Manyetik Kirpik Nedir? Nasıl Takılır? Zararları Nelerdir?

Manyetik Kirpik Nedir? Nasıl Takılır? Zararları Nelerdir?

Manyetik Kirpik Nedir? Nasıl Takılır? Zararları Nelerdir? Manyetik kirpik diğer adı ile mıknatıslı kirpik ülkemizde yeni yenil duyulmasına karşın başka ülkelerde çok sık kullanılmaktadır. Özellikle daha gür ve bakımlı kirpiklere sahip olmak isteyenler yeni modası manyetik kirpiklerdir.

Pek çok blogger ve güzellik uzmanın kullanmaya başladığı manyetik kirpik nedir, manyetik kirpik takma ve manyetik kirpik nasıl takılır hakkında bütün sorularına bu yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Manyetik Kirpik Nedir?

Kadınların bakışlarını çekici kılan, güzel bir göz makyajının tamamlayıcısı; dolgun, uzun ve güzel kirpiklerdir. Göz makyajına kendi göz tipinize uygun olarak yapmayı öğrenebilirsiniz, fakat çoğu kadının şikayetçi olduğu, seyrek ve kısa kirpikleri ancak takma kirpikler sayesinde kusursuz hale getirebilirsiniz. Çeşitli serumlar, kirpik gürleştirici kürler etkisini ya hiç göstermez ya da istediğiniz noktaya gelmeniz için çok uzun zaman gerekebilir.

Takma kirpikler ise; istediğiniz gürlük, dolgunluk ve uzunluk ile hemen imdada yetişir. Kendi zevkinize göre, en önemlisi size yakışanı piyasada çok çeşitli formlarda bulabilirsiniz. Tek tek, bütün , yarım olan takma kirpik türlerinin yanında uzunluk, sıklık ve renk bakımından farklılık gösteren modeller vardır.

Çoğu kadın, güzellik tamamlayıcısı olan takma kirpiklerden, uygulama zorluğu nedeniyle uzak durmak zorunda kalmıştır. Kadınları kendinden soğutan bu ürünün esas problemi hemen kirpik dibine kendine has olan yapıştırıcısıyla kusursuz bir şekilde yapıştırmaktır. Birçok denemelerin sonucu yapıştırıcısı ile başınız belaya girmiş, yanlış yere yapışmış ya da formunu bozar hale gelmiştir. Tam yapıştırdım derken düşen kirpik ya da simetrik yapıştıralamamaları, veya tam olarak kirpik dibini bulamayıp göz kapağına yapışan kirpiklere en az bir kere sınav verilmiştir.

Bu zorluğu farkına varan firmalar, manyetik yani birbirine mıknatısla yapışan kirpikleri üreterek kadınların bu yorucu kirpik takma sınavlarına son vermiştir. Takıldığında bir daha yerinden sadece siz çıkarmak istediğinizde hareket eden bu kirpikler; daha önceleri sadece gece makyajı veya özel gecelerde kullanılan takma kirpikler imajını silerek artık gündelik makyajında bir parçası olmuştur. Hatta öyle ki;sadece takma kirpik, göz kalemi ya da eyeliner, allık ve bir nude tonlarda sürülen bir ruj ile ister gece ister gündüz için son derece elegant bir görünüm elde edebilirsiniz. Rimel sürmeye bile gerek yoktur.

Manyetik kirpiklerin birbirine mıknatısla yapıştığını kafanızda canlandırdığınızda, ilk başta göz kapaklarına ağırlık veren ve aşağıya çeken bir görünümü düşünebilirsiniz. Ancak kullanılan teknoloji bu kirpikleri, diğer yapışkanla yapışan kirpikler gibi hafif olmasını sağlamıştır. Üzerindeki ultra hafif fiber yapı manyetik alanı oluşturur. Yani ayrıca bir mıknatıs yapıştırmaya falan gerek yoktur.

Manyetik Kirpik Nasıl Takılır?

Manyetik kirpikleri uygularken, kendi kirpiklerinizi, bir sandviç yapıyor gibi düşünebilirsiniz. Kendi ihtiyacınıza ve beğenize göre seçtiğiniz manyetik kirpikler, kutunun içinden toplam 4 parça halinde çıkar. Bu sizi şaşırtmasın. Her göz için ikişer parçadan oluşur. Kutu üzerinde üst parça ve alt parça olarak belirtilir. Sadece üst kirpiğinize uygulanır.

Daha yoğun ve geniş olan parça genelde üst parça olup, kirpik dibinize, gözünüzün dış bitim yerinde son bulacak şekilde, kendi kirpiğinizn üzerine tutturun. Üst parçanın alt kısmında manyetik parça bulunur. Daha sonra kendi kirpikleriniz arada kalacak şekilde alt parçayı üst parçayı birleştirin. Alt parçayı yerleştirirken yukarıdaki ile aynı kıvrım yönünde olmasına dikkat edin. Böylelikle alta takılan kirpiğin manyetik alanı üstte kalır. Alt kirpiği takmak ilk başlarda biraz sizi zorlayabilir.

