Mantar Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Mantar Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Mantar Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Mantar, hem doğada kendiliğinden yetişen hem de özel olarak yetiştiriciliği yapılan harika besin kaynaklarından biridir. Özellikle et ile sıkça karşılaştırılır, çünkü mantar ve etin besin değeri nerede ise aynıdır. Hal böyle olunca et tüketmeyen kişilere bolca mantar tüketmeleri tavsiye edilir. Doğada kendiliğinden yetişen mantarların tüketimi bilinçsiz bir şekilde yapıldığında ise çeşitli zehirlenmelere neden olabilir. Çünkü pek çok çeşidi olan mantarın, doğada yetişenlerinden bazıları zehirli olabiliyor.

Ayrıca bazı mantar türleri de doğada kendiliğinden yetiştiği gibi eşi benzeri bulunmaz lezzete ve şifaya sahiptir.  Her ne olursa olsun bir uzman kontrolü olmadan kesinlikle doğada kendiliğinden yetişmekte olan mantarlardan uzak durmanız tavsiye edilir.  Ülkemizde ve tüm dünyada en çok tüketilen mantar çeşitlerinden biri kültür mantarıdır. Hem mineral değeri açısından hem de insan sağlığının güvenliği açısından kültür mantarının tüketimi daha fazla olmaktadır.

Mantar Nedir?

Milyonlarca çeşidi olan mantarın latince adı fungi veya fungis olarak bilinir. Dünyanın her yerinde üreticiliği ve tüketiciliği yapılan mantar, şapkalı bir bitkidir. Diğer bitkilerden farklı olarak yeşil değil, genelde beyaz, sarı, bej ve kırmızı türlerde renkleri mevcuttur. Yine diğer bitkiler gibi filizlendirme tekniği ile ya da  tohum tekniği ile değil, şapkalarının içinde bulunan sporlarla çoğalır. Yaklaşık olarak 250 yıllık bir geçmişe sahip olan bu doğa harikası bitkinin üzerinde çeşitli deneyler ve insan sağlığına olan faydaları sürekli olarak araştırılmaktadır. Kuzey amerika gibi ülkelerde ise alternatif tıpta kullanılan mantar, çeşitli hastalıkları en iyi şekilde tedavi ettiği de bilinmektedir.

Mantarın Besin Değeri Nedir?

Mantar oldukça yüksek besleyici özellikleri ile tüm dünyada hem hastalıkların tedavisinde hem de insan beslenmesinde kullanılan değerli bitkilerden bir tanesidir. Ayrıca düşük kalorili olması sebebi ile de zayıflamak isteyen kişilerin ve diyetisyenlerin göz bebeği olmayı başarmıştır. Mantarın besin değeri ise;

 • 100 gram mantarda 28 kcal enerji mevcuttur
 • Karbonhidrat,
 • Bol miktarda protein
 • Lif,
 • Demir vitamini,
 • Fosfor,
 • Potasyum,
 • D vitamini,
 • A ve c vitaminleri,
 • Kalsiyum, gibi çeşitli içeriklere sahiptir. İçermiş olduğu bu besinlerin ise değeri diğer bazı bitkilere göre daha yüksektir. Mantarı bu kadar değerli kılan özelliği de işte tamda budur.

Mantarın Faydaları Nelerdir?

Mantar kişilerin günlük ihtiyacı olan pek çok vitamin ve minerali bünyesinde barındırır. Dolayısı ile hem bazı hastalıkların tedavisinde hem de vücut sağlığının bütünlüğünü korumak adına düzenli bir şekilde tüketilmesi önerilen bitkilerden bir tanesidir. Eğer siz de mantarın faydaları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz, mutlaka yazımızı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

 • Mantar suyu ile ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Mantarın en etkili olduğu durumlardan biri de zayıflamaya olan etkisidir. Eğer sürekli olarak kilo verememekten şikayetçi iseniz günlü olarak mantar suyu tüketimi yapabilirsiniz. Mantarı haşlayarak mantar suyu elde etmeniz mümkün olacaktır. Mantar suyu ile kilo verebileceğiniz gibi vücudunuzun ihtiyacı olan çeşitli mineralleri de karşılayabilirsiniz.

 • Vücut iltihapları ve enfeksiyonları için mantar suyu tüketilmesi önerilir.

İltihap ve vücut enfeksiyonları için mutlaka mantar suyu tüketilmelidir. Bu sayede eklem ağrılarınızdan ve enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkan bölgesel ağrılardan ve hatta vücudunuzda yaşanan şişlik ve morluklardan kurtulabilirsiniz.

 • Kan dolaşımı ve kalp- damar hastalıkları olan kişiler için mantar tüketimi ve mantar suyu tüketimi önerilir.

Gerek ciddi kalp- dama hastalıklarında gerekse hafif şekilde kendini gösteren kalp – damar hastalıkları için mantar suyu tüketilmesi önerilir. Düzenli bir şekilde mantar ve mantar suyu tüketildiğinde kan damarları ve kalp sağlığınız korunmuş olacaktır. Özellikle kalp krizi geçiren ve yine kalp krizi riski olan kişiler için ideal bir doğal üründür.

