Pudra Nedir? Pudra Nasıl Sürülür? Pudra Çeşitleri

Pudra Nedir? Pudra Nasıl Sürülür? Pudra Çeşitleri

Pudra nedir, Pudra Nasıl Sürülür, Pudra Çeşitleri: Pudra neredeyse hepimizin çantasında mutlaka bulunan makyaj malzemelerinden biridir. Makyajın tamamlayıcısı pudra bazen cilt kusurlarını örtmek içinde imdadımıza yetişir. Sizlere bu yazımızda pudra nedir, pudra ne işe yarar, pudra nasıl sürülür, pudra çeşitleri nelerdir, pudra markaları, pudra sürmenin püf noktaları hakkında bilgi vererek doğru pudra nasıl kullanılır anlatmaya çalışacağım.

Pudra Nedir

Pudra cildi güzel göstermek, cilt kusurlarını kapatmak yada kırışıklıkların görünümünü azaltmak için kullanılan makyaj malzemesidir. Toz halinde bulunan pudra çeşitli renklerde bulunurken sürüldüğünde hoş bir koku bırakır.

Pudra Ne İşe Yarar

Bayanlar aslında pudrayı genel olarak kapatıcı yada fondöten ile karıştırmaktadırlar ve cilt rengini açmak için kullanmaktadır. Pudra aslında yapılan makyajın sabitlenmesini sağlayarak daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca pudra sürüldüğünde daha mat  bir makyaj görüntüsü elde edilir. Eğer pudra sürerseniz yapılan makyajın kalıcılığı daha uzun sürer özellikle çalışan bayanların çok işine yarayacak bir yöntemdir. Yağlı cilt tipine sahipseniz pudra sayesinde hem cildinizdeki yağlı tabaka görünmeyecek hemde cildiniz parlamayacaktır.

Pudra Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pudra seçimi çok önemli bir konudur ve pudra alırken makyaj malzemelerine gereken önemi verdiğimiz gibi dikkatli olmalıyız. Sizlere pudra seçiminde dikkat edilmesi gereken sırası ile yazmak istiyorum.

 • Pudra alırken mutlaka cilt tipine uygun olan pudra çeşidi seçimi yapılmalıdır. Yağlı, kuru, hassa ve karma cilt tipine uygun pudra seçimi ileride oluşabilecek cilt sorunlarının önüne geçerken iyi pudra seçimi sizlerin dahada harika görünmenize destek olacaktır.
 • Pudrayı çok kullanan biri değilseniz bunu uzun süre saklayacağınız için mutlak pudra alırken son kullanma tarihine dikkat etmelisiniz. Uzun süre saklayacağınız için kullanma tarihi uzun olanları seçmek daha doğru olacaktır.
 • Pudra alırken dikkat edilmesi gereken bir husus ise mutlaka cilt rengine uygun alan pudra seçilmelidir. Rekli pudra alırken mutlaka bu hususu göz önünde bulundurmalısınız.
 • Aynı fondöten rengine sahip pudrayı seçmek gerekmektedir. Cildinize uygun pudra seçiminde az miktarda pudrayı bileğinize sürün ve 5 dakika bekleyin eğer bileğinizde pudranın yeri tam belli olmuyorsa doğru pudra seçtiniz demektir.

Pudra Nasıl Sürülür

Pudrayı sürmeden önce az öncede dediğimiz gibi cilt tonuna uygun olarak alınacak pudra ilk olarak temiz cilde sünger yardımı ile sürülmelidir. Pudrayı tek başına süreceksiniz ilk olarak bir nemlendirici krem sürüp daha sonra pudrayı uygulamak gerekmektedir. Eğer pudrayı fondöten üzerine süreceksiniz ince tabaka olarak sürmeniz yeterlidir. Peki pudra cilde nasıl uygulanır

Toz Pudra Nasıl Sürülür

Cildinize toz pudra süreceksiniz mutlaka sünger ile bu işlemi yapmalısınız. Pudra sürmeye ilk olarak yanaklardan başlanmalı ve süngerle hafif vuruşlar yapılmalıdır. Pudra süngerle sürülürken az miktarda ve hızlı vuruşlarla sürülmesi gerekmektedir. Cildinizde doğal bir görüntü olsun istiyorsanız mutlaka pudrayı abartmadan az miktarda sürmelisiniz.

Kompakt Pudra Nasıl Sürülür

Kompakt pudra (Sıkıştırılmış Pudra) sünger yada pudra fırçası ile sürülür. Genelde sıkıştırılmış pudra nasıl kullanılır soru en çok sorulan sorulardan biridir. Aynı toz pudrada olduğu yüze üzerinde az miktarda sürülür ve sağa, sola, yukarı, aşağı şeklide dağıtılarak sürülür. Kompakt pudra asla kıyafetlerinize bulaşmaz kullanımı kolaydır.

