B3 Vitamini Nedir? B3 Vitamini Faydaları, B3 Vitamin Eksikliği

B3 Vitamini Nedir? B3 Vitamini Faydaları, B3 Vitamin Eksikliği

Sağlığımız için en etkili 8 vitaminden biri olan b3 vitamini niyasin olarak adlandırılır. Eksiliği ciddi sağlık sorunlarına neden olan b3 vitamini düzenli olarak alınması gereken önemli vitaminlerin başında gelir.

vitamin gruplarının adını oldukça sık duyarız. Unutkanlık, kansızlık, hazımsızlık ve bir çok sağlık sorununun çözümünde karşımıza çıkarlar. Peki bu B vitaminleri nelerdir? Neden bu kadar önemliler?

B grubu; B1, B2, B3, B5, B6, B10, B11 ve B12 vitaminlerinden oluşur. Merkezi sinir sistemimizin korunmasında görev alırlar. Beyin fonksiyonlarımızın düzgün biçimde işleyebilmesini sağlar ve kırmızı kan hücrelerinin artışına yardımcı olurlar. Bağışıklık sistemimize de etkisi büyük olan B vitaminlerinden B3 vitaminine detaylı bir göz atalım.

B3 Vitamini Nedir?

B3 vitamini, bilimsel adı ile “Niasin” suda çözünebilen bir vitamindir. Bu özelliği nedeni ile vücudumuzda uzun süre depolanamaz. Vücutta gereksinimi duyulan zorunlu vitaminlerden biridir.

B3 vitamin eksikliği bazı sorunlara neden olurken fazla alınması da sağlık sorunlarının görünmesine neden olur.

B3 Vitamini Eksikliği

 • Sindirim sisteminde bozukluk
 • Mide ve bağırsak sorunları
 • İshal
 • Zihin bulanıklığı
 • Depresyon
 • Dermatit
 • Cilt sorunları

B3 vitamini diğer adı ile niyasin eksikliği metabolizmanın yavaşlamasına neden olurken genel bu kişiler soğuğa dayanamazlar.

B3 vitamini fazlalığı genelde ciltte kızarıklığa ve tahrişe neden olur. Cilde faydalı olan bu vitamin fazla alındığında cilt sorunlarının ortaya çıkmasını sebep olur.

B3 Vitamini Ne İşe Yarar?

Nişasta ve şeker bazlı gıdaların sindirimi için gereklidir. Protein, yağ ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde önemli rolü vardır.

Niasin yani B3 vitamini yorgunluk hissinin azalmasına yardımcı oluşu, cilt ve saç sağlığının korunmasını sağlama görevleri ile önemli güzellik sırlarından biri haline gelmiştir. Peki bu mucizevi B3 vitamininelerde bulunur?

Niyasin kan dolaşımını düzenler, sağlıklı bir deri sağlar ve santral sinir sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Beyin ve hafızanın ileri fonksiyonlarını denetlemesinden dolayı şizofreni ve diğer zihinsel hastalıklarda tedavi edici rol oynar. Son olarak yeterli B3 düzeyleri insülin ile östrojen, projesteron ve testosteron gibi cinsiyet hormonlarının sentezi için hayati rol oynamaktadır.

Kan trigliseridini düşürebildiği için doktorlar tarafından antihiperlipidemik ilaç olarak kullanılmaktadır. Ancak niyasinin kullanımında doz ayarlaması mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır.

Gebelikte niyasin dikkatle kullanılmalıdır. Yüksek dozlarda saf nikotinik asit mide ülserleri, gut, glokom diyabet ve karaciğer hastalıklarında sağlık problemlerini arttırabilirler.

B3 Vitamini İçeren Besinler Nelerdir?

B3 vitamini almak için tüketilmesi gereken besinler nelerdir, b3 vitamini içeren besinler nelerdir ve b3 vitamini hangi besinlerde bulunur işte b3 içeren besinler;

Niasin yönünden en zengin besinler hayvansal kaynaklı olup yüksek B3 vitamin içeriğine sahip meyve ve sebzeler de bulunmaktadır. Hayvansal kaynaklı gıdalar; dana, kuzu, tavuk, hindi ve balık eti, somon balığı, ton balığı, yengeç, süt, yumurta, peynir ve dana karaciğeri olarak özetlenebilir.

Bunun yanı sıra mercimek, soya fasulyesi gibi kurubaklagiller ve mantar, brokoli, karnabahar, pırasa, havuç, yeşil biber, taze fasulye, pazı, mısır gibi sebze ve meyveler de B3 vitamini yönünden zengindir.

B3 Vitamini Faydaları Nelerdir?

