Sıfırdan Ev Döşemek Ne Kadara Mal Olur?

Sıfırdan Ev Döşemek Ne Kadara Mal Olur?

Sıfırdan Ev Döşemek Ne Kadara Mal Olur? Herkes için yeni bir eve taşınmak veya şehir değiştirme, evlenme gibi nedenlerden dolayı sıfırdan ev döşemek son derece mutluluk ve heyecan verici bir gelişmedir. Ancak bir evin tüm eksiklerini atlamaksızın karşılayabilmek, aynı anda tercihleri tarzınızı yansıtan ve uzun ömürlü, dayanıklı eşyalardan yana yapabiliyor olmak son derece masraflı ve kaygı verici bir işe de dönüşebilir. Sıfırdan ev döşemek ne kadar mal olur sorusuna her eşya tipi için madde madde verdiğimiz yanıtlarla artık siz de önceden bütçenizi oluşturabilir, hayal ettiğiniz eve daha rahat şekilde sahip olabilirsiniz.

Sıfırdan Ev Döşerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pek çok kişinin sıfırdan ev düzmek için en az maddiyat kadar merak ettiği bir konu da nereden başlaması gerektiği olmakta, doğru planlama olmadan yalnızca gelişi güzel eşya seçimi yapmak hem pek çok eksiğin doğmasına hem de yeniden ciddi masraflar yapılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle net şekilde vermeniz gereken ücretleri öğrenmeden önce ucuza ev döşemek için ihtiyacınız olan bütçe koruyucu ipuçlarını değerlendirmenizi öneririz.

İstediğiniz Tarzı Belirleyin

Evin genel olarak bir uyum içinde olması hem zamanla tamamlanacak olan eksiklerin daha az dikkat çekmesini sağlamakta hem de bir kere yapılacak olan bu büyük masrafla birlikte evin tek seferde tam olarak istediğiniz gibi görünmesine yardımcı olmaktadır. Uygulayacağınız tarzı belirlemiş olmanız, en azından her oda için ayrı ayrı renkler tespit olmanız hangi eşyalara yöneleceğiniz konusunda kafa karışıklıklarını gidermekte, fazladan ve gereksiz eşyalar almanızın önüne geçmektedir.

Dekoratif Gereçleri İyi Değerlendirin

Dekorasyon bir evin keyifle yaşanabilir bir dinlenme alanına dönüşmesinde ve sizi yansıtmasında en temel bileşendir. Pek çok kişi, özellikle de bütçesi sınırlı olanlar ev döşeme tercihlerinde direkt olarak temel ihtiyaçlara odaklanmakta ve dekoratif gereçleri sonradan tamamlayabileceğini düşünerek arka plana atmaktadır. Oysa evin tamamına uygun olması, tarzı yansıtması ve evin konforlu bir yaşam alanına dönüşmesi için önemli olan bu eşyalar bir bakıma fonksiyonel amaçlı olmakta, sıfırdan ev döşemek için baştan maliyetlerinin hesaplanmış olması gerekmektedir.

İhtiyaçları Listeleyin

Evinizde görmek istedikleriniz gibi rahat şekilde yaşamak ve konaklamak için de ayrı ayrı detaylı listeler oluşturmanız gerekmekte, listeler içerisinde yalnızca temel mobilya ve elektronik eşyalara değil, her zaman elinizin altında bulunmasını isteyeceğiniz tüm gereçlere yer verilmelidir. Örneğin mutfak gereçleri veya banyo aksesuarları sonradan alınabilir önemsiz ve ikincil detaylar gibi görünse de toplam maliyetleri bir hayli yüksek olabileceği için her detay maddenin önceden listelenmiş olması, bütçenizi korumanız için son derece önemli olmaktadır.

Sıfırdan Ev Döşemenin Maliyeti Nedir?

Almanız gereken temel ihtiyaçları ve pek çok evde vazgeçilmez bir yeri olan, görmeye alışkın olduğumuz ev gereçlerini, farklı başlıklar altında kategorize ederek tahmini maliyetlerini açıklıyor, böylece sıfırdan ev kurmanın maliyeti hakkında güncel veriler ışığında fikir edinmenizi sağlıyoruz.

Evlerin en temel maliyetlerinden biri olan beyaz eşyalar için güncel fiyatlar şu şekilde özetlenebilir;

  • Buzdolabı: 950 TL – 6000 TL (veya üzeri)
  • Bulaşık makinesi: 700 TL – 3000 TL (veya üzeri)
  • Çamaşır makinesi: 850 TL – 4000 TL (veya üzeri)
  • Yemek ocağı: 150 TL – 2000 TL (veya üzeri)
  • Fırın: 600 TL –3.000 TL (veya üzeri)
  • Akıllı televizyon: 1000 TL –7000 TL (veya üzeri)

Evin yine oldukça temel bir maliyeti olan mobilyalar ise güncel olarak şu fiyat aralıklarında temin edilebilir:

  • Koltuk takımı: 1500 TL – 25000 TL (veya üzeri)
  • Yatak odası takımı: 3000 TL – 17000 TL (veya üzeri)
  • Yemek odası takımı: 2500 TL – 12000 TL (veya üzeri)
  • Sehpa: 100 TL– 2.000 TL veya üzeri

Bahsedilen fiyatlar haricinde elbette 1+1 ev döşemek veya daha geniş kapsamlı bir ev döşeme işlemine başlamak kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda farklı fiyat aralıklarında mümkün olabilir. Her evin olmazsa olmazlarından ve yine maliyet kaleminde yer alacak olan perdeler evin genişliğine göre 1000 ila 4000 TL aralığında değişirken, yine genişliğe bağlı olarak halıların maliyeti de 500 ila 5000 TL aralığında olabilmektedir.

Bahsedilen fiyat aralıkları elbette döviz farkından, güncel zamlardan ya da enflasyondan etkilenebilmekte, haliyle sürekli olarak kontrol edilmesi gerekebilmekte, ayrıca fikir vermesi amacıyla belirtilen bu fiyatların lüks anlayışınıza ya da zevklerinize bağlı olarak daha da artabileceği unutulmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Bedava İnternet