Uçuk Nasıl Geçer? Neden Olur? Belirtisi ve Tedavisi

Uçuk Nasıl Geçer? Neden Olur? Belirtisi ve Tedavisi

Uçuk nasıl geçer; Genelde dudak ve dudak çevresinde görülen uçuk oluşmaya başladığında kişiye büyük rahatsızlık verir. Henüz bilenin bilimsel çözümü olmasada uçuğu geçiren bitkisel yöntemler ve bazı uçuk kremleri sorunun kısa sürede ortadan kalkmasını ve uçuğun bulaşmasını engelleyebilir. Peki uçuk neden olur, uçuk nasıl geçer?

Sizlere bu yazımızda uçuk nasıl geçer, uçuk en hızlı nasıl geçer ve uçuğa evde çözüm önerileri vermeye çalışacağım. Uçuk nasıl geçer sorusuna cevap vermeden önce uçuk neden çıkar sorusuna cevap vererek yazımıza başlamak istiyorum.

Uçuk Neden Çıkar

Ağız kenarında veya dudağın hemen ucunda kırmızı bir zemin üzerinde toplanmış Herpes Simpleks adı verilen virüsten kaynaklanan, kabarcıklar halinde ve genellikle gençlerde sık görülen hastalığa uçuk virüsü adı verilir. Arada sırada yetişkinlerde de görülebilir. Ciltten cilde ya da ağızdan ağıza bulaşan uçuk virüsünün virüs bulaştıktan 1 hafta(7 gün) sonra belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Uçuk virüsünün nedenlerine gelecek olursak aşırı ateşlenme, adet günleri ve özellikle de stres başlıca nedenlerindendir. Uçuk virüsü 2-3 gün sonra kaybolmaya ve etkisini kaybetmeye başlar. Uçuk virüsü çocuklarda genellikle ağız içinde olurken, genç ve yetişkinlerde ise ağız çevresinde olması daha sık görülür.

Uçuğun Belirtisi çok net olsa da ona da değinmekte fayda var. Uçuğun çıktığı yerde kabarcıklar meydana gelir ve ek olarak hafif ateş ve nadir olarak baş ağrısı görülebilir. Uçuğun boyutuna göre kaşınma, ağrı gibi hisler değişkenlik gösterir.

Uçuk Virüsü Tedavisine de gözatalım. Uçuk her ne kadar kaşındırıcı olsa da elle temasta bulunmamak gerekir. Aksi halde uçuk büyüyüp yayılabilir. Asyclovir isimli uçuk kremleri kullanılabilir. Uçuk kremlerinin uçuk virüsü ilk dönemlerindeyken ve kaşıntı çok fazlayken kullanılmasına özen gösterilmelidir.

Dudaktaki Uçak Nasıl Geçer

Uçuk tedavisinde bilinmesi gereken ilk durum uçuğa neyin sebep olduğudur. Dudak çevresinde çıkan uçuk üzüntü ve stresten dolayı çıktıysa mutlaka buna göre tedbirler almak gereklidir. Dudakta uçuk bir hastalığa yada bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı ise buna göre uçuk tedavisi yapılarak sorun belirlenir. Dudak dokusunu zarar vermek dişlerle dudak üzerindeki dokuyu zedelemek dudak yapısını bozarak uçuk çıkmasına sebep olur.

Uçuk kremi kullanmak ilk dönemde oluşan uçuk sorununu kısa sürede ortadan kaldırmaya destek olacaktır. Uçuk en kısa sürede nasıl geçer sorusuna aslında verilecek cevap çok basittir. Virüse sebep olan sorun ortadan kaldırılmalı ve uçuk kremi kullanılmalıdır.

Uçuk Kaç Günde Geçer

Dudakta çıkan uçuk çoğu zaman oldukça rahatsızlık veren bir durumdur. Uçuk virüsünün neden olduğu uçuk çak günde geçer sorusuna cevap vermek gerekirse eğer size verilen uçuk kremlerini kullanırsanız 7 günde iyileşme sağlanır. Normal şartlarda uçuk ortalama kendiliğinde 10 ile 15 gün içerisinde geçmektedir.

Uçuk Kremleri

Uçuk için kremler en etkili ve kesin sonuç almanızın yanında uçuğun hızlıca iyileşmesini sağlar. Uçuktan kurtulmak için kullanabileceğiniz kremler reçete ile satılan kremlerden biri olan Aklovir Krem‘dir. Ayrıca bir diğer uçuk kremi ise Asiviral Krem uçuk tedavisinde kullanılan kremlerdendir.

Uçuğa Ne İyi Gelir

Dudaktaki uçuğu ne iyi gelir sorusunun cevabı aslında uçuğun oluş sebebi ile alakalı bir durumdur. Bazı ağrı kesiciler uçuğun verdiği acıyı ve rahatsızlığı azaltmaktadır. Uçuk bölgesine sürülecek alkol ve antiseptik maddeler mikrobun yayılmasını durduracak ve uçuğun kısa sürede iyileşmesini sağlayacaktır. Eğer kronik şekilde tekrarlayan bir uçuk varsa mutlaka tedavi olunmalıdır.

Henüz bir tedavi olmayan uçuk görülmeye başladığın kızarıklık, kaşıntı ve kabar ile başlar. Uçuğa sebep olan virüs vücuda yerleştiğinde en zayıf zamanda kendini göstererek uçuğa sebep olur. İşte bu gibi durumlarda uçuğa iyi gelen bitkiler ile uçuğa iyi gelen kremler kullanarak uçuğu yok etmek için kulla bileceğiniz bitkiler ve kremler;

  • Antiviral krem
  • Lysine kren yada hapları
  • Melisa kremi
  • Melisa çayı
  • A –  C vitaminleri
  • Buz küpleri uygulamak

Uçuk nasıl bulaşır

Uçuk bulaşıcıdır, özellikle uçuğun aktif olduğu sürede bulaşması daha kolaydır. Eğer dudakta uçuk varsa kesinlikle ortak kullandığı eşyaları ayırmalısınız. Ayrıca öpüşme ve uçuğun çıktığı yere el ile ellemek uçuğun bulaşması sebepleri arasında gösterilir.

Uçuğa kesinlikle eliniz ile dokunmayın bu uçuğun yayılmasına ve başkasına bulaşmasına sebep olur. Uçuk bölgesine ellediğinizde mutlaka ellerinizi iyice yıkayın ve dezenfekte edin. Genelde yapılan en büyük yanlış uçuğun kabuğu ile oynamak hem yaranın geç iyileşmesine sebep olurken uçuğun bulaşmasına sebep olur.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.