Çünkü içten mümkün olduğu kadar kirpik dibine takmak gerekir. Üst kirpik dış bitimini hizalayarak, mıknatıslı bölgelerin birbirini tutması sağlanır. Bu işlemi yaparken, işaret ve baş el parmaklarınızı kullanmanızı tavsiye ederiz. Bazı paketlerin içinden, kolaylıkla uygulama yapmanız için, metal olmayan cımbızlar çıkabilir. Uygulama sırasında, özellikle alt kirpiklerinizi takarken, gözlerinizi kırpmamaya dikkat etmelisiniz.

Manyetik kirpik nasıl kolay takılır?

İlk birkaç sefer manyetik kirpiği takarken zorlanabilirsiniz. Arka arkaya yaptığınız denemelerden sonuç alamazsanız; alt kirpiği üçe ayırmanızı tavsiye ederiz. Üst kirpiği kendi kirpiğinizin iç tarafına tutturduktan sonra, üçe bölünmüş alt kirpiğin ilk parçasını, gözün iç kısmına alttan tutturun. Böylelikle kirpiği ilk sabitlemek istediğiniz yerini sağlamlaştırmış ve belirlemiş olursunuz. Sonra dış kısma gelen parçayı, bir cımbız yardımı ile yerleştirip, son olarak da orta parçayı araya koyabilirsiniz. Parçaların yerini karıştımamanız bu noktada önemlidir. Cımbız ile kirpik parçalarını tutarken, metal olan cımbızı manyetik alana değdirmemeye özen göstermelisiniz. Aksi taktirde cımbıza yapışır. Kirpiğin en uç kısmından tutulmalıdır. Metal olmayan cımbızlar bu işlem için daha uygundur.

Manyetik kirpiği takmanın bir diğer kolay yolu ile, kirpik kıvırıcıdır. Kirpik kıvırıcının üst kısmına üst kirpikleri, alt kısmına alt kirpikleri yerleştirin. Aynanın karşısında gözünüze uygun şekilde ayarlayıp, gözün bittiği dış noktaya denk getirecek şekilde, aplikatör yardımı ile birbirlerine tutunmasını sağlayın. Kendi kirpikleriniz arada kalmalıdır. Dip not olarak kip kıvırma aplikatörü metal olmamalıdır. Çünkü manyetik kirpikler aplikatörün üzerinde kalır.

Manyetik Kirpik Nasıl Çıkarılır?

Manyetik kirpiği yerinden çıkarırken dikkat etmeniz gereken nokta, kirpikleri tutup çekiştirmemenizdir. Çünkü kendi kirpiklerinizi koparabilirsiniz. Kirpikleri baş ve işaret parmaklarınızla ovar gibi yapıp, alt ve üst taraftaki kirpiklerin arasındaki manyetik çekim alanını azaltıp, hafif çekerek, birbirlerinden ayırabilirsiniz. Böylelikle acısız ve kolay bir şekilde manyetik kirpikleri çıkarmış olursunuz. Aynı zamanda kirpikler deforme olmaz.

Manyetik kirpikler nasıl temizlenir ve saklanır?

Manyetik kirpikleri diğer takma kirpiklerden ayıran en önemli özelliği tekrar tekrar kullanılabilmesidir. Yapışkanla yapıştırılan takma kirpikler genelde yapışkan yüzünden form kaybettiğinden ya da temizlenirken hasar gördüğünden genelde en fazla 2 ya da 3 kullanım için uygundur. Kalitesiz olanlar ise tek kullanımlıktır. Manyetik kirpikler ise daha dayanıklıdır. Manyetik bölümlerine zarar vermedikçe sonsuz kullanım yapısına sahiptir. Çoğunlukla saklama ve temizlenme prosedürleri satın aldığınız manyetik kirpik kutusunun üzerinde yazmaktadır. Eğer yazmıyorsa sadece su ile temizliğini yapabilirsiniz. Daha sonra satın aldığınız düzen ve şekilde kutunun içinde saklamalısınız.

Manyetik Kirpik Zararları

Manyetik kirpiklerin kullanımı güvenli midir?

Yapılan araştırmalara göre manyetik kirpik kullanımı, yapışkanlılara göre daha güvenli ve hijyeniktir. Çünkü bazı kimyasallar içeren yapışkanlar, gözde iltihaplara ve alerjilere neden olabilmektedir. Ayrıca manyetik kirpiklere rimel uygulanmasına gerek yoktur. Böylelikle temizliği kolay ve üzerinde kalıntılar kalmadığından herhangi bir bakteri üremesine neden olmaz. Üzerinde rimel uygulanabilir yazanlar ise; eğer rimel uyguladıysanı, göz makyajı temizleyicisi ile temizlendikten sonra mutlaka su ile yıkanmalıdır.

Manyetik kirpik alırken dikkat edilecek bir diğer nokta ise; bilinmedik üreticilerin piyasaya sürdükleri tercih edilmemelidir. Bunlardan bazıları birbirine yapışmadığı, düştüğü,rüzgarda uçtuğu ve tek kullanımlık olmaları sizi manyetik kirpik kullanımından soğutabilir. Ayrıca paranızın boşa gitmesine neden olur.

Manyetik Kirpik Kullananlar

Manyetik kirpik yani mıknatıslı kirpik kullananlar genelde ünlü makyaj ve güzellik uzmanlarını önerisi ile kullandıklarını dile getirmişlerdir. Daha gür ve bakımlı kirpikleri sahip olmak için sıklıkla kullanımı tercih edilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.