Hamileyken Adet Olunur Mu?

Hamileyken Adet Olunur Mu?

Hamileyken Adet Olunur Mu? Hamile olan anne adayları veya hamillik planlaması içinde olan bayanlar için onlarca merak edilen soru mevcuttur. Ancak hamileyken adet olunur mu? Sorusu ilk aylarda daha  sık merak edilen soruların başında gelir. Çünkü hamilelik döneminin ilk aylarında bir takım kanamalar gelebilir. Bu da adet kanaması ile karıştırılmaktadır.

Hamilelik döneminde adet olma gibi bir durum söz konusu değildir. Yapılan klinik araştırmalar, hamilelik döneminde regl kanamalarının mümkün olmadığı yönündedir. Ama bazı kişilerde hamileliğin ilk aylarında kanamalar görülebilir. Bu durum daha çok adet kanaması olarak algılansa da aslında yumurtanın rahme yerleştiğini gösteren bir durumdur. Ayrıca bir takım cinsel ilişkiler veya kişiden kişiye değişebilecek çeşitli sağlık sorunları kanamalara neden olur. Yine hamileliliğin  ilk aylarında görülen ve adet kanaması zannedilen durum, düşük belirtisi veya düşük olabileceğini gösterir.

Hamileliliğin İlk Aylarında Adet Kanaması Olur Mu?

Adet kanaması yumurtalık duvarının yıkılması ve kendinin yenilemesi ile meydana gelen bir doğal döngüdür. Dolayısı ile hamileliliğin ilk aylarında adet kanaması olur mu? Sorusunun yanıtı hayır olacaktır.  Eğer hamilelik döneminde adet kanaması meydana gelecek olursa burada döllenmiş yumurta tutunamaz ve düşük meydana gelir. Hamileliğin ilk aylarında açık pembe, kahverengi veya yeşil rengi andıracak hafif bir kanama meydana gelir. Pek çok kadın bunu fark etmez. Ama bazı kadınlarda daha  yoğun olarak görülür. Bu  da döllenmiş yumurtanın rahme tutunmaya başladığının bir göstergesidir. Ve kesinlikle adet kanaması değildir. Hamileliğin ilk aylarında görülen kanamaya verilen isim üstüne görme şeklinde adlandırılabilir. Üstüne görme olayı dışında anne adaylarında görülen kanamanın bir diğer nedeni ise enfeksiyon durumlarıdır. Eğer idrar yollarında veya yumurtalıklarda enfeksiyon durumları varsa koyu sarı akıntı veya pembe renge dönük bir akıntı görülebilir. Çoğu kez adet kanaması ile karşılaştırılsa da adet kanaması kadar yoğun bir kanama gelmez. Eğer enfeksiyon gibi etmenlere bağlı olarak, kanama meydana geliyorsa anne adaylarının doktorlarına muayene olmasında fayda vardır. Çünkü hamilelik döneminde görülen enfeksiyonlar düşük, erken doğum veya yeni doğan sarılığına neden olur.

Gebelik Testi Üstüne Görmeden Kaç Gün Sonra Belli Olur?

Gebelik testi üstüne görmeden kaç gün sonra belli olur? Esasen bu sorunun yanıtı kişiden kişiye göre değişebilir. Bazı  kimselerde üstüne görme kanaması, çok yoğun bir şekilde görülebilirken, bazı kişilerde anlaşılmayacak kadar az olabilir. Ama döllenmiş yumurta rahme yerleşmesi sonrası, vücutta beta – hcg hormonu salgılanmaktadır. Bu hormonun salgılanmasından kısa bir süre önce veya yumurta rahme yerleşirken kanama meydana gelir. İdrarda ve kanda beta – hcg hormonunun salgılanması yaklaşık 15 gün alır. Ayni üstüne görme durumundan 15 gün sonra belli  olur.

Üstüne Adet Gören Hamile Olduğunu Nasıl Anlar?

Üstüne adet gören hamile olduğunu nasıl anlar? Hamilelik döneminde ne ilk aylarda ne son aylarda kesinlikle adet görme diye bir durum olmaz.  Döllenmiş yumurtanın yerleşmesi bir miktar kanamaya sebep olur. Bu çoğu kişi için rutin regl kanaması olarak algılanabilir. Ancak kesinlikle regl döngüsü değildir. Bunu anlamak ise olukça kolaydır. Her zaman gördüğünüz adet kanamasından farklı olarak daha açık renkli ve daha az olarak görülür.

Hamilelikte Adet Görme Ve Karın Ağrısı Nedir?

Hamilelikte adet görme ve karın ağrısı, olarak algılanan durum döllenmiş yumurtanın yerleşmesidir. Yani hamilelikte adet görme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Hamilelikte görülen karın ve kasık ağrıları ise tıpkı adet günlerinde görülen ağrılara ve kasılmalara benzer. Bu ağrılar ise rahmin değişmesinden ve yumurtanın rahme tutunmasından dolayı meydana gelir. Eğer ağrı ve kramplar çok yoğun ise o halde kesinlikle bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız gerekir. Çünkü bu yoğun ağrıların sebebi iltihaplanma ve enfeksiyon problemleri olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.