Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Bel Ağrısı Nasıl Geçer? Dünya genelinde tıpkı baş ağrısı gibi son derece yaygın olan, kişinin hem özel hem de iş yaşamını olumsuz bir şekilde etkileyen bel ağrısı, bazı duruş bozukluklarına ve bel zorlanmalarına bağlı olarak, kişinin ciddi anlamda bel bölgesinde ağrı hissetmesine neden olabiliyor.

Bel kas, eklem ve bağlarının hasar görmesi ile gelişen bel ağrısı, kişi istirahat ettiğinde hafiflese de yürüme, koşma, eğilme vb. fiziksel aktivitelerle tekrar şiddetleniyor.

Kemik erimesi, kireçlenme, omurga kanseri, mide, karaciğer ve böbreklere dair bazı sorunların bel bölgesine kadar ilerlemiş olması, tüberküloz bel ağrısının en önemli nedenleri arasında yer alsa da bazen de bu ağrılar, stres gibi psikolojik bir etmenden kaynaklanabiliyor.

Bel ağrısına ne iyi gelir? başlıklı bu yazımızda evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bazı şifalı kür tariflerimize yer vermek, bel ağrısıyla mücadelede yararlanabileceğiniz yöntemlere değinmek, ardından da bel ağrısının tedavisi ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, bel ağrısın nedenleri ve tedavisine dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Bel Ağrısı Kimlerde Görülür?

Kadın ve erkekte görülme sıklığı neredeyse eşit olan bel ağrısı, 35-45 yaş aralığındaki kişileri etkilemekle birlikte bu ağrılara daha çok 60 yaş üstü kadınlarda rastlanıyor.

Aşırı kilo alımı, saatler boyunca ayakta durma, hamilelik, uzun süreli topuklu ayakkabı giyme, iki bacak arasındaki uzunluk farklılıkları bel ağrısına yol açabiliyor.

Özellikle aşırı yük kaldırmakla yükümlü olan, mesleği uzun süre sandalyede oturmak ya da ayakta durmak olan kişilerde görülen bu ağrılar, bazen oldukça şiddetli olduğundan hastanın vakit kaybetmeksizin bir doktora görünmesi gerekiyor.

Bel Ağrısı Nedenleri:

Bel ağrısının bazen saatler boyunca ayakta durma gibi hafif bir nedeni olurken bazen de bu ağrılar, tüberküloz gibi ciddi bir sağlık sorunundan da kaynaklanabiliyor.

Bel ağrısına yol açan en önemli etkenleri aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Omurga kayması, omurga kırıklıkları gibi bazı travmatik nedenler
 • Bel fıtığı, belin aşırı zorlanması
 • Bel omurgasının kireçlenmesi
 • Kemik erimesi ve kemik yumuşaması
 • Kanser
 • Daha önce geçirilmiş birtakım başarısız bel ameliyatları
 • Psikolojik faktörler
 • Tüberküloz ve brusella gibi bel omurgasını tutan bazı rahatsızlıklar

Bel Ağrısı Çözümleri

Bel ağrısının tedavisinde öncelikle bel bölgesinde ağrıya neden olan etmenin doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor. Ağrılara başka bir hastalığın yol açması durumunda öncelikle bu hastalık tedavi ediliyor.

Bel ağrılarından korunmak adına aşağıdaki önerilerimize mutlaka kulak vermenizi öneriyoruz:

 • Uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya özen göstermelisiniz. Örneğin bilgisayar ya da masa başında çalışırken en fazla 45 dakika otur pozisyonda kalmalısınız. Aynı şekilde 45 dakikadan daha fazla ayakta kalmamalısınız. 45 dakika oturduktan sonra 5 dakika ayakta durmalısınız.
 • Bel ağrılarından korunmak için sandalyede masa başı işlerde çalışırken bel kavisini destekleyen bir yastık kullanmalısınız.
 • Bel bölgesinin terli kalmaması adına klima ve hava akımına direk olarak maruz kalmamalısınız. Bel bölgenizi mutlaka rüzgardan korumalısınız.
 • Bel ağrısını hafifletmek adına doktorunuzun önerdiği bel egzersizlerini düzenli olarak tekrarlamalısınız. Böylelikle bel bölgenizdeki kasları da güçlendirebilirsiniz.

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Gerek duruş ya da postür bozukluğu gerekse stres, kaygı, panik atak vb. psikolojik sorunlardan kaynaklanan bel ağrısını hafifletmek adına birtakım bitkisel yöntemlerden yararlanabilmeniz mümkün.

Bel ağrısına iyi gelen en etkili yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Zencefil çayı

Doğal bir ağrı kesici ve antibiyotik olan zencefil; düzenli olarak tüketildiğinde bel, boyun, eklem ve kas ağrılarına son derece iyi geliyor.

Günde 1-2 bardak zencefil çayı tüketerek, şiddetli ağrıları hafifletebileceğiniz gibi zencefil köklerini güzelce kaynattıktan sonra bu köklerle belinizin ağrıyan bölgesine birkaç dakika boyunca sıcak kompres yapabilirsiniz.

 • Papatya çayı

Bel ağrısına iyi gelen bitki çaylarından bir diğeri olan papatya çayı, kasları rahatlatarak, kasların gerilmesinden kaynaklanan bel ağrılarını azaltıyor.

Akşam saatlerinde bir bardak papatya çayı tüketerek, bel, boyun, omuz hatta baş ağrılarınızdan bile kurtulabilirsiniz.

Romatoid artrit, fibromiyalji gibi romatizma çeşitlerinin doğal tedavisinde de papatya çayından yararlanabilirsiniz.

