Aklovir Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Aklovir Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Aklovir Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? En etkili siğil yani uçuk kremlerinden biri olan Aklovir krem; uçuk virüsüyle savaşarak, bu virüsün üremesini ve daha geniş alanlara yayılmasını önlüyor.

Antiviral bir etkiye sahip olan Aklovir krem; genital siğil tedavisi amacıyla reçete edilen kremler listesinde başı çekiyor.

Genital bölgenin yanı sıra dudak, burun çevresindeki uçuklara da hızlı bir şekilde müdahale ediyor.

Vücutta siğil oluşumuna neden olan Herpeks simpleks virüsünü öldüren Aklovir kremin mutlaka doktor reçetesi ile kullanılması gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Aklovir krem nedir? sorusunu yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalara değinmeye çalışacağız.

İşte, Aklovir kreme dair bilmeniz gereken detaylar;

Aklovir Krem Nedir?

Hasta tarafından ilk kez karşılaşılan ya da nükseden yani daha önce tedavi edilmiş lakin tekrarlayan siğil tedavisinde yararlanılan bu kremin etkin maddesi asiklovir olmakla birlikte yardımcı maddeleri arasında mineral yağ, sodyum lauril sülfat, beyaz petrolatum, polioksamer 407 yer alıyor.

2 ya da10 gramlık alüminyum tüplerde eczanelerde satışa sunulan ürün, Herpes simpleks virüsünden kaynaklanan siğilleri tedavi ediyor.

Genellikle cinsel yolla bulaşan bu virüs, tedavi edilmediğinde ilerleyerek rahim kanseri başta olmak üzere ciddi rahatsızlıklara neden olabildiğinden özellikle genital bölgede siğil ile karşılaşan kişilerin vakit kaybetmeksizin doktora görünmesi gerekiyor.

Aklovir Krem Ne İşe Yarar?

Aklovir kremin ne işe yaradığını yani bu kremi kullanmanın en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Herpes labialis ve genital Herpes başta olmak üzere Herpes simpleks virüsünü etkisiz hale getiriyor.
 • Genital bölgeye, burun, ağız çevresine ve vücudun siğil ile kaplı diğer bölgelerine tedavi amacıyla sürülebiliyor.
 • Etkisini ilk günden göstermeye başlayan bu krem, siğillerin önce küçülmesini, sonrada tamamen kaybolmasını sağlıyor.
 • Siğillerin kitleye dönüşmesini, rahim kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilen tümöre dönüşmesini önlüyor.

Kısacası bu kremin uçuk yani siğil tedavisi amacıyla reçete edildiğini, asla başka bir amaçla kullanılmaması gerektiğini ifade edebiliriz.

Aklovir Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanmalısınız.

Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği taktirde kremi günde 4-5 sefer cildinizdeki lezyonların üzerine parmak uçlarınızla nazik hareketlerle ve ovuşturarak sürmelisiniz.

Her uygulama arasında en az 4 saatlik bir aralık olduğundan emin olmalısınız.

Genital herpes tedavisinde bu kremi en az 5 gün boyunca düzenli yani eksiksiz bir şekilde kullanmalısınız.

İyileşme söz konusu olmadığında tam iyileşme için doktorunuza danıştıktan sonra kremi yaklaşık 10 gün daha kullanmalısınız.

Kullanım esnasında doz aşımına kaçmamaya özen göstermeli, unutulan dozları dengelemek adına çift doz almaya kalkışmamalısınız.

Aklovir Krem Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu kremi kullanırken bazı noktaları göz önünde bulundurmamanız, hem olası yan etkilerle karşılaşmanıza hem de krem kullanımından istenilen sonucu alamamanıza neden olabilir.

Olası yan etkilerle karşılaşmak istemiyorsanız; krem kullanımı sırasında dikkate almanız gereken noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Kremin etkin ya da yardımcı maddelerine karşı herhangi bir aşırı hassasiyetiniz varsa bu kremi kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Kremin ağız, göz, vajina gibi mukozal alanlarla temasından kaçınmalı, temas halinde ilgili bölgeyi bol suyla yıkayıp, kremden arındırmalısınız.
 • Sizde şiddetli bağışıklık yetmezliği(AIDS vb.) söz konusuysa bu kremi kullanırken doz ayarlaması gerekli olduğundan öncelikle doktorunuza danışmalısınız.
 • Kullandığınız diğer reçeteli ve reçetesiz ilaçlar, topikal krem ve merhemlerle ilgili olarak tedavi başlangıcında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız; bu kremi kullanıp kullanamayacağınıza dair öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Bu kremi göğüs bölgesine sürmemelisiniz.
 • Bu kremi tedavi esnasında genital bölgeye uyguluyorsanız, tedavi tamamlanıncaya dek partnerinizle ya da eşinizle cinsel birlikteliğe girmekten kaçınmalısınız.
 • Cildinizde tahriş oluşumunu önlemek adına kullanım esnasında titiz olmalısınız. Cildinizin kuru ve temiz olmasına özen göstermelisiniz. Enfeksiyon söz konusuysa kullanım sıklığını doktorunuza danışıp, azaltmalısınız.

Aklovir Krem Kullanıcı Yorumları

Bloglarda ve internette bu kremi kullanan kullanıcı yorumlarına baktığımızda kremin pek çok kadın ya da erkek tarafından siğil tedavisinde kullanıldığını görüyoruz.

Özellikle genital bölgedeki siğil tedavisinde bu krem sıklıkla reçete ediliyor.

Bunun dışında ağız kenarındaki uçukların tedavisinde de Aklovir krem başarı gösteriyor.

Kremin yan etkilerinden bahseden yorumlara baktığımızda ise kremin ciltte kaşıntı, pullanma ve tahrişe neden olduğu anlatılıyor.

Herkesin cilt tipi farklı olduğundan bu kremi mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Aklovir Krem Sivilce İçin Kullanılır mı?

Arama motorlarında sıklıkla bu kremin sivilce tedavisinde kullanılıp kullanılmadığı araştırılıyor.

Bu kremin sivilceler üzerinde etkisi olmadığını, sivilcelere sürüldüğünde sivilcelerin durumunu daha da kötüleştirdiğini söyleyebiliriz.

Bu yüzden Aklovir kremi sivilce tedavisi amacıyla asla kullanmamalısınız.

Aklovir Krem Fiyat 

Aklovir krem doktor tarafından reçete edildiğinde SGK tarafından ücreti karşılanıyor. Reçetesiz bu uçuk kremini satın almak istediğinizde ise ortalama 18 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Aklovir Krem Ağız İçine Sürülür Mü

Aklovir uçuk kremi ağız çevresinde görülün uçuk için kullanılan bir kremdir. Ağız içine sürülmez sadece dudak kenarında görülen uçuğa sürülür.

Aklovir Krem Genital Bölgeye Sürülür Mü

Aklovir uçuk kremi genital bölgede görülen uçuk için kullanılan kremlerden biridir. Vajina bölgesinde görülün uçuk için kullanılır genital bölgede sadece uçuğun üzerine sürülür.

Aklovir Krem Yüze Sürülür Mü

Krem asla bütün yüze sürülmez sadece uçuk olan bölgeye sürülmesi gereklidir.

Aklovir Krem Egzamaya İyi Gelir Mi

Uçuk kremi olduğundan egzama tedavisinde etkili bir krem değildir. Kesinlikle egzamayı önlemek için kullanmayınız.

Aklovir Krem Uçuğa İyi Gelir Mi

Aklovir uçuk kremi olduğu için uçuğa iyi gelen kremlerden biridir. Dudakların kenarında, burun kenarında ve genital bölgede görülen uçuk için kullanılır.

Aklovir Krem Krem Mantara İyi Gelir Mi

Kesinlikle mantar tedavisi için kullanılmaz.

Aklovir Krem sgk karşılıyor mu

Eğer krem size reçete edilirse eczanelerden reçete ile aldığınızda sgk tarafından karşılanmaktadır.

Aklovir Krem Yanığa İyi Gelir Mi

Yanık kremi olmadığından yanığa iyi gelmediği gibi yaralarda asla kullanılmaz. Kesinlikle yara ve yanıklarda bu kremi kullanmayınız.

Aklovir Krem Yan Etkileri

Doz aşımına kaçan ya da kremin bileşen maddelerine karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerde bazı yan etkiler görülebilir.

Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Yaygın olmayan:

 • Uygulama bölgesinde geçici yanma ve batma
 • Uygulama bölgesinde pullanma ve kaşıntı

         Seyrek:

 • Uygulama bölgesinde eritem ve temas dermatit oluşumu

Çok seyrek:

 • Anjiyoödem gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları

UYARI:

Nefes almada zorlanma, ağız, yüz, boğaz ve dilin nefes almayı zorlaştıracak kadar şişmesi,  bu kreme karşı alerjiniz olduğunu gösteriyor.

Bu yan etkiler; ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden vakit kaybetmeksizin size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmeniz gerekiyor.

Bu yazımızda kısaca Aklovir kremle ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık.

Daha önce bu kremle tedavi gördüyseniz ya da şu an bu kremle tedavi görüyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazıp, görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.