Saç Renkleri ve İsimleri

Saç Renkleri ve İsimleri

Saç renkleri ve isimleri; Saç rengine karar vermek en az saç modeline karar vermek zordur. Saç rengine etki eden unsurlar arasında en önemlisi ten rengidir. Buna göz rengi de eşlik eder. Kadınlar, tüm hayatları boyunca ortalama 7-8 kez saç rengini değiştirir. Bu değişiklikleri belirli aralıklarla yapmak ise saç sağlığınızı koruma da önemlidir. Ne kadar çok kimyasal işlem o kadar çok yıpranma yaratır. Saç güzelliği ve saç rengindeki canlılığı kaybetmemek için belirli aralıklarla bakım yapmak şarttır. Ayrıca yediklerimizle de saçlarımızı içerden beslemek önemlidir.

Kötü ve sürpriz sonuçlarla karşılaşmamak için, artık çoğu kuaförlerde bulunan, resminizi çekip saç şeklinize göre saçınızı istediğiniz renklerde görebileceğiniz çeşitli bilgisayar programları, tablet aplikasyonları vardır. Eskiye göre biraz daha az risk ile karşı karşıya kalınıyor. Rengi seçtikten sonra ise tamamen o tonu tutturmak ise kuaförünüzün yeteneğine ve saç cinsinize kalmış oluyor.

Saç Renkleri ve Saç Renk İsimleri

Sizler için en çok tercih edilen saç renkleri ve saç renk isimleri isimleri sırası ile yazmak istedim. Saç renk seçiminde mutlaka ten renginize uygun olan ve size yakışan rengi seçmenizi tavsiye ederim. İşte en çok tercih edilen saç renkleri ve saç renk isimleri;

Ombre Saç Rengi

Tek bir renge bağımlı kalmak istemeyenler ve son senelerde moda ombre, kendi saçınızı diplerde ve belirli bir hizada kullanıp, özellikle uzun saçlarda uçlara doğru 2 farklı tonla, saçın rengini açma ya da renklendirme türüdür. Uçlara yapılan karamel tonları ile diplerin çikolata kahve olması ya da koyu kestane olması önerilir. Koyu kahvelerle sarı tonları, açık kestane ile kızıl tonları, koyu herhangi bir renk ile gri tonları en çok tercih edilenler arasındadır. Ayrıca ters ombre yani saçın uçları kendinizin rengi, saçların dipleri daha açık olması da yeni trendler arasındadır. Uçlara yapılan ombre daha az işlem gerektirdiğinden saçları yıpratmaz. Kesilerek çok kolay kurtulunabilinir.

Ecaille Saç Rengi

Yeni bir teknik olan ecaille ise yine saçta 3 ton kullanılarak yapılan, fakat ombre kadar sert geçişleri olmayıp, saçın bütününe yedirilen bir gölgelendirme şeklidir.

Kahverengi ve Tonlarındaki Saç Rengi

Kahve ve tonları her ten rengine, her mevsim rahatça uygulanabilecek renk türüdür. En çok bilineni ise çikolata kahvedir.  Her cilt tonundaki kadına yakışır. Kalıcı bir renktir. Sık sık boya tekrarı gerektirmez. Doğal görünmesinin yanında, sağlıklı saçlara uygulandığında kendiliğinden parlar. Koyu renk bu tip saçlar, kişiyi olduğundan her zaman genç gösterir.

Bakır Rengi Saç

Hürrem sultan’ın popüler olmasıyla bir ara herkesin denediği bakır rengi ise beyaz tenli kadınlara çok yakışır. Koyu renk saçlarda açıcı olan oryel kullanılıp, saç iyice sarı renge döndürülüp üzerine boya yapılır. Her 20 – 25 gün arası canlılığını yitirmemesi ve diplerin kendini belli etmemesi için boyanması gerekir.

Platin Sarısı Saç Rengi

Platin sarısı deyince son zamanlarda akla gelen ilk isim Lady Gaga her nedense… Sarışınlığın geldiği en son nokta platin sarısıdır. Bu saç rengini tam olarak tutturmak, aralarda rengin mavilileşmemesi ve kızarmaması önem taşır. Klor ve deniz suyundan çok çabuk etkilenir. Düzenli bakım yapılmalıdır. Bu saç renginden sonrası ise tamamen beyazdır.

Kızıl Saç Rengi

Bakır ile karıştırılan kızıl renginin özünde kırmızı yatar. Bakır ise daha çok turuncu renge yakındır. Kızıl renk çok çabuk saçtan akar. Saç rengini oturtuncaya kadar 15 günde bir boyayarak, aynı canlı rengi yakalanmaya çalışılır.

Küllü Kumral Saç Rengi

Küllü kumral ise kendinden ışıltılı bir renktir. Buğday tenli kadınlarda çok güzel durur. Fönlendiğinde arada gölgeler varmış hissi verir.

Açık Kumral Saç Rengi

Açık kumral rengi ise küllü kumrala göre daha düz görünüm verir. Beyaz tenli kişilere yakışır. Uygulanması ve kullanması, açık renkli saçlar arasında en kolay olanıdır.

Koyu Kumral Saç Rengi

Koyu kumral ise Türk insanın neredeyse %60 saç rengini oluşturur. Ne siyah ne de kahverengidir. Sağlıklı olan kumral saçlar kendiliğinden ışıldar.

Kestane Saç Rengi

Kestane saç rengi oldukça doğal durur. Kadınlar arasında 7 den 70 e çok popülerdir. Her türlü ten rengiyle uyum gösterir. Koyudan açığa 4-5 tane tonu vardır. Kendinize yakışanı bu tonlar arasından bulabilirsiniz. Kızıl kestane ise içinde, kızıl ışıltılar barındıran çok sıcak aynı zaman da kestanenin doğallığını taşıyan bir renktir.

Siyah Saç Rengi

Siyah, özellikle beyaz tenli kadınlarda kullanıldığında yüzü ortaya çıkaran ve her renk ten de ise yüz hatlarını keskinleştirici özelliği vardır. Her renk saç kolayca siyaha boyanabilse de siyah rengin pigmentinin ağır olmasından dolayı, bu saç renginden dönmek biraz zaman alır.

Mavi siyah denilen tonu daha mat gözükmekle beraber, siyahın içinde tonlamaya neden olur.

Gri Saç Rengi

Son 2 senedir trend olan gri ise tutturulması oldukça zor, küllü ve nötr bir renktir. Genelde platin sarının yakıştığı kişilerde güzel durur. Soluk tenlilere tavsiye edilmez. Mutlaka makyajla bir kullanılması gerekir. Aksi halde ölü bir görünüm verir. Yaşınızı olduğundan büyük gösterir. Saç konusunda uzman biri tarafından uygulanmalıdır.

Fındık Kabuğu Saç Rengi

Hem doğal görünüm hem de biraz değişiklik isteyenler için,  pişman olmayacakları renk ise fındıkkabuğudur. İçinde kumrallık ve kahverenginin açık tonlarını barındırır. Açık ten rengindeki, özellikle yüzünde daha çok pembelik olan kadınlara yakışır.

Dore Saç Rengi

Dore saç renginin içinde sarılığı hissedersiniz. Yani platin kadar beyaza yakın değildir. Işıltı verildiğinde ise saçınızın bir Barbie’ nin saçı gibi ekstra parladığını göreceksiniz.

Badem Saç Rengi

Badem rengi ise, özellikle renkli gözlü bayanlara çok yakışır. Açık kumral rengine benzese de içinde tarçın ve altın renginden de tonlar barındırır. Bu da saçın günün her saatinde sanki farklı bir saçmış gibi algılanmasına neden olur.

Marsala Saç Rengi

Marsala rengini tarif etmek zor olsa da koyu kiremit renginin karşılığı olarak da adlandırılabilinir. Kimi kaynaklarda mürdüm olarak belirtilse de aslında çok koyu kızıldır. Aynı kızıl saçta olduğu gibi bakım ister. Ayrıca beyaz tenlilere çok yakışır.

Karamel Saç Rengi

Karamel aslında bir kahverengi tonu olarak bilinse de saça uygulandığında açık bir renk olduğu gözükür. Koyu renkli saçlarda gölgelendirme için bile kullanılır. Saçta kalıcılık özelliği vardır. Buğday tenlilere çok yakışır.

Soğan Kabuğu Saç Rengi

Soğan kabuğu, diğer bir adıyla tarçın bakırı denilen ise bakırın içinde sarılar barındıran bir renktir. Bakımı aynı bakır renginde olduğu gibidir. Yazın güneşte çok çabuk matlaşır.

Bal Köpüğü Saç Rengi

Balköpüğü rengi ise sarıya yakın çok açık bir kahverengidir. İlk bakıldığında karamel rengine benzetilse de, ton olarak daha çık olduğu fark edilir.

Sarı Rengi

Sarı ise sarışın olmanın temel kuralıdır. Birçok tonu olsa da asıl kişiye yakışan sarı renk, içine katılan boya tonlamaları sayesinde bulunabilir. Yanlış uygulamalar, deniz tuzu, klor ve güneş yüzünden saçta renk değişimleri, yosun gibi olma, kolay taranamama ve güçsüzleşme görülebilir. Düzenli bakım şarttır.

Bunların dışında açık pembe, patlıcan moru, mor kızıl, mavi ve yeşil gibi renklerde saçlara uygulanabilir. İddialı renkler olduğundan kişi bunlardan çok çabuk sıkılıp değişim yoluna gitmek ister.  Yine uygulanacak işlemlerin cefasını ise saçlar çeker. Ne kadar çok işlem, o kadar çok kimyasal demek olduğundan, saç sağlığı olumsuz etkilenir. Güçsüz, dökülen, cansız saçlara sahip olmanıza neden olabilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.