Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır?

Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır?

Kedi gözü makyajı, çok popüler bir makyaj tekniği olsa da, aynı zaman da uygulama sırasında en çok vazgeçilen göz makyajıdır. Kadını kadın gibi gösteren, sofistike, dramatik ve seksi bir görünüm verir. Kolay yapılma görünüşünün altında, bir çok bilgiyi bünyesinde barındırır.  Her iki gözdede simetriklik ve çizilen çizgilerin kalınlığı önemlidir.

Kedi gözü makyajında bilinmesi gereken en önemli nokta ise göz şeklidir. Çünkü göz şeklinin türüne göre yapılan kedi makyajı şekli değişir. Gözü kedi gözü haline getirmek için farklı göz tipleri, farklı şekilde çizilmesi gerekir. Düzgün çizim ve titremeyen eller ise bu noktada devreye girer.

Eğer benim gözümden kedi gözü olmaz şeklinde bir düşünceniz var ise; kendi gözünüzün şeklini tanıyarak ve daha sonra uygun tekniği uyguladığınızda, ne kadar yanlış ve karamsar bir düsünce içinde olduğunuzu göreceksiniz. Bu tekniğe alışmak ve mükemelleştirmek ise biraz zaman alsa da sonunda değeceğine kanaat getirceksiniz.

Kedi Gözü Makyaj Yapımı

Göz tipleri ve bunlara ait kedi gözü makyajı teknikleri

Aşağı doğru düşük gözler: Kedi gözü makyajı bu tip gözlerde çok iyi durur. Ayrıca uygulaması çok kolaydır. Küçük, aşağıya doğru ve yuvarlak olan üst göz kapakları,sadece kalın, sert ve köşeli olan bir kalem geçisi ile düz ve çekik bir şekilde geliştirilerek kedi gözü halini kolayca alır. Göz şekli kesinlikle takip edilememelidir. Öncelikle kuyruk bitimi olacak yerin ideal yeri belirlenmelidir.

Genelde bu nokta kaş bitimine paralel, bir parmak kadar aşağıdadır.  Gözün üstünden dümdüz gelen çizgi ile  alt gözün bitiminden gelen düz çizgi belirlenen kuyruk bitimi noktasında birleştirilir. Bu görünüm küçük ve düşük görünen gözleri kaldırarak, yuvarlıktan daha üçgen görünüm haline getirir. Daha fazla çekik göz isterseniz; kuyruğun ve gözün dış kısmına ten renginize yakın bir göz kalemi kullanıp, gizli renk değişikliği yaratabilirsiniz

 

Yukarı doğru dönük gözler:  Kedi gözü makyajı uygulaması en zor olan göz tipidir. Bu tip gözlerde aşağı kirpik dibinden çizilen çizgi, yukarıdakinden daha uzun olmalıdır. Çekik bir kedi gözü için; gözün alt ve üst kısımları birbiri ile dengelenmelidir. Yine kaş bitimine göre belirlenen, kuyruk son noktasına kadar gözün doğal şeklini takip edecek şekilde kalemle ya da eye liner la ince çizgi çizilir. Kuyruk kısmının dolgusu kalın olmamalıdır.

 

Düşük göz kapakları:  Adeta gözü kaplayan bu göz kapağı şekline kedi gözü imajı vermek için, düz bir çizgi çizebilmek anlamsız ve zor gelebilir. Kedi makyajı göze köşelik veren ve dikkati bu gözün dış köşesine çeken bir makyaj türüdür. Kirpik diplerinizden başlayarak, kuyruğun ucunun yukarı doğru görünmesini sağlayacak şekilde bir çizgi çekin. Göz şeklinizden ve yuvanızdan uzun olmasından endişe etmeyin. Önemli olan kaş bitim noktanızdır. Bu şekilde çizilen çizgi bakışlarınızı güçlendirir ve dikkati sert kuyruk bitim noktasına çeker. Kalem çizgi kalınlığı ise serbesttir. Gözün alt kısmındaki kirpikler  ile birleştirilmelidir.

 

Tek göz kapağı ve ayrık olan gözler: Bu tip gözler genellikle Asyalı bayanlarda görülür. Göz kapağı olan bölgedeki kıvrım gözükmez. Sadece kaş ile göz çukuru arasındaki bölge görülür. İki göz arası mesafe fazladır. Kedi gözü makyajı doğru şekilde yapıldığında, özellikle bu tip gözlerde kendini dramatik bir şekilde çok güzel gösterir. Gözün üzerinde bulunan, kaşın hemen altında kalan bölgenin gözüktüğünü düşünürsek, göz kalemi ekstra kalın olarak kullanılmalıdır.