Not: eğer mantar suyundan faydalanmak isterseniz, mantar suyunu içtikten sonra kesinlikle süt ve süt ürünlerinden tüketmemeniz gerekir.  Mantar yüksek oranda protein içerdiği için tüm proteinlerini suyuna bırakır. Dolayısı ile süt ve süt ürünü tüketmek protein zehirlenmelerine neden olacaktır. Bu konuya önem vermeniz tavsiye edilir.

 • Mantar zihinsel gelişime katkı sağlar.

Kırmızı et değerinde olan mantar, bol miktarda fosfor içerdiği için beyin sağlını korurken, kişilerin zihinsel gelişimine de katkı sağlar. Mevut beyin toksinlerinin de en kısa sürede temizlenmesini sağlarken, unutkanlık ve bunama gibi zararlı durumların da önüne geçer.

 • Mantar dişlerin daha beyaz ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Haftalık düzenli bir şekilde tüketimi yapılan mantar ile daha beyaz dişlere kavuşabilirsiniz. Diş yüzeyinde bulunan tartar ve diş taşı gibi sorunları giderirken, daha ferah bir ağız yapısına kavuşmanıza da yardımcı olur. Ayrıca ağız içinde bulunan ve boğazda yer alan çeşitli bakterilerin ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca içerdiği k vitamini ve kalsiyum sayesinde diş minesinin güçlenip, çürümesini önler. Dolayısı ile mantar hem ağız içi sağlığı için hem de diş sağlığı için eşi benzeri bulunmaz nimetlerden bir tanesidir.

 • Mantar harika bir karaciğer temizleme özelliğine sahiptir.

Karaciğer temizliği vücut sağlığı için çok önemlidir. Özelikle karaciğer toksinleri ve karaciğer yağlanmaları beraberinde daha pek çok farklı hastalığı getirir. Bu durumda kişilerin genel sağlık durumları kötü yönde etkilenecektir. Bilhassa sıkça alkol tüketimi yapan kişiler ve karaciğer yağlanması olan kişiler mantar tüketimine özen göstermelidir. Bu sayede karaciğer hastalıklarının da önüne geçilmiş olur.

 • Mantar harika bir d vitamini kaynağıdır.

Yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda d vitamin yönünden güneşten sonra mantarın geldiği kanıtlanmıştır. D vitamini ise her bakımdan vücudumuzun direncini ve kemiklerin daha fazla güçlenmesini sağlar. Bu nedenle haftalık düzenli şekilde mantar tüketimi yaparak vücudunuzun d vitamini ihtiyacını karşılamaktadır.

 • Mantar tam bir antioksidan kaynağıdır.

Vücudu zararlı atıklardan temizleyen ve toksinlerin idrar yolu ile atılmasını sağlayan mantar ile daha dinç ve daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşabilirsiniz. Sindirim sorunları için de harika alternatiflerden biri olan mantar sayesinde kolay ve daha sağlıklı bir şekilde sindirim işlevleriniz yerine getirilmiş olur.

 • Mantar yüksek tansiyonu dengeler.

Yüksek tansiyon hastalarının yağsız ve tuzsuz olarak mantar tüketmeleri tavsiye edilir. Fırında mantar olarak tüketimi yapılan bu eşsiz sebze sayesinde yüksek tansiyonunuz olması gereken seviyeye gelir. Dolayısı ile tansiyon hastalarının düzenli bir şekilde tüketmeleri önerilmektedir.

 • Mantar içermiş olduğu mineraller sayesinde saç dökülmelerini engeller.

Genel olarak saç dökülmeleri vücuttaki çeşitli minerallerin eksikliğinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bilhassa demir eksikliği saç dökülmelerinde ana faktör olarak görülür. Ancak mantarda bol miktarda demir mevcuttur. Bu sayede hem vücudunuzdaki kan miktarı çoğalır hem de saç dökülmesi gibi sorunlar tamamen ortadan kalkmış olur. Ayrıca mantar, sadece saç dökülmelerini engellemez. Bununla beraber, ince telli saçların daha sağlıklı ve daha hacimli bir görünüme kavuşmasına da yardımcı olur.

Mantarın Zararları Nelerdir?

Mantar, faydaları bakımından adeta bir doğal mucizedir. Ama yanlış bir şekilde tüketildiğinde mantarın zararları karşımıza çıkabilir. Özellikle doğada kendiliğinden yetişen mantarların pek çoğu zehirlidir. Mantar zehirlenmeleri ise çoğunlukla ölümle sonuçlanır. Bu nedenle bilinçsiz bir şekilde mantar tüketimi yapmaktan kesinlikle kaçınmanız tavsiye edilir. Yine mantar ve sütü bir arada kullanmaktan da kaçınmanız gerekir. Mantar tercih ederken taze olmasına da kesinlikle özen göstermeniz gerekir.

Mantar Nasıl Tüketilir?

Mantar bazı hastalıkların tedavisinde, haşlanarak suyu tüketilir. Ayrıca ana yemek olarak ve çeşitli hamur işlerinde malzeme olarak kullanılabilir. Bazı yörelerde ise mantar kurutularak ta tüketimi yapılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.