Mısır Püskülü Çayının Faydaları ve Zararları

Mısır Püskülü Çayının Faydaları ve Zararları

Mısır Püskülü Çayının Faydaları ve Zararları:Yazın haşlanmış mısır yemeyi kim sevmez ki? Bir de mısırcının haşlanmış mısırı sıcakken tutabilmeniz için altına koyduğu mısırın yeşil kabuğu  vardır ki, çoğu zaman ucundaki ipe benzer elinize yüzünüze yapışan, hatta dişlerin arasında kalan mısır püskülleri hemen hatırlanan arasındadır. Bu  sinir bozucu sallanan ip gibi olan püsküllerin sağlığa faydası oldukça fazladır. Püsküller; mısırın verimli olması için doğayla mısırın içi arasında iletişim sağlayan  bir kanaldır.

Geleneksel Çin ve yerli Amerikan tıbbında ilaç olarak kullanılmıştır. Dıştan bakıldığında bir şeye yaramadığını düşündüren bu püsküller, sadece liften oluşmaktadır. Karbonhidrat ve protein ise içeriğindeki lif miktarının toplamı kadardır. Kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol üzerinde etkili stigmasterol ve sitosterol denen maddeler içerir. Ayrıca vücuttaki şeker seviyesini düzenlerken, ağız ve cilt sağlığını iyileştirir.  Antioksidan, çeşitli minerallee ve B6,C,E,K vitaminleriyle doludur. Bunlara eşlik eden polifenollerde içerir. Beta karoten, alantonin, saponinler, , taninler, alkaloidler, glikozitler, riboflavin, mentol, timol selenyum, niasin, kalsiyum, sodyum, manganez, magnezyum, demir, çinko, potasyum ve limonen kaynağıdır. Prostat problemleri , fazla kilo, karpel tünel sendromu için doğal bir tedavi yöntemidir.

Mısır püsküllünün içimi gayet yumuşak, hafif tatlı ve güzeldir. Günde 1 ya da 2 bardak içmek son derece güvenlidir.

Mısır Püskülü Çayının Faydaları  Nelerdir

Mısır püskülü çayı, yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu sayede serbest radikallerin vücuda vereceği zararlardan ve kalp hastalıklarına karşı korur. Aynı zamanda vücuttaki tüm hayati organların sağlıklı çalışması için gerekli olan kan dolaşımını  düzenler.

 • Vücuttaki pankreastan salgılanan insülini arttırarak, kan şekerinin azalmasını sağlar. Diyabet tedavisine yardımcıdır. Kandaki şeker azaldığından sık acıkma ve tatlı krizlerinin üstesinden gelir.
 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Kalp yetmezliğinde,kalbin gerektiği gibi çalışmasına destek olur.
 • Yüksek tansiyona iyi gelir. Diüretik, yani vücuttan fazla su atımı özelliği sayesine kan akışının daha düzenli olmasına yardımcı olur. Böylece damarlarda kan oıhtı oluşma riskini de minimum seviyeye çeker.
 • Atardamar sertliğinin oluşmasını öneleyerek, ciddi kalp problemi yaşamanızın önüne geçer.
 • Vücutta kansızlığın oluşmasını engeller.
 • Gut hastalığında oluşan ayak ağrılarını azaltır. Bu ağrılar başladığında, günde 3 bardak kadar içilmelidir. Ağrılar geçince bir daha bu ağrıların oluşmaması için günde 1 bardak içilmelidir.
 • Geceleri yatak ıslatma davranışı  probleminin üstesinden gelir. Yatmadan önce 1 bardak içilmesi yeterlidir. Bu sayede mesaneyi ve böbrekleri  kuvvetlendirerek bu sinirsel durumu kontrol alınmasını sağlar.
 • Vajinal mantara iyi gelir.
 • Göz tansiyonunu düşürür.
 • Böbreklerde meydana gelen çoğu hastalıkla başa çıkar. Ağrılı idrar yapma, idrar yolu iltihaplanması, mesane iltihaplanması, tüm boşaltım sistemindeki geniş çaplı iltihap, böbrek taşları ve ilgili sorunları hafifletir. İdrar yolu yangısını, idrar yolunun iç tarafını temizleyerek giderir. Özellikle böbrek taşlarının idrar yolundan geçişine yardımcı olurken, mesanede tortu birikimininin önüne geçer. Böbrek taş ya da kumunun idrar yolundan geçerken verdiği acıyı ve ağrıyı geçirir.
 • İltihaplı ve şişmiş prostatı tedavi eder.
 • Sindirimi arttırır. Araştırmalar sonucu mısır püskülü çayının, safra salgısını arttırdığı görülmüştür.  Artan safra salgısı sonucu yiyecekler daha iyi parçalanıp, vücuda kolayca yarar sağlar. Fazla salgılanan salgı ise safra kesesinde depolanır. Ayrıca karaciğer fonksiyonu artmış olur.
 • Karaciğer  ve safra kesesinin daha iyi çalışmasını sağlar. Özellikle sarılık tedavisinde etkilidir.
 • Yemeklerden sonra meydana gelen hazımsızlık ve şişkinliği giderir.
 • Sindirim sistemindeki iltihaplı dokuları yatıştırır. Bağırsak ve midenin iç tarafında bulunan astarı iyileştirir.
 • İyi çalışan sindirim sistemi vücuttaki gereksiz yağ ve toksinleri, yine vücutta biriken fazla sıvıları akıtmak suretiyle atar. Böylelikle  fazla kilolarla savaşmamıza yardımcı olur.
 • Kanamayı kontrol altına alır. Bu da içeriğindeki K vitamini sayesinde olur. Özellikle doğum ve bazı ameliyatlar sonrasında tüketilmesi önerilir.
 • Hormon üretimini dengeler. Özellikle regli öncesi farklılaşan hormonların oluşturduğu belirtileri yatıştırır.
 • Eklemlerde iltihaba neden olan toksinleri vücuttan atar.
 • İdrar miktarını arttırır. Vücuttaki toksinlerin ve zararlı maddelerin böbrekten etkin şekilde süzülmesi, bu sırada böbreğe zarar vermemesi açısından, ortaya çıkan idrar miktarı oldukça önem taşır. Hızlıca zararlı maddeler vücuttan uzaklaştırılır. Böbrek problemlerinin ortaya çıkmasını engeller.
 • Kas krampları ve ağrılı romatizmalardaki, ağrı durumunu kontrol altına alır.
 • Deriye sürülerek uygulandığında döküntü ve yanıkları tedavi eder. Ayrıca böcek ısırıkları, sıyrık, küçük kesikler oluştuğunda kaşıntı, acı ve ağrıyı hafifletir.
 • Cildi aydınlatır.
 • Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde hem sürülerek hem de içerek büyük fayda sağlar.
 • Saçları parlatır ve yumuşatır.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Demlenir?