Pudra Sürmenin Püf Noktaları

Pudra sürmenin püf noktalarını bildiğinizde daha etkili ve güzel bir görüntü elde etmeniz mümkün. Sizlere pudra sürerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini ve pudra sürmenin inceliklerini yazmak istiyorum.

 • Mümkün oldukça pudrayı fondöten sürdükten sonra kullanmalısınız. Sadece kompakt pudra yani sıkıştırılmış pudra kullanacaksınız ilk olarak nemlendirici krem sürmeli ve belli bir süre bekledikten sonra deri nemlendiriciyi emdikten sonra pudra kullanmalısınız.
 • Eğer yüzünüzde tüyler varsa pudra kullanmamalısınız. Pudra tüylerin daha belirgin görünmesine neden olur.
 • Sıkıştırılmış pudra ne işe sorusunu merak edenlere ise önerimiz eğer yağlı cilt tipine sahipseniz sıkıştırılmış pudra kullanmanız daha iyi olacaktır.
 • Kuru cilt tipine sahipseniz kesinlikle pudrayı direk olarak cildinize uygulamayın nemlendirici krem sürdükten sonra pudra sürerek cildinizin dahada kurumasını engelleyebilirsiniz.
 • Pudrayı sürerken yumuşak fırça yada sünger kullanmak pudranın daha iyi dağılmasını sağlayacaktır.
 • Yüze pudra sürmeden göz altına ve göz çevresini dikkatli az miktarda sürmelisiniz. Pudra ince yapıda olan bu bölgede daha zor dağılmaktadır.

Pudra Çeşitleri Nelerdir

Kozmetik sektörünün gelişmesine paralel olarak pudra çeşitleri değişiklik göstermeye başlamıştır. Pudra uzun yıllar 2 değişik şekilde satılmaktaydı, bunlar toz pudra ve kompakt pudra ( Sıkıştırılmış pudra). Ayrıca transparan pudra ve hd pudra çeşitleri de bulunmaktadır. İşte en çok kullanılan ve bilinen pudra çeşitleri

 • Toz pudra : Makyajın üzerine sürülen toz pudra makyajı sabitlemek için sıklıkla kullanılır. Sünger yardımı ile bütün yüze uygula
 • nır.
 • Kompakt pudra : Diğer adı sıkıştırılmış pudra olarak bilinir. Kolay taşınan bayanların mutlaka çantasında bulundurduğu pudradır. Aynası, fırçası ve süngeri küçük kutu içerisindedir. Bayanların vazgeçemediği bir üründür.
 • Mozaik pudra : Çeşitli tonlarda ve renklerde bulunur. Cilt lekelerini ve sivilceleri kapatmak için uygundur.
 • Bronz Pudra : Bronz tenden vazgeçemeyenlerin tercih ettiği pudra çeşididir. Ayrıca cilt kusurlarını da örter. Fazla kullanmamak gereklidir, fazla kullanımı kötü görünmenize sebep olur. Ayrıca asla sünger ile sürmeyin fırça yardımı ile sürerseniz belli olmaz.
 • Transparan Pudra : Kısaca renksiz pudra olarak bilinir. Uzun yıllar sinema sektöründe kullanılan ve fazla önem görmeyen transparan pudra makyajın üzerine yapılır ve asla belli olmaz.
 • HD Pudra : Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz pudra çeşitlerinden biridir. Kozmetik sektöründe hd pudra çeşitlerinin sayısı durmadan artmaktadır. Ciltte parlamayı önleyen ve makyajın kalıcılığını harika bir şekilde artıran bu pudra çeşidi cildi kurutmuyor. Ünlülerin kamera karşısına çıkmadan önce kullandığı bilinmektedir. Eğer video yada resim çekmeyi seviyorsanız ışık altında görüntüsü sizi şaşırtabilir. Kesinlikle az miktarda ve eşit kullanmak gerekmektedir.

Pudra Markaları

Piyasada çok değişik markalara ait pudra bulunmaktadır. Sizlere en çok kullanılan ve pudra markalarını sıralamak istiyorum. Sıraladığım en iyi pudra markaları en çok kullanılan ve satılan pudra markalarıdır.

 • Mac Pudra
 • Flormar Pudra
 • Loreal Pudra
 • Max Factor Pudra
 • Kryolan Pudra
 • Diorskin Pudra
 • Alix Avien Pudra
 • Maybelline Pudra

Sizlere bu yazımda pudra nasıl sürülür, pudra nasıl kullanılır, pudra nedir ve en iyi kapatan pudra çeşitlerinden bahsetmeye çalıştım sizlerde yorum kısmına görüşlerinizi yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.