 • Hindistan cevizi yağı

Masaj jellerinde sıklıkla kullanılan, yorgun kasları ve eklemleri rahatlatıcı bir etkisi bulunan, böylelikle kendinizi daha iyi ve dinç hissetmenizi sağlayan Hindistan cevizi yağı, kronik bel ağrısının tedavisinde üstün bir başarı gösteriyor.

Hindistan cevizi yağı ile bel bölgenizdeki ağrıları azaltmak adına iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını güzelce ısıtın ve birkaç dakika ılımaya bırakın. Ilıyan yağla belinizin ağrıyan yerlerine en az 10 dakika boyunca masaj yapın.

Masaj işlemini takiben bel bölgenizi ılık suyla yıkayabilirsiniz.

 • Lahana yaprakları

Yüzyıllar boyunca geleneksel tıpta en şiddetli ağrıların tedavisi amacıyla kullanılan lahana yaprakları sayesinde bel ağrılarınızın sizin için bir kabusa dönüşmesine engel olabilirsiniz.

Lahana yapraklarıyla bel ağrısının tedavisi için birkaç lahana yaprağını suyla dolu bir tencerede kaynatın.

Kaynayan yaprakların suyunu süzün ve yaprakları tülbente sararak, belinizin ağrıyan yerlerine kompres şeklinde uygulayın. 30 dakika boyunca işleme devam edin.

 • Hint yağı:

Tıpkı Hindistan cevizi yağı gibi etkilerini dakikalar içerisinde göstermeye başlayan Hint yağı, diz, bel ve eklem ağrılarının tedavisinde oldukça başarılı bir sonuç elde edebilmenizi sağlıyor.

Ağrılarınızla mücadele etmek için 2 yemek kaşığı Hint yağını ısıtın ve ılımaya bırakın.

Ilıdığında bu yağla ağrıyan yerlerinize en az 5-10 dakika masaj yapın.

Ardından bol suyla bel bölgenizi yıkayıp, durulayabilirsiniz.

 • Sıcak Kompres:

Bel ağrılarınız şiddetliğinde tıpkı tüm diğer ağrılarda olduğu gibi sıcak su torbası ya da sıcak bir havluyla bel bölgenize kompres yapabilirsiniz.

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısının tedavisinde hastanın yaşı, ağrıların şiddeti, kronik olup olmadığı gibi bazı faktörler belirleyici oluyor.

Genelde duruş bozukluğundan kaynaklanan ağrıların tedavisi amacıyla doktorlar genellikle kas gevşetici ilaçlar, bel bölgesine sürebileceğiniz ve ağrıyı kesen topikal krem ve merhemler ya da oral yolla alabileceğiniz ağrı kesici ilaçlar reçete edebiliyor.

Ağrı bantlarının kullanımı, ağrı kesicilerin iğnelerle bölgeye lokal enjeksiyonu, masaj, fizik tedavi, egzersiz; bel ağrısı tedavisinde yararlanılan diğer yöntemler arasında bulunuyor.

Bu noktada fizik tedavi uzmanının size önerdiği bel egzersizlerini düzenli bir şekilde tekrarlamanız gerekiyor.

Bel ağrısının bel fıtığından kaynaklandığı tespit edildiğinde bel ameliyatı zorunlu olabiliyor.

Bu yazımızda kısaca bel ağrısı neden olur? Bel ağrısına ne iyi gelir? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

En etkili tedavi için mutlaka bir uzmana görünmeyi asla ihmal etmemeniz gerektiğini hatırlatarak, yazımızı sonlandırmak istiyoruz.

Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gitmek Gerekir

Bel ağrısı bazen fıtık rahatsızlığın habercisi olabilir. İhmal edilmemesi gereken bel ağrısı için hangi doktora gidileceği pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Bel ağrısı çekenlerin aile doktoruna bile gitmeleri mümkündür. Eğer uzun süredir bel ağrısı çekiyorsanız Ortopedi veya nöroşirurji  uzmanına görünmenizde fayda vardır. Ayrıca bel ağrısı ve fıtık tedavisi için beyin, sinir cerrahı uzmanına görünüp tedavi olabilirsiniz.

Bel Ağrısına Yakı İyi Gelir Mi

Düzensiz bel ve sırt ağrısı çekenlerin ilk olarak ağrıyı geçirmek için korse yada yakı bandı denediği sıklıkla bilinmektedir. Bel ağrısını geçirmek için yakı sıklıkla denenen ve olumlu sonuç veren doğal yöntemlerden biridir. Sırt ve bel ağrısında sıklıkla kullanılan yakı hakkında ayrıntılı bilgiyi Yakı Bandı yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Bel Ağrısına İyi Gelen Krem

Bel ağrısını geçirmek için alternatif yöntemlerden biride bel ağrısına iyi gelen kremleri kullanmaktır.  Kesinlikle doktor önerisi ile kullanılması gereken kremler ise;

At kestanesi kremi

Kesinlikle bilmediğiniz ve doktorunuz önermediği kremleri kullanmayınız.

Bel Ağrısına Zeytinyağı İyi Gelir Mi

Bel ve sırt ağrısını çözüm arayanların denediği yöntemlerden biride zeytinyağı ile sırtı ovalamaktır. Az miktarda zeytinyağı ile sırt ve beli ovalamak ağrıların azalmasını sağladığı gibi rahatlık hissi verecektir.

Sizlere bu yazımızda bel ağrısına ne iyi gelir ve bel ağrısı nasıl geçer soruları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.