Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Tırnak Arası Pislik Temizliği

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Tırnak Arası Pislik Temizliği

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Tırnak Arasındaki Pislik Temizliği Nasıl Yapılır? Gün içerisinde yoğun bir şekilde kullandığımız ellerimiz; dış ortamdaki nesneler ile çokça temas ettiğinden özellikle tırnak içlerimiz; aşırı şekilde mikrop ve bakteriye maruz kalabiliyor. Bu yüzden de tırnak arasında bulunan ve buraya yerleşen pislik ve kirleri her gün periyodik olarak temizlememiz; sağlığımız açısından önem arz ediyor.

Yeterince bakımı yapılmayan ve temizlenmeyen tırnak arası, oldukça çirkin görünürken; bu durum karşımızdaki kişilerin bize duyduğu saygıyı kaybetmelerine neden olabiliyor.

Özellikle yağlı bir cilt yapısına sahip olan kişilerde yoğun olarak gözlemlenen tırnak içindeki kirler yani tırnak arası pisliği; yenen yemek yağının tırnak arasında birikmesi, terleme sonucunda elde biriken kir ve nemin tırnak arasına yerleşmesi sonrasında ortaya çıkıyor.

Bakımına özen gösteren çoğu kadın; tırnak arasındaki kir ve pislik kalıntılarından kurtulmak için manikür ve pedikür yaptırmayı tercih etse de tek başına manikür ve pedikür yaptırmak; çoğu zaman yeterli olmayabiliyor.

Tırnak arası pisliği nasıl temizlenir? Tırnak arasındaki kirler nasıl temizlenir? Gelin bu soruları birlikte yanıtlamaya çalışalım.

Tırnak Arası Pisliği Nasıl Temizlenir?

  • Her yemekten sonra ellerinizle birlikte tırnaklarınızı da yıkamayı unutmayın.

Tırnakların kir ve pislik ile dolmasını engellemenin yolu; her yemekten ve lavabo ihtiyacı karşılandıktan sonra tırnak aralarının da sabunlanmasından ve yıkanmasından geçiyor.

 

Bu amaçla ellerinizi güzelce sabunladıktan sonra köpürttüğünüz sabunu avucunuzun içinde biriktirmeyi deneyin! Ardından avucunuzun ortasındaki sabunlu kısmı tırnaklarınızla yavaş hareketlerle kaşıyın. Bu sayede tırnaklarınızın içinin sabun ile dolmasını sağlayabilirsiniz. Son aşamada ise ellerinizi iyice durulamanızı ve tırnak içlerinizi akan suyun altında durulamanızı öneriyoruz.

  • Tırnak fırçalama aparatı ile tırnaklarınızın arasını fırçalayın!

Tırnaklarınızı kirden arındırmak adına kozmetik mağazalarda satışa sunulan tırnak fırçalama aparatlarından birini satın alabilir ve gün içerisinde tırnaklarınızın kirlendiğini düşündüğünüz anlarda bu fırçayı kullanabilirsiniz.

 

Oldukça uygun bir fiyata satın alabileceğiniz tırnak fırçasını kullanırken, öncelikle fırçaya bir miktar sabun sürün. Ardından tırnaklarınızı sabunlu fırça ile fırçalayın ve son olarak da bol su ile durulayın. Şayet evinizde tırnak fırçanız bulunmuyorsa; tırnak fırçası yerine bir diş fırçası yardımıyla da tırnaklarınızı fırçalayabilirsiniz.

  • Tırnak makasında bulunan yardımcı aparatı kullanın!

Oldukça fonksiyonel olan tırnak makaslarında bulunan ucu biraz sivri olan aparat; tırnak pisliklerinden kurtulmanın bir diğer yolu olarak karşımıza çıkıyorTırnağınızı temizlemek adına bu aparattan yararlanabileceğiniz gibi tırnak makasındaki törpüyü de kullanabilirsiniz.

NOT: Tırnak makası ve törpü dışında kürdan, iğne vb. ucu sivri birtakım nesnelerle hiçbir şekilde tırnaklarınızı temizlemeye çalışmamalısınız. Aksi halde tırnak yapınızın incelmesi, tırnaklarınızın kırılması gibi üzücü durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

  • Tırnaklarınızı düzenli olarak törpüleme alışkanlığı edinin!

Daha çok tırnaklarımıza şekil vermek ve uzayan tırnaklarımızı forma kavuşturmak amacıyla kullandığımız törpüler; tırnak bakımının ve temizliğinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

 

Tırnaklarınızı periyodik olarak törpülediğiniz takdirde hem ellerinizin daha güzel görünmelerini sağlayabilir hem de tırnak arasındaki pislik oluşumunu en aza indirgeyebilirsiniz.

  • Tırnak beyazlatıcı kalemlere bir şans verin!

Özellikle kişisel bakımını hiçbir şekilde ihmal etmeyen kadınların son zamanlarda sıklıkla kullandığı kozmetik ürünlerden biri olan tırnak beyazlatıcı kalemler; tırnağı beyazlatmanın yanı sıra tırnak içindeki pislikleri de temizliyor.

 

Tırnak arasındaki kirler nasıl temizlenir? sorusuna muhteşem bir yanıt olarak verebileceğimiz tırnak beyazlatıcı kremler; tırnakla etin arasını doldurarak, tırnak arasına kir birikimini de engellemiş oluyor.

Tırnak Arasındaki Kirler Nasıl Temizlenir?

Hem tırnaklarınızın daha beyaz görünmesini sağlamak hem de pis görünümden kurtulmak adına tırnak beyazlatıcı kalemlere bir şans verebilirsiniz.

Sağlığınız ve kişisel bakımınız açısından tırnak bakımı ve temizliğine maksimum özen göstermenizi öneriyor; en az 2 haftada 1 kez kesinlikle manikür ve pedikür yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Tırnak Nasıl Hızlı Uzar?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.