esner, uçlarından hafif bir çekmeyle hemen kopar.
 • Saçlar dipten yani kökten dökülmeye başlar.
 • Uzun süre boyunca saçların uzaması durur veya ciddi oranda yavaşlar.
 • Saçlarda kötü bir kimyasal madde kokusu oluşur.
 • Mat bir renk ve rahatsız edici bir sönüklük gözlemlenir.

Yanık Saç Uzar mı?

Saçların yanması halinde uygulanabilecek farklı bakım kürleri ve saç maskeleri ile saçın doğal gücünü yeniden kazanmasını desteklemekte mümkün olmakta, köklerden uca doğru iletilen doğal yağlar ve keratin sayesinde saçın yeniden eskisi görünmesi mümkün olabilmektedir. Elbette saçın uzaması normal hızına göre bir hayli yavaş olmakta ancak yanmış saç nasıl kurtarılır bildikten sonra saçı onarmak ve yavaş da olsa uzamasını sağlamak sizin elinizde olmaktadır.

Saçların ne zaman tekrar eskisi gibi bakımlı ve gür olacağı ya da ne zaman normal hızında uzayacağı kişinin beslenmesinden saç yıkama sıklığına, daha da önemlisi ne kadar hasar aldığına kadar pek çok etmene bağlı olarak değişir. Ancak ortalama bir süreden bahsetmek gerekirse yanan bölgeye ve yanma şiddetine göre 5 ila 9 ayda saçların yeniden normal hızda uzamaya başlayabileceğinden bahsedilebilir.

Yanan Saçlar Nasıl Düzeltilir?

Ev ortamında uygulayabileceğiniz doğal saç maskeleri ve bakım kürleri hali hazırda ısı ve kimyasal kullanımından dolayı yıpranmış ve en sonunda da yanarak ciddi hasar almış olan saçlar için en ideal kurtarıcı olabilir. Pek çok doğal yağ veya evde bulunan besin ile yanan saç nasıl kurtarılır sorusuna yanıt oluşturacak pratik maskeler yapmak mümkün olmakta, özellikle saçlarının rengini açmaya çalışırken tellerine zarar verenlerin boya sonrasında bu gibi maskelerle önlem almaları sağlanmaktadır.

Yanan saçlar için şampuan kullanımı konusunda dikkatli olmak, saçların hızlı onarımı için önemli bir tüyo olmakta, özellikle içeriğinde at kestanesi yağı veya ısırgan otu özleri bulunan ürünleri saçları dipten uca beslenme özelliğine sahip olduğu için saçların doğal iyileşme sürecini destekleyebilmektedir. Yine içerisinde keratin desteği bulunan şampuan ve saç bakım kremleri de bir hayli etkili olmakta, bu keratin ürünlerin bakım maskesi formunda olanlarını da temin etmek saç onarımını desteklemek için etkili olabilmektedir.

Yanık Saça Zeytinyağı Maskesi

Her aktarda veya markette bulabileceğiniz doğal zeytinyağları aslında saç için en iyi bakım ürünlerinden biri olmakta, zeytinyağının saça daha iyi bakım yapmasını sağlamak için kullanmadan önce kaynamasına izin vermeden ocak üzerinde hafif şiddetle ısıtılması önerilmektedir. Yanık saç uzar mı sorusuna önemli ve olumlu bir yanıt oluşturan zeytinyağı kürü için ısıtılan yağı saçlarınızın diplerinden uçlarına doğru masaj yaparak uygulamanız ve saçınıza bone geçirerek 1 -2 saat beklemeniz gerekmektedir. Saçtaki yanığın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak sonuç alana dek haftada 3 ila 4 kere uygulama yapmaya devam etmeniz mümkündür.

Yanık Saçlara Muz Maskesi

Yıpranmış, canlılığını kaybetmiş ve kuru görünen saçlar için son derece etkili bir diğer bitkisel yöntem olan muz maskesi, özellikle boya veya ısı etkisiyle yanan saçları kısa sürede toparlayabilme etkisiyle öne çıkmaktadır. Maske için gerekli malzemeler ise şu şekilde:

 • ½ Yarım muz
 • 1 yumurta
 • 3 yemek kaşığı süt
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Cam bir kap içerisinde iyice karıştırdıktan sonra saç diplerine uygulayabileceğiniz maske için yalnızca 20 ila 30 dakika kadar beklemeniz yeterli olmakta, saçlarınızı ılık suyla ve bol şampuanla durulayarak nasıl parladıklarını görmeniz mümkün olmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı ile Yanan Saç Maskesi

Hem cilt hem saç bakımında kullanımına sıkça şahit olduğumuz Hindistan cevizi yağı, doğallığı kadar besleyiciliğiyle de favori bakım ürünleri arasında yer almayı hak eder. Saçlarınızın keçelenmiş, bol kırıklı ve elektriklenen görünümü için 5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı uygulamanız yeterli olmakta, tüm yağı saçlarınızın tamamına yedirdikten sonra 5 saat içerisinde yıkayarak parlayan saçlara sahip olmanız mümkün olmaktadır. Doğal içeriklerin tam etkisini göstermesi ve büyük oranda hasar alan saçın onarımının düzenli uygulama gerektirmesi nedeniyle yağ maskesini ihtiyaca bağlı olarak her hafta uygulamanız mümkündür.

Saçlarınızı doğru ürünlerle desteklemeniz kadar beslenme şeklinize de dikkat etmeniz yıpranan ve hasar alan saç yapısının onarımında etkili olmakta, zeytinyağı ve badem gibi faydalı yağ gruplarının yanı sıra E vitamini bakımından değerli kuru yemişleri de tercih ederek saçlara dahili destek sağlamanız mümkün olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları