Sütlü Kahve Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları; Türk kahvesi geçmişten günümüze kadar kırk yıl hatırla gelen Türklere özgü bir içecektir. Bir çok çeşidi olan Türk kahvesini , sodayla, süt ile de yapabilir ve ikram edebilirsiniz. Sütlü türk kahvesi yapmak oldukça basit ve pratiktir. Aynı zamanda türk kahvesine nazaran biraz daha hafif olduğu da söylenebilir.

Sütlü kahve nasıl yapılır?, sütlü kahve yapımı nasıldır?, sütlü kahve ve türk kahvesi arasında farklar nelerdir?, gibi sorular sıkça sorulan sorular arasındadır. Sütlü kahve yapımını anlatmadan önce sütlü kahvenin faydalarına bir bakalım.

Sütlü Kahvenin Faydaları

Sütlü kahve bir çok faydasının yanı sıra çoğu konuda yardımcı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sütlü kahve zayıflamak isteyen kişiler için başvurulması gereken sağlıklı yöntemlerin başında gelmektedir. Sütlü kahve tokluk hissi vererek iştahı keser ve kişinin gün içerisinde açlık hissetmesini önler. Aynı zamanda sütlü kahve yapımı kolay olmakla birlikte tadı da lezzetli ve tatlı isteğini karşılayıp bastıracak bir içecektir.

Sütlü kahve tükettiğiniz zaman gün içerisinde tatlı ihtiyacı ve gereksinimi duymaz tatlı krizlerini engellemiş olursunuz.  Sütlü kahve stresi azaltıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle sınav dönemlerinde sütlü kahve tüketmek oldukça faydalı olacaktır. Kahve idrar söktürücü bir besin olduğu için sütlü kahve içerken yanında bol bol su içmek vücudunuzun su kaybını dengeler. Eğer diyet yapıyorsanız, sütlü kahveyi ara öğün olarak tercih edebilirsiniz. Sütlü kahvenin yanında biraz kuru yemiş ile oldukça hafif bir ara öğün olur.

Sütlü Kahve Tarifi

Sütlü kahve nasıl yapılır tarifi nedir hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Sütlü kahve tarifi 2 kişilik yada 4 kişi olarak yapabilirsiniz.

Sütlü kahve yapmak için gerekli malzemeler;

  • İki Türk kahvesi fincanı dolusu süt
  • İki tatlı kaşığı kadar Türk kahvesi

İki tatlı kaşığı kadar toz şeker ( şekerli sütlü kahve için verilen karardır. Orta şekerli sütlü kahve için iki Türk fincanına bir tatlı kaşığı ya da yarım tatlı kaşığı şeker ideal olacaktır. Şekersiz sütlü türk kahesi için hiç şeker kullanılmamalıdır.)

Sütlü Türk Kahvesinin Püf Noktaları

Sütlü Türk kahvesi için gerekli olan malzemeleri ayarladıktan sonra, bir cezve ya da kahve makinesi ile kahvemizi yapmaya başlayabiliriz.  İlk yapmamız gereken , iki fincan sütü cezve içerisine ekleyerek ocağın üzerine almak ve ardından içerisine Türk kahvesi ve şekeri eklemelisiniz ( eğer kahveniz şekerli veya orta şekerliyse ) tüm bunlar bir iki kez karıştırılıp kendi haline bırakılır.

Kısık ateşte olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir süre sonra cezvenin üzerinde kahvenin köpükleri meydana gelecektir. Bu köpükler cezve üzerinden bir kaşık yardımı ile alınıp , fincanlara pay edilmelidir. Ardından kaynaması için kısık ateşte beklenmelidir. Kahve kaynamaya başladığı zaman ocağın altı kapatılıp kahve fincanlara doldurulur.

Sütlü Türk kahvesinin yanında, çikolata, minik Türk lokumları ve su ile ikram edilir.

Sütlü Kahvenin Zararları

Sütlü kahvenin faydaları olduğu gibi bazı zararları olduğu bilinmektedir. Aşırıya kaçmadan içildiğinde pek çok faydası bulunan sütlü kahvenin zararları ise;

  • Fazla tüketildiğinde kalp çarpıntısına neden olur. Kalp ritmini bozduğu için kalp hastalarının içmesi tavsiye edilmez.
  • Tansiyonunu yükselmesine neden olur
  • Mide rahatsızlıklarına neden olur
  • Şeker hastalığını tetikler
  • Fazla kahve içmek vücutta su kaybına neden olur
  • Baş ağrısına ve migren ağrısını tetiklediği bilinmektedir
  • Vitamin ve mineral kaybına neden olur
  • Çok fazla kahve içmek doğurganlık olasılığını düşürmektedir.

Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünen çok fazla kahve içmesi asla önerilmez.

Diğer yazımızda Nescafe’nin Faydaları ve Zararları okuyabilirsiniz.

Sütlü Kahvenin Kalorisi

Sütlü kahve gün içerisinde tüketilmesi önerilmektedir. Günde 2 fincan kahve içmek yeterlidir. Bir fincan şekersiz sütlü kahve 71 kalori olarak bildirilmiştir. Ortala olarak 100 gram sütlü kahve 35 kalori gelmektedir.

Sütlü Kahve Tansiyonu Yükseltir Mi

Sütlü kahve içmeyi sevenlerin en çok sorduğu sorulardan biride sütlü kahve tansiyonu yükseltir mi? tansiyon üzerinde etkisi var mı sorusudur.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre sütlü kahve tansiyon yükselmesine neden olduğu görülmüştür. Kesinlikle günde yüksek tansiyon varsa asla günde 1 bardaktan fazla tüketmeyin.

Sütlü kahve yemeklerden önce tüketildiğinde iştah kesici etkisi olduğundan kilo aldırmaz. Toklu hissi verdiğinden kişinin zayıflamasını sağlar.

Sütlü Kahve Nasıl Yapılır Youtube

Sütlü kahve nasıl yapılır? sütlü kahve tarifi ve sütlü kahve yapılışı için sizlere video tarifini de vermek istiyorum.

Peki ya siz sütlü kahveyi nasıl yapıyorsunuz? Yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Sütlü kahve tarifi hakkında bilgi vermeye çalıştım. Afiyet olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları