Hangi Saç Rengi Bana Yakışır? Hangi Ten Rengine Hangi Saç Rengi Yakışır?

Hangi Saç Rengi Bana Yakışır? Hangi Ten Rengine Hangi Saç Rengi Yakışır?

Kadınların bir çoğu, hatta hemen hemen hepsi saç rengini değiştirmeye bayılır. Saç rengi değiştikçe kendini yenilenmiş hisseder. Moda akımları ve mevsimler de bu değişime yön verir. Ayrıca sık sık dalgalanabilen psikoloji, en kısa ve en çabuk yoldan kuaför yoluna düşmeye neden olur.

Değişime karar verilen sonraki en zorlayıcı süreç ise; bana hangi renk yakışır sorusudur. Hızlı karar vermemek gerekse de; bazen günlerce bu soruyu kafanızda döndürdükten sonra, genelde kararsız olarak kuaför yolu tutulur. Aynı soru dakikalarca kuaförle tartıştıktan sonra, yeni saç rengine karar verilir. Kararı veren genelde kuaför olur. Sonuç 3 şekilde olabilir. Büyük hüsran ve ertesi gün saçınızı eski rengine döndürme isteği ( bazı durumlarda ertesi güne bile kalmayabilir), eh iste biraz kullanırım, sonra değiştiririm, bu renk bana çok yakıştı,ölene kadar bu saç rengini kullanırım (bu karar olsa bile, bu süre en fazla 5 senedir)

Saç renginizi değiştirmeye karar verdiğinizde öncelikle kendi ten renginizi ve yüzünüzün özelliklerini tanımanız gerekmektedir. Kaşlarınızın ve gözlerinizin rengi, giymeyi sevdiğiniz renkler, şimdiki saç renginiz, makyaj yapma sıklığınız bir bütün olarak önem taşır.

İnsanlar vücutlarında melanin denen renk verici bir madde taşır. Melanin pigmentleri saç, göz ve ten renklerinden sorumludur. Aynı zamanda mevsime göre ten renginizin değişimine neden olur. Melanin; dağılımı, değişimi, şekilleri ve boyutları ise değişik ten renklerinin kaynağıdır.

Saç renginizi değiştirmeden önce ten renginizi iyi tanımanız gerekir. Çünkü iyi eşleşmemiş ten rengi ve saç rengi kişiyi doğal görünümünden uzaklaştırırken, aynı zamanda kötü hissetmeye ve görünüme neden olur.

Ten renginizi nasıl belirlersiniz?

Ten renginiz 3 şekilde olabilir. Sıcak, soğuk ve nötr… Ten renginizin sıcak mı soğuk mu olduğunu belirlemek için; kol bileğinizin iç tarafındaki damarlara gün ışığında bakmanız gerekir. Eğer damarlar yeşil görünüyorsa sıcak tonlu, mavi görünüyorsa soğuk tondasınızdır. Her ikisine de benzemiyorsa nötr tondasınızdır. Bu tip kişiler genelde esmerler ve koyu renkli tene sahiptirler. Tüm bunların yanında yüzünüzün altına beyaz bir t shirt koyduğunuzda ve gün ışığında aynaya baktığınızda , gördüğünüz renk altın gibiyse sıcak ten rengi, mavi ve kırmızı ya da al rengi yanaklara sahipseniz ten renginiz soğuktur.

 

Hangi Saç Rengi Kime Yakışır

Ten rengi ile uyumlu olması gereken saç rengi uyum içinde olursa sizi daha havalı ve güzel görünmenizi sağlayacaktır.

Hangi saç rengi, hangi ten rengine uyar?

Deriniz sarımtraksa , sıcak tonlar yönünde seçimler yapmalısınız örneğin sarılı bakırlar tercih edilebilir. Deriniz pembe tonlarında ise; saç renginizi soğuk tonlardan yapmalısınız. Buna da en iyi örnek küllü sarılardır.

Sıcak ten tonlarında, yumuşak sarılar ve kahverengiler iyi birer ikilidirler. Örneğin açık renkli ve sıcak tonda bir teniniz var ise; bal rengi veya rose yani pembe altın rengi önemli değişiklik noktalarındandır. Daha koyu renk bir ten renginiz var ise; daha koyu kahverengiler seçilmelidir. Buna örnek olarak da çikolata kahve verilebilir.

Küllü sarılar, platin, beyaza yakın sarı, küllü kahveler; soğuk ten rengi için idealdir. Görünüşü daha sıcak hale getirmek için altın sarılar, açık kestane renkleri kullanılabilinir.

Çok beyaz tenliyseniz, koyu renk saçlardan kaçınmalısınız. Bu ifadenizin çok sert görünmesine neden olur. Hem beyaz hem de soluk tenli iseniz; koyu renk saçlar aynı zamanda yaşınızdan büyük ve daha da solgun görünmenize neden olur. İnce gölgelendirmeler saçlarınızda yenilik yapmak istediğinizde ilk denemeniz gereken değişikliktir. Bunun için saçınızı önceden kahverengiye boyamanız önerilir. Eğer zaten saç renginiz kahverengiyse biraz daha şanslısınızdır. Kızıl gölgeleri kahverengi saç bazının üzerinde harika durmaktadır. Böylelikle koyu olan saçlarınızı canlı ve doğal gösterirsiniz. Yine de koyu olan saç renginden vazgeçeceksiniz sarı gölgeler, koyu kızıllar, açık kahveler veya çikolata renkleri bu ten rengiyle çok uyumlu olacaktır. Tavsiye edilen geniş bir sarı renk yelpazesi vardır. Beyaza yakın sarılar, Kaliforniya sarısı, kirli sarı ve küllü sarılar bunlardan sadece bir kaçıdır. Açık kahvenin sıcak tonları da ayrıca düz olarak kullanılabilir.

Buğday tenli iseniz; beyaz tenliler gibi çok koyu saç renklerinden kaçınmalısınız. Koyu sarı ve açık kahve tonları sizin için idealdir. Böylelikle daha sıcak bir görünüm yakalarsınız. Kavuniçi ile sarının karışık olan zencefil renginden kaçınılmalıdır. Koyu erik ve kahverengi gölgeler ya da balyajlar seçilebilir. Ancak renk çok parlak olmamalıdır. Eğer parlak olanları tercih edecekseniz kısa saç kesimini düşünmelisiniz. Çikolata kahveler, donuk kırmızılar, kestane tonları ve canlı renklerden mavi ve mor kullanılabilinir.

Esmer tenliler için saç rengi seçiminde ise; özellikle soğuk tonlardaki meçlerden ve balyajlardan kaçınmalıdır. Küllü sarılar kesinlikle hayatlarında olmamalıdır. Eğer balyaj ya da meç yaptıracaksanız bal tonları ya da koyu kızıllar tercih edilmelidir. Gözünüzün yadırgamayacağı ve kendinizi değiştirecek olan koyu saç rengine yapılan sıcak gölgelendirmelerden yararlanılmış olunur. Saçınızın büyük bölümünde değişiklik istiyorsanız, kalın balyajlarda yumuşak bir geçiş sağlayabilirsiniz. Kestane tonları, koyu kahveler ile birlikte çok doğal görünüm ortaya çıkar.

Karamel ten rengine sahip kişiler ise; koyu sarı gölgeler ve koyu kahvelerle iyi gözükürler. Sıcak gölgeler mutlaka tavsiye edilir.

Hangi Saç Rengi Bana Uygun

Ten renginize tam karar veremediyseniz ya da bu doğrulama zor geldiyse, bir diğer saç rengi seçimi ise gardırobunuzda kullandığınızda renklerle yapılabilir.

Kırmızı, kavuniçi, dore, sarı, yeşil gibi renkler size yakışıyorsa altın sarılar, altınlı kahverengiler, soğan kabuğu, kızıl sarılar ve kumrallar sizin için yaratılmış saç renkleridir.

Kestane tonları, fuşya, siyah ve gece mavisi sizde iyi duruyorsa, platin,küllü sarı, küllü kahveler, bordoya yakın kızıl, mat siyahı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Antrasit, kırmızı, mor, petrol mavisi gibi renkler favorileriniz arasındaysa, kum sarısı, bejli sarı, çikolata kahve, kızıl kahveler idealdir.

Saçınızı marjinal bir şekilde değiştirip mor, mavi, yeşil,pembe yapacaksanız, gardırobunuzdaki sıklıkla kullandığınız renkleri de düşünmenizi öneririz. Çünkü değişik saç rengi ile kombinlenemeyen kıyafet çıkabilir. Bu da size ekstra bütçe yükü getirir.

Göz Rengine Göre Saç Rengi Belirleme

Saç renginiz ve göz renginize göre nasıl değiştirilmelidir?

Göz renginiz saç renginizi belirleyen diğer bir etkendir. Örneğin ela, yeşil ve kahverengi gözlü kişiler sıcak tonları kullanmalıdır. Altın sarısı, altınlı kahve ve kızıl kahve sadece bunlardan bir kaçıdır.

Mavi ve gri gözlüler ise daha soğuk renkler seçmelidir. Platin, küllü sarı, küllü kahve ve sarının tüm tonları bu kişilere yakışır. Bu renkleri kullanmak gözleri daha ön plana çıkarır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Bedava İnternet