Çünkü göz açık olduğunda göze verilen şekil gözükmelidir. Bu tip gözler genelde badem şeklinde yani yukarı doğru kalkık şekilde durur. Kuyruk için uygun göz tipidir. Kendinden kuyruklu gibidir. Kuyruk ucu kaş bitimine yakın bir ksımda seçilmelidir. Ancak paralel olmalıdır. Gözün alt kısmının sonundan, kirpik dibinden kalem çekimi başlatılıp, kuyruk sonunda bitirlmelidir. Ayrıca arası doldurulmalıdır.

 

Büyük ve çıkıntılı gözler: Bu tip gözlere uygulanan yanlış kedi makyajı, gözlerin adeta yerinden fırlayacakmış gibi aynı zamanda şiş görünmesine neden olur. Gözün üst kısmındaki, geniş gözkapağına uygulanan kalın kedi gözü makyajını yumuşatmak için mutlaka gölge kullanılmalıdır. Aynı şekilde gözün alt kısmına da gölge uygulayarak dumanlı görünüm elde edilir. Böylelikle göz şekli yumuşatılırken, daha doğal ve kıskanılacak bir görünüm sağlanır. Çizilen kuyruk ise kısa tutulmalı, kaş bitiminden daha geride durmalıdır.

 

Küçük ve derin gözler:  Bu tip gözlerde gölgelendirme kedi makyajının en önemli noktasıdır. Üst kirpik diplerinden çekilen baz kalem ya da eye liner uygulaması yapılır. Gözü derinleştrmek ve dengelendirmek için daha koyu bir gölge uygulanmalıdır. Kuyruk uzunluğu abartılmamalı, en fazla kaş bitiminde bitirilmelidir.

Kedi Gözü Makyajı Kimlere Yakışır

Son günlerin moda makyajlarından biri olan kedi gözü makyajı kime yakışır sorusu çok sık sorulmaktadır.  Eğer gözlerinizi çekik ise size çok yakışacağından emin olabilirsiniz.

Özellikle büyük gözlerde pek iyi durmayan bu makyaj tipi küçük göz yapısına sahip olanlarda çok iyi görünmektedir.

Kedi Gözü Makyajı Hileleri Nelerdir?

 • Kedi gözü makyajı göz kalemi, eyeliner ya da farlar yapılabilir. Önemli olan ne kadar kirpik dibine uyguladığınız ve doğru şekil verdiğinizdir.
 • Kedi makyajı yaparken kullanacağınız firkete düzgün kuyruklar oluşturmanızı sağlayacaktır. Firketenin açık uç tarafı esas alınmalıdır. Böylelikle iki göz için simetrik kuyruklar oluşturulur. Açık ucu göz bitimine koyup, istediğiniz açıklık, kıvrım ya da uzunlukta kuyruklar yapılabilir.
 • Her kedi gözü makyajından sonra mutlaka bol rimel kullanılmalıdır.
 • Takma ya da uzun kirpikler kedi gözü makyajının tamamlayıcısıdır.
 • Tercihe göre kaşlar kalemle boyanıp gözle birlikte ön plana çıkalınabilinir. Ancak bazı kedi makyajı modellerinde kaşlar yok gibi ten makyajı ile kapatılabilinir.
 • Kedi gözü makyajı yaparken dikkat edilecek en öenmli noktalardan biri kuyruk uzunlukları ve şeklidir. Göz şekli bu durumda devreye girer. Her göz şekli, her kuyruk uzunluğu ya da şekline göre değildir.
 • Düzgün ve taşmayan kuyruklar için bant ya da kredi kartı kullanılabilir. Göz bitiminden, kaşa doğru yapıştırılan bant sayesinde net ve düzgün kuyruklar yapılır. Yapılan göz makyajı dağılmaz. Bunun yanında piyasada satılan çeşitli şablonlarda mevcuttur.
 • Düzgün ve uygun çizgiler bir tatlı kaşığı yardımı ile de çizilebilir.
 • Eğer gözü çizmek için kalem ya da eye liner hangisini kullanırsanız kullanın, direkt çizgi çizmek yerine önce noktalardan oluşan bir örnek çizim yapıp, daha sonra bu noktaları birleştirmelisiniz.
 • Yanlış oluşturulan çizgiler böylelikle daha kolay ve bulaşmadan yokedilebilir.
 • Her zaman kaşın iç bölümüne aydınlatıcı uygulayın. Bu uygulama göz çukurunuzun doğal şeklinde devam etmelidir.
 • Göz kapağına, kalemin ya da eye linerin bulunduğu bölüme koyu kahverengi geçilerek, renkler karıştırabilinir.
 • Göz makyajına her zaman gözün iç köşesinden başlayıp, dışında bitirin.
 • Kedi gözü makyajınızı göz kalemi ile yapıyorsanız, kalem ucu ince olmalıdır.
 • Göz kapağının büyük gözükmesi için bu alana mümkün olduğu kadar açık renk far uygulanır.
 • Likid eye linerlar en ufak hatayı bile belli eder. Bunun yerine sürülmesi daha kolay olan jel eyelinerlar kullanılabilinir.
 • Rimeli uygulamadan önce tüm göz kapağı etrafına toz pudra geçilmelidir.
 • Eğer çizgi çizmek için kalem kullandıysanız, pamuklu bir kulak çubuğu kullanıp, hafif bir geçiş sağlanabilir. Ancak çizginin bozulmamasına veya silinmemessine dikkat edilmelidir.

