Su Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Su Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Su Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Su Diyeti ile Kaç Kilo Verilir?

Su Diyeti Nedir? Nasıl Uygulanır? Su Diyeti ile Kaç Kilo Verilir? Pek çok kişi tarafından su orucu olarak da bilinen su diyeti aslında vücudun zehirli ve zararlı maddelerden arınması kadar iştah ve isteklilikten uzaklaşması için de son derece avantajlı olabilmektedir. Yeme içmeye ara verilen ve yalnızca su tüketimine odaklanılan su diyeti nasıl yapılır sizin için içeriğimizde detaylı şekilde açıklıyoruz.

Su Diyeti Nedir?

Hızlı şekilde kilo vermek için vücudun yağ yakma kapasitesini arttırmak yani metabolizmayı canlandırmak için uyguladığı yöntemlerden biri olan su diyeti aslında bir tür oruç olarak görülmektedir. Kilo vermeye yani metabolizmanın hızlı şekilde çalışmasına engel olan toksin maddeleri uzaklaştırmak için etkili olabilen bu diyetle birlikte ilerleyen haftalarda kilo vermeye devam edebilirsiniz.

Yalnızca su tüketimine izin olan, yani suyla beslendiğiniz bu diyet çok kısa süreli açlıkla vücudu şoka sokarak ilerleyen zamanlarda yapılan diyetlerin daha hızlı kilo vermeyi desteklemesini amaçlar. Su diyeti nedir sorusuna yalnızca suyun tüketildiği bir oruç olarak açıklama getirilse de kişinin tercihine bağlı olarak diyette suyun farklı ve aromalandırılmış versiyonlarının tüketilmesi de uygun karşılanır.

Yeme içmenin yasak olduğu hastalıklar gibi bazı özel durumlarda uygulanan bu diyetin, her bünyede yarattığı etkiler birbirinden farklı olmaktadır. Kişinin kendi bünyesine göre seçim yapma şansı veren bu diyetin 7 günlük veya 3 günlük olarak uygulanması mümkün olmaktadır.

Su Diyeti Faydaları Nelerdir?

Su içmenin yalnızca kilo vermek için değil, vücudun genel sağlığını korumak için de ne kadar eşsiz bir öneme sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak kısa süreli de olsa yalnızca suyla beslenmek suyun kendi standart faydalarının bir hayli gelişmesini sağlamaktadır. Vücuttaki zararlı maddelerin kan dolaşımı yoluyla daha hızlı şekilde uzaklaştırılmasını sağlayan suyun, sigara kullanımından dolayı akciğerleri temizlenmesi gereken kişilere veya alkol kullanımından dolayı böbrek sağlığını koruması gereken kişilere daha sık tüketmelerinin önerildiği bilinmektedir.

Su diyetinin faydaları hakkında diğer dikkat çeken maddelerse şu şekilde listelenebilir:

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Katı besinlerin tamamen yasak olduğu bu diyeti, düzenli, yoğun çalışanların ya da evde yalnız yaşayanların yapması önerilmemektedir. Çünkü katı beslenmeme nedeniyle kişide tansiyon düşmesi mümkün olmakta, baş dönmesi gibi belirtiler görülebilmekte, haliyle herkes için bu diyetin uygun olduğundan bahsetmek mümkün olmamaktadır. Diyete uygun olup uygulamak isteyenlerse vücudunun yağ deposunu yakarak enerji elde etmekte, diyet boyunca bu şekilde gündelik hayatına devam edebilmektedir.

Su diyeti nasıl yapılır sorusunun yanıtı ayrıca uygulama süresiyle de ilişkili olmakta, bu orucu tutmak için maksimum 24 veya 72 saat ile kendinizi sınırlamanız gerektiği unutulmamalıdır. Diyetin daha uzun sürmesi beraberinde farklı sorunlar getirebilmekte ve risk oluşturabilmektedir.

Her öğünde ve günün her saatinde içme suyu tüketmeye dayalı olan su diyeti yapanlar tarafından farklı meyve aromalarıyla renklendirilebilir. Örneğin bazıları içme suyuna çubuk tarçın, bazıları da limon kabuğu ekleyerek suyun aromasını değiştirmekte, bu şekilde tüketilen suyun yine diyet boyunca etkileri geçerli olmaktadır.

Su Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Vücudu arındırmak ve zehir etkisi göstererek metabolizma gibi bağışıklığı da olumsuz etkileyen maddeleri daha kolay uzaklaştırmak için su orucu yapanlar arasına katılabilirsiniz. Ayrıca vücudu ödemden arındırmak ve ilk fazlalıkları atmak için de diyetin oldukça uygun olduğundan bahsedilebilir.

  • Metabolizmayı harekete geçirir ve yağ yakımını arttırır.
  • Göbek bölgesindeki yağlanmaları azaltır.
  • Sinir hücrelerini uyararak ve vücuttaki oksijen miktarını artırarak stresin dinmesini sağlar.
  • Böbrekleri zararlı maddelerden arındırarak temizler.
  • Bağırsak hareketliliğini destekler.
  • Cildin daha aydınlık ve temiz görünmesini sağlar.
  • Aniden gelen açlık krizlerinin kontrol edilmesini sağlar.

Su Orucunun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Pek çok kişi için önemli bir konu olan su diyetinin yan etkileri bünyenizin uygun ve hazır olduğundan emin olmadan yaptığınızda ortaya çıkan risklerden oluşturmaktadır. Vücudu arındırmak ve iyileştirmek için son derece etkili ve güvenilir bir yöntem olsa da bu diyetin doğru kişiler tarafından ve bilinçli şekilde yapılması bir hayli önemli olmaktadır.

Şeker hastaları diyetten uzak durması gereken ilk grup olmakta, su diyeti uygulayanlar uzun süre aç kaldığı için bu program diyabet hastalarına kesinlikle uygun olmamaktadır. Hamilelik veya emzirme dönemlerinde de aynı şekilde yasak olan bu diyetin tansiyon düşüklüğüne neden olması nedeniyle yoğun spor yapılan dönemlerde veya temponun yüksek olduğu dönemlerde kesinlikle yapılmaması gerekir. Düzenli ilaç kullananlar, hassas bünyeye sahip olanlar ve kronik böbrek yetmezliği olanlar da su diyetinin zararları konusunda dikkatli olarak bu programdan uzak durmalıdırlar.

Su Orucu Sonrası Neler Yemek Gerekir?

Su orucunun yani diyetinin ardından vücut uzun süredir katı gıda almamış olacağı için bir anda büyük porsiyonlu, enerji değeri yüksek ve ağır besinlerle vücuda yüklenmek son derece riskli olabilir. Bu nedenle diyet sonrasında neler yiyeceğinize dikkat etmeniz bir hayli önemli olmakta, ilk saatleri bitki çayı veya meyve suyu ile geçirmeniz mümkün olmaktadır.

Su diyetinin 3. günü itibariyle katı besinlere yavaş yavaş dönmeniz gerekmekte, bunun için de taneciksiz çorba veya yoğurt son derece ideal seçenekler olmaktadır. Gün gün kendinize yeni ve hafif öğünler ekleyerek diyetinizden normal beslenmenize geri dönüş yapabilir, ara öğün ilaveleriyle adaptasyon sürecini hızlandırabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.