Kelime-İ Tevhid Nasıl Çekilir? Fazileti Nedir?

Kelime-İ Tevhid Nasıl Çekilir? Fazileti Nedir?

Kelime-İ Tevhid Nasıl Çekilir? Fazileti Nedir? İslam dininin en faziletli zikirlerinden biri olan kelime- i tevhid, gün içinde Müslümanlar tarafından sıklıkla çekilmesi islam alimleri tarafından önerilmektedir. Allahın varlığını ve bir olduğunu ifade eden bu zikir hem kalbi temizlediği gibi hem de kişilerin yaşantılarına maneviyat katmaktadır. Hal böyle olunca dillerden düşmeyen kelime-i tevhid nasıl çekilir? Fazileti nedir? Sorusunu da beraberinde getirmektedir.

Kelime – İ Tevhid Okunuşu

Tüm Müslümanların ilk bilmesi gereken zikirler arasında yer alan kelime- i tevhid, çocukluk yaşlarından itibaren mutlaka öğrenilmesi gereken zikirlerden biridir. Allah’ın kudretini bir oluşunu ifade eden bu dua ruh ve kalp temizliği için de son derece önemlidir. Ayrıca sonradan islam dinini benimseyen kişilerin de İslam dinine girmek için ilk okuması gereken dualardan biridir. Kelime- i tevhid okunuşu ise ”lâ ilâhe illallah muhammedün resûlullah” şeklindedir. Gün içinde sık sık kelime –i tevhid getirmek isteyen kişiler ise kısa olarak ”lâ ilâhe illallah’’ zikrini çekebilir. 99 tane ”lâ ilâhe illallah’’ çektikten sonra 100’de ”lâ ilâhe illallah muhammed ün resûlullah” şeklinde zikri tamamlayabilirler. Özellikle kandil ve diğer mübarek günlerde bu duanın sıkça okunması tavsiye edilir. Ayrıca rutin yaşamda da kelime-i tevhid okunduğu takdirde allah’ın sevgisini ve rızasını kazanabilirsiniz. Bu duayı sadece dil ile değil, aynı zamanda kalp ile de tekrar etmek daha doğru olacaktır. Bu sayede daha büyük maneviyata ve sevaba nail olabilirsiniz.

Kelime- İ Tevhid Anlamlı Nedir?

Kelime- i tevhid anlamlı nedir? Kelime-i tevhid müslümanlar tarafından bir yaşam tarzı olarak benimsenmeli ve sık sık okunmalıdır. Duaların kabulü için ve allah rızasını kazanmak için bu zikri her gün içten ve temiz bir kalple çekmeniz tavsiye edilir. Kelime- i tevhidin anlamı ise ‘’ allah’tan başka ilah yoktur, muhammed onun kulu ve elçisidir.’’

Kelime – İ Tevhidin Faziletleri Nelerdir?

Müslümanlar için adeta bir hazine değerinde olan kelime- i tevhid hem anlam bakımından hem de faziletleri bakımından son derece önemli zikirler arasında yer alır. Kemle- i tevhidin faziletleri ise;

  • Küfür, karanlık ve şirke karşı okunması gereken en önemli zikirlerden biridir. İman tazelemek için gün içinde mutlaka kelime- i tevhid getirilmesi gerekir.
  • Kalbi ve ruhu temizler, okuyan kişilere iç huzuru verir.
  • Gündelik yaşamın sıkıntılarından ve bunalımlarından kurtulmak isteyen kişiler için kelime- i tevhid adeta bir sığınaktır.
  • Zor işlerin çözüme kavuşması için bolca kelime-i tevhid getirilmesi tavsiye edilmektedir.

Kelime-İ Tevhid İçin Söylenmiş Hadisi Şerifler

Kelime – i tevhid için söylenmiş hadisi şeriflere bakarak müslümanlar için adeta çıkış kapısı olan bu yüce zikri her gün ve her akla geldiği zaman okunmasında fayda vardır.

“iman yetmiş (veya altmış) kadar daldan ibarettir. Bunların en yükseği lâ ilâhe illallah demek, en aşağısı da insana zarar veren şeyleri yoldan kaldırmaktır. Utanmak da imanın dallarından biridir.” (buhârî, îmân 3; müslim, îmân 58)

kimin son sözü, “allah’tan başka ilah yoktur” (la ilahe illallah) cümlesi olursa, o kişi cennete girer.” (ebû dâvûd, cenâiz 20)

“ölmek üzere olanlarınıza la ilahe illallah demeyi telkin ediniz!” (müslim, cenâiz l, 2.ayrıca bk. Ebû dâvûd, cenâiz 16)

“sizden biriniz güzelce abdest alır –onu tastamam yapar– sonra da: eşhedü en lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh.  Ve eşhedü enne muhammeden abdühû ve resûlüh, derse, o kimseye cennetin sekiz kapısı açılır. O da dilediği kapıdan girer.” (müslim, tahâret 17. Ayrıca bk. Ebû dâvud, tahâret 65; tirmizî, tahâret 55; ibni mâce, tahâret 60)

“ilk söz olarak çocuklarınıza güzel bir şekilde «lâ ilâhe illâllah» demeyi öğretiniz!” (beyhakî, şuabu’l-îmân, vı, 398)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.