Limonlu Çay Zayıflatır mı?

Limonlu Çay Zayıflatır mı?

Limonlu Çay Zayıflatır mı? Özellikle yazın gelmesiyle birlikte iyiden iyiye telaş konusu halini alan fazla kilolar, pek çok kadın için hızlı ve kolay şekilde kurtulmayı diledikleri sorunların başında geliyor. Evde uygulanabilir ve bitkisel olmasıyla güven veren kürler arasında araştırma yapan kadınlar tarifinden popüler hale getirilen limonlu çay ise hem lezzeti hem faydaları ile son derece cazip bir kilo verme takviyesi seçeneği oluşturuyor. Limonlu çay zayıflatır mı sorusunun yanıt bulduğu bu detaylı içeriğimizle kilo verme sürecinizde yardımcınız oluyor, sıcak limonlu çay nasıl yapılır gibi pek çok ipucunu sizlere açıklıyoruz.

Limonlu Çay Zayıflatır mı?

Dünya genelinde en çok çay tüketen ülkelerden biri olmamızın yanı sıra, çaya farklı aromalar katarak veya kendi halinde günün her saatinde çay tüketiyor olmamızla öne çıkan bir kültür yapısına sahip olduğumuz herkesçe biliniyor. Bu nedenle çayı daha faydalı hale getirmek veya kilo vermeye yardımcı bir içecek haline getirmekse son derece mantıklı bir seçenek oluşturuyor. Çaya limon eklemek yalnızca limon suyunun yoğun vitamin ve mineral miktarından faydalanmayı değil, aynı zamanda kilo verme sürecini de hızlandırmaya yararken, çaya limon ekleyerek daha lezzetli bir içecek tüketmiş olmak da mümkün olabiliyor.

Limonlu çay faydaları ile dilden dile dolaşarak pek çok kişinin favorisi halini alırken, elbette limon ilavesiyle birlikte çayın kilo verdirip verdiremeyeceği de merak konusu halini alıyor. Genel anlamda metabolizmanın faydasına olan her bileşenin kilo vermek için faydalı olabileceğinden bahsetmek mümkün olurken, çaya içerisinde bolca önemli bileşen bulunan limon suyunu ilave etmekse, metabolizmanın işleyişini önemli ölçüde ve olumlu şekilde etkileyebiliyor. Bu nedenle doğru beslenme ve yeterli hareketliliğe ek olarak gün içinde içilen çaya limon sıkmanın kilo vermeye ve bağışıklığı desteklemeye faydalarının bulunabileceğinden bahsetmek mümkün oluyor.

Limonlu Çay Nasıl Kilo Verdirir?

Çay diğer gıdalardan almış olduğumuz ve genel sağlık için vücudun temel ihtiyaçlarından biri olan demir mineralinin emilme miktarını önemli ölçüde engelleyebilmesiyle bilinen bir içecektir. Bu nedenle fazla miktarda tüketilmesi halinde kansızlık gibi hastalıklara neden olmasının yanında metabolizmanın düzenli çalışmasına da zarar verebileceği düşünülen çay, içerisine C vitamini başta olmak üzere pek çok faydalı bileşen bulanan ürünlerin eklenmesiyle daha faydalı hale getirilmelidir.

Çayın içinde bulunan ve tanin olarak adlandırılan madde vücut içindeki demir mineralini tutarak kana karışmasını engellemekte, ancak limon suyu gibi C vitamini zengini besinler sayesinde kandaki tanin etkisi azaltılmakta yani demir mineralinin emilimi desteklenmektedir. Bu nedenle diyet yapan kadınlar başta olmak üzere gün içinde yeterli vitamin alamayan pek çok kişiye limon suyu gibi ilavelerin bulunduğu çaylar tüketilmesi önerilmekte, ayrıca limonlu çay kansızlık yapar mı sorusuna verilen yanıtın haricinde, bu şekilde tüketilen çayın fazla ödemi atmaya da yardımcı olduğu bilinmektedir.

Limonlu Çay Kaç Kalori?

Kilo verme amacıyla hazırladığınız limonlu çay için şeker veya bal kullanmayarak daha düşük kalori almanız önerilmekte, böylece aldığınız kalorinin düşmesiyle diyetiniz de desteklenmiş olmaktadır. Şeker yerine çayı lezzetlendirmek veya farklı tatlarda daha cazip hale getirmek içinse tarçın, nane ya da zencefil eklemeniz mümkün olmaktadır. Ekstra kalori içermeyen bu baharatlarla faydalarına fayda katılan limonlu çay kalorisi bakımından kullanılan limon suyu miktarına göre değişmekte, 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu kullanılan çayın kalorisi ortalama 53 kcal. olmaktadır.

Zayıflatan Limon Çay Nasıl Yapılır?

Demleyerek hazırladığınız standart siyah veya yeşil çay içerisine dilimlediğiniz limondan birkaç damlayı direkt olarak sıkmanız, zayıflatan limon çayı hazırlamanız için yeterli olabilir. Ancak limonun çayla daha yoğun şekilde birleştiği ve faydalarını daha fazla gösterdiği tarifleri denemek isterseniz, küçük değişikliklerle çayınızı çok daha faydalı hale getirebilirsiniz:

  • Bir adet limonu yıkayıp kuruladıktan sonra bıçak yardımıyla ince dilimlere ayırın ve yaklaşık 1 litre kadar su içerisinde kaynatın.
  • 10 dakika boyunca kaynayan limonlu suyun altını kapatın ve 1 dakika kadar tezgahta soğumasını bekleyin.
  • Suyun içerisinde 2 poşet veya 1 tepeleme dolu yemek kaşığı siyah çay ilave edin ve üzerini bir tabak, kapak ya da tepsi ile kapatarak 10 dakika boyunca bekletin.
  • Demlenen çayı süzgeç yardımıyla süzerek cam şişe içerisine alın ve içerisine 1 adet çubuk tarçın ya da 1 yemek kaşığı bal ilave ederek karıştırın.

Aromalarla lezzetlendirdiğiniz çayı gün içerisinde ılık olarak veya yeniden ısıtarak keyifle tüketebilir, böylece limonun faydaları ve çay keyfini bir araya getirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.