Kedi gözü makyajını tamamlayan dokunuşlar nelerdir? 

Kedi gözü makyajı uygulanacaksa önceden yapılan ten makyajında mat bir baz kullanılmalıdır. Ancak çok kalın bir tabaka halinde kaplayacak şekilde olmamalıdır. Gerekli alanlarda (gözaltı ya da leke izleri bulunan yerler) kapatıcı uygulanabilir. Doğal görünüm elde etmek için yarı saydam bir pudra sürülebilir.

Kedi gözü makyajının tamamlayıcısı olan dudak makyajında, genellikle kırmızı ya da nude renkler kullanılır. Son zamanların kedi gözü makyajına ait dudak renk trendi ahududu rengidir. Hangi rengi seçerseniz seçin, öncelikle rujunuza uygun bir kalemle tüm dudağınızı boyayın. Daha sonra uygulayacağınız rujun dokusunun kremsi olamsına dikkat edin. Eğer ahududu rengi ruj kullanırsanız, dudağınızın ortasını bordo ile gölgelendirin.

Diğer makyaj türlerinin olmazsa olmazı allık, kedi gözü makyajında kullanılmaz. Gözlerin ön planda olması istendiğinden sadece kontür ya da highlighter la yapılan ten makyajı uygulanabilir.

Kolay Kedi Gözü Makyajı Nasıl Yapılır?

Gözünüzün üst kapağına, ister göz kalemi, ister eyeliner, isterseniz koyu renk far ile göz kapağınızın şekline benzetecek şekilde uzatarak kuyruk oluşturun. Dış uca ulaşırken , kaşın ucuna doğru ince bir çizgi çekilir. En fazla gözünüzden 1 santimetre kadar uzun olamlıdır. Alt kirpik diplerinize de eye liner sürün. Alt kirpik dibinizden gelen çizgiyi üst tarafta oluşturulan kuyruk ile birleştirin. Arada oluşan üçgen boş bölgeyi siyah kalemle doldurun. Ancak kuyruğun kalınlaşmamasına dikkat edin. Kuyruk, ince bir çizgi halinde kalmaldır.

Modern ve renkli kedi gözü makyajı nasıl yapılır?

Kıyafetinizi tamamlayan, modern bir kedi gözü makyajı için, öncelikle kıyafetinize uygun bir farı gözlerinize uygulayın. Kirpik diplerinizden ince bir fırça yardımı ile likid ya da jel eye liner ınızı göz tipinize göre kuyruklu olarak çekin. Çekilen çizgiler üst ve alt kirpiklerinizden ayrı ayrı olmalıdır.  Arası renk ile doldurulur. Etrafı ise nötr tonlarla gölgelendirilir. Bu göz makyajı için sadece siyah eye liner kullanılmayabilir. İstediğiniz rengi seçebilirsiniz. Sadece doğru renkleri birbiri ile eşleştiğinden emin olmalısınız.

Grafikli kedi gözü makyajı nasıl yapılır?

Grafikli kedi gözü makyajı, gece partileri ve küçük sade siyah elbiseler için idealdir. Kuyruğa vereceğiniz entresan şekiller size cesur bir görünüm kazandıracaktır. Kuyruktaki şekilleri oluşturabilmek için kalem ya da jel eyelinerler kullanılabilinir. Ekstra uzun üçgen, kare gölgeli, uzun linear çizgiler, akla gelen ilk grafik kedi gözü makyajı kuyruklarındandır. Sadece size uyan açıyı ya da şekli bulmak, kendi el becerinize ve zevkinize kalmıştır.

Kedi Gözü Makyajı Resimli Anlatım

Kedi gözü makyajı nasıl yapılır hakkında kafanızda soru işareti varsa resimli anlatımı yerine size bir video ile yardımcı olmaya çalışacağım

Sizlere bu yazımızda kedi gözü makyajı nasıl yapılır ve kedi gözü makyajı kime yakışır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Konu hakkında düşüncelerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.