Mutlaka alınması gereken önemli vitaminlerden biri olan b3 vitamini faydaları nelerdir hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. İşte b3 vitamini faydaları;

 • B3 vitamini LDL yani kötü kolestrol seviyesini düşürmektedir.
 • Damarlarda oluşabilecek olan tıkanıklıkları engelleyerek dolaşım sisteminin sağlıklı çalışmasına destek olur. Bu sayede kardiyovasküler hastalık riskinin düşürülmesini sağlar.
 • Kötü kokulu nefesin oluşmasını ve ağız içi yaraları yani aftların meydana gelişini engeller.
 • Bağışıklık sisteminin düzenli çalışmasına destek oluşu nedeni ile kabızlığa karşı dolaylı olarak etki göstermektedir.
 • Vücuda alınan besinlerin enerjiye dönüştürülmesindeki büyük rolü nedeniyle hazımsızlık sorununa büyük ölçüde yardımcı olur.
 • Beyin fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde işleyebilmesini sağlayarak unutkanlık, denge bozukluğu, migren gibi bir çok beyin ve sinir sistemi kaynaklı rahatsızlıkların oluşumunu önler ve tedavilerinde olumlu sonuçlar alınmasına neden olur.

B3 Vitamini Niasin Cilde Faydaları

B3 vitaminin cildimize etkileri nelerdir? Niasin ile sivilceler nasıl geçer? sorusu en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Sağlığa faydası olan bu vitamin aynı şekilde cilde fayda sağlamaktadır.

Niasin cildin koruyucu fonksiyonlarını güçlendirir. Bu sayede aşırı yağlanmayı engeller ve cildimizin yenilenmesine destek olur. Cildimizde oluşan sivilce ve akneler üzerine çeşitli reaksiyonlara girerek baskı uygular ve iltihabın kurumasını sağlar. Tekrar iltihap oluşumunu engeller.

B3 vitamini ile pürüzsüz cilde ulaşmak mümkün mü? Ciltte oluşan aşırı yağlanmaya da mucizevi bir şekilde çözüm olan B3vitamini çeşitli cilt lekelerinin de azalmasına yardımcı olur. Peki B3 vitamini saçları besler mi? Her kadın çabuk yağlanan ve ağırlaşan saçlardan şikayetçidir. Saçlarının doğal parlaklığıyla göz alması ve hafifliğiyle rahat etmeyi hayal edenlerimiz için yine karşımıza niasin çıkıyor. Bilindiği üzere sağlıklı saçın en büyük etkeni beslenme biçimimizdir. B3 vitamini sağlıklı bir saç derisi ve bunun beraberinde dayanıklı saç telleri için besleyici rolü ile hem sağlığımız hem de güzelliğimiz için önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

B3 Vitamini Eksikliği Nelere Sebep Olur?

Yorgunluk ve halsizlik haline neden olur. İştahsızlık ve diş eti problemlerinin temel nedenlerindendir. B3vitamini eksik kişilerde merkezi sinir sisteminin sağlıklı çalışamamasından kaynaklanan aşırı sinirlilik, depresyon ve aşırı stres halleri açığa çıkar. Dolaşım sisteminde meydana gelen aksaklıklar yüksek kolestrol ve damar yolu tıkanıklıklarına sebebiyet verir.

B3 vitamin eksikliği “Pellegra” adı verilen hastalığa neden olur. Pellegra nedir? Pellegra, sindirim sisteminin bozulmasına bağlı olarak asit emiliminin azalması ile meydana çıkan ve ölümcül sonuçlara varabilen bir hastalıktır.

Pellegra belirtileri nelerdir? Deride kızarıklık, bulantı, kusma-ishal ile başlayıp ileriki evrelerde hafıza kaybı olarak karışımıza çıkmakta ve önlenemezse ölümle sonuçlanmaktadır.

B3 Vitamini Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

B3 vitamini kolesterolü düşürmek için etkilidir. Kan dolaşımını düzenler ve sindirim sistemini daha sağlık çalışmasını sağlar. Alzheimer  hastalığının görülme olasılığını büyük oranda önler.

B3 Vitamini Zararları Nelerdir? Niasin Fazlalığında Ne Olur?

B3 vitaminin sadece gıda yoluyla vücuda alınması durumunda zararlardan bahsetmek pek mümkün olmasa da gıda takviyesi yoluyla alımların dozuna oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü gereğinden fazla miktarda vücuda alınan niasin, alerjik reaksiyonlara sebebiyet verir. Kalp atışlarının düzensizleşmesine ve yüksek kan şekerine neden olur. Ayrıca baş ağrısı, dönmesi, mide ve bağırsak florasında çeşitli yaraların meydana gelmesi de B3 vitaminin vücuda fazla miktarda alınmasından kaynaklanabilir.

Öyleyse günde ne kadar B3 vitamini tüketmeliyiz? 

14 yaş ve üzeri sağlıklı bireylerde; erkekler için günlük 18 mg, kadınlar için ise günlük 16 mg niasin genel vücut dengesi için yeterli olmaktadır. Ancak hamile kadınların günlük ortalama 20 mg, emziren kadınların ise ortalama 19 mg nisaine ihtiyacı vardır.

Unutulmamalıdırki yüksek alkol kullanımı ve çeşitli antibiyotik vb. ilaçlar B3 vitamin emilimini olumsuz yönde etkilemektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.