Mısır püskülü çayı demlemek çok kolaydır. Bir su bardağı yani yaklaşık 250 ml suda 1 çorba kaşığı doğranmış taze ya da kurutulmuş mısır püskülünü kaynatın. Daha sonra ağzı kapalı olarak 15 ile 20 dakika arası demlendirin. İçilecek sıcaklığa geldiğinde süzerek, arzuya göre 1 tatlı kaşığı bal ile tatlandırıp  içebilirsiniz.

Fazla kalan çay olursa buzdolabında 2-3 gün boyunca saklanıp tüketilebilir. Yani soğuk içilebilen bir çaydır.

Damak zevkinize göre zencefil, civanperçemi, limon suyu gibi ek besinlerde faydalanıp, hem tadını değiştirir hem de sağlık açısından faydasını arttırabilirsiniz.

Mısır Püskülü Çayı Günde Kaç Bardak İçilmelidir

Mısır püskülü çayı tüketimi dozajı vücut ağırlığınıza ve sıkıntı duyduğunuz duruma bağlıdır. Genelde önerilen ise 8 saatte bir, bir bardaktır. Yani günde 2 ya da 3 defadır. Çocuklarda kullanım ise; murlaka günlük 1 bardak ile sınırlandırılmalıdır. Bir hafta ile 10 gün arasında içilip, 3-5 gün ara verilerek kür yapılabilir.

Çok sorulan sorulardan biri ise mısır püskülü çayı aç mı tok mu içilir sorusudur. Mısır püskülü çayı aç yada tok içilmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Sabah aç karnına içildiğinde ödem söktürücü etkisi vardır.

Mısır Püskülü Çayı Böbrek Taşını Düşürür Mü

Mısır püskülü çayı böbrek taşını düşürmek için en etkili bitki çaylardan biridir. Günde 2 bardak içildiğinde böbrek taşının düşmesini sağlar. Ayrıca bu bitki çayı böbrek taşı oluşumunu önler ve idrar yolu iltihaplarına iyi gelir. Mısır püskülü çayı idrar söktürücü etkisi vardır.

Mısır Püskülü Çayı İshal Yapar Mı

Düzenli ve aşırıya kaçmadan tüketilen mısır püskülü çayı ishal ve kabızlığa iyi gelmektedir. Çok fazla tüketildiğinde yan etki olarak ishale ve sindirim sistemi bozukluklarına neden olabilir.

Mısır Püskülü Çayı İle Zayıflayanlar

Mısır püskü çayı kilo vermek ve zayıflamak için çok sık tercih edilen çaylardan biridir. Aç karnına içildiğinde tokluk hisse veren bu çay ayrıca yağ yakımı hızlandırarak kilo vermenizi sağlar. Diyetisyenler tarafından önerilen mısır püskülü çayı içerek hızlıca kilo verebilirsiniz.

Mısır Püskülü Çayının Yan Etkileri ve Zararları

Mısır püskülü çayının çok az yan etkisi vardır. Özellikle mısır ve mısır ürünlerine karşı alerjiniz var ise; mısır püskülü çayından uzak durmalısınız. Bu durum tanen alerjisi olanlar içinde geçerlidir.

Ayrıca; diüretik  (idrar söktürücü), tansiyon, diyabet, ağrı kesici ilaçlar, kan incelticiler, potasyum takviyesi alıyorsanız mısır püskülü çayı tüketilmemelidir.

Hamile ve emziren anneler için bu çayın güvenilir olup olmadığı hakkında bir bilgi yoktur. Bu yüzden bu çay hamile ve emziren anneler tüketmemelidir. Mısır püskülü çayı gebelikte zararları olduğundan kesinlikle bilinçsiz olarak tüketilmemelidir.

Mısır Püskülü Nereden Alınır?

Mısır püskülü çayından en fazla yararı sağlamak için, satın aldığınız kurutulmuş püskülün kaliteli olduğundan emin olmalısınız. Bunun için de her zaman güvenilir yerlerden satın alınız. Aksi taktirde piyasada mısır püskülü adı altında samana benzeyen ürünler vardır. Kurutulmuşu kahverengi veya kızıl, tazesi ise sarı renktedir. Ayrıca kurutulmuş olanlar en fazla 1 senelik olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.